Մեկնարկել է Հադրութի խմելու ջրի համակարգի ներքին ցանցի կառուցումը
Հեռուստամարաթոն 2011-ի «Ջուր պարգեւիր, կյանք նվիրիր» կարգախոսի շրջանակներում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը Արցախում մեկնարկել է Հադրութ քաղաքի խմելու ջրի ներքին ցանցի կառուցման ծրագիրը:
Ծրագիրը համաֆինանսավորում են Հիմնադրամի ԱՄՆ արեւմտյան շրջանի տեղական մարմինը` ի դեմս լոսանջելեսաբնակ բարերարներ տեր եւ տիկին Ջերարդ եւ Փաթրիշիա Թրփանջյանների եւ ԼՂՀ կառավարությունը:
2008-ին Հիմնադրամի կառուցած Արջաղբյուր-Հադրութ 22 կմ երկարությամբ ջրագծի շնորհիվ խմելու ջուրը հասնում է շրջկենտրոն:
«Ներքին ցանցի կառուցումը կամբողջացնի ծրագիրը` ջուրը հասցնելով սպառողին»,- ասում է ԼՂՀ Հադրութի շրջանի վարչակազմի ղեկավարի տեղակալ Էդիկ Դավթյանը:
Կառուցման աշխատանքներն արդեն սկսվել են: Ծրագրով նախատեսվում է կառուցել շուրջ 33 կմ երկարություն ունեցող ներքին ցանց, պոմպակայան եւ 2 ջրամբար, վերանորոգել 1970-ականներին կառուցված խորքային հորը, ջրավազաններն ու քյարիզները:
«Խորին շնորհակալություն ենք հայտնում տեր եւ տիկին Թրփանջյաններին իրենց առատաձեռն նվիրատվության համար, որը հնարավորություն կտա խմելու ջուր մատակարարել շուրջ 3200 բնակիչ ունեցող քաղաքին: Այս առիթով հարկ եմ համարում երախտագիտության խոսքեր հայտնել նաեւ Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ պարոն Ալբերտ Բոյաջյանին, ում շնորհիվ ծրագիրն այսօր կյանքի է կոչվում»,- նշում է Հիմնադրամի ԱՄՆ արեւմտյան շրջանի Տնօրենների խորհրդի նախագահ Արա Ագիշյանը:
Հիշեցնենք, որ Ստեփանակերտի թիվ 11 ավագ դպրոցը, որն առանձնանում է իր գրավիչ ճարտարապետական լուծումներով եւ ժամանակակից հարդարանքով, 2010-ին եւս կյանքի կոչվեց Թրփանջյան ընտանիքի հովանավորությամբ:

Toward the realization of the Telethon 2011 slogan “A gift of water, a gift of life,” the Hayastan All-Armenian Fund began construction of a potable-water network in the city of Hadrut, Artsakh.
The project is co-sponsored by the fund’s U.S. Western Region, with a major contribution by benefactors Mr. and Mrs. Gerald and Patricia Turpanjian of Los Angeles, and the government of Artsakh.
“This extensive development initiative was launched in 2008, when the Hayastan All-Armenian Fund built the 22-kilometer Arjaghbyur-Hadrut potable-water pipeline,” said Edik Davtyan, deputy head of the Hadrut Regional Administration. “The project will come to completion with the currently implemented construction of Hadrut’s internal water-distribution network, thanks to which the entire population of the city will be connected to the potable-water grid.”
Components of the project include the construction of a distribution network with a total length of 33 kilometers, a pump station, and two reservoirs as well as the renovation of the city’s 1970s-built well, the daily-regulation reservoirs, and underground springs.
“We convey our profound gratitude to Mr. and Mrs. Turpanjian, whose generous gift will enable us to provide the close to 3,200 residents of Hadrut with around-the-clock access to drinking water,” saidAra Aghishian, chairman of the Armenia Fund U.S. Western Region.
“We also convey our very special thanks to Mr.Albert Boyajianof the fund’s Board of Trustees, whose efforts were instrumental in making the project possible,” Aghishian concluded.
Another significant Artsakh initiative supported by Mr. and Mrs. Turpanjian and spearheaded by the Armenia Fund U.S. Western Region was the construction of Stepanakert’sNo. 11 (V. Jhangiryan) School.
Realized through a major donation by the Turpanjians and the co-sponsorship of the government of Artsakh, the U.S. $2.7 million campus was the largest ever built by the Hayastan All-Armenian Fund. Opening its doors in September 2010, the school featured state-of-the-art facilities and distinctive architecture.