ԲՀԿ-ից ՀՀԿ. «առնետավա՞զք»
2011թ. հոկտեմբերի 16-ին Արմավիրի մարզի Տանձուտ գյուղում համայնքապետ է ընտրվել «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի մաքսային տեսուչ Մխիթար Պետրոսյանը: Նրան աջակցում էր «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, մասնավորապես՝ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Ռուստամ Գասպարյանը:
Մխիթար Պետրոսյանի հաղթանակը ԲՀԿ-ին այնքան էր ոգեւերել, որ ընտրությունների արդյունքները հրապարակելուց հետո Տանձուտում հրավառություն էր կազմակերպվել:
ԲՀԿ-ական համայնքապետն արդեն հասցրել է փոխել կուսակցությունը եւ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության անդամատոմսը վայր դնելով՝ անդամագրվել է ՀՀԿ-ին: Թեեւ Մխիթար Պետրոսյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ ԲՀԿ-ից դուրս է եկել ընտրություններից դեռեւս երկու ամիս առաջ, սակայն գյուղացիները պնդում են, որ համայնքապետը վերջերս է դուրս եկել եւ անմիջապես անդամագրվել ՀՀԿ-ին:
Դա է վկայում նաեւ Մխիթար Պետրոսյանի ընտրություններից հետո վարած կադրային քաղաքականությունը: ԲՀԿ անդամ եղած ժամանակ նա աշխատանքից ազատել է մի քանի ՀՀԿ-ական համայնքապետարանի աշխատակիցների:
«Այստեղ կուսակցական խնդիր չի եղել, եղել է ժողովրդի միասնությունը: Կադրային փոփոխություններ ես չէ, որ պետք է անեմ: Ունենք մարդիկ՝ դիմում են գրել, ազատվել են. երեւի չեն ուզել իմ հետ աշխատել»,- ասում է Մ. Պետրոսյանը:
Մեր աղբյուրների պնդմամբ՝ չի բացառվում, որ առաջիկայում նման «գործընթաց» սկսվի նաեւ այլ համայնքներում, քանի որ այս ամենի հետեւում կանգնած է ՀՀԿ-ի Արմավիրի մարզային խորհրդի նախագահ, մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանը:

Началось бегство из ППА в РПА?
16 октября 2011 г. главой администрации села Тандзут Армавирской области был избран таможенный инспектор международного аэропорта “Звартноц” Мхитар Петросян. Его кандидатуру поддержала партия “Процветающая Армения” (ППА) и в частности депутат одноименной парламентской фракции Рустам Гаспарян.
Победа Мхитара Петросяна настолько воодушевила ППА, что после оглашения результатов выборов в Тандзуте был устроен фейерверк.
Однако представлявший “Процветающую Армению” глава общины уже успел поменять партию: он сдал членский билет ППА и вступил в правящую Республиканскую партию Армении (РПА). Несмотря на то, что в беседе с “Hetq“-ом Мхитар Петросян заверил, что вышел из ППА за два месяца до выборов, крестьяне утверждают, что староста лишь недавно покинул ряды “Процветающей Армении“ и сразу же вступил в РПА.
Об этом свидетельствует и кадровая политика, которую Петросян начал проводить после выборов. Будучи членом ППА, он уволил из сельской администрации несколько сотрудников-республиканцев.
“Дело не в партийности. Не я должен осуществлять кадровые изменения. Были люди, которые написали заявление и уволились. Наверное, на захотели со мной работать“,- сказал Мхитар Петросян.
Наши источники не исключаюто, что в ближайшее время аналогичный “процесс“ может начаться и в других общинах, поскольку за всем этим стоит председатель совета Армавирской области РПА, губернатор Ашот Каграманян.