Նախկին ոստիկանը դատապարտվեց մարդկանց վաճառքի հոդվածով
Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանը ոստիկանության նախկին աշխատակից Ալիկ Գասպարյանին մեղավոր ճանաչեց ՀՀ Քր.օր-ի 132 հոդվածով (մարդկանց առեւտուր) եւ դատապարտեց ազատազրկման 5 տարի 6 ամիս ժամկետով: (Տես նաեւ' Դուբայը շարունակում է գրավել «հեքիաթային» կյանք փնտրողներին):
Ալիկ Գասպարյանի դեմ հարուցված քրեական գործով հոկտեմբերի 12-ի դատական նիստին ամբաստանյալը մերժեց նախաքննության ընթացքում տված իր բոլոր 3 ցուցմունքները, որտեղ նա իրեն լիովին մեղավոր էր ճանաչել, եւ ներկայացրեց մեկ այլ պատմություն: Ըստ Ա. Գասպարյանի' ոչ թե ինքն է խաբել գործով տուժող Անահիտին, այլ վերջինս' իրեն: Աբաստանյալն ասում էր, թե Անահիտի հետ ծանոթությունից հետո վերջինս անընդհատ հետապնդում էր իրեն ու հանդիպումներ պահանջում. «Իսկ ես փող չունեի նրա հետ հանդիպելու համար: Անահիտն իր ոսկեղենը բերեց, միասին գնացինք ոսկու շուկա: Ոսկեղենը գնահատեցին 90 դոլար: Իսկ ինքը խաբում, ասում է 400 դոլարի ոսկեղենս»: 90 դոլարը Ալիկը հանձնել է Անահիտին, որից հետո վերջինս իրենց հանդիպումը կազմակերպելու համար 30 դոլար է տվել Ալիկին:
«Էդ 30 դոլարով գնացինք օբյեկտ: Մի քանի բաժակ խմելուց հետո նա լացելով պատմեց, որ աղջկան մի ոստիկան է բռնաբարել: Ես առաջարկեցի էդ հարցերը լուծել, բայց Անահիտը ասաց, որ ինքը կզբաղվի այդ խնդրով»,-դատարանում պատմությունը շարունակեց Ա. Գասպարյանը: Մի քանի օր անց Անահիտը նորից արտասվելով պատմում է Ալիկին, որ աղջկան խաբեությամբ Դուբայ են տարել, եւ հիմա նա պետք է դստերը վերադարձնի: Ալիկն էլ Դուբայում ժամանակավորապես բնակվող իր վաղեմի ընկերուհուն' Լուսիկ Քոչարյանին, խնդրում է մուտքի վիզա պատրաստել Անահիտի համար: Անահիտը մեկնում է Դուբայ: Մեկ ամիս անց մեկնում է նաեւ Ալիկը: Դուբայում գտնվելու 4-րդ օրը Ալիկն «անակնկալի է գալիս. Անահիտը Դուբայ է եկել ոչ թե աղջկան փրկելու, այլ աշխատելու համար» ( նկատի ունի մարմնավաճառությամբ զբաղվելը-Վ. Զ. ) :
Ամբաստանյալը ցուցմունքի ժամանակ այնքան սահուն ու վստահ էր նշում գրեթե բոլոր հայտնի կավատների անունները, որ դատավորը շփոթված հարցրեց, թե եթե Ա. Գասպարյանն իրեն զոհ ու խաբված է համարում այս պատմության մեջ, որտեղի՞ց է ճանաչում արդեն վաղուց հետախուզման մեջ գտնվող կավատներին: Ամբաստանյալը պատասխանեց. «Դե, հարգելի դատավոր, որ մի սենյակում 20 հոգի մարդ ապրի ու մեծ մասը' կին, էլ ի՞նչ եք ուզում: Ամեն մեկն էլ մի բան որ ասի, արդեն բավական է: Բացի այդ, տեսել եմ, շատ բան հասկացել»:
Դատախազի այն հարցին, թե ինչու է ամբաստանյալը նախաքննական բոլոր ցուցմունքների ժամանակ իրեն լիովին մեղավոր ճանաչել, Ա. Գասպարյանը տվեց հետեւյալ անտրամաբանական բացատրությունը. «Դատախազությունում ցուցմունք տալու ժամանակ քննիչն ասաց, որ լավ կլինի ինձ մեղավոր ճանաչեմ, քանի որ այդ դեպքում ինձ քրեակատարողական հիմնարկում չեն պահի, ես կգնամ տուն, իսկ դատի ժամանակ կգամ: Ես չէի ուզում, որ ընտանիքս ինչ-որ բան իմանա: Դրա համար էլ ինձ մեղավոր եմ ճանաչել»:
Ալիկ Գասպարյանը շատ հանգիստ էր զգում իրեն դատական նիստերի ժամանակ, նա չէր ցանկացել անգամ դատապաշտպան ունենալ' պատճառաբանելով, թե «օրենքի» մարդ է:
Նշենք, որ ամբաստանյալը նախկինում մեկ անգամ արդեն հայտնվել է մեղադրյալի աթոռին. 1996թ. Ալիկ Գասպարյանը դատապարտվել է ՀՀ նախկին Քրեական օրենսգրքի 86-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, այն է' «Գույքի հափշտակում գողության միջոցով»: Ալիկ Գասպարյանն իրեն մեղավոր էր ճանաչել ոչ միայն ցուցմունքների, այլ նաեւ Անահիտի հետ առերեսման ժամանակ: Դատախազի հարցին, թե ինչու ամբաստանյալը գրավոր կամ բանավոր կերպով չի դիմել որեւէ մեկին կամ հաջորդ ցուցմունքների ժամանակ չի բացատրել, որ իր առաջին ցուցմունքը սխալ էր, որ քննիչը սխալ տեղեկություն է տվել, Ա. Գասպարյանը պատասխանեց. «Բա ես է՞ն մարդն եմ, որ ինչ-որ մեկի վրա թուղթ գրեմ կամ մատս վրան դնեմ: Որոշեցի, որ դատարանում ճիշտը կպատմեմ ու վերջ»:
Դատախազը դատարանից պահանջեց 6 տարի ազատազրկում սահմանել Ալիկ Գասպարյանի համար, իսկ Անահիտի պաշտպան Էդուարդ Աղաջանյանն էլ պահանջեց ամբաստանյալից բռնագանձել ոսկեղենի դիմաց ստացած 400 ԱՄՆ դոլարը: Ա. Գասպարյանն իր վերջին խոսքին պատրաստվելու համար դատարանից մի քանի օր ժամանակ խնդրեց:
Հոկտեմբերի 17-ի դատական նիստի ժամանակ Ալիկ Գասպարյանի ճառը ցնցեց բոլորին. «Երկար եմ մտածել, բայց այդպես էլ բան չգտա ասելու: Ուղղակի դատարանից խնդրում եմ որքան հնարավոր է մեղմ վճիռ կայացնել»: Դատարանը Ալիկ Գասպարյանին դատապարտեց 5 տարի 6 ամիս ազատազրկման, իսկ Անահիտի' 400 ԱՄՆ դոլարի բռնագանձման հայցը մերժեց:

Ex Policeman Convicted of Human Trafficking
The Court of First Instance of Yerevan's Kentron and Nork-Marash District has sentenced former police officer Alik Gasparyan to five years and six months in prison, in accordance with Article 132 of the Armenian Criminal Code. (See also: The Promise of a Fairy Tale Life Draws Women to Dubai)
During the preliminary invrstigation, Gasparyan had stated that he was guilty on all charges. In court on October 12th, however, he contradicted his earlier statements, presenting an altogether different story. Gasparyan now claimed that it was not he who had decieved Anahit but she who had decieved him. The defendant said that after he first met the woman, she began to pursue him, and insisted on seeing him again. "I didn't have enough money to see her. Anahit brought her jewelry, and we went to the gold market where it was valued at $90. She is lying when she says that it's worth $400." Alik handed the $90 over to Anahit, and then she gave him $30 to take her out.
"We took that $30 and went out. After she had a couple of drinks, she started crying and told me that a policeman had raped her daughter. I told her I could take care of that problem , but Anahit said she would do it herself," Gasparyan recounted in court . Several days later, Anahit told Alik that her daughter had been tricked into going to Dubai and that she had to get her back. Alik asked his friend Lusik Khocharyan, who was temporarily staying in Dubai, to make an entry visa for Anahit. Anahit went to Dubai. A month later Alik also left for Dubai. On the fourth day of his stay, Alik " found to his surprise that Anahit had come to Dubai not to find her daughter, but to work [as a prostiture]."
As he testified, t he defendant mentioned the names of well-known Dubai pimps in Dubai with such smoothness and ease that the judge asked him how, if he was just an innocent victim, he was so familiar with pimps who had long been wanted by the police. Gasparyan replied, "Well, Your Honor, when there are twenty people in one room and most of them are women, what do you expect? If each one of them says just one thing, that's enough. Besides, I saw a lot, understood a lot of stuff."
Asled why he had pled guilty during the investigation, Gasparyan said, "When I was being interrogated by the prosecuters, the detective told me that I'd better make a confession-that way, they wouldn't keep me in jail, I could go home and come back when the court started hearing the case. I didn't want my family to find out anything. So I pled guilty."
Alik Gasparyan had confessed during his face-to-face meeting with Anahit as well. Asked by the judge why he had not stated verbally or in writing that his first statements w ere false, and that the detective had provided prosectutors with incorrect information, Gasparyan said, "Am I the kind of man who writes something down on somebody or points a finger at somebody? I thought that I'd tell the truth in court and that's it."
This was not the first time that Alik Gasparyan appeared as a defendant in court. In 1996 he was convicted of violating Article 86, paragraph 2 of the Armenian Criminal Code, " Confiscation of material equity through stealing."
The prosecutor requested that the defendant be sentenced to six years in prison. Anahit's lawyer Eduard Aghajanyan also asked the court to confiscate $400 from the defendant for the jewelry. Gasparyan himself requested several more days to prepare his closing statement.
Thus the stement Alik Gasparyan made in court on October 17 th came as something of a surprise. "I thought about what to say for some time, but now I don't have anything to say. I only ask the court to give me the lightest sentence possible".
The court sentenced Alik Gasparyan to five years and six months in prison, but denied Anahit's request for $400 compensation for her jewelry.