Կալկաթայի ճեմարանի տնօրենը ազատվեց պաշտոնից
Նոյեմբերի 4-ին Մայր Աթոռը Կալկաթայի Հայոց մարդասիրական ճեմարանի տնօրեն Սոնյա Ջոնին ազատեց աշխատանքից: Կալկաթայում Հայաստանից եւ Սփյուռքի տարբեր գաղթօջախներից սովորող 101 սաներին ղեկավարում էր այս կինը, որը հայտնի է իր կոպիտ վերաբերմունքով եւ երեխաների նկատմամբ կիրառած «յուրահատուկ» բռնություններով:
Այս տարվա սկզբին ճեմարանում 40 երեխա հիվանդացել է դեղնախտով: Ճեմարանում տիրող վիճակին «Հետքը» մի քանի անգամ անդրադարձել է (Տես' Կալկաթայում վտանգված է հայ երեխաների կյանքը):
Տարիներ շարունակ Մայր Աթոռը փորձում էր ազատվել այս տնօրենից, սակայն հաջողության չէր հասնում: Ճեմարանի գործերի ֆինանսական վերահսկողությունը դրված է Կալկաթայի Ս. Նազարեթ եկեղեցու հոգաբարձուների խորհրդի վրա, որի նախագահը նույն Սոնյա Ջոնն է:
Եկեղեցին ճեմարանին տարեկան հատկացնում է կես մլն դոլար: Տնօրինելով եկեղեցու ֆինանսական միջոցները' նա նաեւ չարաշահումներ էր թույլ տվել եւ դրամական յուրացումներ կատարել:
Ճեմարանի եւ եկեղեցու ֆինանսական հաշվետվությունները փակ էին անգամ Մայր Աթոռի համար. ոչ ոք չի կարողանում իմանալ, թե ինչպես է Սոնյա Ջոնը տնօրինում այդ գումարները:
Մինչդեռ խոսքը բավական մեծ գումարների մասին է, որոնք տարբեր ժամանակներում եկեղեցուն են կտակել բարերարները: Մեր ունեցած տվյալներով' այն կազմում է մի քանի հարյուր միլիոն դոլար:
Սոնյա Ջոնը կաշառել էր Հոգաբարձուների խորհրդի անդամների մի մասին, եւ Մայր Աթոռին երկար ժամանակ չէր հաջողվում նրա դեմ որեւէ որոշում կայացնել:
Նոյեմբերի 6-ին կայացավ Կալկաթայի Ս. Նազարեթ եկեղեցու Հոգաբարձուների խորհրդի խորհրդի նիստը եւ Սոնյա Ջոնը չվերընտրվեց նախագահի պաշտոնում:

Calcutta School Director Fired
On November 4, 2005 the Holy See of Echmiadzin fired Sonya John, the director of the Armenian College of Calcutta. This woman, known for her brutal treatment of children, had been in charge of 101 pupils from various communities in Armenia and the Diaspora. At the beginning of this year, forty children fell ill with hepatitis in the Armenian College of Calcutta. Hetq has reported on the situation in the college on several occasions (See also: The Lives of Armenian Children are in Danger in Calcutta).
The Mother See had been trying to remove John from her post for years, without success. The Holy Nazareth Church provides the college with $500,000 every year, and financial supervision is the responsibility of the Holy Nazareth Church Council, the president of which was, until recently Sonya John. John has been accused of mismanaging the financial resources of the church and misappropriated large sums of money. The financial reports of both the college and the church have been closed even to the Mother See; no one has been able to determine how Sonya John was managing the money under her control, which had been donated to the church by philanthropists at various times and is reported to have totaled several million dollars.
Sonya John had bribed certain members of the Church Council and the Mother See had long been unable to have any decision against passed.
When the Holy Nazareth Church Council convened on November 6 th , however, Sonya John was not reelected president.