Նաջարյանները դատարանների եւ ՀՀ գլխավոր դատախազության արանքում
Նոյեմբերի 7-ին Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանը (դատավոր' Պարգեւ Օհանյան) որոշում ընդունեց ՀՀ գլխավոր դատախազության' Գրիգոր Իգիթյանի դեմ քրեական վարույթի կարճման որոշումը վերացնելու մասին: Դատարանը մի անգամ նման որոշում արդեն կայացրել են, սակայն դրանից որեւէ բան չի փոխվել ամերիկահայ բարերար, գործարար Ջորջ Նաջարյանի խախտված իրավունքները վերականգնելու առումով: Երկու տարի շարունակ æորջ Նաջարյանի գործը մեկ հայտնվում է դատարանում, մեկ' Գլխավոր դատախազությունում:
2004 թվականի մայիսի 10-ին ՀՀ Գլխավոր դատախազությունում քրեական գործ է հարուցվել Գրիգոր Իգիթյանի կողմից 1996-2003թթ. ընթացքում ԱՄՆ քաղաքացի Ջորջ Նաջարյանի միջոցներով ձեռք բերված ու կառուցված գույքին, այն է' Երեւանի Աբովյան փող. 32 հասցեում գտնվող ֆոտոխանութին, «Ձորագյուղ» ազգագրական թաղամաս թիվ 4 եւ 11/12 հասցեներում գտնվող շենքերին խաբեության եւ վստահությունը չարաշահելու միջոցով տիրանալու, ինչպես նաեւ պետական հարկերը վճարելուց խուսափելու փաստերի առթիվ (Տես նաեւ' Նաջարյանների գործն արդեն 2 տարի պտտվում է ՀՀ արդարադատության համակարգում) :
Նույն թվականի հոկտեմբերի 9-ին ՀՀ գլխավոր դատախազության քննչական վարչության ՀԿԳ ավագ քննիչ Ա. Նադիրյանը գտավ, որ Գրիգոր Իգիթյանի արարքում խարդախության հանցակազմ չկա եւ վարույթը կարճելու մասին որոշում կայացրեց:
ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քրեական եւ զինվորական գործերով պալատը 2005 թվականի ապրիլի 22-ի որոշմամբ վերացրեց կարճման որոշումը' հիմնավորելով, որ այն օրինական չի եղել, եւ չի կատարվել լրիվ եւ օբյեկտիվ նախաքննություն:
Վճռաբեկ դատարանը նշել է նաեւ, որ «նախաքննության ընթացքում անհրաժեշտ է Ջորջ Նաջարյանին ներգրավել որպես տուժող եւ նրա բերած փաստարկների շուրջ կատարել քննություն, հավաքված ապացույցները ենթարկել բազմակողմանի եւ օբյեկտիվ ստուգման ձեռք բերված յուրաքանչյուր ապացույցի վերլուծության, դրանք այլ ապացույցների հետ համադրելու եւ ապացույցների ձեռք բերման աղբյուրները ստուգելու միջոցով, յուրաքանչյուր ապացույց գնահատելով վերաբերելիության, թույլատրելիության, իսկ ամբողջ ապացույցներն իրենց համակցությամբ' գործի լուծման համար բավարարության տեսանկյունից, եւ հանգել համապատասխան հետեւության»:
2005 թվականի մայիսի 18-ին ՀՀ գլխավոր դատախազը վերացրել է կարճման որոշումը: Քրեական գործով վարույթը վերսկսվել է: Նախաքննության կատարումը կրկին հանձնարարվել է ՀՀ գլխավոր դատախազության քննչական վարչության ՀԿԳ ավագ քննիչ Ա. Նադիրյանին: Չորս ամիս անց' օգոստոսի 30-ին, քննիչ Ա. Նադիրյանը կրկին կայացրել է նույն հիմքերով վարույթը կարճելու մասին որոշում:
Ջորջ Նաջարյանի ներկայացուցիչները այդ որոշումը բողոքարկել են քննիչի վերադասին' դատախազին: 2005 թվականի սեպտեմբերի 15-ին Ա. Նադիրյանն իր գրությամբ պատասխանել է, որ «Ձեր բողոքը ՀՀ գլխավոր դատախազության քննչական վարչության պետի 2005թ. հոկտեմբերի 15-ի որոշմամբ մերժվել է՝ անհիմն լինելու պատճառաբանությամբ»:
«Գտնում ենք, որ քրեական գործով վարույթը կարճելու մասին որոշումն անօրինական է, չհիմնավորված ու չպատճառաբանված եւ ենթակա է վերացման,-ասում է Ջորջ Նաջարյանի ներկայացուցիչ Հրայր Ղուկասյանը' ավելացնելով,- Նախաքննության մարմինը հերթական անգամ կատարել է քրեական գործի մակերեսային, միակողմանի, թերի եւ ոչ օբյեկտիվ քննություն: Նախաքննությունը վերսկսելուց հետո քննիչները քրեական գործով չեն կատարել որեւէ էական կամ լուրջ քննչական գործողություն»:
Ըստ Ջորջ Նաջարյանի ներկայացուցիչներ Աշոտ Պողոսյանի եւ Հրայր Ղուկասյանի' «Քրեական գործի լուրջ քննության պատրվակ ստեղծելով' քննիչները երեք ամսից ավելի զբաղվել են Գրիգոր Իգիթյանի կողմից կատարված խարդախության հետ որեւէ կապ չունեցող հանգամանքների պարզաբանմամբ, օրինակ' թե գործի վերաբերյալ տեղեկություն ունեցող անձինք, որոնք հետագայում որպես վկա հարցաքննվել են նախաքննության մարմնի կողմից, ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ո՞ր օրն են բացատրություն տվել, ինչպե՞ս են եկել դատախազության շենք եւ քանի՞ հոգով:
Նախաքննության ամբողջ ընթացքում անտեսվել են Իգիթյանի կողմից կատարված խարդախության առանցքը կազմող գործողությունների շղթան, ինչպես նաեւ' դրա կատարումը քողարկող միջոցները»:
«Քննիչները Գրիգոր Իգիթյանին հնարավոր եւ անհնար բոլոր միջոցներով պաշտպանում են: Իր կողմից նախկինում թույլ տրված քրեադատավարական օրենքի էական խախտումները վերացնելու փոխարեն, նախաքննության մարմինն ավելի է խորացրել դրանք' թույլ տալով օրենքի նոր եւ ավելի կոպիտ խախտումներ:
Այս պարզ քրեական գործը երկու տարուց ավելի դատախազության մարմիններում եւ դատական ատյաններում քննելու արդյունքում շարունակում է բռնագրավված մնալ ԱՄՆ քաղաքացու, բարերարի եւ Հայաստանի Հանրապետությունում օտարերկրյա ներդրող հանդիսացող Ջորջ Նաջարյանի սեփականությունը:
Նման պարագայում կոպիտ կերպով խախտվում է ԱՄՆ եւ ՀՀ միջեւ 1992 թվականին կնքված «Ներդրումների փոխադարձաբար խրախուսման եւ պաշտպանության մասին» պայմանագիրը»,-դատարանում ասաց Ջորջ Նաջարյանի ներկայացուցիչ Հրայր Ղուկասյանը:
Դատարանում անդրադառնալով ՀՀ գլխավոր դատախազության քննչական վարչության պետ Անդրանիկ Միրզոյանի' դատարան ներկայացրած առարկություններին' Հ. Ղուկասյանը նշեց, որ փաստաթուղթն իրավաբանական առումով զրոյական նշանակություն ունի, «քանի որ ՀՀ Քր. դատ. օր. 290-րդ հոդվածը քրեական վարույթն իրականացնող մարմնի որոշումների հիմնավորման նման ձեւ չի նախատեսում: Նույն հոդվածը միայն պարտավորեցնում է վարույթն իրականացնող մարմնին դատարան ներկայացնել բողոքի վերաբերյալ նյութեր, որոնք հիշյալ առարկություններում արտացոլված չեն:
Հիշյալ որոշումը գերակշռող մեծամասնությամբ արտագրված է 2004թ. հոկտեմբերի 9-ին կայացված եւ հետագայում դատարանների կողմից երեք անգամ վերացված անօրինական եւ չհիմնավորված կարճման մեկ այլ որոշումից, եւ դրանում բերված «փաստարկները» չեն կարող ունենալ իրավական որեւէ նշանակություն:
Նախաքննության մարմինը շուրջ մեկ եւ կես տարվա ընթացքում այդպես էլ չկարողացավ հասկանալ, որ Նաջարյանների գույքի բռնագրավումը կատարվել է Իգիթյանի, այլ ոչ թե իր կողմից, իսկ նախաքննության մարմինը պետության կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորության ուժով պարտավոր է կանխել այդ բռնագրավումը կամ միջոցներ ձեռնարկել հասցված վնասը հատուցելու համար, ինչը մինչ օրս հետեւողականորեն չի անում' չարաշահելով իր լիազորությունները»:
Բավական է միայն մի փաստ' ենթադրություն անելու, թե նախաքննություն իրականացնող մարմինը ինչպես է իրականացրել Վճռաբեկ դատարանի որոշումը: 4 ամիս քննելով գործը' նախաքննության մարմինը տուժող æ. Նաջարյանին այդպես էլ չի հարցաքննել:
Նոյեմբերի 7-ին Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանը իր որոշմամբ, փաստորեն, նորից է ստիպում Գլխավոր դատախազությանը օբյեկտիվ քննություն կատարել: Իսկ Գլխավոր դատախազությունը, կարծես թե, միայն մեկ նպատակ ունի' պաշտպանել Գրիգոր Իգիթյանին:

The Najarians are Stuck between the Courts and the Prosecutor General's Office
The Court of First Instance of Yerevan's Kentron and Nork- Marash Districts, Judge Pargev Ohanyan presiding, has ruled to terminate the decision by the Office of the Prosecutor General of the Republic of Armenia to dismiss the case against Grigor Igityan. Other courts have issued similar rulings in the past, but the rights of businessman and benefactor George Najarian have yet to be restored. Two years on, the Najarians' case keeps going back and forth between the courts and the Prosecutor General.
On May 10, 2004, the Office of the Prosecutor General initiated a criminal case against Grigor Igityan accusing him of the appropriation through fraud and abuse of trust of the photo shop at 32 Abovyan Street and the buildings #4 and #11/12 in the Dzoragyough Ethnographic District of Yerevan, all of which had been acquired and built by George Najarian, as well as of tax evasion (See also: "Two Years On, No Resolution in the Najarian Case").
On October 9, 2004, Armen Nadirian, a chief investigator on cases of special importance, found no corpus delicti in Grigor Igityan's actions and made the decision to dismiss the criminal case against him.
On April 22, 2005 the Court of Cassation of the Republic of Armenia (Armenia's highest court) on Criminal and Military Cases overturned the decision to dismiss the case, saying that it was unlawful because the investigation had been biased. The Court of Cassation ruled as follows: "While restarting the investigation the investigative body shall involve George Najarian as an aggrieved party, and shall fully and fairly examine the evidences based on the facts brought by George Najarian ." The court went on to list exactly how the evidence was to be examined, evaluated, and used to arrive at a just conclusion.
On May 18, 2005 the Prosecutor General's Office overturned its own decision in accordance with the court's directive, reopened the investigation, and assigned the same investigator, Armen Nadirian, to head the investigation as the chief investigator on cases of special importance. Four months later, in August 30 th , 2005, Armen Nadirian again made a decision to dismiss the criminal case, again using the same basis - that there was no evidence of criminal activity.
Representatives of George Najarian appealed that decision directly to the presiding prosecutor. On September 15, 2005 Armen Nadirian responded by letter saying: "Your appeal, on the grounds of being unsubstantiated, has been denied through the October 15, 2005 decision of the Head of Investigation Department of the Republic of Armenia General Prosecutor's Office."
George Najarian's representatives, Ashot Poghosyan and Hrayr Ghoukassian, responded: "We consider the decision to dismiss the case illegal, unsubstantiated, and groundless. The prosecution again carried out a superficial, partial, sketchy, and biased investigation. After restarting the proceedings the investigators never took a single substantive or serious action."
They added, " In an apparent attempt to create the illusion of a genuine investigation, for more than three months the prosecution was busy clarifying circumstances that have nothing to do with the commission of fraud by Grigor Igityan. For example, when individuals who provided affidavits before the investigators as witnesses were recalled to testify, they were asked questions about how they had arrived on the premises of the Prosecutor General Office the first time and how many of them had come at one time. Throughout the investigation, the entire chain of actions constituting evidence of the fraud committed by Igityan, as well as the measures aimed to conceal such evidence, were ignored."
"The investigators have protected Grigor Igityan by all possible and impossible means. Instead of addressing material breaches of criminal law proceedings previously committed by the investigators, the investigators committed new and more serious breaches. This simple case has been for more than two years through investigation and in the courts, but the property of a benefactor and foreign investor in the Republic of Armenia, George Najarian, remains expropriated. This situation represents a serious breach of the US - Armenia Bilateral Investment Treaty provisions," Ghoukassian said in court on October 28 th .
Referring to the objections to Najarian's appeal filed with the court by the Chief of the Department of Investigations of the Prosecutor general's Office, Ghoukassian described the document as having "zero legal force" since it does not meet the standards of the Civil Procedure Code Article 290."
"The prosecution failed to even comprehend, throughout one-and-a-half years of investigation, that the expropriation of Najarians' property was committed by Igityan, rather than by the prosecution , while the prosecution was obligated to prevent such expropriation under Armenia's international treaty obligation, or at least take measures to compensate the damages imposed, which the prosecution systematically failed to do, through an abuse of its power."
One fact alone illustrates the way the prosecution performed under the decision of the Court of Cassation-throughout a four-month investigation the prosecution failed to question George Najarian in his capacity as the aggrieved party.
The November 7, 2005 decision by the Court of First Instance of the Kentron and Nork-Marash Districts of Yerevan in effect obliges the to conduct a genuine investigation. As for the Prosecutor General's Office, it appears to having only one goal, to protect Grigor Igityan.