Սիրում են, չեն սիրում, սիրում են, չեն սիրում...
«Ես չգիտեի, որ հոգու խորքում ինձ այդքան շատ են սիրում»,-Երեւանի պետական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետի ուսանողների հետ նոյեմբերի 3-ին կայացած հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը: Նախագահի հայտարարությանը հետեւեց «Ազգային միաբանություն» կուսակցության նախագահ Արտաշես Գեղամյանի պատասխանը. «Հայաստանում տղամարդիկ իրար չեն սիրում: Դա մեզ մոտ ուղղակի ընդունված չէ»:
Որքան էլ տարօրինակ է, սիրո մասին այս դատողությունները վերաբերում են սահմանադրական փոփոխություններին:
Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն նախատեսված է նոյեմբերի 28-ին: Փոփոխությունները կյանքի կոչելու համար անհրաժեշտ է ընտրության իրավունք ունեցող քաղաքացիների ընդհանուր թվի ոչ պակաս, քան 1/3-ի ձայները: Այս հարցում ամենակարեւոր նախապայմանը ընտրողների իրազեկումն է: Բայց քաղաքական ուժերը սահմանադրական փոփոխությունների առավելություններն ու թերությունները պարզաբանելու փոխարեն դատողություններ են անում իշխանություններին, տվյալ դեպքում' Ռոբերտ Քոչարյանին սիրել-չսիրելու վերաբերյալ:
Օրինակ' այս տրամաբանությամբ է առաջնորդվում նաեւ ՀՀՇ-ն: Հանդես գալով պաշտոնական հայտարարությամբ' ՀՀՇ-ն հրաժարվեց ներքաշվել սահմանադրական փոփոխությունների բովանդակային քննարկումների մեջ եւ բավարարվեց ասելով. «Այս իշխանությունները բարոյական իրավունք չունեն մոտ գնալ Սահմանադրությանը»: Ըստ Արա Սահակյանի' իշխանություններն այնքան ապաշնորհ ու տգետ են, որ ունակ չեն ընդունել Սահմանադրություն կամ փոփոխություններ կատարել. «Նրանց թելադրում են արտաքին ուժերը»:
Փոփոխություններին դեմ արտահայտվող մյուս ուժերն այնքան էլ չեն հեռանում ՀՀՇ-ի բերած «փաստարկից», սակայն փորձում են որոշակի բացատրություններ տալ: ԱԺՄ առաջնորդ Վազգեն Մանուկյանը մտադիր չէ մասնակցել հանրաքվեին: «Գնալ հանրաքվեի' դա կլինի ներքաշվել իշխանության խաղի մեջ»: Պարոն Մանուկյանը հասարակությանը խորհուրդ չի տալիս նույնիսկ «ոչ» ասել փոփոխություններին: «Ճիշտ է բոյկոտելը: «Ոչ» ասել, նշանակում է կարծիք հայտնել փաստաթղթի վերաբերյալ: Բոյկոտը վերահսկելն ավելի հեշտ է, քան կեղծիքները»,-գտնում է նա: Հանրաքվեի արդյունքների կեղծման դեպքում, իսկ Վազգեն Մանուկյանը չի կասկածում, որ այն կեղծելու են, ԱԺՄ առաջնորդն առաջարկում է. «Ամենահավանական եւ սարսափելի տարբերակն այն է, որ կեղծիքներ տեղի ունենան հօգուտ «այո»-ի: Կեղծիքների մեքենան գտնվում է «այո» ասողների ձեռքին, եւ նախորդ տարիների փորձը ցույց է տվել, որ նրանք առանց ամոթ զգալու դա միշտ էլ օգտագործում են իրենց ուզած արդյունքը ստանալու համար: Դա ժողովրդի համար կատաստրոֆա կլինի, կմեռնի նրանց վերջին հույսը: Կեղծիքների դեպքում պետք է ապստամբություն բարձրացնել»:
Վազգեն Մանուկյանի հետ համամիտ է Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ղեկավարած «Ժառանգություն» կուսակցության անդամ, քաղաքագետ Ստեփան Սաֆարյանը. «Ճիշտ չէ սահմանադրական գործընթաց ձեռնարկել մի փուլում, երբ թեժ պայքար է ընթանում նույն կոալիցիան կազմող ուժերի միջեւ, եւ բոլորը հասկանում են, որ Հայաստանի ապագա նախագահի պաշտոնի համար մրցակցությունն արդեն սկսված է»: Պարոն Սաֆարյանի կարծիքով' նման իրավիճակում միակ ելքը սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն բոյկոտելն է: «Նոր ժամանակներ» կուսակցության նախագահ Արամ Կարապետյանը նույնպես կոչ արեց բոյկոտել հանրաքվեն' նշելով, որ այդ գործընթացը որեւէ օգուտ չի տա հայ ժողովրդին. «Իսկ իշխանությունները պատրաստ են ընդունել ցանկացած որոշում, որպեսզի հանրաքվեն հանկարծ հեղափոխական գործընթացի սկիզբ չդառնա եւ, բացի այդ, դուր գան արտասահմանին եւ լեգիտիմացնեն իրենց իշխանությունը»:
Միավորված աշխատանքային կուսացությունը (ՄԱԿ), որն իրեն համարում է կառուցողական կամ չափավոր ընդդիմություն, ԱԺ արտահերթ նստաշրջանի վերջին քվեարկությունից առաջ հայտարարեց, թե պնդում է որոշ սկզբունքային հարցերի լուծման անհրաժեշտությունը: «Սահմանադրության մակարդակով պետք է կարգավորվի պետական եւ հասարակական շահերից բխող սեփականության օտարման գործընթացը, երկքաղաքացիություն ունեցող անձանց ընտրական իրավունքը, հանրաքվեի նախաձեռնող պետք է ճանաչվի ոչ միայն ՀՀ նախագահը, ԱԺ-ն, այլեւ ժողովրդի որոշակի հատվածը' անհրաժեշտ քանակով ստորագրությունների առկայության դեպքում»,-ասված էր հայտարարության մեջ: Թեեւ ՄԱԿ-ի առաջարկները նախագծի հեղինակները հաշվի չառան, եւ Գուրգեն Արսենյանն այն որակեց «մի քայլ ետ' դեպի դիկտատուրա», այսօր ՄԱԿ-ը կոչ է անում «այո» ասել փոփոխություններին:
Փոփոխությունների վերաբերյալ հստակ դիրքորոշում է հայտնել նաեւ «Մարդու իրավունքներ-96» կուսակցությունը' կոչ անելով ժողովրդին զգոնություն ցուցաբերել. «Ուշադրություն դարձրեք, թե ովքեր են սահմանադրական փոփոխությունների հիմնավորման առաջամարտիկները. նրանք, ովքեր 2003թ.-ին թույլ են տվել բազմաթիվ խախտումներ, շարունակում են խախտել երկրի սահմանադրական կարգը կամ իրենց լռությամբ աջակցում են այդ օրինախախտներին»: Ավելի կտրուկ է Կոմունիստական կուսակցության տեսակետը: Կոմկուսի անդամ Ռուբեն Թորոսյանը վստահ է, որ ժողովուրդը «ոչ» է ասելու հանրաքվեին: Ընկեր Թորոսյանի կարծիքով' Սահմանադրության հոդվածները «կռիվ են տալիս իրար դեմ»: «Մարդուն զրկել են զուգարանի իրավունքից սկսած' ընտրական իրավունքով վերջացած: Գրել են' մարդը սեփականության իրավունք ունի, բա ի՞նչ են ջարդելով դուրս շպրտում, ինչու՞ դատական մարմիններն օբյեկտիվ որոշումներ չեն կայացնում, որովհետեւ այն ժամանակ դատավորներին ընտրում էին, իսկ հիմա' նշանակում: Ով նշանակի, նրա պատվերն էլ պիտի կատարեն»,-ասաց ընկեր Թորոսյանը:
Ի տարբերություն Կոմկուսի, փոփոխությունների նախագծով ոգեւորված է Հայաստանի ժողովրդավարական ազատական միությունը (ՀԺԱՄ): «Դեռեւս 1995թ.-ի Սահմանադրության ընդունման պահից ՀԺԱՄ-ը հայտարարել է, որ խորհրդարանական կառավարման կողմնակից է: Նախագծում բավականին լուրջ փոփոխություններ են տեղի ունեցել կառավարման համակարգում: Մենք բավականին լուրջ տեղաշարժ ենք տեսնում դեպի պառլամենտական համակարգը: Փոփոխությունները դեռ կշարունակվեն, եւ այդ գործընթացը չի ավարտվի նոյեմբերի 28-ի հանրաքվեով»,-գտնում է ՀԺԱՄ-ի առաջնորդ Սեյրան Ավագյանը:
«Գթություն» միության նախագահ Խաչիկ Ստամբոլցյանի կարծիքով' ոչ ոք ուշադրություն չի դարձնում նախագծի ամենավտանգավոր դրույթի վրա: Ըստ նրա' նախագծին կարելի է «ոչ» ասել միայն նրա համար, որ այն խթանում է համասեռամոլությունը: «Նախագծում նշված չէ, որ ամուսնանալ կարող են միայն հակառակ սեռի անձինք»,-պարզաբանեց պարոն Ստամբոլցյանը:
Սահմանադրական փոփոխությունների հարցում ամենալավատեսը, բնականաբար, կոալիցիոն ուժերն են: Նրանք գտնում են, որ փոփոխությունները նախադրյալներ են ստեղծում դատական համակարգն անկախության ընդունելի աստիճանի հասցնելու համար: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը ներկայացնող ( ՀՀԿ ) ԱԺ փոխնախագահ Տիգրան Թորոսյանն ասում է. «Իրականում ողջամիտ մարդու համար այդ նախագծին դեմ լինելու որեւէ հիմք չկա: Դա է պատճառը, որ այս հարցում ընդդիմությունը չունի միասնական տեսակետ»: Պարոն Թորոսյանը գտնում է, որ միակ ողջամիտ փաստարկը ՀՀՇ-ն է ներկայացնում, որը հայտարարել է, թե իր համար ավելի նախընտրելի է իր ժամանակվա ընդունած Սահմանադրությունը: «Ի վերջո, ընդդիմադիրները պետք է պատասխան տան մի հարցի' իրենք ընտրում են գործո՞ղ Սահմանադրությունը, թե՞ բարեփոխված, քանի որ, ակնհայտորեն դեմ հանդես գալով նախագծին, ընտրում են գործողը»,-ասաց ԱԺ փոխխոսնակը: Տիգրան Թորոսյանը սահմանադրական փոփոխությունների հետ է կապում նաեւ ԼՂ հիմնախնդրի հայանպաստ կարգավորումը:
Նրա տեսակետն ամբողջությամբ կիսում է ՀՅԴ ԳՄ անդամ Արմեն Ռուստամյանը. «Եվ այստեղ է, որ մենք պետք է շատ լավ հասկանանք, որ գոնե հենց այս փաստարկը հաշվի առնելով' սահմանադրական փոփոխությունների հարցը դուրս հանենք ընդդիմություն-իշխանություն առճակատման դաշտից»: Նույն տեսակետն իր հայտարարություններում զարգացնում է ՀՅԴ ԳՄ անդամ Վահան Հովհաննիսյանը. «ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման համար անհրաժեշտ է, որ Հայաստանը ժողովրդավար լինի: Որոշ դեպքերում համաշխարհային հանրությունը հակվում է ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքին, երբ կառավարման ժողովրդավարական ձեւերը բախվում են ավտորիտար ռեժիմներին»: Այս պատճառաբանությանբ պարոն Հովհաննիսյանը հայ ժողովրդին կոչ է անում «կողմ» քվեարկել հանրաքվեին: Ժամանակ առ ժամանակ ՀՅԴ-ն նաեւ ակնարկում է, որ փոփոխությունների նախագիծը կատարյալ չէ, եւ գտնում է, որ հանրաքվեն կարելի էր նաեւ հետաձգել: Այս հարցում հստակ է «Հզոր Հայրենիք» կուսակցության տեսակետը. «Մենք կարծում ենք, որ Սահմանադրությունը մեկ օրվա փաստաթուղթ չէ, եւ նրանից է կախված մեր պետության եւ ազգի հետագա ճակատագիրը: Այդ իսկ պատճառով առաջարկում ենք հետաձգել հանրաքվեն, որի ընթացքում հնարավոր կլինի նախագիծը ներկայացնել հանրությանը, հասարակության առողջ ուժերի ներքո իշխանության եւ ընդդիմության միջեւ ձեւավորել առողջ մթնոլորտ, բարեփոխել անվստահության մթնոլորտ առաջացնող ընտրական համակարգը, ձեւավորել հասարակական համաձայնություն եւ դրանից հետո հանրաքվե անցկացնել»: Կոալիցիայի անդամ «Օրինաց երկիր»-ը ամենաակտիվն է «այո» քարոզելու հարցում: Կուսակցության փոխնախագահ Մհեր Շահգելդյանին է վստահվել Սահմանադրական հանրաքվեի նախապատրաստական աշխատանքների կազմակերպման համակարգող խորհրդի նախագահի պաշտոնը: Այս օրերին պարոն Շահգելդյանը գերադասում է չպատասխանել լրագրողների հարցերին: Նա միայն պարբերաբար հայտարարում է. «Ամեն ինչ ընթանում է ժողովրդավարության շրջանակներում»: Պարոն Շահգելդյանի ղեկավարած խորհրդում ընդգրկված են «այո»-ի կողմնակից 24 քաղաքական ուժեր:
Ընդդիմադիր ուժերը հիմնականում համախմբված են «17+ 1»-ի կազմում, սակայն դա էլ թույլ չի տալիս ասել, որ ընդդիմությունը միասնական է հանրաքվեն բոյկոտելու կամ «ոչ» ասելու հարցում: Թեեւ ՀԺԿ-ն ստորագրել է «17+1»-ի հայտարարության տակ, սակայն Ստեփան Դեմիրճյանը հայտարարել է, որ փոփոխությունների քարոզարշավին «Արդարությունը» մասնակցելու է իր մշակած ծրագրով եւ առնչություն չունի «17+ 1»-ի գործողությունների համակարգման եւ կազմակերպման հետ: «Ոչ» ասելով նախագծին' պարոն Դեմիրճյանը չի հերքում, որ այն նաեւ դրական դրույթներ է պարունակում. «Ինչը լավ է, ընդունվել է ընդդիմության պահանջով: Կեղծիքների դեմ պայքարը բոլորիս գործն է: Եթե «ոչ» ենք ասում, «ոչ» ենք ասում ոչ թե եվրաինտեգրմանը, այլ տարբեր հանցագործություններ կատարած ապօրինի վարչակազմին»: ՀԺԿ-ն շարունակում է պնդել, որ իշխանությունները լեգիտիմ չեն եւ չպետք է սահմանադրական փոփոխություններ իրականացնեն: «Չենք սիրում Ռոբերտ Քոչարյանին, քանի որ նա չընտրված թեկնածու է: Պետք է գնալ հանրաքվեի, որպեսզի ձեր ձայները չկեղծեն: Մեր «ոչ»-ը պետք է լինի ակտիվ մասնակցությամբ»,-ասաց ՀԺԿ փոխնախագահ Գրիգոր Հարությունյանը:
«Հանրապետություն» կուսակցության առաջնորդ Արամ Սարգսյանը նույնպես «ոչ» է ասում փոփոխություններին: Նա նաեւ վստահ է, որ այս հարցում ընդդիմությունը միավորվելու է. «Ընդդիմության գործողությունները հստակ են. յուրաքանչյուր կուսակցություն մարզերում քարոզարշավ անցկացնելուց հետո վերադառնալու է քաղաք, եւ ակնհայտ է, որ վերջնական հանրահավաքում, որը տեղի է ունենալու Թատերական հրապարակում կամ Մատենադարանի մոտ, բոլոր «ոչ» ասողները հանդես են գալու միասնաբար: Եվ բնավ պետք չէ բացառել, որ միասնական այդ հանրահավաքը կարող է ունենալ կրիտիկական լուրջ զանգված: Այնպես որ, ընդդիմության միավորումը, անկախ գաղափարական բեւեռներից, անխուսափելի է»: Չնայած պարոն Սարգսյանի այս հայտարարությանը' քարոզչության հարցում «Արդարություն» դաշինքում միակարծիք չեն: Եթե դաշինքի մի մասը քարոզում է «ոչ» ասել կամ բոյկոտել փոփոխությունները, ապա Շավարշ Քոչարյանը գերադասում է ակտիվ «ոչ» չքարոզել. «Ինչու՞ Ռոբերտ Քոչարյանին լրացուցիչ հնարավորություն տալ հանրաքվեի տապալումն ընդդիմության վրա բարդելու համար: Ինձ համար ակնհայտ է ժողովրդի «ոչ»-ը, որ հենց իրենց' իշխանությանն ուղղված «ոչ» է եւ ցույց է տալիս նրանց մեղքի բաժինը: Եթե «ոչ» քարոզես, դրանով կթեթեւացնես նրանց մեղքի բաժինը, քանի որ կստացվի, որ «ոչ» ասացին ոչ թե իշխանությանը, այլ' հետեւելով ընդդիմության կոչին»:
Իրենց ընդդիմադիր կամ իշխանամետ համարող ուժերին հնարավոր չէ դասակարգել' «այո» կամ «ոչ» քարոզող խմբերում հայտնվելով: Օրինակ' իրեն ամենից ընդդիմադիր համարող ԱԻՄ-ը հայտնվել է «այո» քարոզողների շարքում: «Մենք «այո» ենք ասում փոփոխություններին ոչ այն պատճառով, որ այն կարծիքին ենք, թե իշխանությունները լավն են: Այս նախագիծն առաջընթաց է ապահովում եւ իշխանություններինը չէ»:
Սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի առաջին ընթերցումից հետո նախագծի մշակման աշխատանքներում ընդգրկված «Ժողովրդավարություն» ՀԿ-ի նախագահ, սահմանադրագետ Վարդան Պողոսյանը նույնպես փաստում է, որ նախագիծն առաջընթաց է գործողի համաձայն, սակայն պարունակում է մի շարք բացասական դրույթներ: Նրա «այո»-ն կամ «ոչ»-ը պայմանավորված է այն հանգամանքով, թե հանրաքվեի ընթացքում իշխանություններն ինչպիսի քաղաքականություն կվարեն: «Ես պատրաստվում եմ «այո» ասել, եթե իշխանությունները հավասար պայմաններ ստեղծեն փոփոխություններին եւ՛ «այո», եւ՛ «ոչ» ասողների համար: Հակառակ դեպքում կասեմ «ոչ»: Ես չեմ պատրաստվում աջակցել կեղծարարներին»,-ասաց նա: Վարդան Պողոսյանը վստահ է. «Իրականում փոփոխությունների այս նախագիծն իշխանությունների սրտով չէ: Պատճառն այն է, որ ԵԽ-ն այս անգամ ավելի վճռական գտնվեց իշխանությունների նկատմամբ, իսկ ընդդիմությունը կորցրեց իր շանսը: Ընդդիմությունն առաջնորդվեց այն կանխավարկածով, որ ավելի լավ է ունենալ վատ Սահմանադրություն, որպեսզի հնարավոր լինի ավելի շատ քննադատել իշխանություններին»: Պարոն Պողոսյանը հիշեցրեց, որ սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո Վենետիկի հանձնաժողովն իր եզրակացության մեջ նշել էր, որ ՀՀ իշխանությունները պետք է հաշվի առնեն իրենց ներկայացված առաջարկությունները, որոնք համապատասխանում են ընդդիմության պահանջներին: Սահմանադրագետի կարծիքով' ընդդիմությունը պետք է վերադառնար ԱԺ եւ պաշտոնապես ներկայացներ իր առաջարկները: Վարդան Պողոսյանը չի կիսում այն տեսակետը, որ եթե ժողովուրդը «ոչ» ասի հանրաքվեին, ապա դրանով ամեն ինչ կվերջանա: Նա կարծում է, որ «ոչ»-ի դեպքում մինչեւ 2008թ.-ը տեսականորեն կարող ենք ունենալ փոփոխությունների ավելի լավ նախագիծ, իսկ փոփոխություններն ընդունվելու դեպքում այդ մասին երկար ժամանակ կմոռանան:
Քաղաքական ուժերի նման խայտաբղետ քարոզարշավի պայմաններում «այո»-ի եւ «ոչ»-ի հարցում իսկապես դժվար է կողմնորոշվել: Ընտրողներին մնում է մի տարբերակ' նախքան հանրաքվեի գնալը անձամբ ծանոթանալ փոփոխությունների նախագծին:

I didn't know that they loved me so much at the bottom of their hearts," Armenian President Robert Kocharyan proclaimed at a November 3 rd meeting with students at Yerevan State University's law department. National Unity Party Chairman Artashes Geghamyan reacted to the presidential statement by saying: "Men don't love each other in Armenia. It is just not accepted here."
Strange as it may sound, these reflections on love were made in connection with the proposed constitutional amendments and the referendum scheduled for November 27, 2005. In order for the amendments to enter into force, more than 50 percent of the voters who take part in the referendum must vote for the amendments, and this number must constitute no less than one third of the country's eligible voters. The necessary prerequisite here is to keep the voters informed. The issue gets more complicated when the different political groups limit the discussion to loving or not loving the government, in this case, Robert Kocharyan.
In their official statement, the Armenian National Movement (ANM) refused to be drawn into substantive discussions of the amendments, saying only: "These authorities have no moral right to approach he Constitution." According to Ara Sahakyan, the current leadership lacks the knowledge and talent necessary to adopt a constitution or make amendments, but rather, "They are dictated to by outside forces.".
Although other groups who have come out against the amendments don't go far beyond the logic of loving-not-loving Robert Kocharyan, they do try to provide certain explanations. The leader of the National Democratic Union (NDU), Vazgen Manukyan, doesn't plan to take part in the referendum: "Going to the referendum means getting drawn into the government's game." Vazgen Manukyan advises the public to not even say "no" to the amendments. "It is better to boycott the referendum. Saying "no" means expressing an opinion on the document. It is easier to exercise control over the boycott than to control falsifications," he believes. If the results of the referendum are falsified - and Vazgen Manukyan has no doubt that they will be - the NDU leader suggests: "The most probable and awful variant is that the referendum will be falsified in favor of 'yes'. The machine for falsifications is in the hands of people who are for 'yes', and the experience of recent years has shown that they have always shamelessly used it to get the results they needed. For the people, this will be a disaster; their last hope will die. If the vote is falsified, we should rise up."
Political scientist Stepan Safaryan of the Zharangutyun ( Heritage) Party agrees with Vazgen Manukyan: "It is not right to undertake a constitutional process at a stage when an acute struggle is going on even among the forces constituting the political coalition, and every one understands that the competition for the office of future president of Armenia has already begun." Safaryan believes that the only way out of the current situation is to boycott the constitutional referendum. Chairman of the New Times Party Aram Karapetyan also calls for a boycott of the referendum, explaining that it will not benefit the people: "As for the government, they are ready to make any decision to prevent the referendum from turning into a revolutionary process and, in addition, to please foreign countries and to legitimize their own power."
The United Labor Party (ULP), which views itself as a constructive or moderate opposition party, declared before the final vote at the extraordinary session of the National Assembly that some questions of principle had to be solved first. Although the ULP proposals were not taken into consideration by the authors of the draft and party leader Gurgen Arsenyan defined the draft as a "step back toward dictatorship," the ULP is now calling upon voters to say "yes" to the amendments.
The stance of the Communist Party (CPA) is more clear-cut. CPA member Ruben Torosyan is confident that people will say "no" during the referendum. In Comrade Torosyan's view, the articles of the constitution clash with each other. "A person is deprived of every right beginning with the right to go to the toilet and ending with the right to vote. It is written that a person has a property right. Then why do they turn people out to the streets and pull down their houses? Why don't the courts render objective decisions? Because before judges were elected and now they are appointed. They obey the orders of those who appoint them," Torosyan says.
In contrast to the Communist Party, the Democratic National Union of Armenia (DNUA) is enthusiastic about the draft constitutional amendments. "Back in 1995 when the Constitution was adopted the DNUA declared that it was in favor of a parliamentary system of government. This draft envisages very serious changes in the system of government. We see a serious advance toward a parliamentary system. The changes will still go on and the process will not end with the November 27 referendum," maintains DNUA leader Seyran Avagyan, who is also an advisor to President Kocharyan.
Naturally, the members of the ruling coalition are the most optimistic, especially vis-à-vis the judicial system. They believe that the proposed amendments create the necessary prerequisites for bringing the judicial system to an acceptable level of independence. Vice-speaker of the National Assembly Tigran Torosyan, in particular, finds that the opponents to the changes have to look hard for explanations: "In fact, a reasonable person has no grounds to be against this draft. That's why the opposition has no unified position on this issue." Tigran Torosyan believes that the only sensible explanation has been that of the ANM , which stated that their party preferred the constitution, adopted in their time. "After all, the opponents must answer the question of whether they are choosing the present constitution or the amended one, because being against the amendments clearly means supporting the present one," he says. Torosyan also connects the constitutional amendments with a favorable resolution of the Karabakh conflict. This view is fully shared by Member of the Supreme Organ of the Armenian Revolutionary Federation (ARF/Dashnaktsutyun) Armen Rustamyan: "It is here that we should understand well that if only for this very argument we should take the question of the constitutional amendments off the field of the government-opposition collision."
Coalition partner Orinats Yerkir may well be the most active party in the "yes" campaign. Vice-chairman Mher Shahgeldyan has been entrusted with the chairmanship of the coordinating council for preparatory work on the constitutional referendum. These days, Shahgeldyan prefers not to answer questions from journalists. He just states from time to time: "Everything is within the framework of democracy." The council he heads consists of 24 political groups.
Opposition forces are mainly assembled within the so-called "17+1" format, but do not seem particularly united vis-à-vis the constitutional referendum. Though the People's Party of Armenia (PPA) has signed the "17+1" petition, party chairman Stepan Demirchyan had announced that the Artarutyun (Justice) Bloc would participate in the campaign with its own program and is not involved in the organization and coordination of the work of "17+1". While saying "no" to the draft, Demirchyan doesn't deny that it also contain some positive clauses: "Whatever is good has been accepted at the opposition's demand. The fight against falsifications is our common cause. If we say 'no' we say 'no' not to European integration but to the illegal regime which has committed a number of crimes."
Leader of the Hanrapetutyun Party Aram Sargisyan says "no" to the amendments as well, and is confident that the opposition will unite around the issue: "The opposition plans decisive actions. After campaigning in the regions each party will return to the capital, and it is clear that at the final rally, which will take place either at the Opera Square or near Matenadaran, all those who say 'no' will speak out together. And it should not at all be ruled out that the final rally might accumulate critical mass. Thus the consolidation of opposition is inevitable, irrespective of ideological poles." Nevertheless, there is little unanimity regarding campaign tactics within the Artarutyun Bloc. Though other bloc members are campaigning for "no" or for a boycott, Shavarsh Kocharyan prefers to stay out of they fray. "Why should we give Robert Kocharyan an additional opportunity to blame the opposition for the referendum failure?" he asks.
It is not always possible to distinguish pro-government or opposition forces by how they plan to vote in the upcoming referendum. For example, the Union for National Self-Determination, which considers itself in the extreme opposition finds itself in the "yes" camp. "We're not saying 'yes' to the amendments because we approve of the current leadership. This draft provides for progress and it doesn't belong to the government," says party leader Paruyr Hairikyan.. Vardan Poghosyan, the chairman of the NGO Democracy , which participated in developing the draft after it was passed by the parliament in the first reading, also sees this draft as a step forward compared to the present constitution, although it contains some negative provisions. His "yes" or "no" will depend on the how the authorities conduct themselves throughout the campaign and the referendum. "I am going to vote 'yes' if the authorities create equal conditions for 'yes' and 'no' voters. Otherwise, I'll vote 'no'. I am not going to aid and abet forgery," he says.
"In fact these draft amendments are not to the government's liking, " Poghosyan maintains. "The reason is that the Council of Europe was more resolute this time vis-à-vis the authorities and the opposition lost its chance. The opposition was guided by the presumption that it was better to have a bad constitution to be able to criticize the authorities more." Poghosyan recalled that after the draft was adopted in the first reading the Venice Commission stressed in its conclusion that the Armenian authorities should take into account those proposals that corresponded to opposition demands. He believes that the opposition should have returned to the parliament and presented its proposals officially. He doesn't share the view, however, that if the people say 'no' to the referendum everything will end there. In the event of a 'no' vote, he says it is theoretically possible to develop a better draft before the 2008 elections. But if this draft is adopted, then we will forget about amendments for a long time.
In such a party-colored campaign it may be hard for voters to get their bearings vis-à-vis "yes" or "no". The only way out may be to actually read the draft themselves before deciding whether and how to vote.