Մարտակերտի շրջանի Գառնաքար գյուղը Գանձասար տանող ճանապարհին է։ Փոքր բնակավայր է, որտեղ ապրում է ընդամենը 80 հոգի, թեեւ գյուղապետ Գագիկ Զախարյանն ասում է, թե մոտ 160 մարդ է գրանցված։ Մարդիկ գրանցված են գյուղում, բայց այստեղ չեն ապրում, որովհետեւ չկա աշխատանք, չկան կյանքի ու կենցաղի տարրական պայմաններ։ Բնակչությունն արհեստականորեն աճեցնելու նպատակով գյուղապետը Հայաստանից այստեղ է հրավիրել երկու բազմազավակ ընտանիքների։ Նրանցից մեկը տիկին Անուշի տասը հոգանոց ընտանքին է, որ Երեւան-Վարդենիս-Քարվաճառ ճանապարհն անցնելուց հետո ի վերջո հանգրվանել է Մարտակերտի շրջանի Գառնաքար գյուղում։
Երբ Անուշի ավագ որդուն՝ Արտյոմին հարցնում ենք, թե ինչո՞ւ են հատկապես այս գյուղն ընտրել, ասում է. «Գառնաքարում անտառ կա, գետ կա, անասուն, բայց Երեւանում ոչ մի բան չկա՝ անտառ չկա, գետ չկա, անասուն չկա»։
Պետության միջոցներով բազմազավակ այս ընտանիքի համար տուն է կառուցվել։ Նորեկ ընտանիքն էլ հարմարվելով գյուղի կյանքին' ստեղծել է իր տնտեսությունը։ Եւ ծնունդով երեւանցի տիկին Անուշը հպարտությամբ է խոսում իր ստեղծած տնտեսության մասին։ «Հավ ունենք, հնդուշկա ունենք, էծ ունենք։ Էծս էս տարի երեք հատ ուլ ա ծնել միանգամից։ Էդ ա, պահում եմ, շատացնում եմ ավելացնում եմ»։
Այն հարցին, թե դժվար չէ՞ ութ երեխա պահելը, տիկին Անուշը ժպտալով ասում է՝ չէ, սպասում եմ իններորդին։ Պետությունից ստացված նպաստն ու ամուսնու աշխատավարձը թեեւ շատ չէ, բայց նրանք դժգոհ չեն եւ մեծ պահանջներ չունեն։ «Ամենաառաջինը մի հատ կով եմ ուզում, որ կարողանամ իմ երեխեքին գոնե կաթով-մածունով ապահովեմ». ասում է տիկին Անուշը։
Գառնաքարի դպրոցի տասը աշակերտից չորսը Անուշի երեխաներն են։ Չորսն էլ Հայաստանից հինգ տարի առաջ այստեղ վերաբնակված մեկ այլ ընտանիքից են։ Դպրոցի տնօրեն եւ տարրական դասարանների ուսուցչուհի Ռամելա Բալասանյանն ասում է, որ դպրոցը վերաբացվել է գյուղապետի ջանքերի շնորհիվ։ «Այսօրվա դրությամբ ընդհանրապես դպրոց չէր լինի, եթե չգային հայաստանցի վերաբնակիչները»։
Շենքը, որտեղ սովորում են Գառնաքարի տասն աշակերտները, դժվար է դպրոց կոչել։ Աշակերտների փոքր թվի պատճառով, պետությունը նոր շենք չի կառուցում, բայց խոստացել են նորոգել հինը։ «Դրան էլ ենք համաձայն,- ասում է դպրոցի տնօրենը,- թեկուզ էս ավերակներում, միայն թե երեխաներ լինեն դասավանդենք, միայն թե գյուղը նոր ընտանիքներով համալրվի։ Մեր պետությունը նորաստեղծ է, երեւի նրանից շատ պահանջել էլ չի կարելի»։
Տիկին Բալասանյանը գտնում է, որ գյուղացին պետք է սեփական միջոցներով բարելավի իր կյանքը՝ այս ու այն կողմից չսպասելով օգնության։ Նրա խոսքը հաստատում է Գառնաքարի 25-ամյա բնակիչ Լեւոնն, ով զբաղվում է մեղվաբուծությամբ ու մեղուների տված արդյունքով պահում իր նորաստեղծ ընտանիքը։ «Իմ գործն էս ա,-ասում է Լեւոնը,-մեղուներով ենք ապրում։ Օրինակ՝ էս տարի շատ լավ ա։ Լավ տարիներին մի տոննա, տոննա ու կես մեղր եմ ունենում»։
Գառնաքարցիներն աշխատասեր մարդիկ են, հողն ու բնությունը առատ։ Գյուղատնտեսությունը զարգացնելու մեծ հնարավորություն կա, բայց շուկան հեռու է, ապրանքի սպառումն անհնար եւ դա խոչընդոտում է զարգացմանը։ «Փոքր մի զավոդի նման բան ըլնի, որ մոշն ու հյունն ա, քաղեն ժողովուրդը հանձնեն, մեղուն պահեն մեղրը հանձնեն, համ էլ աշխատատեղ կլինի». ասում է համայնքի ղեկավարը։
Գյուղի բնակչության կեսը հեռացել է աշխատանք չունենալու պատճառով։ «Գրանցումով գյուղի բնակիչ են համարվում,-ասում է գյուղապետ Գագիկ Զախարյանը,- բայց Ստեփանակերտում, Երեւանում կամ այլ տեղերում են ապրում ու աշխատում»։ Նա գտնում է, որ եթե դրական տեղաշարժեր չլինեն, չլինի հուսադրող զարգացում, մնացած երիտասարդներն էլ կհեռանան։ Իսկ հակառակ պարագայում, նրա կարծիքով, հեռացածների զգալի մասը կվերադառնա։ Նա ուզում է, որ իր ղեկավարած համայնքն անպայման ընդգրկվի Լեռնային Ղարաբաղի վերաբնակեցման պետական ծրագրի մեջ, որ «գյուղն ապրի, գոյատեւի, թե չէ 10-15 տարուց հետո կարող է այստեղ մարդ էլ չգտնենք»։
Ղարաբաղի կառավարության համար, սակայն, առաջնահերթը լիովին ամայացած գյուղերն են։ Այս մոտեցումը գուցե ճիշտ է, բայց ունի խոցելի կողմեր, քանի որ լիովին ամայացած գյուղերը բնակեցնելու ընթացքում կարող են ամայանալ, օրինակ, Գառնաքարի նման բնակավայրերը։ Հարցին երեւի պետք է մոտենալ ոչ թե «սեւ-սպիտակ» սկզբունքով, այլ պետք է հաշվի առնել նաեւ համայնքների ղեկավարների նախաձեռնողականությունը։ Եթե մարդն իր նախաձեռնությամբ ու ջանքով կարողացել է երկու բազմամարդ ընտանիք բերել, ուրեմն նա գնում է զարգացման ճանապարհով եւ պետք է օգնել համայնքի ղեկավարին։
Գառնաքարի գյուղապետի հույսն այսօր միայն վերաբնակիչներն են, ովքեր գալով այստեղ կապվում են հող ու ջրին եւ դառնում համայնքի լիիրավ անդամներ։
Երբ ութ երեխայի մայր տիկին Անուշի հետ խոսում ենք ռազմական գործողությունների վերսկսման հնարավորության մասին եւ հարցնում՝ չի՞ վախենում պատերազմից, ժպտալով ասում է. «Չէ, ես չեմ վախենում։ Ոնց որ ստեղի ժողովուրդը, նույնն էլ մենք։ Ինչ պատահի, թող մեզ հետ էլ նույնը պատահի, տարբերություն չկա։ Որ վաղը մյուս օրը կռիվ լինի իմ տղերքը չե՞ն գալու այստեղ կռվեն։ Նույնը չի՞, ի՞նչ տարբերություն»։
Եւ մինչ բազմազավակ մայրը ջնջում է Հայաստանի ու Ղարաբաղի միջեւ արհեստականորեն ստեղծվող տարբերությունները, նրա մեծ տղան՝ Արտյոմը, շարունակում է թվարկել գյուղի առավելությունները։ «Ստեղ կենդանիները այծն ա, ոչխարն ա, տավարն ա, էշն ա, ձին ա, մեկ էլ հավն ա։ Չէ, հավը կենդանի չի, հավը թռչուն ա»։

Helping a Living Village
The village of Garnakar is located in Nagorno Karabakh's Martakert region, near the road to Gantzasar. It is a small village. Only 80 people live here, although the village mayor, Gagik Zakharyan, says there are nearly 160 registered residents. People are registered in the village but they don't live here, as there is no work in the village and few amenities. To increase the number of people actually living here, Zakharyan invited two families with many children from Yerevan. One of these is Anush, her husband, and their eight children, who traveled the Yerevan-Vardenis-Karvachar road to arrive at last arrive in Garnakar.
When we asked Anush's oldest son Artyom why the family chose this village, he replied, "In Garnakar there is a forest, river, and animals but in Yerevan there is nothing. No forest, no river, no animals."
The government helped build a house for the family. They have already adapted to life in the village and acquired their own livestock. Anush spoke with pride of her achievements so far: "We have chickens, a turkey, and goats. This year our goat had not one but three kids. So, that's how it is, I keep them, and they increase, they multiply."
When we asked Anush whether it's hard to take care of eight children, she smiled and said no, she is waiting for the ninth. The money from the government and her husband's salary don't add up to much, but they don't complain. They ask for very little. "I'd like a cow, so I could provide my kids with milk," Anush said.
There are eight schoolchildren in Garnakar, four of whom are Anush's. The others are from another family from Armenia who moved here five years ago. Ramela Balasanyan, the school principal and elementary teacher explained that the school was reopened thanks to the efforts of the village mayor. "There wouldn't be a school if the settlers from Armenia hadn't come."
The building the children study in can hardly be called a school. Since there are so few children, the government won't build a new building, but they promised to rebuild the old one. "We accept that," the principal said. "Even in these ruins, all we need is children to teach and new families to move here. Our government is new; it wouldn't be fair to ask a lot of it."
Balasanyan thinks that a villager should improve his life with his own means, without waiting from help from somewhere else. This belief is confirmed by 25-year-old Levon, a beekeeper. "That's my job. I make a living taking care of the bees. For instance this year it's been very good. On a good year I make one-and-a-half tons of honey," he said.
The people in Garnakar are hard-working and the land is fertile. There is a lot of opportunity to develop agriculture in the village, but the market is far away, which hinders development. "If we had a small produce factory, people would collect berries and sell them, and keep bees and sell the honey and there would be new jobs for the people," Mayor Zakharyan said.
Of the half of the population that has left the village to find work elsewhere he said, "They are registered here but in reality they live and work in Stepanakert, Yerevan, and elsewhere." Zakharyan believes that if things don't change for the better, the rest of the young people will leave too. However, if there are improvements, most of those who have left will return. He wants the village to be included in Nagorno Karabakh's repopulation program, so that "the village lives and survives; otherwise in fifteen years you might not find anybody here."
For the Karabakh government, however, the first priority is villages that have been completely abandoned. This approach may be correct, but it has its drawbacks, since in the process of repopulating abandoned villages other living villages like Garnakar may die. Meanwhile, the village mayor hopes that the people who settle here will bond with the land and become full members of the community.
When we asked Anush, a mother of eight, about the possibility of renewed military action in Karabakh she smiled and replied, "I'm not afraid. We'll do the same as other people here. Whatever happens, let the same thing happen to us, there's no difference. If there's a war tomorrow, won't my boys come here to fight? Isn't it the same? What's the difference?"
While the mother is denying the artificially-created differences between Armenia and Karabakh, her oldest son Artyom continues his recitation of the advantages of living here: "Goats, sheep, cows, donkeys, horses and chickens."