Հնդիկները չեն հրաժարվում թունավորելու մտքից
Դեկտեմբերի 2-ին «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում կազմակերպված քննարկմանը ««Արարատ» ոսկու արդյունահանման ձեռնարկություն» ՍՊԸ-ն Սեւանա լճից 20 կմ հեռու գտնվող Սոթքի հանքավայրի մոտ ոսկու կորզման ֆաբրիկա կառուցելու նախագիծը նորից դրեց քննարկման:
Այս անգամ ձեռնարկության ղեկավարությունը քննարկմանը բերել էր Գեղարքունիքի մարզպետին եւ հանքավայրի մերձակա գյուղերի տասնյակ գյուղապետերի: Մինչեւ քննարկումը ձեռնարկության նախագահ Սանջեյ Դալմիայի թիկնապահները «Հայաստանի կանաչների միության» նախագահ Հակոբ Սանասարյանին արգելեցին մուտք գործել դահլիճ:
Հնդիկ Սանջեյ Դալմիային թվում է, որ ինքն ամեն ինչ կարող է անել այս երկրում, նույնիսկ հասարակական կազմակերպության ներկայացուցչի մուտքն արգելել իրենց գործունեության ոլորտին վերաբերող բաց քննարկումներին։ Այս տարի նույն թեմայով նման մի քննարկման ժամանակ Հ. Սանասարյանը դեմ էր արտահայտվել նախագծին՝ համարելով այն հակաօրենսդրական եւ վտանգավոր։
Իրենց աշխատակիցների նկատմամբ դրսեւորած վերաբերմունքից, թերեւս, կարելի է ենթադրել, թե ինչպես կարող են վարվել այս գործարանի ղեկավարները ուրիշների հետ (Տես նաեւ' Հնդիկները պատրաստվում են հեռանա՞լ Հայաստանից): Անհասկանալի էր բնապահպանության նախարարության մասնակցությամբ այս քննարկմանը ընկերության հնդիկ նախագահի եւ նրա հնդիկ թիկնապահների նման լկտի պահվածքը:
Հնդիկները Սեւանա լճի ավազանում ցիանի օգտագործմամբ այդ վտանգավոր ձեռնարկի իրականացումը բացատրում են այն հանգամանքով, որ Զոդի հանքաքարը վերամշակող գործարանը գտնվում է Արարատի մարզում եւ, ուստի, տնտեսապես նպատակահարմար չէ հանքաքարը տեղափոխել Արարատ:
Նրանք պնդում են, որպեսզի թույլատրվի գործարանը կառուցել Վարդենիսում՝ չնայած «Սեւանի մասին» ՀՀ օրենքը միանշանակ արգելում է ջրավազանի տարածքում նման կառույցի գոյությունը: Հայտնի է, որ 1999թ.–ին նույն ընկերության կողմից, սակայն կանադա–ամերիկյան ղեկավարության օրոք պատվիրված տեխնիկա-տնտեսական հիմնավորման համաձայն' Զոդից Արարատ հանքաքարը տեղափոխելով' ընկերությունը աշխատելու էր շահույթով։
Փաստաթուղթը (բազմաթիվ հատորներով եւ հնարավոր բոլոր հիմնավորումներով) պատրաստվել էր աշխարհում հեղինակավոր երկու կազմակերպությունների՝ ամերիկյան «Սնոուդեն» եւ կանադական «Քիլբորն» ընկերությունների կողմից։
Փաստաթուղթը ներկայացվել է Հայաստանի կառավարությանը եւ հավանության արժանացել։ Այդ ժամանակ ոսկու միջազգային շուկայական գինը մեկ ունցիայի դիմաց ընդամենը 320 ԱՄՆ դոլարի սահմաններում էր։ Փաստաթղթի համաձայն' ««Արարատ» ոսկու արդյունահանման ձեռնարկություն»-ը պետք է աշխատեր առանց կորուստների ոսկու միջազգային շուկայական գինը մեկ ունցիայի դիմաց 280 դոլարի դեպքում, եւ ընկերությունը պետք է ստանար շահույթ ոսկու գինը մեկ ունցիայի դիմաց 300 դոլար դառնալու պայմաններում։
Այսօր ոսկու միջազգային շուկայական գինը Լոնդոնի մետաղների բորսայի տվյալներով մեկ ունցիայի դիմաց ավելի քան 500 դոլար է՝ ընկերության գործունեության ապահովման համար մեկ ունցիայի սահմանային գնից 200 դոլարով ավելի, մինչդեռ ընկերության եւ ՀՀ կառավարության միջեւ ստորագրված պայմանագրի համաձայն' Զոդից Արարատ հանքաքարի տեղափոխման համար երկաթգծի գինն այն ժամանակվանից մնացել է նույնը՝ մեկ տոննան մեկ կիլոմետր տեղափոխելու համար ընդամենը 0,0153 դոլար (մեկ ու կես ցենտ)։
Միջազգային գների նման աննախադեպ աճի եւ տեղական պայմանների պահպանման պարագայում, սակայն, ընկերության ներկայիս հնդիկ ղեկավարությունը զարմանալիորեն աշխատում է վնասով՝ նաեւ դրանով հիմնավորելով Սեւանա լճի ավազանում գործարան կառուցելու իր ձգտումը։
Տեղական փորձագետները լուրջ կասկածներ են հայտնում ընկերության նոր ղեկավարության նման վարքագծի իրական պատճառների կապակցությամբ' մատնանշելով, որ մետաղների բարձր գների ներկա պայմաններում նախկինում ամենաանշահավետ ծրագրերն աշխարհով մեկ արդեն աշխատում են զգալի շահույթով։
Հարկ է նշել, որ Զոդի եւ Մեղրաձորի հանքավայրերի շահագործումը նույնիսկ խորհրդային տարիներին եղել է շահավետ, եւ մինչեւ հիմա Զոդի հանքավայրը պաշարների իր ծավալներով, ոսկու պարունակության եւ հանքարդյունահանման այլ ցուցանիշներով համարվում է աշխարհում առաջատար հանքավայրերից մեկը։
Ուստի, առնվազն անընդունելի են ընկերության գերշահույթ ստանալու այս ճիգերը, որոնք, ըստ էության, առաջարկվում է իրականացնել Հայաստանի շրջակա միջավայրի եւ ազգային անվտանգության հաշվին։
Բնապահպանության նախարարության «Բնապահպանական փորձաքննություն» ՊՈԱԿ–ը այս տարի ձեռնարկության նախագծին բացասական եզրակացություն է տվել: Սրանով հարցը, կարծես թե, պետք է փակված լիներ: Բայց ձեռնարկության նախագահ Սանջեյ Դալմիան եւ նրա հայ աշխատակիցները նորից են փորձում «անցկացնել» այն' համոզելով, որ այդ նախագիծը էկոլոգիական ոչ մի վտանգ չի ներկայացնում:
Բնապահպանության նախարարը, տարբեր գիտնականներ, բնապահպաններ դեկտեմբերի 2-ին նորից կտրականապես մերժեցին այս ծրագիրը:
««Արարատ» ոսկու արդյունահանման ձեռնարկության» բնապահպանության հարցերով պատասխանատու Անուշ Գեւորգյանը ներկաներին տեղեկացրեց, որ երբ ստացել են բացասական եզրակացություն, դիմել են բրիտանական մի ընկերության։ Վերջինս էլ արել է որոշ առաջարկներ եւ տվել դրական եզրակացություն' ծրագիրը համարելով հաջողված:
«Պատմականորեն հայտնի է, համաշխարհային պրակտիկան ցույց է տվել, որ բոլոր վթարների 76 տոկոսը հիմնականում կապված է լինում պոչամբարների հետ։ Դրա համար պոչամբարը մեզ մոտ գտնվելու է, փաստորեն, ջրբաժանից այն կողմ»,-քննարկման մասնակիցներին համոզում էր Անուշ Գեւորգյանը։
Կառուցվելիք պոչամբարի վթարի դեպքում նատրիումի ցիանիդը եւ հանքաքարի մշակումից առաջացող այլ թունավոր նյութեր թափվելու են Սեյիդլար գետ ու հասնելու են Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության տարածքում գտնվող Սարսանգի ջրամբարը։
Բնապահպանական հարցերի պատասխանատու Անուշ Գեւորգյանի խոսքերից պարզ դարձավ, որ ընկերությունը նախատեսել է պոչամբարը կառուցել Ադրբեջանի հետ սահմանին գտնվող Սեյիդլար գետի ավազանում:
Ա. Գեւորգյանը համոզված է, որ վթարներ չեն լինի, եթե իրենք ճիշտ աշխատեն: «Հուսանք, որ նման բան չի լինի»,-ավելացրեց նա:
Ընկերության պատասխանատուների խոստումները հավատ չեն ներշնչում: Նույն ընկերությանը պատկանող, Արարատում գտնվող նույնատիպ գործարանում վերջին հինգ տարիների ընթացքում եղել են մեկ տասնյակի հասնող վթարներ: Մի քանի անգամ պոչամբար տանող խողովակները վթարվել են, ինչի արդյունքում ցիանախույսը հոսել է բանջարանոցներ, այգիներ, թունավորվել են կովեր, ձկներ: Վերջին վթարը եղել է 2004թ. նոյեմբերի 28-ին: Ցիանաջուրը լցվել էր Սուրեն Մարգարյանի 4600 քմ խաղողի այգու մեջ:
Ձեռնարկության ղեկավարությունը բոլոր վթարների ժամանակ տերերի հետ հարցը միանգամից լուծել է' կաշառելով նրանց, որպեսզի վերջիններս չդիմեն դատարան՝ հիմնականում խուսափելով վթարների մասին տեղեկությունների հրապարակայնացումից: Առայսօր գործարանն ամբողջությամբ չի կառուցել խողովակաշարի պաշտպանիչ տաշտակը, իսկ այժմ տասնյակ միլիոնավոր դոլարների ներդրումների խոստումներ է շռայլում:
Գործարանի ներկայացուցիչները խոստանում են երեք հազար աշխատատեղ բացել եւ ներդնել 80 միլիոն դոլար: Հենց այս խոստումներն էին Երեւան բերել Հայաստանի ամենաաղքատ տարածաշրջանի համայնքների ղեկավարներին:
«Իսկ այն, որ նոր գործարանը կառուցվելու է Քելբաջարի սահմանագծին, խնդիր չի՞ ստեղծում, քանի որ այն վիճելի տարածք է»,- «Ազատություն» ռադիոկայանի թղթակցի հարցին ձեռնարկության գործադիր տնօրեն Վարդան Վարդանյանը պատասխանեց:
«Չկա որեւէ փաստաթուղթ, որեւէ փոխհամաձայնեցված քարտեզ, որտեղ երեւա որեւէ սահման: Մենք չենք եղել անկախ պետություն, որպեսզի ունենանք միջպետական համաձայնագրով համաձայնեցված սահմաններ: Մենք եղել ենք Սովետական Միության կազմում' որպես հանրապետություններ, եւ այն սահմանները, որոնք նկարված են, կոչվում են վարչական սահմաններ, որոնք որեւէ առնչություն չունեն միջպետական սահմանների հետ: Դա' մեկ: Երկրորդ' այն մասշտաբը, որով այդ քարտեզը նկարված է, մատիտի գծի հաստությունը, որը նշմարում է սահմանը, արդեն իրենից ներկայացնում է 2 կմ-անոց տարածք: Մեր ամբողջ խնդիրը 1 կմ-ին է վերաբերում: Ո՞վ ասաց, որ դա վիճելի է»,-ասել է Վարդան Վարդանյանը:
Ահա այսպես օտարերկրյա ընկերությանը պատկանող գործարանի հայ պաշտոնյան մոռանում է, որ հարեւան պետությանն էկոլոգիական վնաս պատճառելն արգելվում եւ պատժվում է միջազգային իրավունքով եւ բազմաթիվ միջազգային պայմանագրերով, որոնց միացել է նաեւ Հայաստանը:
Եթե նույնիսկ տարածքը վիճելի չէ, սակայն ակնարկվում է, որ վնասակար նյութերը կարող են հասնել հարեւան պետության տարածք, ապա Հայաստանին կարող է հասցվել համարյա նույն կամ միգուցե ավելի մեծ վնաս, եթե տուժի հարեւան որեւէ պետություն։
Նման հայտարարությունները Հայաստանի Հանրապետության համար կարող են լուրջ խնդիրներ առաջացնել։
Վարդան Վարդանյանին նման հայտարարության իրավունք, հավանաբար, տվել է ընկերության' Մեծ Բրիտանիայում ապրող հիմնական սեփականատերը' հնդիկ միլիարդատեր Անիլ Ագարվալը:
Ո՞վ է Անիլ Ագարվալը, եւ ինչպե՞ս է հայկական ոսկին հայտնվել նրա ձեռքում:
Հնդկաստանում ծնված Անիլ Ագարվալն իր գործունեությունը սկսել է որպես մետաղի ջարդոնի մանր առեւտրական, հետագայում նա պղնձե լարեր էր վաճառում Հնդկաստանի հեռահաղորդակցության ընկերություններին' կուտակելով մեծ կարողություններ: 30 տարի առաջ նա տեղափոխվեց Լոնդոն:

AGRC Intent on Polluting
At a discussion held at the Marriott Armenia Hotel on December 2 nd , the Ararat Gold Recovery Company ltd. (AGRC) once again presented its plans for building a gold processing plant near the Sotk mine, twenty kilometers away from Lake Sevan.
This time the management of the company invited the governor of Gegharkunik as well as dozens of administrative heads from the villages near the mines. However the bodyguards of AGRC president Sanjay Dalmia prevented Hakob Sanasaryan, president of the Greens Union of Armenia, from entering the hall before the discussion.
Apparently Dalmia believes that anything is possible in this country, even keeping NGO representatives out of various open discussions on issues of public concern. Last time, during a similar discussion held earlier this year, Mr. Sanasaryan expressed his opposition to the company's plans, considering them illegal and dangerous. The way company management treats members of the general public is reflective of their treatment of their own employees (See also: Is Sterlite Gold Leaving Armenia?). The arrogant behavior of the company president and his bodyguards, all of Indian descent, at this discussion participated by the Ministry of Nature Protection is difficult to understand.
The company explains its plans to proceed with this dangerous endeavor with a use of cyanide in the vicinity of the lake Sevan by a circumstance that the plant processing the ore from Sotk is located in Ararat province, and therefore, it is not economical to transport the ore from Sotk to Ararat. They insist a permission to build a plant in Vardenis to be issued, despite the clear provision in the Law On Lake Sevan prohibiting the construction and operation of any such facility in the lake Sevan basin. Interestingly, a feasibility study from 1999 facilitated by the company, but under an American - Canadian management, showed the project being economical while transporting the ore from Sotk to Ararat. The study, a comprehensive paper with volumes of documents, was prepared by two most reputable firms in the world, USA Snowden, and Candian Kilborn. The study was also submitted and endorsed by Armenian government. The price of gold then was about $320 US per ounce. The study provided AGRC breaking even in case the gold price is $280 US per ounce, and making profit in case the gold price is $300 US per ounce.
Gold price today is over $500 US per ounce, more than $200 US per ounce more than the company needed to break even, while the ore transportation tariffs from Sotk to Ararat remained the same since that time, being $0,0153 per tone/km (about one and a half cents) according to the agreement between the company and the government.
In the circumstance of such unprecedented rise of gold prices in the background of other conditions remaining mostly the same, however, the Indian management of the company runs the project with a loss, and surprisingly, points out to that very phenomena to substantiate its claim to build a plant near lake Sevan. Local experts express serious doubts regarding the real goals behind such behavior of the company's management, pointing out that even the most vulnerable and risky projects are currently run with profits around the world given this level of metal prices. In fact, mining at Sotk and Meghradzor was profitable even during Soviet times, while the two mines are still considered as leading projects in the world mining community, given the reserves, grades and other economic considerations of the projects. Therefore, the company's efforts to gain supper profits on the expense of Armenia's environmental and national security are at least unacceptable.
Earlier this year, an agency within the Ministry of Ecology, Ecological Investigation, gave the company's plans a negative assessment. This should have been enough to put an end to the plans. Furthermore, the law regarding Sevan categorically prohibits the construction of similar structures on the territory of the basin. But Sanjay Dalmia and his Armenian colleagues are once again trying to "sneak" the idea past, insisting that the project presents no threat to the environment. The minister of nature protection, various scientists and ecologists have once again categorically rejected the project.
Anush Gevorgyan, AGRC's representative on ecological issues, informed those present that when their project had first been rejected, they had gotten in touch with a British company, which had made a few constructive suggestions and assessed the project positively, considering it a potential success.
"It is a historical fact, and experience from all over the world has shown as well, that 76 per cent of all industrial accidents are linked to waste storage. For this reason, our waste storage unit is to be located on the other side of the water divide," Gevorgyan explained in an attempt to reassure the audience. Her presentation made it clear that that the company planned to construct its waste storage unit on the banks of the Seydlar River, on the Armenia-Azerbaijan border. Thus, if the waste storage unit were damaged, sodium cyanide and other poisonous material obtained through ore processing would be released into the Seydlar River to reach the Sarsang Reservoir in the Nagorno Karabakh Republic.
Gevorgyan is convinced that no industrial accidents will occur if they do their work properly. "Let's hope nothing goes wrong," she added.
Promises made by company officials do not inspire confidence. AGRC, located in Ararat, has seen up to ten industrial accidents over the past five years. The pipes leading to the tailings dam have burst on a number of occasions releasing cyanide into vegetable gardens and orchards, poisoning cattle and fish. The last such incident, in which a 4,600 square meter vineyard owned by Suren Margaryan was contaminated with cyanide, took place on November 28, 2004.
Company management has dealt with any such incidents on the spot by bribing the victims to keep them from going to court, mainly to avoid the facts of incidents becoming a public knowledge. The company has yet to complete the protective trough around those pipes, and yet it is now promising multi-million dollar investments.
Indeed it was AGRC promise to invest US $80 million and create three thousand jobs that brought leaders from the most poverty-stricken regions of Armenia to Yerevan on December 2nd.
"Doesn't the fact that the new plant will be constructed on the border with Kelbajar pose a potential problem? It's disputed territory after all," asked a correspondent from Radio Liberty. Vardan Vardanyan, the executive director of the company, replied, "There are no documents or common map where any such borders are drawn. We weren't an independent country then to have internationally recognized borders. We were part of the Soviet Union as separate republics, but the borders that separated us were called administrative borders, which are not international in nature. That's the first point. Secondly, the line representing the border may appear to be a narrow line on the map as if drawn by a pencil, but in reality it is a piece of land two kilometers wide. We only need one kilometer-who said that that area is disputed?"
So an Armenian official at a foreign-owned plant is forgetting that causing environmental damage to a neighboring country is prohibited under international law and various international treaties entered by Armenia. Even if the territory is not disputed, but there is a possibility that the dangerous substances may reach the territories of the neighboring countries, the damage to Armenia may be the same or even more. Such statements may cause serious problems for Armenia.
Vardan Vardanian was apparently encouraged by the main shareholder of the company, Indian billionaire and resident of the United Kingdom Anil Agarwal.
Who is Anil Agarwal, and how did Armenia's gold end up in his hands?
Anil Agarwal, born in India, got his start running a small scrap metal business, after which he started to sell copper wires to Indian communication companies, with great success. He moved to London thirty years ago.