«Որ թթենու շվաքի տակ մեծացել ես, դու էն երկրի քաղաքացին ես»,-ասում է 73-ամյա Սլավա Մոսունցն, ով երկար տարիների հետազոտական աշխատանքի արդյունքում ստեղծել է Մարտակերտի տոհմածառը։
Տոհմիկ մարտակերտցի այս մարդը տարիներ շարունակ շրջանում ղեկավար պաշտոններ է զբաղեցրել։ Ավելի քան տասը տարի խմբագրել է շրջանային թերթն ու ռադիոհաղորդումները։ Աշխատանքային հարուստ կենսագրություն ունեցող Սլավա Մոսունցն ասում է, թե ինքն իրեն, իր ժողովրդին, իր շրջանն ավելի լավ ճանաչել է պատերազմի տարիներին։ Իսկ երբ տեղահանությունից հետո մարտակերտցիները բռնել են գաղթի երկար ճանապարհը, նրան համակել է ազգային ինքության կորստյան վտանգը։ «Մեր մարտակերտցիները, երկրորդ սերունդը դրսում ապագա չունի, որովհետեւ հայկական դպրոց չունենք, լեզուն չկա, թերթը չկա, թատրոնը չկա։ Դրսում կա աշխատատեղ եւ սնունդ։ Դրանից դենն ուրիշ ոչինչ չկա դրսերում»։
Նրա կինը՝ Սվետան, ով ամուսնուն օգնում է «Մարտակերտի տոհմածառը» կազմելու գործում, ասում է, թե Սլավան այս որոշումը կայացրել է Մոսկվայում, որտեղ նրանք ժամանակավորապես ապրել են տեղահանությունից հետո։ «Մոսկվայի մետրոյի կայարաններից մեկում Սլավան հանդիպեց մարտակերտցի մի ծանոթի։ Ասում է՝ ո՞ւր։ Նա ասում է, թե Իրկուտսկ եմ գնում։ Հետո նույն օրը մի ուրիշ մարտակերտցի պատահեց։ Ո՞ւր։ Ասում է՝ գնում եմ Բառնաուլ։ Էդ օրն էդպես մի քանի հոգու տեսանք։ Տուն եկանք, Սլավան ահավոր հուզված էր՝ գնում են, գնում են, էս ո՞ւր են գնում։ Էդպես որոշեց ստեղծել մեր անվանի տոհմերի ծառերը»։
Տոհմածառ ստեղծելը Մոսունցի համար անծանոթ գործ չէր։ 1962 թվականին ստեղծել էր իր՝ Մոսունց տոհմի ծառը։ «Ես գիտեի էդ նյութը ինչ ա։ Հանգստարանների արձանագրություններն են, մեր նախնիների թողած ավանդազրույցներն են, հիշողություններն են։ Այ էսպես, ի մի եմ գումարել, մերը ստեղծել»։
Դեռ Մոսկվայում ապրելու տարիներին նա սկսում է ապագա գրքի որոնողական, հետազոտական աշխատանքը։ Տարբեր մարդկանց հետ խորհրդակցելով՝ ձեռք է բերում 460 մարտակերտցու հասցե եւ նամակներ գրում նրանց։ «Էս մեկը նրա հասցեն ա հուշել, էն մեկը մյուսի, իրար են տվել ամբողջ մարտակերտցիներն էսպես։ Մեկը Տյումենում է ապրում, Ստավրոպոլում է ապրում, Կրասնոդարում է ապրում, Պերմում է ապրում… զգաստ ոտքի են կանգնել։ 460 նամակ եմ գրել իրենց տված հասցեներով եւ ստացել 560 պատասխան։ Ամեն մեկն իր թեւը, տոհմածառի իր թեւը, իր ճյուղը, այսպես լրացնելով ներկայացրել եմ Մարտակերտի 62 տոհմերը»։
Սկզբում դժվարություններ, իհարկե, եղել են։ Ամենամեծ դժվարությունը Սլավա Մոսունցը համարում է թերահավատությունն ու թերարժեքության զգացումը։
«Ասում էին, դե մենք ո՞վ ենք, որ մեզ համար պատմություն լինի։ Այ էսպիսի թերահավատությունն էր պետք կոտրել։ Ասում եմ՝ դու գիտե՞ս ով ես, ասում եմ՝ դու նա ես, որ դարեր շարունակ էս հողի վրա ապրել ես, էս հողի հայկական վարքը պաշտպանել ես։ Դու պարտավոր ես ունենալ էս պատմությունը եւ տեր կանգնիր, էս պատմությանը տեր կանգնիր»։
Գրքում ներկայացված յուրաքանչյուր տոհմ իր պատմությունն ունի՝ որտեղի՞ց են եկել, ինչո՞ւ են եկել։ Հպանցիկ վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ շատերի գալու պատճառը կամ պատերազմն է եղել կամ էլ բռնագաղթը։ «Օրինակ՝ Աղասյանները եկել են Ղարսից։ Օհանջանյանները, Չիլինգարյանները՝ դա մի հսկա տոհմածառ է, նույն ծառի ճյուղերն են, նրանք եկել են Մուշի գավառի Գլդան գյուղից. 400 տարվա պատմություն, Շահ Աբասի ժամանակներից են եկել սրանք։ Հյուսնունցները եկել են Նուխից, հին ղարաբաղցիներ են։ Մամունք, մեծ, ճյուղատարած տոհմ ա, դրանք եկել են Պարսկաստանի Ղարադաղից»։
Ծավալուն այս գիրքը ստեղծելու ընթացքում Սլավա Մոսունցն այլ հայտնագործություններ էլ է արել։ Օրինակ՝ ասում է, թե մինչեւ հիմա ստուգաբանված չէ Մարտակերտ տեղանունը՝ երկու տարբերակ է նշվում՝ «մարտերում կերտված» եւ «մարդու կողմից կերտված»։ Գրքի հեղինակը գտնում է, որ երկուսն էլ սխալ են։ Տեղանունը կապված է Կուսապատի հնագույն մատուռի հետ։ «Ավելի ինձ հավանական է թվում ուսումնասիրություններով, դա մատուռակերտ բառն է»։
Սլավա Մոսունցի ուսումնասիրած տոհմերի տարբեր կողմերից եկած նախահայրերին ձգել են այս տարածքի անվտանգությունն ու բերրի հողերը։ Իհարկե, քիչ նշանակություն չի ունեցել նաեւ այն, որ Ղարաբաղի մելիքությունները պարսկական տիրապետության տակ եղել են կիսանկախ պետություններ։ «Բոլորը հավաքվել են որպես անվտանգ վայր, որպես կիսաանկախ պետություն։ Կիսանկախ իշխանություն ունեցող պետություն էր՝ դատը մելիքն էր անում, դատավորը մելիքն էր, զորահավաքը մելիքն էր անում, ամեն ինչը մելիքով էր սկսվում ու ավարտվում»։
«Մարտակերտի տոհմածառը» թերթելիս կարելի է նկատել, որ տոհմանունների զգալի մասը կանանց անուններով է՝ Նանագուլյան, Սաթունց, Մամունց, Խորիշահանց եւ այլն։ Գենդերային հավասարության այս դրսեւորումը զարմացնում է։ Սլավա Մոսունցը սրա բացատրությունն էլ ունի. «Մենք Մարտակերտում, Ղարաբաղում կանանց իրավահավասարության պրոբլեմ չենք ունեցել»։ Գրքի հեղինակն ասում է, թե հարսների անխոս վիճակ եղել է, բայց դա պայմանավորված է եղել ոչ թե սեռերի անհավասարությամբ, այլ ակուստիկ միջավայրի հիգիենայով։ «Դա էն ժամանակ ա եղել, երբ մենք մնացել ենք գետնափոր տներում։ Տանը մի երեք կեսուր ա եղել, մի չորս տատիկ ա եղել, մի հինգ հարս ա եղել։ Էսպես շատ նորմալ, մտածված ավանդույթ ա դա, չպետք է վերագրել հետամնացությանը։ Էդ հարկի տակ երեք կեսուրի հետ էդ հինգ հարսները եթե լեզու առնեին, էդ կրակը ոչ մի հրշեջ մեքենա չէր հանգցնի»։
Կանանց անուններով ստեղծված ազգանուններից կարող է տպավորություն ստեղծվել, թե կանայք են ավելի զորեղ եղել։ Սլավա Մոսունցն այս տարբերակն էլ է հերքում։ «Էստեղ ոչ թե նրանք ավելի հզոր էին, քան թե ամուսինները, չէ, էդպես չէր։ Տղամարդիկ ցերեկը հանդերում էին։ Մարտակերտում ցերեկով տղամարդ չէիք գտնի, երեխաների լեզվի վրա էլ ոչ թե, ասենք, Մոսու տունն էր, կամ Հակոբի տունն էր, այլ էն տատիկի, ով տանն էր՝ դա Նանագյուլ տատիկի տունն էր, դա Սաթի տատիկի տունն էր։ Էսպես ասում էին՝ գնում ենք Սաթունց տուն, գնում ենք Թաքունց տուն, գնում ենք Մամունց տուն»։
Ի հավելումն այս ստուգաբանության տոհմածառերի հեղինակն ասում է, թե ոչ մի տղամարդ դրանից չի վիրավորվել, հակառակը՝ հպարտանում էին։ «Դա մենք ընդունել ենք որպես նախշ։ Մեր մայրերի, մեր տատիկների անունը մեզ համար շքանշան է եղել»։
«Հիմա այս գրքի մարդիկ են շա՞տ, թե Մարտակերտի բնակիչները»,-հարցնում եմ Սլավա Մոսունցին։ Երկար դադարից հետո հեղինակը ցածրաձայն ասում է. «Էս գրքում…Էս գրքում դժբախտաբար ավելի շատ մարդ կա, էստեղ մինչեւ երեք հազար լուսանկար կա, շատ-շատերի լուսանկարներն էլ չկան, միայն անուններն են»։
Ստեփանակերտում զրույցն ավարտելուց հետո Սլավա Մոսունցը մեզ հրավիրում է Մարտակերտ։ Հաջորդ օրը նրա ուղեկցությամբ գնում ենք Մարտակերտի հին գերեզմանոց, որի տապանաքարերը Մոսունցն անգիր գիտե։ «Սա գերեզման չէ, սա մեր ննջեցյալների կենսագրությունն է, սա մեր պապերի ապրած կյանքի կենսագրությունն է։ Էստեղ թողել են արձանագրություններ, էստեղ թողել են իրենց կտակները»,-ասում է տոհմածառերի հեղինակն ու ավելացնում, որ իր հավաքած տեղեկությունները մեկ առ մեկ ճշտել է տապանաքարերի արձանագրություններով։
Հիմա նա պատրաստվում է մեծ տպաքանակով բազմացնել իր կազմած հաստափոր ժողովածուն, որ ամեն մարտակերտցու տանը լինի այդ գրքից, եւ եթե մեկը հեռացել է արմատներից, գոնե հնարավորություն ունենա սաղարթը տեսնելու։

"If you grew up in the shade of the mulberry-tree, you are a citizen of that country," said 73-year-old Slava Mosunts, who after long years of research has created a genealogical tree of Martakert.
Mosunts, a descendant of Martakert residents, held senior positions in the region for years. For more than a decade he edited the regional newspaper and radio programs. With his rich work experience, Slava Mosunts says that he got to know himself, his people, his region best during the [Karabakh] war. And when in 1992, after the deportations, Martakert residents took the path of exodus, he was keenly aware that they were in danger of losing their national identity. "Our fellow Martakertsis, the next generation, have no future outside, because there is no school, no language, no newspaper, no theatre. There is only work and food outside. Apart from this there is nothing else outside."
His wife, Sveta, who has helped her husband in drawing up the Martakert family tree, says that Slava made the decision to work on it in Moscow, where they lived temporarily after the deportation. "Slava ran into an acquaintance from Martakert in a metro station in Moscow. 'Where are you heading?' he asked. 'Irkutsk.' Later that same day, we met another Martakertsi. He said: 'I'm going to Barnaul'. We went home; Slava was awfully upset: Leaving, leaving, where are they going? That's how he decided to create the family trees of our famous clans."
Mosunts was not unfamiliar with creating family trees. In 1962 he drew up his own, the Mosunts family tree. "I knew the subject. It's the records from resting-places, epitaphs, the traditions bequeathed to us by our ancestors, our memories. There you are. I integrated it and created ours."
Mosunts was still living in Moscow when he began researching and exploring. He acquired 460 addresses of former residents of Martakert and wrote them letters. "One suggested the address of another, and so on. One lives in Tiumen, another in Stavropole, in Krasnodar, in Perm. sitting still. I wrote 460 letters to the addresses they had given to me and I got 560 responses. Every one laid his own filiations, his own branch and this way, filling in I came up with 62 families of Martakert." There were, of course, difficulties in the beginning, the biggest of which Slava Mosunts sees as skepticism and the sense of inferiority. "They would say, 'Who are we to have a history?' This is the kind of skepticism that has to be shattered. I would say, 'You know who you are? You are one who has lived on this soil for centuries, who has defended the Armenian way of life. You are obliged to have this history. Be the master of this history.'"
Each family represented in the book has its history - where they come from, why they came. Cursory statistics show that many of them settled in Martakert as a result of wars or deportation. "The Ghazaryans, for example, came from Kars. The Ohandjanyans, the Chilingaryans - it's a huge family tree, they are branches of the same tree - they came from the village of Gldan in the province of Mush. They have a 400-year-long history; they came in the times of Shah Abbas. The Hiusnunts came from Nukhi, they are old Karabakhtsis. The Mamunks are a big, branching family, they came from Persian Gharadagh."
The forefathers of the clans Slava Mosunts has studied were drawn to the region from different directions by its safety and fertile lands. Of equal significance is surely the fact that the Karabakh princedoms were semi-independent states under Persian domination. "They all gathered here as a safe locality, as a semi-independent state. It was a state with semi-independent rule - the Melik (prince) administered justice, the judge was the Melik, conscription was executed by the Melik, everything had its beginning and its end in the Melik."
Leafing through the Martakert Genealogic Tree one notices that an appreciable number of the family names are formed out of women's names - Nanagulyan, Satunts, Mamunts, Khorishahants, etc. This manifestation of gender equality is surprising. Slava Mosunts has an explanation for this as well: "We have never had a problem with the legal equality of women in Martakert, in Karabakh." He explains that daughters-in-law were expected to be silent, but this was stipulated not by the inequality of sexes but by the acoustics of where they lived. "It was at a time when we lived in houses dug out of the earth. There were some three mothers-in-law, some four grandmothers, some five daughters-in-law. It was a normal, well thought-out tradition; one should not ascribe it to backwardness. If these five daughters-in-law got verbose under the same roof with three mothers-in-law no fire-brigade could put out the fire."
Family names from women's names might give the impression that women were more powerful. Slava Mosunts refute this interpretation as well. "It wasn't that they were more powerful than their husbands, no. The men were in the fields during the daytime. One could not see men in Martakert in the daytime. And it wasn't, say, Mosi's or Hakob's house that was on the tip of the kids' tongue but the grandmother's who was at home - it was Granny's Nanagul house, or Granny Sati's house. They would say, We are going to Satunts' (Sato's) house, to Takunts' house, to Mamunts' house."
The author of the genealogy adds that no man ever felt offended by this practice; on the contrary, they were proud of it. "We accepted it as a decoration. The names of our mothers, our grandmothers were our orders."
"So, which number is bigger, the number of people in this book or the number of people living in Martakert?" I ask Slava Mosunts. After a long pause the author says quietly: "In this book. Unfortunately, there are more people in this book, there are up to three thousand photographs here, and there are no photographs of many, many others, only the names."
I went to the old cemetery of Martakert accompanied by Slava Mosunts, who knows all the gravestones by heart. "It is not a cemetery, it is the biography of our deceased, it is the history of the life of our grandfathers. They left epitaphs here, they left their legacy here," he explains, adding that verified his data one by one against the inscriptions.
Now he is getting ready to make copies of his voluminous collection so that every resident of Martakert has this book at home, and if someone has strayed from his roots he can at least see the leaves.