Առեւտրի սրահ` Արաբկիրի մանկական այգու փոխարեն
Արաբկիրի մանկական այգին նոյեմբերի 29-ին զրկվեց միակ կարուսելից: Թաղապետարանից ուղարկված բանվորները սկսել են քանդել կարուսելը' առանց զգուշացնելու սեփականատիրոջը, հետագայում միայն պարզաբանել են, որ այդտեղ պետք է կանգնեցվի Պյոտր Առաջինի արձանը։
Արաբկիր համայնքի թաղապետարանի կոմունալ բաժնի պետ պրն Արսեն Մինասյանը չի հաստատում Պյոտր Առաջինի արձանի կանգնեցման մասին լուրը, իսկ կարուսելի ապամոնտաժումը բացատրում է ապօրինի լինելով։
Փոքրիկ Ժաննայի մայրիկն ասում է, որ այդ կարուսելն իր երեխայի միակ ուրախությունն էր այգում, քանի որ, բացի դրանից, մոտակայքում երեխաների համար ուրիշ զվարճալիք չկա։ Վիգեն պապը զայրանում է. «Մենակ երեխեքի կարուսելն էր ապօրինի, էս կաֆեները շա՜տ օրինական են։ Ես էս այգին երեխեքի համար եմ տնկել »։ Վիգեն պապը հաստոցաշինական գործարանում է աշխատել, բանվորներով հաճախ ծառատունկի են մասնակցել։ Դառնությամբ ցույց է տալիս այգում իր ու ընկերների տնկած ծառերն ու ասում, որ ծերացել, չորացել են։ Իսկ նորատունկ շիվերը ցույց տալով ասում է. «Դրանք ծառ չեն, ռեկլամ են։ Նկարահանումների օրը տնկում են, հետո սպասում մյուս նկարահանմանը, որ ջրեն»։
Առանց այն էլ փոքր է Արաբկիր համայնքի մանկական այգին։ Այսօր այս այգում կա գործող հինգ բացօթյա սրճարան, մեկ նորակառույց բիլիարդասրահ և մեկ կառուցվող շինություն։
Թաղապետարանի կոմունալ բաժնի պետը հավատացնում է, որ թաղապետարանի պլաններում կա խաղահրապարակի կառուցում։ Սակայն Արաբկիրի բնակիչ Անահիտն ասում է. «Չեմ հավատում, թե երբևէ խաղահրապարակ սարքեն, որովհետև եղածն են քանդել»։ Պատմում է, որ ինքը սովորել է թիվ 51 դպրոցում (գտնվում է այգու հարևանությամբ), դասերից հետո ընկերներով ամեն օր գնացել են կարուսել։
Պարզվում է, որ ներկայիս մանկական այգին ուներ անվանը առավել համահունչ շարունակություն՝ երկրորդ մաս՝ կարուսելներով, մարզաձողով, կարմիր ավազով՝ ամենափոքրերի դույլաբահային խաղերի համար։ Ներկայումս այս այգին ցանկապատված է, կարուսելներից հետք չի մնացել, եղած ծառերն էլ շատ նոսր են։
Անահիտն ասում է. «Երեխայիս նույն մանկապարտեզն եմ տանում, ուր ես եմ հաճախել, հետո էլ նույն դպրոցը կգնա ... Ամեն ինչ կարծես կրկնվում է, իսկ իմ մանկության այգին՝ փարթամ բուսականությամբ, ակացիաների գերող բուրմունքով, կարուսելներով, գոյություն չունի»։
Ցանկապատված այգու ցուցատախտակը բոթում է, որ նախկին կանաչ գոտում կառուցվելու է երկհարկանի, գեղեցիկ առևտրի սրահ։ Այգու հարևանությամբ բնակվող Տիգրանն ասում է, որ այգին ցանկապատված ժամանակ միտումնավոր չոռոգվեց, որպեսզի հետագայում, շինարարությունը սկսելիս, արդարացնեն ծառահատումը։
Մինչ Արաբկիրի թաղապետարանը հավատացնում է, որ երեխաների համար խաղահրապարակ կկառուցվի, Արաբկիրի Մանկական զբոսայգում բազմանում են սրճարաններն ու բիլիարդասրահները։ Իսկ երեքամյա Վիկտորիան հարցնում է. «Մամ, էս ձաձաները ինչու՞ հանեցին իմ կարուսելը, չե՞ն ուզում, որ բալիկները այգի գան»։

A Shopping Center in Place of a Children's Park
The children's park in the Arabkir District of Yerevan has been deprived of its only carousel. Workers sent by the local authorities began dismantling the carousel without warning its proprietor, explaining only that eventually a monument to Peter the Great would be erected there.
The head of the Department of Public Services of the Arabkir Municipality, Arsen Minasyan did not confirm plans to erect the monument and explained that the carousel had been dismantled because it violated the law.
Little Zhanna's mother told us that the carousel was her daughter's only joy in the park, since there is no other amusement for the children of the neighborhood. And Grandpa Vigen was angry: "Only the children's carousel was illegal; all those cafés are perfectly legal. I planted this park for the children." Grandpa Vigen used to work at the machine-tool plant, whose workers often participated in tree planting. He sadly pointed out the trees that he and his friends had planted, saying that they had grown old and withered. Pointing to some saplings he said, "Those aren't trees, they're advertising. They plant them when someone is filming, and they wait for another photo op to water them."
The children's park of Arabkir was small enough already. Today, there are five outdoor cafés and a newly built billiard-hall in the park, and more are being built. The head of the Department of Public Services assures us that the local mayor's office is planning to build a playground. But Arabkir resident Anahit said, "I don't believe that they are ever going to build a playground because they have destroyed the existing one." She recounted that when she was a student at the nearby School #51 she and her friends used to go to the park for a ride on the carousel every day after school.
In the past, this was a real children's park, with carousels, sandboxes, and climbing equipment. Today, this section of the park is fenced in, with no trace of playground equipment and little greenery. "I take my child to the same kindergarten I went to, and later she'll go to the same school. Everything seems to repeat itself, but my childhood park with its luxuriant greenery, with its captivating scent of acacia, with its carousels, doesn't exist".
A sign on the fence surrounding the park heralds that a beautiful two-story shopping complex is to be erected in place of the previously green space. Tigran, who lives in the park neighborhood, says that since it was fenced in the park has not been watered on purpose, to justify cutting down the trees here when the construction work begins.
As Arabkir authorities promise to build a playground here, the cafés and billiard halls multiply in the Arabkir Children's Park. And three-year-old Victoria asks: "Mama, why did the grown-ups take our carousel away? Don't they want children to come to the park?"