«Ստերլիտ գոլդի» բաժնեմասերի գինը շարունակում է իջնել
««Արարատ» ոսկու արդյունահանման ձեռնարկության» հայկական բաժնեմասի ներկայացուցիչները սկսեցին զարմանալ, երբ խոստացվածի համաձայն համատեղ աշխատանք սկսելու փոխարեն հնդիկները պարզապես արհամարհեցին հայկական կողմի առաջարկները: Իսկ որոշ ժամանակ անց դադարեցին հրավիրել տնօրենների խորհրդի նիստեր եւ սկսեցին պնդել, որպեսզի համատեղ ձեռնարկության հայկական բաժնեմասը փոխանցվի իրենց:
Ձեռնարկության պետական մասնաբաժինը 2002թ. ամբողջովին վաճառվեց Անիլ Ագարվալի ընկերությանը' «Ստերլիտ գոլդ» - ին ( «Sterlite Gold» ) : Անիլ Ագարվալը դարձավ հայկական ոսկու միակ սեփականատերը (Տես նաեւ' Հայկական ոսկին Անիլ Ագարվալի պատճառով կորցնում է փայլը):
«Ստերլիտ գոլդ»-ը հայտարարեց, որ 2002թ.-ին արտադրել է 102 960 ունցիա ոսկի, հիմնականում' պոչանքներից, սակայն դրանց ծավալի կրճատման հետ անկում են ապրում նաեւ ընկերության արտադրական ծավալները։ 2003-ին արտադրությունը նվազեց մինչեւ 59000 ունցիա: Ընկերությունը դա պատճառաբանեց պոչանքների նվազմամբ, չնայած գործարանն ունի տարեկան մոտ 1 մլն տոննա հանքանյութի վերամշակման հնարավորություն:
Համաձայն ընկերության տեղեկության' 2005թ. առաջին եռամսյակում պոչանքներից եւ հանքաքարից արտադրված ոսկու ծավալը կազմել է 12 519 ունցիա: Այն կազմում է 2004թ. առաջին եռամսյակի 1% եկամուտը:
Բնապահպանության նախարարությունը հայտարարել էր, որ 2005թ. ընկերությունը պետությունից թաքցրել է հանքարդյունահանված ոսկու իրական ծավալները։ Ընկերության եւ բնապահպանության նախարարության միջեւ այդ խնդրով ծագած դատական գործընթացն ավարտվեց հաշտությամբ: Դատարանում կնքված հաշտությունն իրականում մի կասկածելի գործարք էր:
Կասկածների տեղիք են տալիս հենց արտադրության ծավալների անկման ընկերության պատճառաբանությունները: Ընկերությունը նախ պնդում էր, թե իբր Սոթքի հանքում ոսկու պարունակությունն ավելի պակաս է, քան նախկինում հայտնի էր՝ ակնարկելով խորհրդային ժամանակաշրջանի տվյալների ոչ իրական լինելը:
Մինչդեռ հանքավայրում ոսկու պարունակությունը հաստատվել է ոչ միայն ուսումնասիրությունների, այլեւ փաստացի հանքարդյունահանման ընթացքում, ներառյալ խորհրդային ժամանակաշրջանում, երբ ոսկու պարունակությունն արհեստականորեն բարձրացնելու որեւէ պատճառ չկար։ Հանքանյութի տեղափոխման ճանապարհածախսի վերաբերյալ ընկերության բողոքները, ինչպես արդեն նշել ենք, զավեշտական են:
Հայտնի է, որ ոսկու միջազգային գների աննախադեպ աճի պայմաններում, ինչը շարունակվել է 2002թ.–ից սկսված, հանքանյութի տեղափոխման ճանապարհածախսը մնացել է նույնը, եւ նույնիսկ վերջին երկու տարվա ընթացքում պակասել է ամերիկյան դոլարի արժեզրկման արդյունքում։
Պոչանքների ծավալի կրճատման հանգամանքով արտադրական ծավալների կրճատումը, թերեւս, կարելի է ընդունել: Դատելով «Ստերլիտ գոլդ»–ի ինտերնետային կայքում տեղադրված հաշվեկշռից' ընկերությունը, փաստորեն, միջոցներ չունի հանքաքարի արդյունահանման մեջ լուրջ ներդրումներ կատարելու համար, ուստի եւ արտադրական ծավալները պետք է կրճատվեն։
«Ստերլիտ գոլդ»–ի ինտերնետային կայքում նշված տեղեկատվության համաձայն' Սոթքում երկրաբանական տեղեկությունների լուրջ անճշտություններ են արձանագրվել, մինչդեռ տեղի մասնագետները լուրջ կասկածներ են հայտնում ընկերության' Սոթքի պաշարների աննախադեպ անկում արձանագրելու պնդումների վերաբերյալ:
Հայտնի է նաեւ, որ Սոթքի պաշարները հաստատվել են միջազգային հեղինակավոր ընկերությունների կողմից կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում, մինչդեռ «Ստերլիտ գոլդ»–ի պնդումները հանքավայրի պաշարների հետեւողական նվազեցման ուղղությամբ մնում են չպարզաբանված։
Կայքում նշված է նաեւ, որ երկրորդ փուլի հանքանյութի ծավալն ավելի ցածր է, քան նախատեսվում էր, այդ իսկ պատճառով ոսկու արտադրությունը հնարավորինս բարձր մակարդակի վրա պահելու նպատակով ընկերությունը փորձում է մեծացնել բաց հանքի խորությունը նախատեսվածից ավելի շուտ:
Այժմ «Ստերլիտ գոլդ»–ը սկսում է հիմնական հորատման ծրագիրը, որն իրականացվելու է հանքի արեւմտյան մասում P1 (կանխատեսվող) պաշարները պարզելու նպատակով: Ենթադրվում է, որ սպասվելիք այս նոր պաշարները մեծացման հիմք կդառնան երրորդ փուլը սկսելու համար:
Այս ամենով հանդերձ' ընկերությունը արտադրության ծավալների մեծացման մասին հայտարարություններ է անում, որոնք, կարծես թե, հետապնդում են մեկ նպատակ' համոզել կառավարությանը թույլատրել ոսկու կորզման նոր գործարանի կառուցումը Սոթքի հանքի մոտակայքում։ Ոսկու ձեռնարկությունը պոտենցիալ ներդրողներին կամ գնորդներին ներկայացնում է Սոթքի եւ Մեղրաձորի ծրագրերի վերաբերյալ տրամագծորեն հակառակ պատկերներ։
Ներկայումս Անիլ Ագարվալը խոստանում է հսկայական ներդրումներ՝ պայմանով, որ գործարանի կառուցման թույլտվություն տրվի: Անհասկանալի է, թե այդ հսկայական ներդրումներն ինչու հիմա չեն կատարվում, առանց շրջակա միջավայրի վրա վտանգավոր ազդեցություն ունեցող գործարանը կառուցելու:
Սոթքի եւ Մեղրաձորի հանքավայրերը հնդիկների կողմից Հայաստանից դուրս գտնվող ընկերություններին արված հայտարարությունների համաձայն' մետաղների միջազգային գների ներկա պայմաններում կարող են մեծ շահույթ ապահովել: Դա հաստատվել է նաեւ ««Արարատ» ոսկու արդյունահանման ձեռնարկության» տեխնիկատնտեսական հիմնավորումը պատրաստած միջազգային հեղինակավոր ընկերությունների կողմից։
Իսկ մինչ այդ Լոնդոնի բորսայում «Ստերլիտ գոլդ»-ի բաժնեմասերի գինը շարունակում է իջնել իր առավելագույն 21 ցենտ գնից, որն արձանագրվել էր 2004թ. օգոստոսին: Սեպտեմբերին ՀՀ կառավարության հետ սկսված կոնֆլիկտը բաժնեմասերի գինն իջեցրեց մինչեւ 3 ցենտ: Այժմ այն 4 ցենտ է: Սա տարօրինակ է, եթե հաշվի առնենք, որ ոսկու համաշխարհային գները վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում աննախադեպ աճ են գրանցել:
Բաժնետոմսերի գումարը հաշվարկելիս ստացվում է, որ «Ստերլիտ գոլդ»-ի այսօրվա բաժեմասերը Ագարվալը կարող է վաճառել 10-12 մլն դոլարով: Բնականաբար, հարց է ծագում. ո՞րն է միլիարդատեր Անիլ Ագարվալի շահը այս ամենում:
Նշենք, որ «Ստերլիտ գոլդ»-ի բաժնեմասերի միայն 45 տոկոսն է Ագարվալի սեփականությունը, երկրորդ մեծ մասնաբաժինը պատկանում է մի ամերիկացու, մնացածը' մի քանի հազար այլ բաժնետերերի: Իջեցնելով «Ստերլիտ գոլդ»-ի բաժնեմասերի գինը' այն ամբողջությամբ, ամենայն հավանակնությամբ, ձեռք կբերի Անիլ Ագարվալի «Վեդանտա Ռեսոուրսես» ընկերությունը:

Armenian partners in the AGRC joint venture were surprised when, after they offered support to Anil Agarwal, there was no collaboration as originally expected, but instead the Indian side simply ignored the Armenians' proposals. After some time, they ceased to organize board of directors meetings and demanded that the Armenian share of the company be transferred to them. The state share in AGRC was sold in its entirety to Anil Agarwal's company, Sterlite Gold, in 2002. Agarwal became the sole owner of all of Armenia's gold.
Sterlite Gold announced that it had produced 102,960 ounces of gold in 2002, mainly from reserves. However, limited reserves have also meant a decline in the volume of production by the company. In 2003, production fell to 59,000 ounces. The company attributed that to a decrease in reserves, although they have the potential to process 1 million tons of ore annually.
According to company data, the first trimester of 2005 has seen 12,519 ounces of gold produced from reserves and ores. This constitutes 1% of profits earned in the first trimester of 2004. The Ministry of Ecology, however, declared that the company had hidden the actual volume of extracted gold from the government. The court case that ensued between the Ministry of Ecology and the company ended in reconciliation. But the agreement signed in court is in reality quite a shady deal.
The explanations given by the company for the decline in production have aroused suspicion. The company claimed that reserves in the Sotk mine were less than originally thought, suggesting that Soviet data was inaccurate. However, the volumes of gold ore at Sotk have been confirmed not only through investigations, but also throughout the process of extraction, including in the Soviet years, when there was no need to artificially increase on paper the volume of reserves available. As we have already described, company complaints regarding transport costs for the ore are ludicrous. It is well known that, in contrast to the value of gold on the international market, which has gone up sharply since 2002, the cost of transport has remained the same, and even decreased over the past two years due to the devaluation of the dollar. It is perhaps possible to believe that production has declined due to a decrease in the volume of reserves. Judging by the figures on the Sterlite Gold website, the company seems to lack the means to make serious investments in the extraction of gold, which means a decline in production.
According to data found on the Sterlite Gold website, geological investigations into the volume of gold reserves have seen serious irregularities, while experts in the area are very skeptical about the company's claims regarding the sudden decline in reserve volumes. It is also known that the volumes of these reserves have been established through investigations by various prestigious international organizations, while Sterlite Gold's claims regarding the ongoing decline in reserves are unsupported. The site also claims that there is less second-stage ore than originally expected, and, in order to keep the production of gold at a high level, the company aimed at increasing the depth of the open mine earlier than originally planned. Sterlite Gold is now going to begin its main exploration work in the west side of the mine to establish the volume of P1 reserves. It is expected that these new reserves will serve as the basis for entry into the third stage.
But it seems that declarations of an increase in production volume have one aim in sight - to convince the government to give permission for a new gold extraction plant near the Sotk mine. It is known that the company is presenting dramatically different pictures of the Sotk and Meghradzor mines to potential investors and buyers. Anil Agarwal is currently promising huge investments, providing permission to build the extraction plant near Sotk is given. It is hard to understand why those huge investments are not being made now, without the construction of a new plant, which is potentially harmful to the environment. Declarations made to foreign companies by the Indian owners of the Sotk and Meghradzor mines can provide huge profit to them at the current prices for metals in the international market. This has also been confirmed by international companies which helped lay the technical and economic foundation for AGRC.
Meanwhile, Sterlite Gold shares have dropped on the London stock exchange from their maximum price of 21 cents, registered in August 2004. The conflict with the government, which began in September, has caused shares to drop to as low as 3 cents; the price is now at 4 cents. This is unusual, considering that the market value of gold has seen an unprecedented rise over the past few months. In these conditions, Agarwal can sell his shares in Sterlite Gold for US$ 10-12 million.