Հովիկ Աբրահամյանն ու Տիգրան Արզաքանցյանը ոսկի են արդյունահանելու. նրանց շահը գերակա է
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի եւ պատգամավոր Տիգրան Արզաքանցյանի հիմնադրած «Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՍՊԸ-ն 25 տարով հանքարդյունահանման լիցենզիա է ստացել Կոտայքի մարզի Մեղրաձորի ոսկու հանքավայրի Լուսաջուրի տեղամասում:
ԱԺ նիստերին Տիգրան Արզաքանցյանը գրեթե չի մասնակացում, եւ եթե հայտնվում է Հայաստանում, նշանակում է' եկել է ինչ-որ գործարքի համար: Ապրիլին Տիգրան Արզաքանցյանը Հայաստանում էր, եւ երբ անցած շաբաթ Կառավարության ընդունած որոշումներից մեկից հայտնի դարձավ գործարքի մասին, պարզ դարձավ նաեւ Արզաքանցյանի' Հայաստան գալու շարժառիթը: Նա եկել էր, որպեսզի Էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը Կառավարությունում ներկայացնի «գերակա շահի» հերթական փաթեթը:
Ըստ այդմ' 3,22 հա սեփական հողերի կատեգորիան պիտի փոխվի եւ, «բացառիկ' գերակա հանրային շահ» ճանաչելով, տրվի «Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՍՊԸ-ին: Էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարությունը 2011-ի մարտի 15-ին այդ ընկերությանը տվել է լեռնահատկացման ակտ 41,1 հա տարածքի համար: Սակայն նշված հողատարածքի սահմաններում 3,22 հա-ը սեփականության իրավունքով պատկանում է այլ սեփականատիրոջ, «ինչը խոչընդոտում է ընկերության ստանձնած պայմանագրային պարտավորությունների կատարմանը»: Այդ խոչընդոտը Կառավարությունը պարտավոր էր վերացնել, եւ դրա համար «գերակա հանրային շահի» անցած շաբաթվա «հերոսներ» դարձան Աժ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ու պատգամավոր Տիգրան Արզաքանցյանը: Իսկ Կառավարության որոշման մեջ «գերակա հանրային շահը» հիմնավորվել է այսպես. «...Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՍՊԸ-ի կողմից ներկայացված հանքավայրի շահագործման նախագծով նախատեսվում է կատարել կապիտալ ներդրումներ շուրջ 6 մլն դոլարին համարժեք դրամի չափով: Տարեկան նախատեսվում է արդյունահանել 150 հազար տ հանքաքար, որի վերամշակման արդյունքում սպասվում է ստանալ 1100 կգ ոսկի, որի դիմաց կվճարվի մոտ 222,7 մլն դրամի չափով բնօգտագործման վճար, ինչպես նաեւ օրենսդրությամբ սահմանված հարկեր եւ տուրքեր:
Բացի այդ, կապահովի նաեւ ՀՆԱ-ի աճ»: Ահա այդ հիմնավորումից եւս մի սրտաճմլիկ նախադասություն. «Հանքավայրի շահագործումը կնպաստի նաեւ Կոտայքի մարզում զբաղվածության մակարդակի բարձրացմանը, բարձր վարձատրվող շուրջ 300-450 աշխատատեղերի ստեղծմանը եւ կմեղմացվի Կոտայքի մարզի Մեղրաձոր եւ դրան հարակից համայնքների բնակչության սոցիալ-տնտեսական վիճակը»:
Հայաստանի տնտեսության, բարոյահոգեբանական մթնոլորտում որեւէ բան չի կարող փոխվել, քանի դեռ քաղաքականությունն ու բիզնեսը սերտաճած են, քանի դեռ Կառավարության որոշումներում հանրային գերակա շահը օգտագործվում է պատգամավորների կամ այլ պաշտոնյաների բիզնեսի բարգավաճման համար: Ոչ ոք Հովիկ Աբրահամյանին չի արգելում բիզնեսով զբաղվել, նրա բիզնես ոլորտներն անթիվ են, ունեցած ձեռնարկությունները' բազմազան, թող գնա եւ զբաղվի, բայց թող հեռանա Ազգային ժողովից: Տիգրան Արզաքանցյանը մեկ տասնյակից ավելի հանքային լիցենզիաներ ունի, կոնյակի գործարան' Ֆրանսիայում, այլ ձեռնարկություններ եւ իր ժամանակի մեծ մասն էլ անցկացնում է Ֆրանսիայում: Մոսկվայում հայտնի ծեծկռտուքից հետո Արզաքանցյանն այդ քաղաք գրեթե չի գնում: Անհասկանալի է, թե նրա ինչին է պետք պատգամավորի մանդատը, ի վերջո, բիզնես կարող է անել' վճարելով ում պետք է: Մնում է մտածել, որ նա ցանկանում է «փախցնել» նաեւ հարկատուներիս փողերը: «Կողքից եկած փող է, չի խանգարի»,- երեւի մտածում է գործարար պատգամավորը:
Եւ, բնականաբար, այս «գերակա հանրային շահը» պարզեցման կարիք ունի, ճիշտ կլինի' ամեն անգամ Կառավարության որոշումներում նշվեն պաշտոնները եւ անուն, ազգանունները: Ասենք' Կոտայքի մարզի Արտավազ համայնքի վարչական շրջաններում գտնվող որոշ տարածքներ ճանաչել բացառիկ գերակա հանրային շահ եւ հատկացնել ԱԺ պատգամավոր, գործարար Գագիկ Աբրահամյանին, կամ Սյունիքի մարզի Քաջարանի տարածքը հատկացնել գործարար Մաքսիմ Հակոբյանին կամ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, Մեղրաձորը' ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին եւ այսպես շարունակ: Սրանով ամեն ինչ կընկնի իր տեղը:

Paramount Gold Mining Ltd., a company owned by RA National Assembly President Hovik Abrahamyan and MO Tigran Arzakantsyan, was granted license to mine the Meghradzor gold mine’s Lusatchur section in Kotayk Marz.
MP Tigran Arzakantsyan rarely attends parliament sessions and if he is in Armenia at all it means it’s related to some business dealings.
In April, MP Arzakantsyan was in Armenia. After the mining license deal became known, so too was the MP’s reason for visiting Armenia. He had come to Armenia so that Energy Minister Armen Movsisyan could present to the government the next “eminent domain” package, according to which 3.22 hectares of private land would be rezoned as “in the public interest” and transferred over to Paramount Gold Mining.
On March 15, 2011, the RA Ministry of Energy and Natural Resources granted the company a mining license for 41.1 hectares. However, 3.22 hectares of the parcel belonged to other private owners thus “preventing the company from carrying out its contractual obligations”.
The government needed to remove this obstacle. Enter National Assembly President Hovik Abrahamyan and MP Tigran Arzakantsyan to the rescue.
The government based its eminent domain decision on the argument that Paramount Gold Mining would be investing about $ 6 million into the project and that annually 150,000 tons of ore would be extracted resulting in1,100 kilos of gold. The company would also be paying a 223 million AMD natural resources utilization fee to the government in return, as well as related taxes, etc.
The government argued that such an operation would also help maintain the country’s GDP growth.
Delving further into the government’s justification for the license grant, we read,” Operation of the mine will also help raise employment rates in Kotayk Marz, the creation of 300-450 well-paying jobs and will ameliorate the socio-economic situation for residents of Meghradzor and surrounding communities.
I again state that nothing can change for better in Armenia’s economic sector, given the close link that still exists between the political and business spheres. Government decisions regarding the “public interest” have nothing to do with the public, but rather serve to advance the business interests of MP’s and other government officials.
No one is preventing Hovik Abrahamyan from engaging in business, of which he has many. He is free to do so, but first he must resign his position as parliamentary president.
Tigran Arzakantsyan holds more than ten mining licenses, a cognac factory in France and other interests. No wonder he spends most of his time there. One wonders why he sees the need or desire to serve as a member of parliament anyway.
The only logical reason that I can see is that he also wants to make off with taxpayer money.
This “eminent domain” racket has to be investigated further.
As it stands now the public should be told what government official or MP is at the receiving end of all this largesse.
The government’s press office should be citing names in its releases and not faceless companies.
For instance, certain lands in the community of Artavaz, Kotayk Marz, were handed over to businessman and MP Gagig Abrahamyan in an “eminent domain” deal.
Or, lands in Kajaran, Syunik Marz, were handed to businessman Maksim Hakobyan or former President Robert Kocharyan; Meghradzor was handed to NA President Hovik Abrahamyan, and so on.
This way at least we’d know up front who is getting what. We, the average taxpayers of Armenia, already know were getting fleeced. Now we’ll know by whose hands.