Վարչապետի անձնական կարծիքը հայտնում է Տիգրան Դավթյանը
Նրան հասցեագրված «Հետքի» հարցումները կամ մնում են անպատասխան կամ էլ ուղարկվում են որեւէ պաշտոնյայի, որից էլ կամ պատասխան չենք ստանում, կամ էլ ստացած պատասխանը մեր հարցման հետ առնչություն չի ունենում: Ներկայացնենք նմանատիպ մի նամակ-պատասխան: Նշենք, որ այս նամակը ուղարկել ենք երկու անգամ, էլեկտրոնային փոստով' մամուլի քարտուղարին, եւ պատվիրված նամակով` վարչապետին:
«Հարգելի պարոն Սարգսյան,
Այս տարվա հունվարին Լոնդոնի բորսայում չինական «Ֆորչյուն Օյլ» ընկերությունը Հայաստանում ձեռք բերեց երկաթի երեք հանքավայր` Հրազդանում, Աբովյանում եւ Տաթեւի վանական համալիրից մի քանի կմ հեռավորությամբ գտնվող Սվարանց գյուղում: Փետրվարի 23-ին չինական ընկերության պատվիրակության հետ Ձեր հանդիպմանը քննարկվել է այդ հանքավայրերում կատարվելիք ներդրումային ծրագիրը: Միանշանակ է, որ Սվարանցի երկաթի հանքավայրի շահագործումը լուրջ հարված կլինի «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրին:
«Ֆորչյուն Օյլ» ընկերությունն իր տարածած մամուլի հաղորդագրության մեջ նշել է, որ 2014 թ. ընկերությունը նախատեսում է շահագործել Սվարանցի հանքավայրը: Մեզ հետաքրքրում է անձամբ Ձեր կարծիքը չինական այս ընկերության` Սվարանցի երկաթի հանքավայրի ներդրումային ծրագրի վերաբերյալ: Ինչպե՞ս եք պատկերացնում զբոսաշրջության եւ հանքարդյունաբերության ծրագրերը կողք-կողքի»:
Եւ ահա բավականին ժամանակ անց Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանից ստացել ենք հետեւյալ պատասխանը, որը, ինչպես կարելի է ենթադրել, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի անձնական կարծիքն է. «Ի պատասխան Ձեր գրության` ուղղված վարչապետին, հայտնում եմ հետեւյալը` ՀՀ Կոտայքի մարզի Հրազդանի երկաթի հանքի շահագործման, Աբովյանի երկաթի հանքի եւ Սյունիքի մարզի Սվարանցի երկաթի հանքի երեւակման լրահետախուզման հանքային իրավունքները ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարության կողմից տրամադրված են ՀՀ ընդերքի մասին օրենսգրքով եւ «Ընդերքն օգտակար հանածոների շահագործման նպատակով ուսումնասիրության եւ արդյունահանման համար տրամադրելու (կոնցեսիայի) մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված պահանջներին համապատասխան:
Միեւնույն ժամանակ տեղեկացնում եմ, որ ս.թ. փետրվարի 23-ին ՀՀ վարչապետի եւ «Ֆորչըն Օյլ» ընկերության պատվիրակության անդամները հանդիպմանը քննարկել են Հայաստանի Հանրապետությունում չինական ընկերության կողմից նախատեսվող ներդրումային ծրագրերը, որի ընթացքում անդրադարձ է եղել նաեւ ընկերության կողմից բնապահպանական պահանջների խստիվ պահպանման խնդիրներին: «Ֆորչըն Օյլ» ընկերության պատվիրակության ղեկավար, ընկերության գործադիր փոխնախագահ Դանիել Չյուի հավաստմամբ` ընկերությունը մեծ ուշադրություն կդարձնի շրջակա միջավայրի պահպանությանը` հետեւելով բնապահպանական պահանջներին: Ինչ վերաբերում է Սվարանցի երկաթի հանքի շահագործմանը, ապա պետք է նշեմ, որ ինչպես նշված հանքի ներդրումային ծրագրի, այնպես էլ ոլորտի այլ ծրագրերի իրականացման գործընթացը կլինի լիազոր պետական մարմինների պատշաճ հսկողության տակ` բնապահպանական նորմերի եւ պահանջների խստագույնս պահպանման տեսանկյունից»:
Ահա այսպիսի հետաքրքիր պատասխաններ ենք ստանում պետական կառույցներից: Այսուհետ պարբերաբար կներկայացնենք վարչապետին ուղղված մեր հարցումները եւ զանազան կառույցներից ստացած «պատասխանները»:

Личное мнение премьер-министра выражает Тигран Давтян
Получить от премьер-министра какую-либо информацию или ответ на вопрос стало уже невозможно. Адресованные ему запросы "" либо остаются без ответа, либо направляются тому или иному чиновнику, от которого либо ответ не получаем, либо получаемый ответ не имеет отношения к нашему запросу. Представим один из писем-ответов. Отметим, что это письмо было напраавлено дважды: электронным письмом пресс-секретарю и заказным письмом премьер-министру.
"Уважаемый господин Саргсян!
В январе этого года китайская компания Fortune Oil приобрела на лондонской бирже три железорудных месторождения в Армении – Разданское, Абовянское и в селе Сваранц, находящемся на расстоянии нескольких километров от Татевского монастырского комплекса. 23 февраля на встрече с делегацией китайской компании Вы обсудили программу осуществления инвестиций в эти месторождения. Эксплуатация железного рудника в Сваранце однозначно нанесет серьезный удар по программе "Возрождение Татева".
В сообщении, распространенном компаний Fortune Oil, отмечается, что в 2014 г. компания предусматривает начать эксплуатацию Сваранцского месторождения. Нас интересует Ваше личное мнение об инвестиционной программе этой китайской компании в отношении железорудного месторождения в Сваранце. Как Вы представляете параллельное осуществление программ по развитию туризма и горнорудной промышленности?"
По прошествии достаточного времени мы получили ответ от министра экономики Тиграна Давтяна, в котором, надо полагать, была выражена точка зрения премьер-министра Тиграна Саргсяна.
Приводим текст этого письма: "В ответ на Ваш запрос, адресованный премьер-министру, сообщаю следующее: в соответствии с требованиями кодекса РА "О недрах" и закона РА "О предоставлении концессии на изучение недр с целью эксплуатации и добычи полезных ископаемых" права на эксплуатацию Разданского железорудного месторождения в Котайкской области и на недропользование железорудного проявления Абовянского и Сваранцкого (Сюникская область) месторождений переданы Министерству энергетики и природных ресурсов.
В то же время сообщаю, что на встрече 23 февраля с.г. премьер-министр РА и члены делегации компании Fortune Oil обсудили инвестиционные программы китайской компании в Республике Армения, а также вопросы строжайшего выполнения компанией экологических требований. Руководитель делегации, исполнительный вице-президент компании Fortune Oil Дэниел Чу заверил, что компания, следуя экологическим требованиям, будет уделять большое внимание сохранению окружающей среды. Что касается эксплуатации Сваранцского железного рудника, то должен отметить, что процесс реализации как указанной инвестиционной программы месторождения, так и других программ данной сферы, будет находиться под надлежащим контролем полномочных государственных органов с точки зрения строжайшего соблюдения экологических норм и требований".
Вот такие интересные ответы мы получаем от госструктур. Впредь мы будем регулярно представлять адресованные премьер-министру наши запросы и ответы, поступающие из различных структур.