Ի՞նչ արժե պատգամավորի մեկ օրը
Կոպիտ հաշվարկներով` Ազգային ժողովի պատգամավորի վրա որպես աշխատավարձ պետական բյուջեից ծախսվում է օրական 10500 դրամ, ամսական կտրվածքով` 315000 դրամ (300 հազ. դրամ աշխատավարձ + 15 հազ. դրամ պատգամավորի գործունեության գումար եւ հարկեր):
«Հետքը» հարցում էր ուղարկել Ազգային ժողով` պարզելու, թե հատկապես գործարար պատգամավորները քանի անհարգելի բացակա ունեն եւ ինչ պատճառաբանությամբ նիստերին չեն մասնակցում:
Ստացած պատասխանը զարմանալի չէր, քանի որ տարվա ընթացքում առիթից առիթ աշխատանքի եկող պատգամավորների գերակշիռ մասի բացակայությունները հարգելի են ճանաչվել: Նրանք ԱԺ աշխատակազմին տեղեկանքներ են ներկայացրել, որ իրենք այդ ընթացքում առողջական խնդիրների հետ կապված անաշխատունակ են եղել, կամ էլ ներկայացրել են այլ գրություններ:
Մեր հարցման պատասխանը ստանալու օրը Facebook-ի իր էջում հայտարարությամբ հանդես եկավ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Նա հայտարարեց, թե պատգամավորների անհարգելի բացակայություններին խիստ բացասական է վերաբերվում: «Ուզում եմ նշել, որ արդեն իսկ հանձնարարել եմ, որպեսզի այն պատգամավորների աշխատավարձից, որոնք անհարգելի բացակայել են, յուրաքանչյուր օրվա համար կատարվեն պահումներ»,- հայտարարել է խորհրդարանի նախագահը:
Առաջին արձագանքը չուշացավ: ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանը վերջերս հրավիրած մամուլի ասուլիսի ժամանակ «խորհուրդ տվեց» ԱԺ նախագահին իրեն չպատժել: «Ընդհանրապես խորհուրդ չեմ տա, քանի որ ով որ փորձել ա, վատ բան ա ստացվել»,- ասել է Ռ. Հայրապետյանը: Ի դեպ, ԱԺ 4-րդ գումարման 8-րդ նստաշրջանի ընթացքում (2010 թ. սեպտեմբեր-դեկտեմբեր) ԱԺ ում անցկացվել է 183 քվեարկություն: Այդ ընթացքում Ռուբեն Հայրապետյանը ոչ մի քվեարկության չի մասնակցել եւ ներկայացրել է անաշխատունակության թերթիկ: 2011 թ. փետրվարին եղել է 64, իսկ մարտին` 43 քվեարկություն, պատգամավորը դարձյալ ոչ մի քվեարկության չի մասնակցել, եւ նրա բացակայությունները համարվել են հարգելի:
Մինչդեռ այդ ընթացքում Ռուբեն Հայրապետյանն ակտիվ մասնակցել է Ֆուտբոլի ֆեդերացիայի աշխատանքներին: Օրինակ` երբ փետրվարի 7-ին ԱԺ-ում մեկնարկում էր գարնանային նստաշրջանը, Ռ. Հայրապետյանը ՀՖՖ-ում գործկոմի նիստ էր անցկացնում:
8-րդ նստաշրջանի թվով 172 քվեարկության չի մասնակցել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանը:
Նա հարգելի բացակայությամբ 64 քվեարկության չի մասնակցել փետրվար, 43 քվեարկության էլ` մարտ ամիսներին: Նշենք, որ գործարար պատգամավորների թվում Գագիկ Ծառուկյանը միակն է, որ ԱԺ աշխատակազմին բժշկական տեղեկանքի փոխարեն ներկայացրել է միայն գրություն:
Գ. Ծառուկյանի մամուլի քարտուղար Խաչիկ Գալստյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ գրությունները պատգամավորը ներկայացրել է գործուղումների մեկնելիս: Ըստ մամուլի քարտուղարի` այդ ընթացքում Գ. Ծառուկյանը մի քանի անգամ Ազգային ժողով գնացել է, սակայն հնարավոր է, որ քվեարկություններին չի մասնակցել: «Պարոն Ծառուկյանը մեծամասամբ գործուղումների մեջ է, անընդհատ դրսում է եղել: Առողջական պատճառով բացակայություններ չունի, Ազգային ժողովի հաշվին գործուղումների չի գնացել: Գործուղումները հիմնականում կապված են եղել կուսակցական գործունեության եւ որպես օլիմպիական կոմիտեի նախագահ լինելու հետ»,- ավելացրեց Խ. Գալստյանը:
Իսկ Գ. Ծառուկյանի խնամին` ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Մուրադ Գուլոյանը, 8-րդ նստաշրջանի ընթացքում բացակայել է 28, փետրվարին` 50, իսկ մարտին` 43 քվեարկություններից: Բոլոր բացակայություններն անհարգելի են: Դա նշանակում է, որ Մուրադ Գուլոյանը 8-րդ նստաշրջանի ժամանակ 14 անգամ չի գրանցվել, այսինքն` չի եկել աշխատանքի, բայց այդ օրերի համար ստացել է 147000 դրամ աշխատավարձ (14*10500 դրամ), իսկ փետրվար-մարտ ամիսներին չի գրանցվել 46 անգամ եւ ստացել է 483000 դրամ:
Պարզաբանում ստանալու համար դիմեցինք պատգամավորի օգնականին` Լուսինեին: Նա փոխանցեց, թե ինքն իրավասու չէ նման հարցերի պատասխանել. «Երբ պատգամավորն այստեղ լինի, իրենից էլ հարցրեք»,- խորհուրդ տվեց Մ. Գուլոյանի օգնականը:
8-րդ նստաշրջանի ժամանակ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Ալվարդ Պետրոսյանը չի մասնակցել 169 քվեարկության, որից 108-ը` հարգելի: Փետրվարին տիկին Պետրոսյանը բացակայել է 64 քվեարկությունից` 50-ը հարգելի, իսկ մարտի 43 բաց թողած քվեարկությունից հարգելի է եղել միայն 23-ը:
Ա. Պետրոսյանի օգնականը` Կարինե Բաբայանը, փոխանցեց, որ տիկին Պետրոսյանն ամեն քառօրյայից եւ հանձնաժողովի նիստերից առաջ ԱԺ նախագահին ներկայացնում է բժշկական տեղեկանք` կից նամակով, որ իր բացակայությունները հարգելի համարեն: «Նա բժշկական խիստ հսկողության տակ է, քանի որ վատառողջ է: Տիկին Ալվարդն արյան ճնշման եւ այլ առողջական խնդիրներ ունի: Խիստ հսկողության տակ է: Հիմա տան պայմաններում է բուժվում, բայց հնարավոր է` հիվանդանոց տեղափոխվի»,- նշեց Կ. Բաբայանը:
Առողջական լուրջ խնդիրներ ունի նաեւ ՕԵԿ խմբակցության պատգամավոր Խաչիկ Պետրոսյանը: Այդպես ասաց նրա օգնականը` Մառան: «Արդեն 3 ամսից ավելի է` սիստեմայի տակ է, եւ վիճակն էլ վատ է»,- ասաց օգնականը: Խ. Պետրոսյանը բուժումը ստանում է Հայաստանում: Նրա օգնականին դուր չեկավ, երբ սկսեցինք հարցնել անհարգելի բացակայությունների մասին: «Բոլորի՞ն եք այսպես հարցաքննում: Ձեզ ասում եմ, որ հիվանդ է: Պատգամավորը մարդ չի՞, հիվանդանալու իրավունք չունի՞: Ձեզ նման բաները չպիտի հետաքրքրեն, եթե հիվանդ է, պիտի գրեք, որ հիվանդ է: Ես չեմ փորձում ձեզ խաբել, հավատացեք իմ ասածին: Եթե ձեզ այդքան անհրաժեշտ է, կարող եմ բերել եւ հիվանդության թղթերը ձեզ ցույց տալ»,- ավելացրեց Մառան:
Խ. Պետրոսյանը 2010 թ. սեպտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին չի մասնակցել 138 քվեարկության, որից միայն 52-ն է եղել հարգելի: Այդ ժամանակ պատգամավորը ներկայացրել է ոչ թե անաշխատունակության թերթիկ, այլ գրություն: Այս տարվա փետրվարին բացակայել է 33, իսկ մարտին` 35 քվեարկությունից, բոլորն էլ` անհարգելի: Ստացվում է` Խ. Պետրոսյանը անհարգելի պատճառներով աշխատանքի չգալով` սեպտեմբեր-մարտ ամիսների համար ստացել է մոտ 800 հազ. դրամ աշխատավարձ:
Տիգրան Արզաքանցյանը եւս դասվում է ԱԺ նիստերից բացակայող պատգամավորների թվին: Նա այժմ գտնվում է Ֆրանսիայում: ԱԺ-ում նրա օգնականը` Հովիկ Մկրտչյանը, ասաց, որ Տիգրան Արզաքանցյանը երկար ժամանակ է` առողջական խնդիրներ ունի, իր հիշելով` մոտ 1.5 տարի: «Ես ամբողջությամբ չեմ տիրապետում պարոն Արզաքանցյանի առողջական խնդիրներին, բայց ինչքանով գիտեմ, խնդիրը ձեռքի մկանի հետ է կապված»,- ասում է Հ. Մկրտչյանը: Տ. Արզաքանցյանը ոչ մի քվեարկության չի մասնակցել 8-րդ նստաշրջանի ժամանակ (թվով 183): Նրա բոլոր բացակայությունները համարվել են հարգելի, քանի որ ներկայացրել է անաշխատունակության թերթիկ: 64 անհարգելի բացակա ունի փետրվար, եւ 43` մարտ ամիսներին: Այդ օրերի համար պատգամավորը ստացել է մոտ 500 հազար դրամ աշխատավարձ: Տ. Արզաքանցյանի օգնականից հետաքրքրվեցինք` անհարգելի բացակայությունների ժամանակ պատգամավորն արդյո՞ք աշխատավարձ է ստացել: Օգնականն ասաց, որ այդ տեղեկատվությանը չի տիրապետում:
«Պատգամավորներն իրենց աշխատավարձը ստանում են բանկային քարտով, իսկ օգնականն ընդհանրապես լիազորված չէ տեղյակ լինել` նա աշխատավարձ ստացե՞լ է, թե՞ ոչ: Ինչ վերաբերում է անհարգելի բացակայություններին, ապա բացակայությունների համար պատգամավորը տեղեկանքները ներկայացնում է նստաշրջանի ավարտից հետո: Այնպես որ, գարնանային նստաշրջանը դեռ չի ավարտվել, եւ հունիսին, եթե հարգելի պատճառներով է բացակայել, անպայման տեղեկանք կներկայացնենք»,- ավելացրեց Հ. Մկրտչյանը:

Сколько стоит один рабочий день депутата?
По грубым подсчетам, депутату Национального Собрания в качестве зарплаты из госбюджета в день выделяется 10.500 драмов, в месяц – 315.000 драмов (300 тысяч драмов зарплата + 15 тысяч драмов за депутатскую деятельность и налоги).
"Hetq" обратился с запросом в Национальное Собрание с целью выяснить, сколько неуважительных пропусков имеют депутаты-предприниматели и по каким причинам они не участвуют в заседаниях НС.
Полученный ответ нас не удивил, поскольку пропуски подавляющего большинства депутатов признаны уважительными. В аппарат НС они представляют листки о нетрудоспособности по состоянию здоровья или другие справки.
В день подачи нашей заявки спикер парламента Овик Абрамян на своей странице в Facebook разместил заявление, в котором отметил, что крайне отрицательно относится к неуважительным отсутствиям парламентариев. "Хочу отметить, что уже дал поручение удерживать с зарплаты тех депутатов, которые отсутствуют по неуважительным причинам. Удержания предусмотрены за каждый пропущенный рабочий день",- заявил глава Национального Собрания.
Первый отклик не заставил себя долго ждать. Депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении Рубен Айрапетян на своей последней пресс-конференции "посоветовал" председателю НС не наказывать его. "Вообще не советую, поскольку если кто-то попытается, добром это не закончится",- заявил парламентарий. Кстати, в ходе 8-ой сессии НС 4-го созыва (сентябрь-декабрь 2010 г.) в парламенте было проведено 183 голосования, однако ни в одном из них Рубен Айрапетян не участвовал и представил листок о нетрудоспособности. В феврале 2011 г. состоялось 64 голосования, в марте – 43, и опять ни в одном из этих голосований депутат не участвовал, однако его пропуски были признаны уважительными. Между тем в указанные периоды Айрапетян активно занимался работой в Федерации футбола РА. Например, когда 7 февраля в Национальном Собрании стартовала весенняя сессия, Рубен Айрапетян проводил заседание исполкома ФФА.
В 172-х голосованиях 8-ой сессии НС не участвовал и председатель партии "Процветающая Армения", депутат Гагик Царукян. В феврале Царукян по уважительным причинам не участвовал в 64-х, в марте – в 43-х голосованиях. Отметим, что Гагик Царукян единственный депутат-предприниматель, который вместо медицинской справки представляет в аппарат НС только записки. Пресс-секретарь Г.Царукяна Хачик Галстян в беседе с "Hetq"-ом сказал, что записки депутат представляет, когда отправляется в командировки. По словам пресс-секретаря, за это время Г.Царукян несколько раз бывал в Национальном Собрании, но в голосованиях, возможно, не участвовал. "Господин Царукян большей частью бывает в командировках, он все время находится за границей. Отсутствий по состоянию здоровья не имеет. В командировки ездит не за счет НС. Его поездки были связаны в основном с партийной деятельностью и с деятельностью председателя Национального Олимпийского Комитета Армении",- добавил Хачик Галстян.
Теперь обратимся к куму Г.Царукяна, депутату парламентской фракции "Процветающая Армения" Мураду Галояну. В течение 8-ой сессии в феврале он отсутствовал с 50-ти, в марте – с 43-х голосований. Все пропуски неуважительные. Это означает, что в течение 8-ой сессии Мурад Гулоян не регистрировался, то есть не приходил на работу, 14 раз, однако за эти дни получил в качестве зарплаты 147.000 драмов (14х10.500). В феврале-марте он не регистрировался 46 раз и получил 483.000 драмов.
Для получения объяснений мы обратились к помощнику депутата Лусине. Она сказала, что не вправе отвечать на подобного рода вопросы. "Когда депутат будет здесь, у него и спросите",- посоветовала помощник М.Гулояна.
В ходе 8-ой сессии депутат фракции АРФ Дашнакцутюн Алвард Петросян не участвовала в 169-ти голосованиях, из них в 108-ми – по уважительным причинам. В феврале госпожа Петросян отсутствовала на 64-х голосованиях, из них на 50-ти – по уважительным причинам. Из пропущенных в марте 43-х голосований уважительными были только 23 отсутствия.
Помощник А.Петросян Карине Бабаян сообщила, что перед каждым четырехдневным заседанием и заседанием постоянной комиссии госпожа Петросян представляет главе НС медицинскую справку с приложенным письмом, чтобы ее пропуски считались уважительными. "Госпожа Петросян находится под усиленным медицинским контролем, поскольку плохо себя чувствует. Сейчас лечится дома, но возможно, что ее уложат в больницу",- пояснила К.Бабаян.
Серьезные проблемы со здоровьем имеет и депутат фракции "Оринац еркир" Хачик Петросян. Об этом сообщила его помощник Мара. "Ему уже более трех месяцев ставят капельницу",- сказала она. Хачик Петросян проходит лечение в Армении. Его помощнику не понравилось, что мы начали спрашивать о неуважительных пропусках. "Вы всех так допрашиваете? Вам говорят, что он болен. Разве депутат не имеет права болеть? Я не пытаюсь вас обманывать, поверьте мне на слово. Если для вас так необходимо, могу показать вам бумаги о его болезни",- добавила Мара.
В сентябре-декабре 2010 г. Х.Петросян не участвовал в 138-ми голосованиях, из них уважительными были лишь 52 пропуска. Тогда депутат представил не листок о нетрудоспособности, а записку. В феврале этого года он отсутствовал с 33-х, в марте – с 35-ти голосований, и во всех случаях по неуважительным причинам. Получается, что Хачик Петросян, не являясь на работу по неуважительным причинам, с сентября по март получил зарплату в размере около 800 тысяч драмов.
Тигран Арзаканцян также относится к числу отсутствующих с заседаний Национального Собрания депутатов. Пока он находится во Франции. Его помощник в НС Овик Мкртчян сказал, что у Тиграна Арзаканцяна уже долгое время, примерно 1,5 месяца, имеются проблемы со здоровьем. "Я не располагаю полной информацией о состоянии здоровья г-на Арзаканцяна, но насколько мне известно, проблема связана с мышцей руки",- сказал О.Мкртчян. В течение 8-ой сессии Арзаканцян не участвовал ни в одном голосовании (в общей сложности в 183-х). Все его пропуски признаны уважительными, поскольку он представлял листки о нетрудоспособности. 64 неуважительных пропуска у Арзаканцяна было в феврале и 43 – в марте. За этот период депутат получил в качестве зарплаты 500 тысяч драмов. Тем не менее мы решили поинтересоваться у помощника Т.Арзаканцяна, получает ли депутат зарплату за пропущенные по неуважительным причинам рабочие дни. Помощник сказал, что не располагает такой информацией.
"Депутаты получают свою зарплату по банковским картам, а помощники не уполномочены знать, получили они зарплату или нет. Что касается неуважительных пропусков, то депутат представляет справки по завершении сессии. Весенняя сессия пока не закончилась, так что если он отсутствовал по уважительным причинам, то в июне мы обязательно представим справки",- добавил О.Мкртчян.