Երևանում կայացավ նորընտիր քաղաքապետի երդման արարողությունը
Քիչ առաջ Երևանի քաղաքապետարանում տեղի ունեցավ նորընտիր քաղաքապետ Հայկ Մարությանի երդման արարողությունը:
«Ես մեկ առ մեկ հիշում եմ այն հանձնառությունները, որոնք տալիս էին մեզ Երևանի բնակիչները՝ վերականգնել Երևանը, մաքրել, կանաչապատել, դարձնել հասանելի ամեն մի վայր, ապահովել անվտանգությունը, կառուցել, գեղեցկացնել, զարգացնել, և ամենակարևորը՝ այս ամենը իրականացնելուց գործել արդարության սկզբունքով: Ուզում եմ վստահեցնել ձեզ, սիրելի երևանցիներ, հենց այդպես էլ լինելու է, որովհետև իր քաղաքն ու երկիրը սիրող մարդը այլ կերպ չի կարող անել: Իսկ ես սիրում եմ մեր Երևանը, ես խենթանում եմ մեր քաղաքի համար», - լանջաշղթան ստանալուց և երդման տեքստը կարդալուց հետո ասաց Մարությանը:
Արարողությանը ներկա էին նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, նախագահ Արմեն Սարգսյանը, կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն, Երևանի ավագանու և Հայաստանի կառավարության անդամներ:
Հիշեցնենք, որ Հայկ Մարությանը քաղաքապետ ընտրվեց սեպտեմբերի 23-ին կայացած ընտրությունների արդյունքում՝ հավաքելով քվեների 81.06%-ը: Նրա ներկայացրած «Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինքը ավագանիում ստացավ 57 մանդատ: Մյուս երկու՝ «Բարգավաճ Հայաստան» և «Լույս» խմբակցություններն ունեն համապատասխանաբար 5 և 3 մանդատ:

Состоялась церемония приведениия к присяге нового мэра Еревана
Немногим ранее в мэрии Еревана состоялась церемония приведения к присяге нового мэра столицы Айка Марутяна.
“Я помню все до единого поручения, которые давали нам жители Еревана: восстановить, очистить, озеленить Ереван, сделать доступным любой его уголок, обеспечить безопасность, застроить, приукрасить, развить нашу столицу. И самое главное – осуществлять все это по принципу справедливости. Хочу заверить вас, дорогие ереванцы, что так все и будет, потому что человек, который любит свой город и свою страну, не может поступать иначе. А я любло наш Ереван, люблю сумасшедшей любовью!” – сказал после зачитания текста клятвы Айк Марутян.
На торжественной церемонии присутствовали премьер-министр Никол Пашинян, президент Армен Саргсян, Католикос Всех Армян Гарегин Второй, члены совета старейшин Еревана, министры.
Напомним, что на прошедших 23 сентября выборах мэра Еревана Айк Марутян получил 81.06% голосов избирателей. Блок “Мой шаг”, который представляет Марутян, имеет в совете старейшин 57 мандатов, две остальные фракции – “Процветающая Армения” и “Луйс” – соответственно 5 и 3 мандата.