Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵԱԳԾ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրինության գործադիր տնօրենին
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության (ԵԱԳԾ) Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրինության գործադիր տնօրեն Թոմաս Մայր-Հարթինգին: Այս մասին հաղորդում է վարչապետի աշխատակազմի լրատվական ծառայությունը:
Վարչապետի պաշտոնակատարը կարևորել է Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների շարունակական զարգացումը և հույս հայտնել, որ այն համատեղ ջանքերի արդյունքում կբարձրանա նոր մակարդակի: Նիկոլ Փաշինյանն իր խոսքում անդրադարձել է Հայաստանում տեղի ունեցող քաղաքական փոփոխություններին և խորհրդարանական ընտրությունների կազմակերպմանը՝ նշելով, որ կառավարության քայլերն ուղղված են ժողովրդավարության զարգացմանն ու ամրապնդմանը, ազատ, արդար և թափանցիկ ընտրությունների անցկացմանը, ինչպես Երևանի ավագանու վերջին ընտրությունների ժամանակ: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ դրանց արդյունքները որևէ քաղաքական ուժի մոտ կասկած չեն հարուցել, և բոլոր մասնակիցները շնորհավորել են ընտրություններում հաղթանակ տարած դաշինքին:
Հայաստանում տարբեր ոլորտներում բարեփոխումների իրականացման գործում Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ԵՄ-ի հետ փոխգործակցությունը՝ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում: Նա ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը հետևողականորեն գնում է ժողովրդավության, արդարադատության, կրթության, քաղաքացիական հասարակության, կառավարման համակարգի, ենթակառուցվածքների զարգացման, մարդու իրավունքների պաշտպանության ճանապարհով: Միաժամանակ, Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը կարևորում է կանանց ակտիվ դերակատարությունը հասարակական-քաղաքական կյանքում և քայլեր է իրականացնում կառավարման համակարգում նրանց ներգրավվածությունն ավելացնելու նպատակով:
Թոմաս Մայր-Հարթինգը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովը բարձր մակարդակով անցկացնելու կապակցությամբ և անդրադարձել ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների օրակարգային հարցերին: Նա ընդգծել է, որ ԵՄ-ն ողջունում է ՀՀ կառավարության վերը նշված գործողությունները և պատրաստ է օժանդակել մեր երկրին նախաձեռնած բարեփոխումները կյանքի կոչելու գործում:
Զրուցակիցները քննարկել են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը վերաբերող հարցեր և կարևորել բանակցային գործընթացի համար բարենպաստ մթնոլորտի ստեղծումը: Նիկոլ Փաշինյանը և Թոմաս Մայր-Հարթինգն ընդգծել են հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում:

Никол Пашинян принял управляющего директора по делам Европы и Центральной Азии ЕСВД
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян принял управляющего директора по делам Европы и Центральной Азии Европейской службы внешних действий (ЕСВД) Томаса Майер-Хартинга.
Исполняющий обязанности премьер-министра отметил важность продолжительного развития отношений Армения-ЕС и выразил надежду, что в результате совместных усилий эти отношения поднимутся на новый уровень. Никол Пашинян коснулся происходящих в Армении политических изменений и организации парламентских выборов, отметив, что шаги правительства направлены на развитие и укрепление демократии, проведение свободных, справедливых и прозрачных выборов, как на недавних выборах в Совет старейшин Еревана.
Никол Пашинян подчеркнул, что этих выборов результаты не вызвали никаких сомнений у других политических сил, и все участники избирательной кампании поздравили победителя. В плане реализации реформ в разных сферах нашей страны Никол Пашинян отметил важность сотрудничества с ЕС в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС. Он подчеркнул, что правительство Армении последовательно идет путем развития демократии, правосудия, образования, гражданского общества, системы управления, инфраструктуры и защиты прав человека.
В то же время Никол Пашинян отметил, что правительство Армении придает важное значение активной роли женщин в общественной и политической жизни и предпринимает шаги для расширения их участия в системе управления.
Томас Майер-Хартинг поздравил Никола Пашиняна с организацией 17-го саммита Международной организации Франкофонии на высоком уровне и коснулся вопросов повестки отношений Армения-ЕС. Он подчеркнул, что ЕС приветствует вышеупомянутые действия правительства Армении и готов помочь в осуществлении инициированных нашей страной реформ.
Собеседники обсудили вопросы урегулирования нагорно-карабахского конфликта и отметили важность создания благоприятной для переговорного процесса атмосферы. Никол Пашинян и Томас Майер-Хартинг подчеркнули необходимость исключительно мирного урегулирования проблемы в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ.