Ինտելեկտուալ գործունեության համար նոր հեռանկարներ են բացվում. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր մասնակցել է Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի հիմնադրման 75-ամյակին նվիրված միջոցառմանը, որին ներկա են եղել ԳԱԱ 75-ամյակի հոբելյանական միջոցառումների շրջանակում Հայաստան ժամանած ավելի քան մեկ տասնյակ երկրների գիտությունների ակադեմիաների նախագահներ, միջազգային գիտական կառույցների ղեկավարներ: Այս մասին հայտնում է վարչապետի պաշտոնական կայքը:
Շնորհավորելով ՀՀ ԳԱԱ հիմնադրման 75-րդ տարեդարձի առթիվ՝ վարչապետի պաշտոնակատարը նշել է. «Այսօր մեր պարտքն է հարգանքի և երախտիքի մեծ զգացումով հիշել նրանց, ովքեր հեռավոր 1943 թ. հիմնեցին այս հաստատությունը: Պատերազմի ծանր տարիներին իրականացնել նման ձեռնարկ նշանակում էր ոչ միայն անվերապահորեն հավատալ հաղթանակին և խաղաղության հաստատմանը, այլև անվերապահորեն հավատալ Հայաստանին, նրա ժողովրդին, մեր գիտության մեծ ներուժին ու ապագային: Սա սխրանք էր, որ գործել են հայ գիտության մեծ երախտավորները, և մենք շնորհակալ ենք նրանց այս հարուստ ժառանգության համար»:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ ԽՍՀՄ տարիներին ՀՀ ԳԱԱ-ն նաև ազգային ինքնության և ինքնագիտակցության կարևոր մաս էր. «Բոլորդ գիտեք, որ Խորհրդային միությունում ազգային ինքնությանը շատ մեծ տեղ չէր տրվում, և ավելի շատ ընդունված էր ընդգծել ինտերնացիոնալիզմի տրամաբանությունը: Այս առումով մեր ԳԱԱ-ն ազգային ինքնության և ինքնագիտակցության, ազգային հպարտության կարևոր ինստիտուտ էր: Սովետական Հայաստանը ԽՍՀՄ-ում ուներ այնպիսի տեխնոլոգիական և գիտական դերակատարում, ինչպիսին ժամանակակից աշխարհում ունի Սիլիկոնային հովիտը: Այս իրավիճակը ստեղծված էր նաև ԳԱԱ համակարգի գործունեության շնորհիվ»:
Վարչապետի պաշտոնակատարի խոսքով՝ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո մեծ ջանքեր գործադրվեցին, որպեսզի Հայաստանի ԳԱԱ համակարգը հարմարվի նոր իրողություններին և արդյունավետ գործելու հնարավորություն ստանա, բայց անցումային շրջանի բարդությունները հնարավորություն չտվեցին, որպեսզի Հայաստանի տնտեսությունը, նաև սուբյեկտիվ և օբյեկտիվ պատճառներով, կարողանա շարունակել այն դերակատարումը, որն ուներ Խորհրդային միության տարիներին: «Ես այս ամենը հիշում և ընդգծում եմ ոչ միայն ուղղակի որպես հուշ, այլ ուզում եմ սրանով ընդգծել այն ծրագիրը, այն ամբիցիան, որ ունի ՀՀ կառավարությունը, որը ձևավորվել է ոչ բռնի, թավշյա ժողովրդական հեղափոխության արդյունքում. մենք ուզում ենք Հայաստանը դարձնել նույնպիսի տեխնոլոգիական առաջատար երկիր, ինչպիսին նա էր ԽՍՀՄ տարիներին և պայմաններում: Դրա համար մենք ունենք ամենակարևորը՝ մարդկային ներուժը. մարդիկ, ովքեր իրենց մեջ կրում են այդ գիտելիքը, կարող են փոխանցել այն և, կարևորը, ավանդույթներ, որոնք կապված են ԳԱԱ գործունեության հետ: Մեծ հույս ունենք, որ Հայաստանի գիտությունը, կառավարությունը և հանրությունն այս հարցի շուրջ յուրօրինակ կոնսենսուս ձևավորելու և ՀՀ-ում նոր տեխնոլոգիական առաջընթաց, նոր տեխնոլոգիական հեղափոխություն իրականացնելու հնարավորություն կստեղծեն», - իր ելույթում ընդգծել է կառավարության ղեկավարի պաշտոնակատարը՝ հավելելով, որ քաղաքական վերջին փոփոխությունների արդյունքում Հայաստանում գիտական, տեխնոլոգիական, ինտելեկտուալ գործունեության համար նոր հեռանկարներ են բացվում: «Հայաստանը պետք է լինի ինտելեկտուալ, զարգացած, տեխնոլոգիական երկիր, որովհետև մենք հավատում ենք, որ բացարձակապես բոլոր խնդիրների լուծման ամենակարևոր գործիքը մարդկային միտքն է, որն անսահման է: Դա նշանակում է, որ մեզնից յուրաքանչյուրի, յուրաքանչյուր պետության, յուրաքանչյուր ոլորտի առջև բացված են անսահման հնարավորություններ, և հույս ունենք, որ կկարողանանք օգտագործել այդ անսահման հնարավորությունները», - շեշտել է Նիկոլ Փաշինյանը:
«Իր գնահատանքը հղելով բոլոր գիտնականներին, ովքեր ստեղծել են Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիան, աշխատել են այնտեղ և իրենց աշխատանքով կարողացել են բարձրացնել կառույցի հեղինակությունը՝ Նիկոլ Փաշինյանը վստահություն է հայտնել, որ հայ գիտնականները մեր ժողովրդին հպարտանալու նորանոր առիթներ կտան: Վարչապետի պաշտոնակատարը նաև շնորհակալություն է հայտնել արտերկրից ժամանած գիտնականներին՝ ԳԱԱ 75-ամյակին նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու և միջազգային համագործակցության ամենաարդյունավետ օրինակներից մեկը ցույց տալու համար:
Հանդիպմանը մասնակից երկրների և միջազգային գիտական կառույցների ղեկավարները շնորհակալություն են հայտնել Նիկոլ Փաշինյանին հանդիպման համար և բարձր գնահատել Հայաստանում գիտության ոլորտի նկատմամբ ցուցաբերվող պետական հոգածությունը: Նրանք ողջունել են ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի հնչեցրած ուղենիշները գիտության զարգացման, ՀՀ-ն առաջատար տեխնոլոգիական երկիր դարձնելու գործում և արդյունավետ գնահատել ԳԱԱ հետ համագործակցությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը նաև շրջայց է կատարել ՀՀ ԳԱԱ 75-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսի տաղավարներով, ծանոթացել ակադեմիայի գիտահետազոտական կազմակերպությունների ձեռքբերումներին, գիտական հետազոտությունների կիրառական նշանակության արդյունքներին և նորարարական ներուժն արտացոլող գիտատեխնիկական նախանմուշներին»,- գրված է կառավարության հաղորդագրության մեջ:

Мы хотим превратить Армению в передовую технологическую страну, и для этого у нас есть самое важное - человеческий потенциал: Никол Пашинян
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян сегодня принял участие в мероприятии, посвященном 75-летию Национальной академии наук Республики Армения, в котором приняли также участие председатели академий и руководители международных научных учреждений более десятка стран.
Поздравив с 75-летием НАН Армении, исполняющий обязанности премьер-министра отметил: “Сегодня наш долг - с огромным чувством благодарности и уважением вспомнить тех, кто в далеком 1943 году основал это учреждение. Свершение такого дела в тяжелые годы войны означало не только веру в победу и мир, но и веру в Армению, в армянской народ и будущий потенциал нашей науки. Это был подвиг, который свершили великие армянские ученые, и мы благодарны им за это богатое наследие”.
Никол Пашинян подчеркнул, что в годы СССР НАН Армении также была важной частью национальной идентичности и самосознания. “Вы все знаете, что в Советском Союзе не было места для национальной идентичности, и было более распространено подчеркивать логику интернационализма. В этой связи нашa НАН былa важным институтом национальной идентичности и самосознания, национальной гордости. Советская Армения играла важную научную и техническую роль в СССР, как, например, Силиконовая долина в современном мире. Эта ситуация была создана в том числе благодаря деятельности системы НАН”.
По словам исполняющего обязанности премьер-министра, после распада СССР были предприняты огромные усилия, чтобы Национальная академия наук Армении могла адаптироваться к новым реалиям и эффективно функционировать, но переходные проблемы не позволили армянской экономике по субъективным и объективным причинам продолжить ту роль, которая была в годы Советский Союз.
“Я помню все это и сейчас говорю об этом не просто в качестве воспоминания, но хочу подчеркнуть этим ту программу, те амбиции, которые есть у правительства Армении, сформировавшегося в результате ненасильственной бархатной народной революции: мы хотим сделать Армению такой же технологически развитой страной, какой она была в годы и в условиях СССР. Для этого у нас есть самое важное - человеческий потенциал, людей, обладающих этими знаниями, и которые могут передать их. Самое главное, есть традиции, связанные с деятельностью НАН. Мы надеемся, что армянская наука, правительство и общественность создадут уникальный консенсус по этому вопросу и создадут возможности для технологического прогресса, для новой технологической революции в Армении”, - сказал исполняющий обязанности премьер-министра, добавив, что в результате последних политических изменений в Армении открываются новые перспективы для научной, технологической и интеллектуальной деятельности.
“Армения должна быть интеллектуальной, развитой и технологичной страной, потому что мы считаем, что самым важным инструментом решения всех проблем является человеческий интеллект, который бесконечен. Это означает, что для каждого из нас, каждой страны и в каждой сфере есть неограниченные возможности, и мы надеемся, что мы сможем использовать эти бесконечные возможности”, - подчеркнул Никол Пашинян.
Выразив благодарность всем ученым, которые создали Национальную академию наук Армении, работали там и смогли своей деятельностью повысить авторитет структуры, Никол Пашинян выразил уверенность, что армянские ученые предоставят нашему народу все новые и новые поводы для гордости. Исполняющий обязанности премьер-министра также поблагодарил ученых из-за рубежа за участие в мероприятиях, посвященных 75-летию НАН, и проявление одного из самых эффективных примеров международного сотрудничества.
Участники встречи и руководители международных научных организаций поблагодарили Никола Пашиняна за встречу и высоко оценили государственную заботу к сфере науки в Армении. Они приветствовали озвученные и.о. премьер-министра пути по развитию науки с целью превращения Армении в ведущую технологическую страну и назвали эффективной сотрудничество с НАН.
Никол Пашинян также посетил павильоны посвященной 75-летию НАН Армении выставки, ознакомился с достижениями научно-исследовательских организаций академии, результатами научных исследований и научно-техническими опытными образцами, отражающими инновационный потенциал.