Հայաստանի սննդարդյունաբերությունը ներկայացված է Ֆրանսիայի «SIAL Paris» միջազգային ցուցահանդեսում
«Բիզնես Արմենիայի» աջակցությամբ հայաստանյան 11 ընկերություններ հոկտեմբերի 21-25-ին Փարիզում մեր երկրի սննդարտադրության ոլորտի ներուժն են ներկայացնում «SIAL Paris» միջազգային ցուցահանդեսում։ «SIAL Paris»-ը ոլորտի նշանակալի ցուցահանդեսներից է, որին այս տարի մասնակցում են սնունդ և խմիչք արտադրող 7000-ից ավելի ընկերություններ՝ աշխարհի 106 երկրներից։ Ցուցահանդեսի բացման օրը մեր երկրի տաղավար է այցելել Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը։
«Բիզնես Արմենիա»-ն տեղեկացնում է, որ Հայաստանի տաղավարը միջազգային խոշոր և միջին դիստրիբյուտորներին ներկայացնում է օրգանական մեղր, մրգային և բանջարեղենային պահածոներ, մակարոնեղեն, վերամշակված մսամթերք, գարեջուր, կոմպոտներ, հանքային ջուր, թեյ, առանց շաքարի պահածոյացված մրգեր և ջեմեր։
«Սա հեռանկարային ու ճիշտ մարքեթինգային քայլ է։ Մեր երկիրը վերջին տարիներին ակտիվորեն աշխատել է դեպի ռուսական շուկա արտահանման ուղղությամբ, սակայն եվրոպական շուկայում ներկայանալը, եվրոպական դիստրիբյուտորների պահանջներին ու ստանդարտներին ծանոթանալը արտահանման պայմանագրեր ձեռք բերելուց բացի, մեծապես կնպաստի հայաստանյան արտադրանքի որակի ու մարքեթինգի զարգացմանը»,- նշել է Բիզնես Արմենիայի Միջոցառումների կառավարիչ Մարկուս Ազադյանը։
Հենց ցուցահանդեսի ընթացքում արդեն արտահանման պայմանագրեր են կնքվել։ «SIAL Paris-2018»-ում դիստրիբյուտորների ուշադրությունը գրավել են հայկական օրգանական մեղրը, ջեմերը, չրերը, թեյերը, առանց շաքարի պահածոյացված մրգերը։

This is an official Business Armenia press release.
With the support of Business Armenia, 11 Armenian companies represent the potential of Armenian food industry at SIAL Paris international exhibition held in Paris on October 21-25. SIAL Paris is one of the largest expos of the industry. This year over 7,000 food and beverage producer companies from 106 countries participate in the expo. On the day of the opening ceremony, the Armenian Ambassador to France Ms. Hasmik Tolmajyan visited the Armenian pavilion.
The Armenian pavilion offers organic honey, canned fruits, and vegetables, pasta, processed meat products, beer, compote, mineral water, tea, sugar-free canned fruits and jams to the international large and medium distributors.
"This is a promising and an accurate marketing step. Our country has been actively working towards export to the Russian market in recent years, but introducing the Armenian production to the European market, meeting the requirements and standards of European distributors will support not only while reaching export agreements but will also greatly contribute to the development of Armenian product quality and marketing"- stated Mr. Markus Azadian, the head of the event department of Business Armenia.
Exports contracts have already been signed during the exhibition. The distributors of SIAL Paris 2018 are very much interested in Armenian organic honey, jams, dried fruits, teas, and sugar-free canned fruits.