Հնդիկները ոսկու գործարանը չեն վաճառելու
- Վերջերս «Արմինֆո» գործակալության տարածած հաղորդագրության մեջ նշված էր, որ «Ալռոսա»-ն չի կարողացել պայմանավորվել Sterlite Industries Limited-ի հետ «Արարատ ոսկու արդյունահանման ձեռնարկության»(ԱՈԱՁ) գնման վերաբերյալ: Եղե՞լ են, արդյոք, «Արարատ ոսկու արդյունահանման ձեռնարկության» գնման առաջարկներ այլ գնորդներից։
- Ինչպես գիտեք, ԱՈԱՁ-ը մշակել էր «Փուլ 3» ծրագիրը, որի շրջանակներում անհրաժեշտ է ներդնել 80 մլն ԱՄՆ դոլար: Ակնկալվում էր, որ այդ գումարի մի մասը կստացվի ֆինանսական ընկերություններից եւ այլ ներդրողներից: «Ալռոսան» մեր «Փուլ 3» ծրագրի հանդեպ հետաքրքրություն ցուցաբերած ներդրողների շարքում էր: Sterlite-ը այնուհետեւ որոշում ընդունեց ամբողջությամբ ֆինանսավորել ծրագիրը, եւ բանակցությունները այլ ներդրողների (այդ թվում նաեւ «Ալռոսայի») հետ դադարեցվեցին:
- Պատրաստվե՞լ են, արդյոք, նյութեր «Արարատ ոսկու արդյունահանման ձեռնարկությունը» վաճառելու նպատակով, եւ ի՞նչ ֆինանսական հաստատություններ են ներգրավվել վաճառքը կազմակերպելու համար։
- Ինչպես արդեն նշեցինք, ԱՈԱՁ-ը վաճառելու որեւէ մտադրություն չենք ունեցել:
- Ինչու՞ է «Ստերլիտ գոլդը» որոշել վաճառել «Արարատ ոսկու արդյունահանման ձեռնարկությունը»:
- Sterlite-ը երբեք մտադրություն չի ունեցել վաճառել ԱՈԱՁ-ը:
-«Արմինֆո»-ի նույն հաղորդագրության մեջ նաեւ նշված է, որ վերջին տարիներին այստեղ կատարվել է 40 մլն դոլարի ներդրում: Ի՞նչ ներդրումների մասին է խոսքը, որտե՞ղ են կատարվել այդ ներդրումները:
Մենք ներդրել ենք առաջին փուլում 22 մլն դոլար Արարատի գործարանի նախագծման, շինարարության եւ թողարկման համար, ինչպես նաեւ Սոթքի եւ Մեղրաձորի հանքավայրերի նախապատրաստման եւ վերազինման համար: Եւս 22 մլն դոլար ներդրվել է 2000-2005թթ. ընթացքում նոր հանքահանման մեքենաներ եւ սարքավորումներ գնելու, Արարատի գործարանի վերազինման եւ կատարելագործման, ինչպես նաեւ Սոթքում երկրաբանահետախուզական աշխատանքների իրականացման համար:
- Դատարանում հաշտության համաձայնագիր կնքվեց «Արարատ ոսկու արդյունահանման ձեռնարկության» եւ Բնապահպանության նախարարության միջեւ: Նախարարությունն իր ակտում ներկայացրել էր, որ դուք թաքցրել եք մոտ մեկ տոննա ոսկի եւ պետությանը հասցրել եք մոտ երկու մլն դոլարի վնաս: Ինչպե՞ս պատահեց, որ չեղյալ համարվեց ակտը, եւ Ձեր գործարանը միայն 60 մլն դրամի տուգանք վճարեց: Ինչի՞ համար եք վճարել այդ տուգանքը:
- Ինչպես գիտեք, ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը ստուգում էր կատարել Սոթքի եւ Մեղրաձորի հանքավայրերում մարված պաշարների քանակների վերաբերյալ: Երբ ստուգման նախնական ակտը ներկայացվեց մեզ, մենք արտահայտեցինք անհամաձայնություն մարված պաշարների քանակի գնահատման համար նախարարության կողմից կիրառված հաշվարկման մեթոդի հետ: Քանի որ նախարարությունը չընդունեց մեր առարկությունները եւ վերջնական ակտը կազմեց առանց փոփոխության, մենք դիմեցինք Տնտեսական դատարան, որն առաջարկեց հարցը լուծել հաշտության համաձայնագրի միջոցով: Այնուհետեւ կողմերը ստորագրեցին հաշտության համաձայնագիր, որը հաստատվեց դատարանի որոշմամբ: Վերջնական տուգանքի գումարը պակաս հաշվարկված մարված պաշարների դիմաց կազմեց 97.5 մլն դրամ:
Կարեւոր է նշել, որ ԱՈԱՁ-ի եւ Բնապահպանության նախարության վեճը չի վերաբերում փաստացի արտադրված եւ առաքված ոսկու քանակներին, այլ վերաբերում է արդյունահանված, բայց տեխնիկական պատճառներով չվերամշակված հանքաքարում պարունակվող ոսկուն:
- Մեր տեղեկություններով' Sterlite Industries Limited-ի սեփականատեր Անիլ Ագարվալը հունվարի 15-ին պետք է այցելեր Հայաստան: Մասնավորապես նախատեսվում էր նրա հանդիպումը ՀՀ նախագահի հետ: Ճի՞շտ է, որ նախագահը չի ցանկացել հանդիպել Ա. Ագարվալին, եւ այդ պատճառով նրա այցը հետաձգվել է:
- Սա մեր համար եւս նորություն է: Պրն Ագարվալը չունի Հայաստան այցելելու որեւէ ծրագիր: Չի եղել որեւէ պաշտոնական դիմում ՀՀ նախագահին պրն Ագարվալին ընդունելու վերաբերյալ:
Պրն Ագարվալն արդեն երկու անգամ այցելել է Հայաստան, եւ վստահ ենք, որ նա կայցելի Հայաստան նաեւ ապագայում' ԱՈԱՁ-ի գործունեությանը հետեւելու նպատակով: Ինչպես գիտեք, պրն Ագարվալը հնարավորություն է ունեցել հանդիպել ՀՀ նախագահին եւ հանգամանորեն քննարկել հայկական ծրագրերը ՀՀ նախագահի Հնդկաստան կատարած պաշտոնական այցի ժամանակ:
- Սեւանի ավազանում նոր գործարանի կառուցման կողմնակիցներից մեկը դուք եք, ի՞նչն է պատճառը, որ չնայած ոսկու միջազգային գների աննախադեպ աճին, 100 մլն դոլար ներդրումը, որ առաջարկում եք ներդնել այդ գործարանի կառուցման համար, չեք ներդնում Սոթքի եւ Մեղրաձորի հանքավայրերի արդյունահանումը բարձրացնելու համար։
- Առաջին հերթին հաշվի առեք, որ մենք երբեք չենք խոսել հին գործարանը Սոթք «տեղափոխելու» մասին: Արդյունահանվող հանքաքարի երկրաբանական կառուցվածքի փոփոխության պատճառով մենք չենք կարողանում այն արդյունավետ վերամշակել հին գործարանում, որի պատճառով անհրաժեշտ է շեշտակի փոխել վերամշակման տեխնոլոգիան, չնայած այն բանին, որ մենք վերջին 6-7 տարիների ընթացքում մեծ գումարներ ենք ծախսել հին գործարանի արդիականացման համար: Ինչ վերաբերում է ներդրման ծավալներին, դրանց մի մասն է օգտագործվելու օքսիդացման, ֆլոտացիայի եւ գրավիտացիայի արտադրամասեր եւ ցիանական նատրիումի վնասազերծման հանգույց ունեցող նոր գործարանի կառուցման համար: Գումարի մնացած մասը ծախսվելու է հետագա հետախուզման, բաց հանքի նախապատրաստման եւ օպտիմիզացման, ինչպես նաեւ նոր մեքենաների եւ սարքավորումների ձեռք բերման համար: Ակնկալվում է շեշտակի ավելացնել հաստատված պաշարների քանակը եւ արտադրողականությունը:
Կարեւոր է նշել, որ հին գործարանը կշարունակի վերամշակել պոչանքները:
- Ինչպե՞ս է պատահել, որ թուրքական ընկերությունը հետազոտություններ է կատարել Սոթքում: «Արարատ ոսկու արդյունահանման ձեռնարկություն»-ը ի՞նչ դեր է ունեցել այդ ընկերությանը Հայաստան հրավիրելու գործում:
- ԱՈԱՁ-ը հայտարարել էր մրցույթ RC հորատման սարքավորում վարձակալելու համար: Նշված սարքավորում ունեցող թուրքական ընկերությունն առաջարկեց լավագույն գինը եւ պայմանները:
Նշենք, որ «հորատելը» բոլորովին չի նշանակում «ուսումնասիրել»: Թուրքական ընկերությունը մեզ տրամադրել էր միայն հորատման սարքավորումներ եւ դրանք աշխատացնող օպերատորներ: Նմուշների լաբորատոր ուսումնասիրությունը կատարվել է միայն Հայաստանյան լաբորատորիաներում:
- Սոթքում աշխատող բանվորները բողոքում են, որ շատ ցածր են աշխատավարձերը, ցածր է աշխատանքի անվտանգության մակարդակը, մինչդեռ գործարանի աշխատակիցները հնարավորություն չունեն ստեղծել արհմիություն իրենց իրավունքները պաշտպանելու համար: Հայտնի են նման մտադրություններ ունեցողներին աշխատանքից հեռացնելու փաստեր։ Ինչու՞ են խախտվում աշխատողների իրավունքները:
- Մեր հաստիքային աշխատավարձերը հաստատվել են 2000թ. սկզբին' հիմք ընդունելով շուկայի պահանջները այդ ժամանակ: Նոր ծրագրի մշակման հետ զուգընթաց մենք ուսումնասիրում ենք շուկայում տեղի ունեցած փոփոխությունները, համեմատություններ ենք անում այս ոլորտում աշխատող այլ հայաստանյան ընկերություններում սահմանված աշխատավարձերի հետ: Այս ամենն արվում է նոր ծրագրում դա հաշվի առնելու համար:
ԱՈԱՁ-ը խստիվ հետեւում է աշխատանքի անվտանգ կազմակերպման սահմանված նորմերին, որի վկայությունն են մեզ մոտ պետական լիազորված մարմինների կողմից պարբերաբար անցկացվող ստուգումների արդյունքները:
ԱՈԱՁ-ը աշխատում է Հայաստանում եւ պարտավոր է ենթարկվել հայկական օրենսդրության պահանջներին: Այդ իսկ պատճառով ԱՈԱՁ-ը երբեւիցե չի խոչնդոտել արհեստակցական միություն ստեղծելուն ուղղված մեր աշխատողների որեւէ գործունեությանը: Միեւնույն ժամանակ կանխվել է իբր «ձեռնարկության աշխատողների անունից» գործող, բայց իրականում անօրինական գործողություններ իրականացնող մի փոքրաթիվ խումբ կազմող աշխատողների անօրինական գործունեությունը:
- Քանի՞ մարդ է զոհվել Սոթքի եւ Մեղրաձորի հանքերում «Արարատ ոսկու արդյունահանման ձեռնարկությունը» «Sterlite Gold »-ին անցնելուց հետո։
- Խնդրում եմ հաշվի առնել, որ ԱՈԱՁ-ը աշխատում է ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված անվտանգության պահանջներին համապատասխան: Ձեռնարկությունում տեղի ունեցած մի քանի դժբախտ պատահարների պատճառ են հանդիսացել հաստատված անվտանգության տեխնիկայի խախտումները, որոնք հաստատվել եւ արձանագրվել են համապատասխան պետական մարմինների կողմից:
- Զգուշացվե՞լ են, արդյոք, «Արարատ ոսկու արդյունահանման ձեռնարկության» մասնագետները ձեռնարկությունում աշխատանքների անվտանգության ցածր մակարդակի վերաբերյալ, եւ ինչպե՞ս է դրան վերաբերվել ձեռնարկության ղեկավարությունը։
- Ինչպես արդեն նշեցինք, ԱՈԱՁ-ը աշխատում է բոլոր սահմանված նորմերի պարտադիր պահպանմամբ, ինչն արձանագրված է մեզ մոտ պարբերաբար անցկացվող ստուգումներում:
- Ինչո՞վ եք բացատրում «Արարատ ոսկու արդյունահանման ձեռնարկություն»-ում արեւմտյան մասնագետների հոսունության բարձր աստիճանը։ Հայաստանի հանքարդյունահանման ոլորտում աշխատող ընկերություններում աշխատում են «ԱՈԱՁ»-ի նախկին արտասահմանցի մասնագետներ, մինչդեռ Ձեր ձեռնարկությունում ներկայումս ավելանում է ազգությամբ հնդիկ աշխատողների թիվը։ Ի՞նչ պաշտոններ են զբաղեցնում ազգությամբ հնդիկ աշխատողները։
- Ցավոք, ԱՈԱՁ-ում աշխատած արեւմտյան մասնագետների մեծ մասը չկարողացավ ապահովել ակնկալվող ծառայությունների մակարդակը խելամիտ վարձատրության պայմաններում, ինչի պատճառով նրանք լքեցին մեր ընկերությունը: Մենք որդեգրել ենք խելամիտ վարձատրություն ակնկալող, նպատակաուղղված, ազնիվ, փորձված եւ անհրաժեշտ կրթություն ունեցող աշխատողներին գործի ընդունելու քաղաքականությունը: Մենք ընդունում ենք բոլոր նրանց' անկախ ազգությունից, ովքեր բավարարում են նշված պահանջներին:

Indian Company Has no Intention of Selling Gold Plant
- As per information distributed by Arminfo News Agency, Alrosa failed to agree with Sterlite Industries Ltd on the purchase of AGRC. Did the company ever approach AGRC with an offer to buy it?
- As you know AGRC has developed a new Phase 3 project requiring some $80 million of fresh investment. For this AGRC reviewed different possibilities to attract part of the required funds through financial institutions and other investors. Alrosa was also among those who expressed interest in participating in the Phase 3 project. Finally Sterlite decided to provide 100% of the required financing and negotiations with other interested parties (including Alrosa) were terminated.
- Did you ever prepare any documents for the sale of AGRC, and which financial organizations were involved in that deal?
- As I have explained above, there was no intention to sell AGRC.
- Why did Sterlite Gold decide to sell AGRC?
- Sterlite never had an intention to sell AGRC.
- In the Arminfo information it was noted that in recent years $40 million was invested in AGRC. What are the details of the investment?
- We invested $22 million at the initial stage to design, build and commission a new processing plant at Ararat and develop the Sotk and Meghradzor mines. Another $22 million was invested within the period 2000- 2005 for the purchase of new mining equipment, improvement of the Ararat Plant and exploration at Sotk.
- You have recently signed a Reconciliation Agreement with the Ministry of Nature Protection, which was confirmed in court. The ministry in their initial act alleged that AGRC had hidden nearly one ton of gold. How did it happened that you finally paid just 60 million drams in penalties. Against which violations were these penalties paid?
- As you know the Ministry of the Environment has carried out an audit on quantities of depleted reserves of gold at both Meghradzor and Sotk mines. After the preliminary Act of Findings was delivered to us, AGRC expressed its disagreement with the calculation method used by the auditors. As the ministry did not accept AGRC's points and finalized the act as it was drafted preliminary, AGRC put the matter to the Economic Court of the RA, which recommended that the matter should be finally settled through the Reconciliation Agreement.
Then the parties entered into the Reconciliation Agreement which was certified by a relevant court judgment. Finally AGRC paid 97.5 million drams. The mentioned amount was paid against underestimated quantity of depleted metals.
It is most important to mention again that the dispute between AGRC and the Ministry of the Environment does not refer to the quantities of actually produced and exported gold. The dispute is solely on depleted gold in the ore, which was not processed and was left at the mine site due to technical reasons.
- As per our information Mr. Anil Agarwal was planning to visit Armenia on the 15 th of January, and he was planning to meet the president of Armenia. It is true that the president refused to meet him and was this the reason for the cancellation of Agarwal's visit?
- It is news [to us] also. There was no program for Mr. Agarwal to visit Armenia. Also there was no formal request to fix a meeting for Mr. Agarwal with the president of the RA.
Mr. Anil Agarwal has already visited Armenia twice and we believe he will be visiting Armenia in the future also to follow up development of AGRC operations. As you know Mr. Agarwal had the opportunity to meet the president of Armenia and have detailed discussions of the Armenian project during his visit to India.
- You are among those who support the idea of moving the Ararat Processing Plant to Sotk. What is the reason that despite an unprecedented increase in international gold prices you want to invest $100 million to relocate the plant instead of investing the same money in further development of the mine and increase of production?
- First of all, please note that we never talked of "relocation" of the old processing plant to the Sotk mine. Because of changed mineralogy of mined ore we are not able to process that at our old plant, and we need to completely change the processing technology. Secondly, the major section of the old plant was designed in the early 1970s based upon old technology. We have already spent a lot of money to improve this plant during the last six years.
As refers to investment, only part of that should be used for construction of a new processing plant, having the most up-to-date processing technology, including POX, floatation and gravitation units and cyanide destruction facility. The other part of the mentioned investment will be spent on further exploration, optimization of the pit and purchase of modern mining equipment which will enable us to drastically increase capacity and resources/reserves.
It should be noted that the old processing plant will continue processing tailings at Ararat.
- How did it happen that a Turkish Company did exploration in Sotk? What was the role of AGRC in inviting that company to Armenia?
- AGRC announced a tender for RC drilling equipment worldwide. The Turkish owner of the equipment suggested the best price and terms and conditions.
It is important to mention that "drilling only" is not exploration at all. The Turkish contractor provided only RC drilling equipment and operators for that equipment. Laboratory analysis of the samples was done in Armenian laboratories only.
- Employees of the Sotk mine are complaining of low salaries and poor safety conditions at the mine. Sotk employees have not been allowed to establish a trade union to protect their interests. It is known that some employees who wanted to establish a trade union were terminated. Why does AGRC violate employees' labor rights?
- Our basic salary list was established early in 2000 based on local market requirements. While preparing our New Project cash flow forecasts we are investigating changes that took place in local market, and comparing ourselves with other similar mining companies operating in Armenia. This is being done to consider such changes in our future activities.
AGRC strictly complies with safety norms established by the RA Government. This is confirmed by yearly safety audits carried out by relevant authorized government agencies.
AGRC operates in Armenia and it is complying with Armenian laws. Therefore AGRC never terminated any lawful activity of its employees aimed to establish a trade union. Certain illegal activities of small group of people trying to act on behalf of AGRC employees were suspended as they were contradicting relevant laws and regulations established by Armenian legislation.
- How many people have died in Sotk and Meghradzor mines since Sterlite acquired control over AGRC?
- Please be informed that AGRC operates in strict compliance with established safety rules. Any accident at our site happened due to negligence by the people involved of established safety rules, which was confirmed and duly documented by authorized government authorities which have carefully investigated each accident.
- Did the relevant responsible people at AGRC inform AGRC management of the poor safety conditions and what were the actions of the AGRC management?
- As we have already stated above, AGRC strictly complies with safety norms established by the RA Government. This is confirmed by yearly safety audits carried out by relevant authorized government agencies.
- What is the reason for the quick turnover of western specialist at AGRC? Many former AGRC western employees are presently employed with other mining companies in Armenia. In the meantime you have increased the number of Indian specialists at your company. In what positions in AGRC are Indian specialists working at present?
- Unfortunately most of the western specialists previously involved in AGRC failed to deliver the desired results at a reasonable acceptable cost, and therefore they left the company. Our strategy is to hire motivated, fair, skillful and well-educated people at a reasonable cost. And we engage people who meet these criteria irrespective of their nationality.