Հոսանքազրկել են Նարեկ Հարթունյանին պատկանող ընկերությունը
Այսօր առավոտվանից էլեկտրաէներգայի համար վճարում չկատարելու պատճառով հոսանքազրկված է սփյուռքահայ ներդրող, Նարեկացի արվեստի միության նախագահ Նարեկ Հարթունյանին պատկանող «Ջի Էյջ Սթորիջ Էնթերփրայզս» ընկերությունը: Ընկերությունը չի կարողացել վճարել էլեկտրաէներգիայի համար, քանի որ 16.01.2012թ. Շենգավիթի հարկային տեսչության կողմից կալանք է դրվել գույքի, բանկային հաշիվների և դրամարկղի վրա` դրանով իսկ կաթվածահար անելով ընկերության բնականոն գործունեությունը:
Այս պահին ընկերության աշխատակիցները պարապուրդի են մատնված: Մտավախություն կա, որ եթե այսպես շարունակվի, և ընկերությունը չկարողանա բնականոն գործունեությունը շարունակել (կալանքների և նման այլ իրավիճակների պատճառով), հարկադրված պարապուրդը կվերածվի գործազրկության, և շուրջ 35 ընտանիքն կզրկվի իր հացը վաստակելու հնարավորությունից:
Հիշեցնենք, ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ քննչական վարչությունում 20.06.2011թ հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205 հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով «Ջի Էյջ Սթորիջ Էնթերփրայզս» ՍՊ ընկերության ղեկավար անձանց կողմից ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ Շենգավիթի հարկային տեսչություն օրենքով սահմանված հաշվետվություններում, հաշվարկներում, և հարկման համար հիմք հանդիսացող պարտադիր այլ փաստաթղթերում ակնհայտ խեղաթյուրված տվյալներ մտցնելու միջոցով խոշոր չափերով հարկերը վճարելուց չարամտորեն խուսափելու դեպքի առթիվ:
Նույն ժամանակահատվածում «Ջի Էյջ Ստորիջ Էնթրփրայզս» ՍՊԸ-ն հայացադիմում է ներկայացրել դատարան՝ վիճարկելով այն ստուգման ակտը, որով ընկերությանն առաջադրվել է շուրջ 111 մլն դրամի հարկային պարտավորություն:
«Դատական գործընթացը շարունակվում է, դեռեւս ապացուցաված չեն ընկերության դեմ առաջադրված մեղադրանքները, հետեւաբար բացարձակ ոչ իրավաչափ գործողություններով Հարթունյանների ունեցվածքի վրա ապօրինի արգելանք կիրառելն ունի երկու նպատակ. այն է` Հարթունյանները հրաժարվեն Սեւակ Արզարունու դեմ ներկայացրած հայցից եւ սնանկության վտանգից խուսափելու համար հարկադրված լինեն վճարել հարկային պարտավորությունները` գնալով իրենց սեփականությունից հրաժարվելու գործարքին»,- հայտնում է «Ջի Էյջ Սթորիջ Էնթերփրայզս» ընկերությունը:

Обесточена компания, принадлежащая Нареку Артуняну
Из-за невнесения платежей за электроэнергию сегодня с утра была обесточена компания ”Джи Эйдж Сторидж Энтерпрайзс”, принадлежащая зарубежному армянскому инвестору, председателю Союза искусств “Нарекаци” Нареку Артуняну. Компания не смогла заплатить за электроэнергию, так как 18.01.2012 г. налоговая инспекция Шенгавитского административного района столицы наложила арест на ее имущество, банковские счета и кассу, тем самым парализовав нормальную деятельность организации.
На данный момент работники компании находятся в вынужденном простое. Однако в случае сохранения этой ситуации простой может перейти в безработицу, и тогда около 35 семей лишатся своего источника дохода.
Напомним, что 20.06.2011 г. в следственном управлении Комитета госдоходов РА было возбуждено уголовное дело по ч.2 ст.205 УК РА в связи со злостным уклонением от выплаты налогов в крупных размерах посредством указания в установленных законом отчетах, расчета и других обязательных документах, являющихся основанием для налогообложения, заведомо ложных данных.
В тот же период ООО “Джи Эйдж Сторидж Энтерпрайзс” обратилось с иском в суд, оспаривая акт о проверке, на основе которого компании было выдвинуто налоговое обязательство на сумму около 111 млн драмов.
“Судебный процесс продолжается, выдвинутые против компании обвинения пока не доказаны, следовательно наложение незаконного ареста на имущество Артунянов в результате абсолютно неправомочных действий преследует две цели: заставить Артунянов отказаться от поданного ими иска против Севака Арзаруни и во избежание опасности банкротства заплатить налоговые обязательства, пойдя на сделку относительно отказа от своей собственности”,- заявила компания “Джи Эйдж Сторидж Энтерпрайзс”.