ՀՅԴ-ն միայնակ կմասնակցի խորհրդարանական ընտրություններին
Հայ Յեղափոխական դաշնակցությունն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու է միայնակ՝ առանց որևէ ուժի հետ դաշինք կազմելու։
Այս մասին խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամին ասաց ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը:
Ռուստամյանն ասաց, որ կուսակցությունը Գերագույն մարմնի նիստ է արել և հստակ հայտարարել, որ մասնակցելու են ընտրություններին, «քանի որ ունեն իրենց ասելիքը»։
«Միշտ այդպես է եղել` Դաշնակցությունն առանձին է գնացել ընտրություններին: Դաշնակցությունը քաղաքական դաշտում ունի իր առանձնահատկությունները, և ունենալով այդ առանձնահատկությունները` մենք գերադասում ենք այս անգամ էլ առանձին մասնակցել ընտրություններին»,- ասաց նա։
Անդրադառնալով վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի՝ խորհրդարանում արած այն հայտարարությանը, որ առաջիկայում պատգամավոր է կալանավորվելու կաշառքի գործով, Արմեն Ռուստամյանը նկատեց․ «Մի կողմից վարչապետը հայտարարում է, որ չի միջամտում դատական գործերին, մյուս կողմից էլ բավական լավ տեղեկացված էր։ Եթե վերանանք այն բանից, որ այդ հայտարարությունը վարչապետն արեց, ապա պետք է յուրաքանչյուր պատգամավոր հստակ գիտակցի, որ չպետք է պատսպարվի անձեռնմխելիությամբ: Եթե ներկայացվի համապատասխան գործ, ունենանք համոզում, որ դա ճիշտ է, մենք երբեք չենք խոչընդոտել, հիմա էլ չենք խոչընդոտելու, որ քննությունն ամբողջությամբ ընթանա»:
Դիտարկմանը, որ Նիկոլ Փաշինյանը վարչապետն է, և նրան զեկուցում են երկրում տիրող իրավիճակի մասին, ՀՅԴ խմբակցության ղեկավարը պատասխանեց. «Վարչապետն ավելի տեղեկացված պետք է լինի, քան մնացածները, բայց տիրապետել հարցի ամբողջ գործընթացին, սա մի քիչ այլ տեղ է տանում: Նման հայտարարություններից հետո ենթադրելի է, որ ոչ միայն տիրապետում է, այլ նաև դրա մեջ ներգրավված է, և դա կարող է այլ հետևությունների տեղիք տալ: Դրա կարիքը չկար, որ մինչև հարցի` ԱԺ բերելը, վարչապետը հայտարարեր: Եթե սա արվեց քաղաքական նպատակներով, ուրեմն լավ չէ: Ես չեմ կարծում, որ նման հայտարարությունները պետք է առաջինը վարչապետն անի»:

АРФД будет участвовать в выборах самостоятельно
Во внеочередных парламентских выборах Армянская Революционная Федерация Дашнакцутюн будет участвовать самостоятельно, не вступая в какие-либо блоки.
Об этом на брифинге в Национальном Собрании сообщил руководитель фракции АРФД Армен Рустамян.
По словам лидера фракции, состоялось заседание Верховного органа Дашнакцутюн, на котором было принято решение участвовать в выборах.
“Так было всегда, Дашнакцутюн шла на выборы самостоятельно. В политическом поле партия имеет свои особенности, с учетом которых мы и на этот раз предпочитаем участвовать в выборах самостоятельно”,- отметил Армен Рустамян.
Касаясь заявления и.о.премьер-министра Никола Пашиняна о том, что в ближайшее время по делу о взятке будет арестован депутат парламента, Рустамян, сказал: “С одной стороны премьер заявляет, что не вмешивается в судебные дела, с другой – он достаточно хорошо осведомлен о них. Если не брать во внимание, что это заявление сделал премьер-министр, то необходимо, чтобы каждый депутат четко осознавал, что он не должен прикрываться своей неприкосноввенностью. Если будет представлено соответствующее дело и если мы будем убеждены в его справедливости, то не станем препятствовать. Мы и сейчас не препятствуем прведению следствия в полном объеме”.
В ответ на замечание о том, что Николу Пашиняну как премьер-министру докладывают о всей ситуации в стране, лидер фракции АРФД сказал, что после таких замечаний можно предположить, что глава правительства не только знает ситуацию, но и вовлекается в нее, а это дает повод для других выводов. “Не думаю, что такие заявления первым должен делать премьер”,- добавил А.Рустамян.