Փետրվարին հնարավոր է քննարկեն ԵՄ երկրներ Հայաստանի քաղաքացիների մուտքի վիզաների դյուրացման հարցը
Հունվարի 25-26-ը Բրյուսելում տեղի ունեցավ ՀՀ-ԵՄ ասոցացման համաձայնագրի բանակցությունների 8-րդ լիագումար նիստը: Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ, գլխավոր բանակցող Զոհրաբ Մնացականյանը: Եվրոպական կողմից բանակցությունները վարում էր ԵՄ Եվրոպական արտաքին գործերի ծառայության Արևելյան Եվրոպայի տնօրեն, գլխավոր բանակցող Գունար Վիգանդը:
Բանակցությունների արդյունքում էական առաջընթաց գրանցվեց ապագա համաձայնագրի հիմնական նպատակների և սկզբունքների, ինչպես նաև քաղաքական երկխոսության, արտաքին և անվտանգության քաղաքականության և արդարադատության ոլորտներում համագործակցությանն առնչվող հարցերի շուրջ:
Երկուստեք գոհունակությամբ նշվեց, որ մինչ օրս բանակցվել և ժամանակավորապես փակվել են ապագա համաձայնագրի տնտեսական, ֆինանսական և ոլորտային համագործակցությանն առնչվող 22 գլուխներ:
Կողմերը համոզմունք հայտնեցին, որ հաջորդ լիագումար հանդիպման շրջանակներում հնարավոր կլինի մեկնարկել նաև բանակցությունները' Հայաստանի և ԵՄ միջև խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտի հիմնելու վերաբերյալ ասոցացման համաձայնագրի համապատասխան բաժինների շուրջ:
Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց Եվրոպական հանձնաժողովի ներքին գործերի գլխավոր տնօրինության հետ ԵՄ երկրներ Հայաստանի քաղաքացիների մուտքի վիզաների դյուրացման շուրջ բանակցությունները փետրվարի վերջին սկսելու վերաբերյալ:
Ասոցացման համաձայնագրի բանակցությունների հաջորդ լիագումար նիստը նախատեսվում է անցկացնել մարտի վերջին Երևանում: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:

Планируется обсудить вопрос упрощения порядка выдачи гражданам Армении въездных виз в страны ЕС
25-26 января в Брюсселе состоялось 8-е пленарное заседание переговоров по Ассоциативному соглашению Армения-ЕС. Армянскую делегацию возглавлял заместитель министра иностранных дел Зограб Мнацаканян. С европейской стороны переговоры вел директор управления Восточной Европы, Закавказья и Средней Азии генерального директората по внешним связям Еврокомиссии Гуннар Виганд.
В результате переговоров существенные подвижки были достигнуты по основным целям и принципам будущего соглашения, а также по вопросам, касающимся сотрудничества в сферах политического диалога, внешней политики и безопасности, юстиции.
Стороны выразили убежденность, что в рамках следующего пленарного заседания удастся начать переговоры вокруг разделов Ассоциативного соглашения, касающихся создания зон свободной торговли.
В ходе встречи была достигнута договоренность о том, чтобы в конце февраля начать переговоры относительно упрощения порядка выдачи гражданам Армении въездных виз в страны ЕС.
Следующий раунд переговоров вокруг Ассоциативного соглашения планируется провести в Ереване в конце марта. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.