Արտակ Զեյնալյան. «Վարչապետը հայտարարել է, որ սխալ է ուղղակի համաներմամբ ցմահ դատապարտյալին ազատ արձակելը»
Խորհրդարանն արտահերթ նիստով շարունակում է քննարկել համաներում հայտարարելու ակտը: «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանը, դիմելով արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանին, հետաքրքրվեց ցմահ դատապարտյալների խնդրով:
«11 պատգամավոր դիմել է ցմահ դատապարտյալների խնդրով և առաջարկ է եղել, որպեսզի նման կետերին համապատասխանող մարդիկ ևս ներառվեն համաներման շրջանակի մեջ, ինչո՞ւ եք մերժել»,- ասաց Սիմոնյանը:
Նախարարի պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանն արձագանքեց՝ գործող կառավարությունն արդեն իսկ դրսևորել է իր վերաբերմունքը ցմահ դատապարտման ենթարկված անձանց վերաբերյալ, ինչը, ըստ Զեյնալյանի, աննախադեպ է:
«Ցմահ դատապարտյալ է պայմանական վաղաժամկետ ազատվել այս կառավարության օրոք, սրանով ենք դրսևորում մեր վերաբերմունքը, անհատական մոտեցում է ցուցաբերվելու ցմահ դատապարտյալների նկատմամբ: Վարչապետը հայտարարել է, որ սխալ է ուղղակի համաներմամբ ցմահ դատապարտյալին ազատ արձակելը, սակայն նրանք իրավունք ունեն պայմանական վաղաժամկետ ազատման, ինչը արդեն գործում է նրանց նկատմամբ, և նաև ներման իրավունք ունեն»,- ասաց Արտակ Զեյնալյանը:
Զեյնալյանը հիշեցրեց, որ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ պայմանական վաղաժամկետ ազատվել է ցմահ դատապարտյալ:

Артак Зейналян: “Премьер-министр заявил, что неправильно освобождать пожизненно осужденных по амнистии”
На сегодняшнем внеочередном заседании Национального Собрания обсуждается Акт об амнистии. Депутат фракции “Елк” Ален Симонян задал и.о. министру юстиции вопрос о пожизненно осужденных.
По словам Симоняна, 11 депутатов выступили с предложением подвести под амнистию тех осужденных к пожизненному заключению лиц, которые соответствуют пунктам Акта об амнистии.
Артак Зейналян отметил, что правительство уже выразило свое отношение к пожизненно осужденным, что является беспрецедентным шагом.
“При действующем правительстве условно-досрочно освобожден пожизненно осужденный. Тем самым мы выразили свое отношение к этой категории лиц. К ним будет проявлен индивидуальный подход. Премьер заявил, что неправильно освобождать пожизненно осужденных по амнистии, но они имеют право на условно-досрочное освобождение, что уже действует в отношении таких лиц. Они также имеют право на помилование”,- сказал и.о. министра юстиции.
Зейналян напомнил о том, что впервые в истории Армении условно-досрочно освобожден пожизненно осужденный.