Գաբրիել Բալայանը վստահեցնում է՝ հայկական երկու պետություններում ռազմագերի չկա
Հայաստանի և Արցախի հանրապետություններում չկա որևէ ռազմագերի։ Այս մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց պաշտպանության փոխնախարարի պաշտոնակատար Գաբրիել Բալայանը՝ արձագանքելով ադրբեջանական կողմի այն պնդումներին, թե Հայաստանը հրաժարվում է ռազմագերիների փոխանակումից։ Բալայանը նաև պնդեց՝ Ադբեջանից նման առաջարկ պաշտպանության նախարարությունը չի ստացել։
«Գերիների փոխանակման առաջարկ նախարարությունը չի ստացել, սովորաբար նման առաջարկներն ընդունված կարգին համաձայն՝ հիմնականում Կարմիր խաչի խողովակներով ենք ստանում, և ընդհանրապես չեմ հասկանում, թե խոսքն ինչի մասին է՝ հաշվի առնելով այն, որ Հայաստանում ռազմագերիներ գոյություն չունեն․ ո՛չ Հայաստանում, ո՛չ էլ Արցախում»,- ասաց Գաբրիել Բալայանը։
Պաշտպանության փոխնախարարի պաշտոնակատարի պնդմամբ՝ Հայաստանի ՊՆ-ն բավական բաց է աշխատում, իսկ այդ հայտարարությունն ըստ Բալայանի՝ ուղղված է Ադրբեջանի ներքին շահառուներին։

Ни в Арцахе, ни в Армении военнопленных нет – Габриел Балаян
Ни в Республике Армения, ни в Республике Арцах военнопленных нет. Об этом по завершении сегодняшнего заседания правительства сказал журналистам исполняющий обязанности заместителя министра обороны Габриел Балаян, комментируя заявление азербайджанской стороны о том, что Армения отказывается от обмена военнопленными. Балаян также заверил, что Министерство обороны РА не получало от Азербайджана такое предложение.
“Министерство не получало предложение об обмене военнопленными. Обычно подобные предложения поступают в соответствии с принятым порядком, по каналам Красного Креста. И если учесть, что ни в Армении, ни в Арцахе военнопленных нет, то я просто не понимаю, о чем идет речь”,- сказал и.о.замминистра обороны РА.
По утверждению Г.Балаяна, Министерство обороны Армении работает достаточно открыто, а вот заявление Азербайджана предназначено для внутреннего пользования.