ՄԱԿ-ի փորձագետը ողջունում է իշխանության խաղաղ փոխանցումը
ՄԱԿ-ի գրասենյակը տարածել է ՄԱԿ-ի խաղաղ հավաքների և միություններ կազմելու իրավունքի հատուկ զեկուցող Կլեման Նյալեցոսի Վուլեի ելույթը նոյեմբերի 16-ի մամուլի ասուլիսից, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գծով փորձագետն իր գոհունակությունն է արտահայտել այս տարի Հայաստանում իշխանության խաղաղ փոխանցման կապակցությամբ եւ երկրի նոր ղեկավարությանը կոչ է արել չշեղվել մարդու իրավունքների հիման վրա կատարելագործված ժողովրդավարական համակարգի, երկխոսության մշակույթի եւ ուժեղ ու անկախ հաստատությունների արմատավորմանը հետամուտ լինելու ուղուց։
«Հայաստանի ժողովուրդը վերաձեւում է սեփական ապագան, որը միտված է իրավունքի գերակայության հիման վրա առավել ներառական հասարակության կառուցմանը, որտեղ յուրաքանչյուր անհատ իրացնում է բոլոր հիմնարար ազատությունները», - տասնօրյա պաշտոնական այցի ավարտին նշեց Խաղաղ հավաքների եւ միություններ կազմելու իրավունքի հարցերով ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող պրն. Կլեման Նյալեցոսի Վուլեն։
«Ես մեծ հույսեր ունեմ, որ Հայաստանում տեղի կունենան իրական փոփոխություններ, եւ որ կգերիշխի թավշյա հեղափոխությունն առաջ մղող ուժը՝ հավասարության ու ազատության ցանկությունը։
Այս տարի ավելի վաղ՝ տասնյակ հազարավոր հայաստանցիներ դուրս եկան փողոց՝ բողոքելու հովանավորչության ու կոռուպցիայի դեմ եւ երկրի ղեկավարության փոփոխության կոչ անելու։ Նրանց բողոքի ցույցերը հանգեցրին Նիկոլ Փաշինյանի ընտրմանը. հոկտեմբերի 16-ին տված ֆորմալ հրաժարականից հետո նա գործում է որպես վարչապետի պաշտոնակատար։
Պրն. Վուլեն նշեց, որ դեկտեմբերի 9-ին նախատեսված արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները կդառնան եւս մեկ առանցքային իրադարձություն Հայաստանի ժողովրդի կյանքում։ «Կոչ եմ անում անցկացնել ազատ, արդար, թափանցիկ ու ներառական ընտրություններ, որոնք կնպաստեն անհրաժեշտ բարեփոխումների ու տրանսֆորմացիայի համար նպաստավոր մթնոլորտի ստեղծմանը», - շեշտեց նա։
Փորձագետը ողջունեց անցումային շրջանում կառավարության ձեռնարկած սկզբնական քայլերը եւ իշխանություններին հիշեցրեց, որ դեպի զարգացում եւ առաջընթաց տանող ուղին կախված է այն բանից, թե որքան խորն են հասարակության մեջ արմատացած իրավունքի գերակայությունը, բոլորի համար իրավունքներն ու բազմազանությունը հարգելու մշակույթը։
«Հայաստանը զգալի ճանապարհ է անցել վերջին շրջանի բարեփոխումներով եւ նոր օրենքների ընդունմամբ, որոնք կարգավորում են խաղաղ հավաքների եւ միություններ կազմելու ազատության իրավունքների իրացումը. այսուհանդերձ, անհրաժեշտ է, որ իշխանություններն ապահովեն գործող կանոնակարգերի հետեւողական կիրարկումը», - ընդգծեց Վուլեն։
Նա նկատեց, որ նույնիսկ փոփոխությունների հասնելու մեծ խանդավառության պայմաններում դժվարությունները պահպանվում են։ Օրինակ՝ փորձագետը մտահոգություն արտահայտեց նախորդող տարիների բողոքի ցույցերի ընթացքում անհամաչափ ուժի կիրառման եւ կամայական ձերբակալությունների համար պատասխանատու անձանց դատական կարգով հետապնդման եւ նրանց նկատմամբ պատժամիջոցների անբավարարության վերաբերյալ։
Պրն. Վուլեն նշեց, որ իրեն մտահոգել է այն տեղեկությունը, որ իր այցի ընթացքում չեղարկվել է Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի ԼԳԲՏ քրիստոնյաների ֆորումը՝ մասնակիցների անվտանգության անբավարար ապահովման մասին պնդումների պատճառով։ Նա իր մտահոգությունները փոխանցել է իշխանություններին եւ նրանց կոչ արել՝ գործադրելու հնարավոր բոլոր ջանքերը, որպեսզի միավորումների ազատ եւ որեւէ խտրականությունից զերծ գործունեության համար ապահովվի նպաստավոր միջավայր, եւ ապագայում հնարավոր լինի խուսափել նման իրավիճակներից։
Պրն. Վուլեի այցը տեղի ունեցավ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հրավերով. այստեղ նա հանդիպումներ ունեցավ պետական իշխանության ներկայացուցիչների, ներառյալ՝ փոխվարչապետի, ինչպես նաեւ անկախ կառույցների ներկայացուցիչների հետ։ Նա նաեւ հանդիպումներ անցկացրեց քաղաքացիական հասարակության տարբեր դերակատարների, ՄԱԿ-ի գործակալությունների ու դիվանագիտական համայնքի ներկայացուցիչների հետ։
Հատուկ զեկուցողի եզրակացություններն ու առաջարկությունները կներկայացվեն Միավորված ազգերի կազմակերպության Մարդու իրավունքների խորհրդի 41-րդ նստաշրջանի ընթացքում, որը կանցկացվի 2019 թ. հունիսին։ Այցի նախնական արդյունքները հասանելի են այստեղ»։
Պրն. Կլեման Նյալեցոսի Վուլեն Տոգոյից է. 2018 թ. մարտին նշանակվել է Միավորված ազգերի կազմակերպության հատուկ զեկուցող` խաղաղ հավաքների եւ միություններ կազմելու իրավունքի հարցերով: Նա իրավաբան է եւ ներկայում աշխատում է Ժնեւում` մարդու իրավունքների ասպարեզում: Նա Ժնեւի մարդու իրավունքների եւ հումանիտար իրավունքի ակադեմիայի ասոցացված գիտաշխատող է: Նախքան այս նշանակումը՝ նա ղեկավարել է Մարդու իրավունքների միջազգային ծառայության (ISHR) աշխատանքը: Պրն. Վուլեն նաեւ աշխատել է որպես Տոգոյի Մարդու իրավունքների պաշտպանների կոալիցիայի գլխավոր քարտուղար, որպես Տոգոյի Միջազգային քրեական դատարանի կոալիցիայի քարոզչության հարցերի պատասխանատու եւ «Ամնեսթի ինթերնեշնլ» իրավապաշտպան կազմակերպության Տոգոյի բաժանմունքի գլխավոր քարտուղար: 2011 թվականից ի վեր՝ պրն. Վուլեն եղել է Աֆրիկայի մարդու եւ ժողովուրդների իրավունքների հարցերով հանձնաժողովի հանքարդյունաբերության, շրջակա միջավայրի եւ մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ աշխատանքային խմբի փորձագետ անդամ:
Հատուկ զեկուցողները մասն են կազմում Մարդու իրավունքների խորհրդի հատուկ ընթացակարգերի։ Հատուկ ընթացակարգերը՝ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների համակարգում անկախ փորձագետների խոշորագույն մարմինը, խորհրդի անկախ փաստահավաքման եւ մոնիտորինգի մեխանիզմների ընդհանուր անվանումն է, որը զբաղվում է կա՛մ կոնկրետ երկրների իրադրություններով, կա՛մ էլ աշխարհի բոլոր մասերին վերաբերող թեմատիկ հարցերով: Հատուկ ընթացակարգերի փորձագետները աշխատում են կամավոր հիմունքներով. նրանք ՄԱԿ-ի աշխատակիցներ չեն եւ չեն վճարվում իրենց աշխատանքի համար: Նրանք չունեն կախվածություն որեւէ կառավարությունից կամ կազմակերպությունից եւ ծառայում են իրենց անհատական կարողությունների հիման վրա:

UN Expert Lauds Peaceful Transition of Power in Armenia; Dismayed by Cancellation of LGBT Forum
The United Nations office in Armenia today released the following press release regarding the findings of Clément Nyaletsossi Voule, Special Rapporteur on the rights to freedom of peaceful assembly and association, on the conclusion of his visit to Armenia.
A UN human rights expert has praised this year’s peaceful transition of power in Armenia, and urged the country’s new leadership to stay the course in pursuing a strengthened democratic system based on human rights, a culture of dialogue and strong independent institutions.
“The Armenian people are reshaping their own future – one that is moving towards a more inclusive society based on the rule of law in which every individual enjoys all fundamental freedoms,” the UN Special Rapporteur on the rights to freedom of peaceful assembly and association, Clément Nyaletsossi Voule, said at the end of a 10-day official visit.
“I have high hopes for sincere change in Armenia, and that the driving force behind the velvet revolution – the desire for equality and freedom – will prevail.”
Earlier this year, tens of thousands of Armenians took to the streets to protest against cronyism and corruption, and to call for a change in the country’s leadership. Their protests led to the election of Nikol Pashinyan, who upon tactical resignation on 16 October is the acting prime minister.
Voule said the snap parliamentary election on 9 December would be another key moment for the Armenian people. “I call for free, fair, transparent and inclusive elections that will contribute in creating a favourable atmosphere to the required reforms and transformation,” he said.
The expert welcomed the initial steps that the Government has taken during the transition, and reminded the authorities that the pathway to development and progress depends on the extent to which the consolidation of the rule of law, a culture of respect of human rights for all and diversity is deeply anchored in the society.
“Armenia has come a long way with recent reforms and the adoption of new laws that regulate the exercise of the rights to freedom of peaceful assembly and association; however authorities need to ensure the consistent enforcement of the current regulations,” Voule said.
He said challenges persist even amidst great enthusiasm for change. For example, the expert expressed concerns about the lack of prosecution and sanction of those responsible of arbitrary arrests and disproportionate use of force during protests in previous years.
Voule said he was dismayed to learn that during his visit the Forum of LGBT Christians of Eastern Europe and Central Asia was cancelled due to allegations of lack of the safety of its participants. He raised his concerns with the authorities and urged them to do their utmost to maintain an enabling environment for associations to freely carry out their work without any discrimination and avoid similar situations in the future.
Voule visited the country at the invitation of the Government of the Republic of Armenia and met with Government authorities, including the Deputy Prime Minister and representatives of independent institutions. He also held meetings with various actors of civil society and representatives of UN agencies and the diplomatic community.
The conclusions and recommendations of the Special Rapporteur will be presented during the 41st session of the United Nations Human Rights Council in June 2019. The preliminary findings of the visit are available here.
ENDS
Mr. Clement Nyaletsossi Voule, from Togo, was appointed as United Nations Special Rapporteur on the right to peaceful assembly and association in March 2018. He is a lawyer and currently works in Geneva in the field of human rights. He is an associate researcher at the Geneva Academy of Human Rights and Humanitarian Law. Prior to his appointment, he led the work of the International Service for Human Rights (ISHR). Mr. Voulé also worked as Secretary General of the Togolese Coalition of Human Rights Defenders, as campaigning officer for the Coalition for the Togolese International Criminal Court and as Secretary General of the Amnesty International section in Togo. Since 2011, Mr. Voulé has been an expert member of the Working Group on Extractive Industries, Environment and Human Rights Violations of the African Commission on Human and Peoples' Rights.
The Special Rapporteurs are part of what is known as the Special Procedures of the Human Rights Council. Special Procedures, the largest body of independent experts in the UN Human Rights system, is the general name of the Council’s independent fact-finding and monitoring mechanisms that address either specific country situations or thematic issues in all parts of the world. Special Procedures experts work on a voluntary basis; they are not UN staff and do not receive a salary for their work. They are independent from any government or organization and serve in their individual capacity.