Փաշինյանը ստորագրել է Սեֆիլյանին քաղաքացիություն շնորհելու փաստաթղթերը
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը ստորագրել է Ժիրայր Սեֆիլյանին Հայաստանի քաղաքացիություն շնորհելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը: Այս մասին Փաշինյանը գրել է Facebook սոցիալական ցանցում:
«Որոշումները դե յուրե ուժի մեջ կմտնեն ՀՀ նախագահի հրամանագիրը ստորագրվելուց հետո:
Հ.Գ. ՀՀ օրենսդրությամբ ետին թվով քաղաքացիություն շնորհելու ոչ մի սողանցք չկա: Հետեւաբար՝ քաղաքացիությունն ուժի մեջ կմտնի այս տարվանից»,- գրել է վարչապետի պաշտոնակատարը:
Նշենք, որ Շուշիի առանձնակի գումարտակի հրամանատար, «Հիմնադիր խորհրդարան» նախաձեռնության անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանը ծնվել է Լիբանանում: Արցախյան շարժմանը մասնակցելու նպատակով 1990 թ-ից տեղափոխվել է Հայաստան, սակայն մինչ այժմ քաղաքացիություն չէր ստացել:
Սեֆիլյանն այս տարվա հունիսին ազատ էր արձակվել կալանավայրից, որտեղ գտնվում էր վերջին երկու տարիներին՝ 2016 թ-ի հուլիսին ոստիկանության գնդի վրա կատարված հարձակման գործով: Սեֆիլյանը ղեկավարում է դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք ԱԺ արտահերթ ընտրություններին մասնակցող «Սասնա Ծռեր» համահայկական կուսակցության ընտրական շտաբը:

Acting Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has given the go-ahead to grant Armenian citizenship to Jirayr Sefilyan.
Sefilyan, who was born in Lebanon, fought in the Artsakh War and led a special unit in the battle to liberate the town of Shushi. A longtime political activist, Sefilyan was denied citizenship on several occasions.
Pashinyan writes, in a Facebook post, that he has authorized a number of documents in the filing process and that it remains for President Sarkissian to issue the order to grant Sefilyan citizenship.
Sefilyan is a member of the Founding Parliament initiative that opposed the regime of former Armenian President Serzh Sargsyan.
Given that he lacked citizenship, Sefilyan wasn’t included on the Sasna Tzrer Pan-Armenian Party ticket as a candidate in the upcoming December 9 snap parliamentary election.