Գազաբալոնների արտադրություն Վանաձորում․ նախատեսվում է ստեղծել 120 նոր աշխատեղ
Ռուս-իրանական «ՌԱԴ ՍԱՆ ՎԱՇԱՄԻՐ ԳՐՈՒՊ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության կողմից ներմուծվող ապրանքները հարկային արտոնություն ստացան։ Նման որոշում ընդունեց կառավարությունը՝ չզեկուցվող հարցերի շրջանակում։ Ընկերությունը հիմնադրել են ազգությամբ հայ, ՌԴ քաղաքացի Արայիկ Ասրյանը և իրանցի Հոսսեյն Յաղուբպուր Բարատալին։ Ըստ որոշման նախագծի՝ ներմուծվող ապրանքներն օգտագործվելու են կոմպոզիտային բալոնների (գազաբալոնների) արտադրության մեջ։
Ընկերությունը գործունեություն է ծավալում Լոռու մարզկենտրոն Վանաձոր քաղաքում։ Արդեն իսկ իրականացվել է 2 մլրդ դրամի ներդրում, իսկ ամբողջ ծրագրի ընթացքում նախատեսվում է իրականացնել 8 մլրդ դրամի ներդրում, որից 1 միլիարդը վարկային միջոցներից: Որոշման մեջ նշվում է, որ նախատեսվում է 120 նոր աշխատատեղ ստեղծել՝ 150 000 դրամ միջին աշխատավարձով։
Ծրագրով նախատեսված արտադրանքի ընդհանուր ծավալը տարեկան կկազմի 50 մլրդ դրամ, որից 2,5 մլրդ ՀՀ դրամի արտադրանքը կիրացվի ՀՀ տարածքում, 33,5 մլրդ ՀՀ դրամի արտադրանքը՝ ԵԱՏՄ այլ անդամ երկրների տարածքում, 14 մլրդ ՀՀ դրամի արտադրանքը՝ երրորդ երկրների տարածքում։
Ընկերությունը հարկային արտոնությունների շրջանակում ներմուծելու է շուրջ 6 մլրդ դրամ արժողությամբ պոլիէթիլեն, Էպոկսիդային խեժ, ալյումին, ապակե մանրաթել։

В Ванадзоре будут производить газовые баллоны: предусмотрено создать 120 рабочих мест
Российско-иранское общество с ограниченной ответственностью “Рад Сан Вашамир Групп” получит налоговую льготу при импорте товаров. Такое решение было принято на сегодняшнем заседании правительства.
Компанию основали гражданин РФ Араик Асрян и гражданин Ирана Хоссейн Ягубпур Баратали. Согласно проекту решения, импортируемые товары будут использоваться в производстве композитных (газовых) баллонов.
“Рад Сан Вашамир Групп” действует в Ванадзоре (Лорийская облаасть). Уже осуществлены инвестиции в размере 2 млрд драмов. В целом же планируется инвестировать 8 млрд драмов, из них 1 млрд составят кредитные средства. В решении также отмечается, что будет создано 120 рабочих мест со средней зарплатой 150 тысяч драмов.
Общий объем производства составит 50 млрд драмов в год. Продукция будет реализовываться в Армении, странах ЕАЭС, третьих странах.
В рамках налоговых льгот компания импортирует полиэтилен, эпоксидную смолу, алюминий, стеклянное микроволокно на сумму около 6 млрд драмов.