Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը նոր երևան եկած հանգամանքով վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել
Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը նոր երևան եկած հանգամանքի հիմքով նոր վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել Վերաքննիչ դատարան: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ալումյանը՝ նշելով, որ նոր երևան եկած հանգամանքն ԱԱԾ տնօրենի և ՀՔԾ պետի միջև հեռախոսային խոսակցությունների ձայնագրություններն են:
Ըստ Ալումյանի՝ այս ձայնագրությունից պարզ է դառնում, որ առաջին ատյանի դատարանը Քոչարյանի կալանքի որոշումը կայացրել է որոշակի ճնշումների ազդեցության ներքո: Ըստ Ալումյանի՝ միջնորդությունը ներկայացվել է ոչ թե նրա համար, որպեսզի կանխվի անձի փախուստը, քննությանը խոչընդոտելը, այլ այն նպատակով, որ անձանց ստիպեն ցուցմունքներ տալ:
Լրագրողներից մեկը դիտարկեց, թե ԱԱԾ տնօրենի և ՀՔԾ պետի հեռախոսային խոսակցությունն ապօրինի է արվել, և հարց ուղղվեց, թե արդյոք չի ստացվում, որ նա ապօրինի ապացույցի հիման վրա բողոք է ներկայացրել դատարան: Ի պատասխան՝ Ալումյանը նշեց, որ դա այդպես չէ, դեռևս չկա դատավճիռ, որից կարելի է հետևություն անել, որ գաղտնալսումն ապօրինի է ձայնագրվել:
Ալումյանը նշեց, որ Վճռաբեկ դատարանը իրավական դիրքորոշում է հայտնել, որ անձանց չի կարելի ապօրինի գաղտնալսել, և դա բխում է անձնական կյանքի անձեռնմխելիության սկզբունքից, բայց երբ խոսում են պետական երկու պաշտոնատար անձինք ու քննարկում մասնագիտական խնդիրների հետ կապված հարցեր, դա անձնական կյանքի հետ կապ չունի և չի պաշտպանվում որևէ նորմով, որով անձնական կյանքի անձեռնմխելիությունը պաշտպանվում է:
Ալումյանը նշեց, որ քրեական գործում քննիչի կողմից ապօրինի ներկայացված ապացույց կա, սակայն երբ իրենք միջնորդել են, որ այդ ապացույցը չօգտագործվի խափանման միջոցի հարցը քննարկելիս, դատարանը հայտարարել է, որ կալանքի հետ կապված հարցեր քննարկելիս դատարանը չի քննարկում այս կամ այն ապացույցի թույլատրելիության հարցը, որ այդ հանգամանքը քննարկման առարկա կդառնա, երբ գործն ըստ էության կքննվի դատարանում: Խոսքը թիվ 0038 գաղտնի հրամանի մասին է, որն իր որոշակի առանձնահատկություններից ելնելով, ըստ Ալումյանի, ապօրինի ապացույց է, իսկ թե ինչու, Ալումյանն այս պահին չմանրամասնեց:
Ըստ պաշտպանի, որպեսզի Քոչարյանին կալանավորեն, նախ պետք է ապացուցվի, նա այս գործով չպետք է օգտվի անձեռնմխելիության իրավունքից, պետք է քննարկվի՝ արդյոք առկա է հիմնավոր կասկած, որ Քոչարյանը կատարել է այն ամենն, ինչն իրեն մեղսագրվել է: Սակայն հիմնավոր կասկածը ևս բավարար չէ նրան կալանավորելու համար Ալումյանի խոսքով՝ պետք է ապացուցվի նաև, որ Քոչարյանն ազատության մեջ մնալու դեպքում, հնարավոր է, թաքնվի քննությունից և խոչընդոտի նախաքննությանը:
Հարցին, թե արդյոք Քոչարյանը պատրաստվում է որևէ հայտարարությամբ հանդես գալ, Ալումյանը պատասխանեց, որ այսօր կհասցնի, թե չէ՝ չգիտի, բայց նա ևս ասելիք ունի:
Մամուլում տեղեկություններ են հրապարակվել, որ Քոչարյանը դեկտեմբերի 1-ին կկալանավորվի: Հարցին՝ արդյոք պաշտպանը նման տեղեկատվություն ունի, Ալումյանը պատասխանեց, որ ինքը ևս ծանոթ է այդ հրապարակմանը, դատարանում այդ հարցը հայտարարության տեսքով բարձրացրել է: Պաշտպանը նկատեց, որ գործի քննության ընթացքում առայժմ այդպիսի երկու հրապարակում է եղել, որոնցից երկուսն էլ հաստատվել են:
Ալումյանն ընդգծեց, որ վերջին շրջանում դատարանների նկատմամբ ճնշումներն ակնհայտ են ու աննախադեպ: «Չի կարելի մարդկանց մոտ դատավորների նկատմամբ թշնամանք առաջացնել»,- ասաց փաստաբանն՝ օրինակ բերելով վարչապետի հրապարակային հայտարարությունները:
«Ես շատ ուրախ եմ, որ մեր վարչապետը ունի մեծ հեղինակություն, բայց երբ բնակչության գերակշիռ մասն իրեն հավատում է, դատական համակարգին կամ կոնկրետ դատավորներին պիտակավորելը շատ վտանագավոր հետևանքներ կարող է առաջացնել»,- ասաց Ալումյանը:
Ինչպես հայտնի է, Քոչարյանն արդեն տևական ժամանակ ազատության մեջ է: Դիտակմանը, որ հասարակությանը հայտնի չեն դարձել ազատության մեջ գտնվելու ընթացքում Քոչարյանի կողմից քննության ընթացքին խոչընդոտելու կամ քննությունից խուսափելու տվյալներ, արդյոք այդ հանգամանքը կարո՞ղ է խափանման միջոցի ընտրության հարցում էական նշանակություն ունենալ այս պահին, Ալումյանը պատասխանեց, որ այդ հարցին անգամ Վճռաբեկ դատարանը չի կարողանում պատասխանել:
«Վճռաբեկ դատարանը մի որոշում ունի, որ երբ վերադաս ատյաններում քննվում է կալանավորման հարցի վերաբերյալ բողոքը, դատարանները չեն կարող անդրադառնալ որևէ այլ հարցի, քան այն փաստերին, որոնք առաջին ատյանի դատարանում քննվել են: Այսինքն՝ վերադաս դատարաններն ընդամենը գնահատական են տալիս՝ այդ օրվա դրությամբ փաստերի հիման վրա դատարանը ճիշտ որոշում է կայացրել, թե՞ ոչ»,- ասաց փաստաբանը:
Բայց մյուս կողմից, ըստ Ալումյանի, եթե քննվում է անձին ազատությունից զրկելու հարց, դրան նախորդող ժամանակահատվածում նրա դրսևորած վարքագիծը չի կարող կապ չունենալ քննարկվող հարցի հետ: Այստեղ, ըստ փաստաբանի, իրավաբանական առումով հակասություն է առաջանում: Իրենք՝ փաստաբանները, այսօր դատարանից փորձել են ճշտել՝ արդյոք այս հարցը քննարկվել է, թե ոչ, և դատարանը, փաստաբանի խոսքով, իրենց հարցին չի չպատասխանել:

Адвокат Роберта Кочаряна представил апелляционную жалобу в связи с вновь открывшимся обстоятельством
Адвокат второго президента РА Роберта Кочаряна, Айк Алумян, подал в Апелляционный суд жалобу на основании вновь открывшегося обстоятельства. Об этом Алумян сообщил журналистам, отметив, что вновь открывшееся обстоятельство – это аудиозапись телефонного разговора между директором Службы нацбезопасности и начальником Специальной следственной службы.
По словам адвоката, из этой аудиозаписи становится ясно, что решение об аресте Кочаряна суд первой инстанции принял под определенным давлением.
Один из журналистов заметил, что прослушивание телефонного разговора велось незаконно, и поинтересовался, не получается ли, что адвокат представляет жалобу на основании незаконного доказательства. По словам Алумяна, решения суда, из которого бы следовало, что прослушивание проводилось незаконно, на данный момент нет.
В уголовном деле, как отметил адвокат, имеется незаконно представленное доказательство, но когда они ходатайствовали о том, чтобы это доказательство не использовалось при обсуждении вопроса о мере пресечения, суд заявил, что при обсуждении вопросов, связанных с арестом, суд не рассматривает вопрос допустимости того или иного доказательства и что данное обстоятельство станет предметом рассмотрения тогда, когда дело начнет исследоваться в суде. Речь идет о секретном приказе номер 0038, который, по утверждению Айка Алумяна, является неазконным доказательством. При этом адвокат не привел каких-либо объяснений.
Чтобы взять Роберта Кочаряна под арест, сперва нужно доказать, что по этому делу он не должен пользоваться правом на неприкосновенность. Необходимо выяснить, имеется ли обоснованное подозрение в том, что Кочарян сделал все то, в чем его обвиняют. По словам Алумяна, необходимо доказать, что в случае пребывания на свободе Кочарян может скрыться от следствия или препятствовать его проведению.
На вопрос, готов ли Роберт Кочарян выступить с заявлением, адвокат ответил, что пока не знает, успеет ли сегодня.
Комментируя появившиеся в прессе сведения о том, что 1 декабря Кочарян будет взят под арест, Айк Алумян сказал, что коснулся в суде этого вопроса. В ходе расследования дела появились две такие публикации, и обе подтвердились, добавил Алумян.
Защитник экс-президента подчеркнул, что в последнее время на суды оказывается явное и беспрецедентное давление. “Нельзя вызывать у людей чувство вражды к судьям”,- сказал Айк Алумян, ссылаясь на публичные заявления премьер-министра НиколаПашиняна.
Роберт Кочарян уже долгое время находится на свободе. Общественности не известны данные о препятствовании им хода следствия. Может ли это обстоятельство иметь существенное значение для выбора меры пресечения? – поинтересовался один из участников встречи. Алумян ответил, что на этот вопрос не может отвветить даже Кассационный суд.
С другой стороны, когда обсуждается вопрос лишения человека свободы, то его поведение в предшествующий период не может не иметь значение, считает адвокат. И здсь, по словам Алумяна, в юридическом плане возникает противоречие. Сегодня адвокаты Кочаряна попытались уточнить в суде, рассматривался ли данный вопрос. Суд, как сказал Айк Алумян, не ответил на этот вопрос.