Հայաստանում նոր արտադրական համալիր կկառուցվի 300 մլն դոլար ներդրմամբ
Ռուսաստանյան «Էկոտեխպրոմ» ընկերությունը 285-340 միլիոն դոլարի ներդրումով Հայաստանում արտադրական համալիր կկառուցի։ Ներդրումների և հետներդրումային սպասարկման մասին փոխըմբռնման հուշագիրը ստորագրվել է այսօր՝ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանի, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատար Տիգրան Խաչատրյանի ներկայությամբ։ Փաստաթուղթը ստորագրել են Բիզնես Արմենիա հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը և «Էկոտեխպրոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Սոպինը։
Բիզնես Արմենիայի հանրային կապերի թիմի տեղեացմամբ` արտադրական համալիրը կզբաղեցնի շուրջ 100 հեկտար տարածք, բաղկացած կլինի 3 գործարանից, որտեղ կարտադրվի տեխնիկականևկերակրիաղ, կալցինացվածսոդա, ապակիներ։ Նախատեսվում է ստեղծել շուրջ 1100 աշխատատեղ։
«Բիզնես պլանի համաձայն, նախագծային աշխատանքը կավարտվի 2019թ. դեկտեմբերին, համալիրի շինարարությունը կավարտվի 2022 թվականին. ամեն տարի շահագործման կհանձնվի գործարաններից մեկը։Արտադրանքը հիմնականում արտահանվելու է»,- նշել է «Էկոտեխպրոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Սոպինը։
«Սա մեր երկրում մեկ պատուհանով օտարերկրյա ներդրումների սպասարկման հաջող օրինակ է. Հայաստանը գրավել է ներդրողների ուշադրությունը հեղափոխությունից հետո, դիմել են կառավարություն, որտեղից էլ ներդրողներին ուղղորդել են Բիզնես Արմենիա հիմնադրամ։ Մեզ մոտ ամբողջական սպասարկում ստանալուց հետո այսօր ստորագրվեց պաշտոնական փաստաթուղթը, որին պետք է հետևեն ներդրումները»,- նշել է Բիզնես Արմենիա հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը։

Russian Company to Build $300 Chemical and Glass Manufacturing Plant in Armenia
With the support of Business Armenia, the Russian Ecotechprom LLC will build an industrial complex in Armenia with investments of $285-340 million.
The Memorandum of Understanding on investments and after-care investment services was signed today, in the presence of Acting Deputy Prime Minister Tigran Avinyan, Acting Minister of Economic Development and Investments Tigran Khachatryan.
The document has been signed by the Acting CEO of Business Armenia Mr. Armen Avak Avakian and Ecotechprom LLC CEO Mr. Sergey Sopin.
The industrial complex will occupy about 100 hectares of land and will consist of three plants for sodium chloride and industrial salt, sodium carbonate, glass manufacturing. About 1,100 jobs will be created.
“According to the business plan, the project work will be completed in December 2019 and the construction of industrial complex will be completed in 2022. Every year one of the plants will be put into operation. The products will be mainly exported” noted Mr. Sergey Sopin, CEO of “Ecotechprom” LLC.