Աբովյանից՝ Մաշտոցին հարակից այգի
Վերջին օրերին Երևանի բնակիչներն ականատես եղան, թե ինչպես Աբովյան փողոցի մայթերին կառուցված խանութներն ու կրպակները Երևանի քաղաքապետարանի որոշմամբ ապամոնտաժվեցին: Սա մեր իրականությունում եզակի նախաձեռնություն էր, երբ քաղաքային իշխանությունները հանրային շահը վեր դասեցին մասնավորից և ընդհանուր օգտագործման տարածքը վերադարձրեցին Երևանի բոլոր բնակիչների օգտագործմանը: Բոլորիս սիրելի Աբովյան փողոցն ստացավ իր նախկին տեսքը, ինչի առիթով նորընտիր քաղաքապետի հասցեին հնչեցին բազմաթիվ շնորհակալական խոսքեր, և այս ամենը լայնորեն լուսաբանվեց մամուլով:
Սակայն, երկու օր առաջ մեզ հայտնի դարձավ, որ Աբովյան փողոցից ապամոնտաժված կառույցները տեղափոխվել են Արամի և Բուզանդի փողոցների միջնամասում գտնվող այգու տարածք՝ Մաշտոց-Կողբացի հատված: Անմիջապես այցելեցինք տարածք և տեղում հավաստիացանք տեղեկության իսկության մեջ: Փաստորեն, հակառակ թվացյալ առաջընթացի, շարունակվում է Երևանի կանաչ գոտիների և զբոսայգիների ոչնչացումը: Աբովյանի կառույցների ապամոնտաժումը մամուլի շնորհիվ կատարվեց հասարակության աչքի առջև, օրը ցերեկով, մեծ աղմուկով, սակայն դրանք նույն այդ հասարակության աչքից հեռու՝ օր ու գիշեր աշխատելով, կայծակնային արագությամբ, ահա, վերակառուցվում են Երևանի վերջին հանրային զբոսայգիներց մեկում:
Հիշեցնում ենք, որ Արամի և Բուզանի փողոցների միջնամասում գտնվող նշված այգին հանրային զբոսայգի է՝ հանգստյան գոտի: Այգում որևէ նման շինության տեղակայումը հակաօրինական է և ոտնահարում է Երևանի բնակիչների առողջ միջավայրում ապրելու և հանգստի սահմանադրական իրավունքները: Այս որոշմամբ ևս մեկ անգամ մասնավոր շահը վեր է դասվել հանրայինից: Փոխանակ արդեն իսկ խարխուլ վիճակում գտնվող այգին բարեկարգվի և ապամոնտաժվեն գոյոթյուն ունեցող շինությունները՝ այգու մի զգալի հատվածը ոչնչացվում է և վերածվում առևտրի գոտու:
Երևանի քաղաքային իշխանություններից պահանջում ենք անհապաղ դադարեցնել հիշյալ շինարարությունը և ապամոնտաժել արդեն իսկ կառուցված խանութները: Քաղաքային իշխանությունները պարտավոր են գտնել այնպիսի այլընտրանք, որը որևէ կերպ չի ոտնահարի Երևանի բնակիչների շահերը, այլ ոչ թե մի ընդհանուր օգտագործման տարածքից շինություններ ապամոնտաժել և տեղափոխել մեկ այլ ընդհանուր օգտագործման՝ այս անգամ կանաչ տարածք: Սա ոչ այլ ինչ է, քան խաբեություն, աչքակապություն և քաղաքացիների իրավունքների ոտնահարում:
Ս.թ. հունվարի 30-ին` ժամը 13:00-ին այգում տեղի է ունենալու բողոքի միջոցառում, որին սույնով հրավիրում ենք նաև քաղաքապետարանի պատասխանատու ներկայացուցչին:

Под угрозой очередной парк в центре Еревана
В последние дни жители Еревана стали свидетелями того, как по решению столичной мэрии начался демонтаж павильонов на тротуарах улицы Абовяна. Благодаря этой беспрецедентной инициативе властей города общественные интересы были поставлены выше частных, а жителям столицы – возвращены территории общественного пользования. Любимая всеми нами улица Абовяна приобрела свой прежний облик, в связи с чем в адрес столичных властей прозвучали слова благодарности, а сама инициатива широко освещалась в прессе.
Однако два дня назад нам стало известно, что демонтированные на улице Абовяна торговые павильоны переносятся на территорию парка, расположенного на участке проспекта Маштоца и улицы Кохбаци, между улицами Арами и Бюзанда. Мы побывали на указанном участке и убедились в достоверности информации. Фактически уничтожение зеленых зон Еревана продолжается. Благодаря прессе демонтаж строений на улице Абовяна осуществлялся на глазах всей общественности, с большой помпой, но одновременно эти павильоны с молниеносной скоростью устанавливались в одном из последних столичных парков.
Напомним о том, что расположенная между улицами Арама и Бюзанда зеленая является общественным парком, а потому размещение здесь какого-либо строения носит незаконный характер и попирает конституционные права жителей столицы на отдых и жизнь в здоровой среде. Этим решением частный интерес в очередной раз был поставлен выше общественного. Вместо благоустройства парка и демонтажа имеющихся здесь строений значительная часть зеленой зоны уничтожается, превращаясь в торговую зону.
Мы требуем от властей столицы немедленно прекратить строительство в упомянутом парке и демонтировать уже построенные магазины. Городские власти обязаны найти такую альтернативу, которая не наносила бы ущерб интересам жителей Еревана, а не переносить строения с одной территории общественного пользования на другую, являющуюся к тому же зеленой зоной. Это не что иное, как обман, очковтирательство и попрание прав граждан.
30 января в 13.00 в парке состоится акция протеста, на которую мы приглашаем также руководителей мэрии столицы.