Գյուղատնտեսությունն ու զբոսաշրջությունը՝ քաղաքական ուժերի նախընտրական ծրագրերում
Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող 11 ուժերից գրեթե բոլորն իրենց նախընտրական ծրագրերում անդրադարձել են գյուղատնտեսությանը, իսկ տուրիզմի զարգացման մասին խոսում են միայն 8 քաղաքական ուժեր, որոնց մեծ մասը ոլորտի հետ կապված առաջարկությունները ներկայացնում է մեկ նախադասությամբ։
Զբոսաշրջությունը՝ նախընտրական ծրագրերում
«Սասնա ծռեր» կուսակցությունն իր ծրագրում տուրիզմի վերաբերյալ միայն մեկ առաջարկով է հանդես գալիս՝ ներդնումներ կատարել մարզերում, Արցախում եւ ստեղծել էքստրեմալ տուրիզմի կենտրոններ, զարգացնել արշավային զբոսաշրջությունը։
ՕԵԿ –ը եւս պնդում է, որ տուրիզմի և տուրիստական ենթակառուցվածքների զարգացում պետք է իրականացնել հատկապես մարզերում՝ հաշվի առնելով մարզի առանձնահատկություններն ու խնդիրները։Մարզի ամբողջական պատկերը ներկայացնելու համար առաջարկում է մարզերի համար ստեղծել համապատասխան անձնագրեր։
«Ազգային առաջընթաց» կուսակցությունը գտնում է , որ գյուղատնտեսությունն ու զբոսաշրջությունը թեթեւ արդյունաբերության, տեղեկատվական ու բարձր տեխնոլոգիաների, դեղագործության հետ միասին պետք է դիտարկել զարգացման համար գերակա ճյուղեր։ Այս ոլորտների վերաբերյալ քաղաքական ուժի ծրագրում այլ անդրադարձ չկա։
ԲՀԿ-ն ոլորտի առաջխաղացումը կապում է հյուրանոցային համալիրների զարգացման հետ, ինչպես նաեւ առաջարկում է կտրուկ ավելացնել պատմամշակութային կոթողների վերակառուցման աշխատանքները։
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը առաջարկում է համաշխարհային շուկայում Հայաստանը դարձնել գրավիչ ու ապահով նկարագրով երկիր։ Կուսակցությունը եւս պնդում է, որ պետք է ուշադրությունը կենտրոնացնել մարզերում, մշակել էկոտուրիզմի զարգացման ռազմավարություն, ինչպես նաեւ ընտրել թիրախային երկրներ եւ այդ երկրների քաղաքացիների համար դյուրացնել մուտքի արտոնագրի տրամադրման գործընթացը:
«Մենք» դաշինքն առաջարկում է զարգացնել ագրոտուրիզմը՝ հաշվի առնելով երկրում առկա առանձնահատկությունները, ներդնել առկա հաջողված մեխանիզներ, սակայն հաջողված օրինակ չի ներկայացնում։
«Քաղաքացու որոշում» ՍԴԿ-ն առաջարկում է ոչ թե շահագործել բնությունը եւ դրանով ապահովել տուրիզմի առաջընթացը, այլ ստեղծել կենսոլորտի պահպանավայրեր, որոնք կարեւոր այցեքարտ կդառնան այցելուների համար։
«Իմ քայլը» դաշինքն առաջարկում է զբոսաշրջության վերաբերյալ նոր օրենք ընդունել եւ կարգավորել դաշտը իրավական առումով։ Ոլորտը զարգացնել զբոսաշրջային առաջարկի թվայնացման միջոցով։ Ասում է, որ պետք է ստեղծել Հայաստանի զբոսաշրջային բրենդը եւ առավել մատչելի դարձնել դեպի Հայաստան օդային եւ ցամաքային ուղիներն ու մուտքի վիզային ռեժիմը։
Գյուղատնտեսությունը նախընտրական ծրագրերում
Իշխանության ուժը ներկայացնող «Իմ քայլը» դաշինքը արդյունավետ գյուղատնտեսություն ունենալու համար հիմք է ընդունում գիտությունն ու նորարար տեխնոլոգիաները։ Քաղաքական ուժն ասում է, որ գյուղացիական տնտեսություններիը չօգտագործվող հողերը շրջանառության մեջ ներգրավելու տնտեսական եւ իրավական հնարավորություններ կունենան։
Ըստ ծրագրի՝ «Իմ քայլ»-ն աջակցելու է ագրոպարենային համակարգի սարքավորումների, նոր տեխնոլոգիաների, ինչպես նաեւ սննդի անվտանգության համակարգերի ներդրմանը:
Դաշինքը ստեղծելու է նաեւ գյուղատնտեսության ապահովագրական համակարգ։
«Ազգային առաջընթաց» կուսակցությունը գյուղական բնակիչներին համարում է ազգային ներուժի հիմքերից մեկը և միջին խավի անբաժանելի մասը։ Ըստ այդմ առաջարկում է յուրաքանչյուր բնակավայրի առանձնահատկությունները հաշվի առնել եւ ըստ այդմ՝ զարգացնել գյուղատնտեսության համապատասխան ճյուղը։ Կարևորում են 5 %-ը չգերազանցող գյուղատնտեսական վարկերի տրամադրումը, որակյալ սերմնացուի ու անասնապահության համար անհրաժեշտ անասնատեսակների ներկրման ու արտադրանքի մթերման գործընթացի կարգավորումը։
«ՔՈ»-ն մանրամասն անդրադարձել է գյուղատնտեսությանը՝ հիմք ընդունելով հանրության պարենային անվտանգության հիմնահարցը՝ «հաշվի առնելով նաև պատերազմի վերսկսման հավանականությունը»։
«ՔՈ»-ն գյուղատնտեսության զարգացումը պայմանավորում է բնական, էկոլոգիապես մաքուր արտադրանք ստանալով՝ այն բրենդային քաղաքականություն դարձնելով։
Ըստ կուսակցության՝ պետք է սկսել ջրամբարաշինարարության ծրագրեր, ինչպես նաեւ հիմնել գյուղատնտեսության ոլորտի մասնագետների վերապատրաստման կենտրոններ։
ՀՀԿ-ն ինտենսիվ գյուղատնտեսությանն անդրադարձել է մեկ նախադասությամբ։ ԲՀԿ-ն գտնում է, որ պետք է նպաստել գյուղական մթերքի իրացմանը եւ նոր շուկաների խթանմանը, գյուղացիներին տրամադրել 3-4 տոկոսանոց վարկեր։
Ըստ ծրագրի՝ 2019-ի մարտ ամսից հինգ տարիների կտրվածքով գյուղացիական տնտեսությունների համար պետք է 1 հա հողամասի ոռոգման ջրի դիմաց սահմանել 1000 դրամ վճար։
Հայ հեղափոխական դաշնակցություն կուսակցությունը գտնում է, որ գյուղատնտեսության զարգացումը չպետք է առանձնացնելգյուղի զարգացումից, քանի որ ոլորտի համար թիրախ պետքէ լինի գյուղացին։ Ծրագրում ասվում է, որ պետք է ստեղծվեն կոոպերատիվներ, եւ աշխատանքներ տարվեն անմշակ հողերի կրճատման ուղղությամբ։
ՕԵԿ-ն առաջարկում է գյուղատնտեսության ապահովագրման քաղաքակիրթ համակարգի ներդնում, որի շնորհիվ գյուղացին կստանա երաշխավորված ֆինանսական օգնություն աղետների դեպքում: Ինչպես նաեւ առաջարկում է գյուղմթերող ձեռնարկություններին տրամադրել պետական աջակցություն, գյուղատնտեսական ոլորտում ընտանեկան բիզնեսի զարգացման համակարգի ներդրում:
«Սասնա ծռեր»-ն իր ծրագրում եւս անդրադառնում է ջրօգտագործմանը, ասում, որ պետք է ներդնել ջրօգտագործման համակարգերի օպտիմալացված կիրառման ծրագիր եւ համաներել ջրօգտագործման վթարների պարտքերի գումարը։ Առաջարկում է ներդնել գյուղտեխնիկայի միջհամայնքային պարկեր։
«Լուսավոր Հայաստան»-ը մանրամասն անդրադարձել է գյուղատնտեսությանը, որտեղ առաջարկում է խթանել ոլորտում արտադրողականության բարձրացումը, բարձրարժեք գյուղատնտեսության զարգացումը, գյուղատնտեսական արտադրանքի ավելացումը։ Ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառումը եւս ծրագրի մաս է կազմում, որտեղ շեշտը դրվում է կաթիլային ոռոգման համակարգի եւ հակակարկտային ցանցերի ներդնման վրա։
«Մենք» դաշինքն անդրադարձ է կատարում ինովացիոն գյուղատնտեսությանը։ Ասում է, որ անհրաժեշտ է խրախուսել փոքր ու միջին, էլիտար ու էկոլոգիապես մաքուր մթերքներ արտադրող գյուղացիական տնտեսությունների գործունեությունը։ Առաջարկում է հողի որակի կառավարման եւ բարելավման աշխատանքներ կատարել, ըստ ներկայացրած ծրագրի՝ Հայաստանը կարող է դառնալ խմելու ջուր արտահանող երկիր, եթե վերանայի ջրօգտագործման հայեցակարգը։ Դաշինքը կարեւորում է գյուղատնտեսական սուբյեկտների ապահովագրությունը, ինչը թույլ կտա փոխհատուցել՝ բնական աղետների արդյունքում գյուղացիների կրած վնասները:

Сельское хозяйство и туризм в предвыборных программах политических сил
Почти все из участвующих во внеочередных парламентских выборах 11 политических сил в своих предвыборных программах коснулись сферы сельского хозяйства. Вопрос развития туризма затронули лишь 8 политических партий большинство которых представили свои инициативы одним предложением.
Туризм в предвыборных программах
Партия “Сасна црер” включила в свою программу лишь одно предложение по туризму, которое касается осуществления инвестиций в областях страны, создания в Арцахе центров экстремального туризма, развития пешоходного туризма.
Партия “Оринац еркир” (“Страна закона”) тоже утверждает, что туристические инсфраструктуры следует развивать в основном в областях страны, учитывая особенности и проблемы каждого региона.
Партия “Национальный прогресс” считает, что сельское хозяйство и туризм наряду с легкой промышленностью, высокими технологиями и фармацевтикой следует рассматривать как приоритетные направления для развития этих сфер. Другие предложения в программе не представлены.
Партия “Процветающая Армения” связывает развитие этой сферы с развитием гостиничных комплексов, а также предлагает резко увеличить объем работ по реконструкции культурно-исторических памятников.
“Светлая Армения” предлагает добиться того, чтобы на мировом рынке Армения была представлена как привлекательная и безопасная страна. В программе “СА” также говорится о необходимости уделять больше внимания областям страны, разработать стратегию развития экотуризма, а также выбрать определенные страны, для граждан которых будет упрощен процесс получения въздных виз.
Блок “Менк” (“Мы”) предлагает развивать агротуризм, учитывая особенности страны, внедрить эффективные механизмы, но при этом не приводит удачные примеры.
Социал-демократическая партия “Решение гражданина” предлагает не эксплуатировать природу, обеспечивая этим успешное развитие туризма, а создавать заказники биосферы, которые станут важной визитной карточкой страны.
Блок “Мой шаг” считает необходимым принятие нового закона о туризме и внедрение правового регулирования поля. Предлагается также создать туристический бренд Армении, максимально упростить визовый режим, прибытие в страну воздушным и сухопутным путями. .
Сельское хозяйство в предвыборных программах
Властный блок “Мой шаг” взял за основу создания эффективного сельского хозяйства науку и инновационные технологии. Блок утверждает, что фермерские хозяйства получат экономические и правовые возможности для введения в обращение неиспользуемых земель.
“Мой шаг” намерен содействуовать внедрению оборудования для агропродовольственной системы, новых технологий, систем пищевой безопасности.
Блок собирается также внедрить систему страхования сельского хозяйства.
Партия “Национальный прогресс” считает, что жители сельских регионов являются основой национального потенциала и неотъемлимой частью среднего слоя. Исходя из этого предлагается развивать соответствующие сельскохозяйственные отрасли с учетом особенностей каждого населенного пункта. Важное значение партия придает предоставлению сельскохозяйственных кредитов, процентная ставка по которым не будет превышать 5%.
Партия “Решение гражданина” коснулась сферы сельского хозяйства, сделав акцент на важной задаче обеспечения пищевой безопасности с учетом вероятности возобновления войны.
В сфере сельского хозяйства “РГ” важное значение придает получению экологически чистой продукции, которая может стать брендом.
По мнению этой политической силы, начинать надо со строительства водохранилищ, а также создания центров подготовки специалистов сельского хозяйства.
Республиканская партия Армении коснулась интенсивного сельского хозяйства одной строкой.
Партия “Процветающая Армения” считает нужным способствовать реализации сельскохозяйственной продукции, стимулировать развитие новых рынков, предоставлять крестьянам кредиты под 3-4% годовых.
Согласно программе ППА, начиная с марта 2019 г. плату за орошение одного гектара земли для крестьянских хозяйств в течение пяти лет нужно устанавливать в размере 1000 драмов.
Армянская Революционная Федерация Дашнакцутюн полагает, что развитие сельского хозяйства нельзя отделять от процесса развития села, так как в центре внимания должен быть фермер. В программе отмечается необходимость создания кооперативов, сокращения площадей необрабатываемых земель.
Партия “Оринац еркир” предлагает внедрить систему страхования сельского хозяйства, благодаря чему крестьяне в случае стихийных бедствий получат гарантированную финансовую помощь. Предлагается также оказывать государственную помощь предприятиям по заготовке сельхозпродукции, содействовать развитию семейного бизнеса в сельскохозяйственной сфере.
Партия “Сасна црер” в своей предвыборной программе тоже касается вопроса использования воды, указывая на необходимость реализации программы по оптимизации систем водопользования. Преддлагается также внедрить межобщинные парки сельхозтехники.
“Светлая Армения” подробно коснулась сферы сельского хозяйства, предложив стимулировать повышение производительности, развитие высококачественного сельского хозяйства, увеличить объемы сельхозпродукции. В программе есть также пункт о внедрении современных технологий, в частности, системы капельного орошения и установки противоградных сеток.
Блок “Мы” касается вопроса создания инновационного сельского хозяйства. В предвыборной программе этой политической силы отмечается необходимость поощрения деятельности крестьянских хозяйств, производящих экологически чистые продукты. Предлагается осуществить работы по улучшению качества земли. Согласно предвыборной программе блока, Армения может стать страной, экспортирующей питьевую воду.
Важное значение придается страхованию сельскохозяйственных субъектов, что позволит компенсировать понесенный ими ущерб от стихийных бедствий.