Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոսության նոր շենքի բացմանը
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսության նոր շենքի բացման արարողությանը:
Վարչապետի պաշտոնական կայքը հայտնում է, որ հյուպատոսությունը գտնվում է քաղաքի կենտրոնում` Большой проспект Васильевского острова հասցեում: Նիկոլ Փաշինյանը շրջել է հյուպատոսության նոր շենքի տարածքում՝ ծանոթացել ստեղծված պայմաններին:
Տեղեկացվել է, որ հյուպատոսության շենքն ունի պատմական նշանակություն և կառուցվել է 1912 թվականին: Շենքը, որի տարածքը 320 քմ է, Հայաստանի հյուպատոսությանն է տրամադրվել 49 տարով` անվարձահատույց: Նոր շենքն ամբողջությամբ վերանորոգվել է տեղի հայ համայնքի միջոցներով: Հյուպատոսության նախկին տարածքը 2000 թվականին տրամադրվել էր վարձավճարով, ուներ ընդամենը 100 քմ տարածք և անհարմար աշխատանքային պայմաններ:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է ներկաներին հյուպատոսության նոր շենքի բացման կապակցությամբ և համոզմունք հայտնել, որ դա կնպաստի հայ համայնքին մատուցվող ծառայությունների բարելավմանը, հյուպատոսության արդյունավետ աշխատանքին: «Հայ ժողովուրդը ջերմ զգացմունքներ ունի Ռուսաստանի Դաշնության նկատմամբ, և նման միջոցառումներն ամրապնդում են մեր հարաբերությունները: Հույս ունեմ, որ Ռուսաստանում Հայաստանի հետ կապված նոր գրասենյակներ ևս կբացվեն, և ռուսական ներդրումները մեր երկրում կշարունակեն ավելանալ»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Pashinyan Attends Inauguration of New Armenian Consulate Building in St. Petersburg
Acting Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan today attended the inauguration of a new building of the Consulate General of the Republic of Armenia in St. Petersburg.
The consulate building, built in 1912, covers 320 square meters and has been provided free to the Armenian consulate for 49 years. The new building has been completely renovated thanks to the resources of the Armenian community.
Pashinyan congratulated those present on the opening of a new consulate building and expressed confidence that this will contribute to improving the services provided to the Armenian community and the effective work of the consulate.
"The Armenian people have warm feelings towards the Russian Federation and such events are strengthening our relations, I hope that new Armenian offices will be opened in Russia, and Russian investments in our country will continue to grow," Nikol Pashinyan said, according to an Armenian government press release.