«Որևէ մեկը չփորձի ոչ իմ անունից, ոչ մարզպետարանի, ոչ էլ իր պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելով` որևէ մեկին ուղղորդել»
Արմավիրի մարզպետ Համբարձում Մաթևոսյանը չի պատրաստվում խառնվել ընտրական գործընթացներին, սակայն չի բացառվում, որ այդ օրը լինի մարզպետարանում, շրջի մարզում: «Մարզում խնդիրները շատ-շատ են, և եթե ես չաշխատեմ շաբաթ-կիրակի օրերին, իսկ ես կուզենամ, որ չաշխատեմ այդ օրերին, հավատացած եղեք, որ դանդաղ ենք առաջ գնալու», - ասում է մարզպետը:
Նա տեղեկացրեց, որ քարոզարշավի ժամանակահատվածում ունեցել է մարզխորհրդի նիստ համայնքապետերի մասնակցությամբ, առանձին խորհրդակցություններ մարզպետարանի բոլոր խորհուրդների հետ, բուժաշխատակիցների, դպրոցի տնօրենների, մարզպետարանի աշխատակազմի հետ: «Հստակ մի հրահանգ է եղել իմ կողմից: Որևէ մեկը չփորձի ոչ իմ անունից, ոչ մարզպետարանի, ոչ էլ իր պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելով՝ որևէ մեկին ուղղորդել: Անաչառությունը պահելու և հետագայում շահարկման թեմա չդառնալու համար հստակ ասել եմ, որ իմ դիրքորոշումը կհայտնեմ դեկտեմբերի 9-ին քվեաթերթիկով: Շատ մարդիկ կան, որ մինչև հիմա չգիտեն, թե ես ում եմ ընտրելու», - ասում է մարզպետ Համբարձում Մաթևոսյանը:
Նրա խոսքերով՝ ընտրությունները մարզպետի լիազորությունների մեջ մտնում են այնքանով, որ համագործակցելով համայնքապետարանների, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի հետ՝ տեխնիկական հարցեր կարողանա կարգավորել, օրինակ՝ ընտրատեղամասերի կահավորում և այլն: Ընտրությունների մասին որևէ այլ խոսակցություն լինել չի կարող:
«Նույնիսկ իմ ընկեր թեկնածուների հետ հանդիպումներ չեմ ունեցել, որպեսզի դարձյալ շահարկում չլինի», - ասում է Համբարձում Մաթևոսյանը:
Հարցին, թե շարունակելու է պաշտոնավարել Ազգային ժողովի ընտրություններից հետո, Համբարձում Մաթևոսյանը դրական պատասխան տվեց: Նշեց, թե որոշ անձինք արդեն իրեն հեռացնում, այլ տեղ են «նշանակում», նման լուրեր են տարածում, սակայն ինքը կպաշտոնավարի այնքան, ինչքան կորոշի լիազոր մարմինը՝ կառավարությունը: «Եկել եմ աշխատելու և աշխատելու եմ երկարաժամկետ»,-հավելեց Արմավիրի մարզպետը:

“Пусть никто не пытается от моего имени, от имени областной администрации или злоупотребляя своими должностными полномочиями направлять чье-либо голосование”
Губернатор Армавирской области Амбарцум Матевосян не собирается вмешиваться в избирательные процессы, но он не исключает, что в день голосования будет находиться в администрации или ездить по области. “Проблем у нас очень много, и если я не буду работать по субботам и воскресеньям, то, поверьте, мы будем двигаться вперед очень медленно”,- сказал губернатор.
В период предвыборной кампании Матевосян провел заседание облсовета с участием старост общин, отдельные совещания с медработниками, директорами школ, сотрудниками областной администрации. “Я четко заявил: пусть никто не пытается от моего имени, от имени областной администраии или злоупотребляя своими должностными полномочиями направлять чье-либо голосование. Чтобы сохранить беспристрастность и не дать повода для дальнейших спекуляций, я выскажу свою позицию путем голосованием 9 декабря. Многие до сих пор не знают, за кого я буду голосовать”,- отметил Амбарцум Матевосян.
По его словам, выборы входят в полномочия губернатора в той мере, в какой в сотрудничестве с руководителями общин и Центризбиркомом необходимо решать технические задачи.
На вопрос, будет ли он продолжать руководить областью после парламентских выборов, Амбарцум Матевосян ответил положительно, добавив, что кто-то его уже снимает с должности и “переводит” на другую работу, но он будет работать столько, сколько решит правительство. “Я пришел сюда работать и буду работать в течение длительного срока”,- сказал губернатор Армавира.