Արագածոտնի մարզի գյուղացիները հաշվարկում են կարկուտի վնասները
Երեկ երոկոյան ուժեղ կարկուտ է տեղացել Արագածոտնի մարզի մի շարք համայնքներում: Մարզպետարանում ձեւավորվել է վնասի չափերն ուսումնասիրող հանձնաժողով: Այսօր վաղ առավոտյան մարզպետ Սարգիս Սահակյանը եւ գյուղնախարարության ներկայացուցիչները շրջայցեր են կատարել կարկուտից վնասված համայնքներ:
Կոշի գյուղապետ Աշոտ Ենգիբարյանը տեղեկացրեց, որ երեկ մոտ 20 րոպե գյուղի տարածքում կարկուտ է տեղացել: Ամբողջությամբ վնասվել է գյուղի պտղատու այգիները, բանջարաբոստանային ցանքատարածությունները, ընդհանուր առմամբ` մոտ 315 հա տարածք:
Կոշի գյուղապետի ասելով՝ այս պահին հանձնաժողովը ճշտում է վնասի չափը: Գյուղացիներն ակնկալում են, որ կառավարությունը օգնաույան ձեռք կմեկնի:
«Իհարկե, չենք սպասում, որ կառավարությունը 100 տոկոսով փոխհատուցի մեր վնասները: Այստեղ հարցը մոտեցումն ու վերաբերմունքն է: Թող 30 տոկոսի չափով հատուցում տան, միայն թե գյուղացին իրեն լքված ու միայնակ չզգա»,-ասում է Աշոտ Ենգիբարյանը:
Մարզի Օթեւանի գյուղապետ Բրո Ֆատոյանը «Հետքին» տեղեկացրեց, որ իրենց համայնքում այգիները նոր էին ծաղկել եւ տեղացած կարկուտն ամփողջությամբ ծաղկաթափ է արել ծառերը: Օթեւանում շատ այգիներ չկան, ընդհանուրը` մոտ 7 հա:
Գյուղում մարդիկ ավելի շատ զբաղվում են անաստապահությամբ: Կարկուտը վնասել է նաեւ ամբողջ արոտը` մոտ 600 հեկտար: Գյուղապետն ասաց, թե, անշուշտ, վնասը մեծ է իրենց համար, եւ սպասում են կառավարության արձագանքին:
Կարկուտը 106 հա այգի եւ բանջարաբոստանային ցանքատարածություն է վնասել նաեւ Իրինդ գյուղում: Գյուղապետ Ալեքսան Քոթանյանն ասաց, որ իրենց համայնքում այլեւս պտուղ չունեն: Վնասվել է գյուղի հացահատիկային ցանքատարածությունները` 30 հա գարի եւ ցորեն: Կարկուտը գետնին է հավասարեցրել նաեւ գյուղացիների առվույտի դաշտերը` 80-90 հա: Իրինդում հակակարկտային կայան չկա, եւ գրեթե ամեն տարի այս օրերին գյուղը վնասներ է կրում բնական աղետներից:

Крестьяне Арагацотнской области подсчитывают ущерб от града
Вчера вечером в ряде общин Арагацотнской области выпал сильный град. В областной администрации создана комисия по изучению размера ущерба. Сегодня рано утром губернатор Саргис Саакян и представители Министерства сельского хозяйства побывали в пострадавших от градах общинах.
Староста села Кош Ашот Енгибарян сообщил, что вчера в течение 20 минут на территории села шел град. Полностью пострадали фруктовые сады, земельные участки, засеянные овощами, – в общей сложности около 315 гектаров. В настоящее время комиссия уточняет размер ущерба. Крестьяне надеются, что правительство окажет им помощь. "Конечно, мы не ожидаем, что правительство на 100 процентов возместит наши убытки. Здесь вопрос в подходе, в отношении. Пусть оплатят 30 процентов ущерба, лишь бы крестьяне не чувствовали себя покинутыми и одинокими",- говорит Ашот Енгибарян.
Староста села Отеван Бро Фатоян сообщил "Hetq"-у, что в их общине сады только зацвели, и от выпавшего града пострадали все деревья.
В селе люди занимаются большей частью животноводством. Град нанес ущерб также пастбищам, занимавшим около 600 гектаров. По словам Фатояна, для крестьян это большой урон, и они надеются, что правительство протянет им руку помощи.
Стихия не обошла стороной и село Иринд, где пострадали 160 гектаров, отведенных под сады, овощи и бахчевые культуры. Глава сельской администрации Алексан Котанян говорит, что в их общине плодов уже не будет. Пострадали также поля, засеянные зерновыми.
В Иринде нет противоградной станции, и почти каждый год в эти дни стихия наносит серьезный ущерб крестьянам.