Լրագրողները ստորագրահավաք են սկսել` ընդդեմ Սամվել Նիկոյանի կարգադրության
Մի խումբ լրագրողներ ստորագրահավաք են սկսել ԱԺ հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության պետ Գոհար Պողոսյանին աշխատանքից ազատելու ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանի երեկվա կարգադրության վերաբերյալ: Լրագրողները նշել են, Սամվել Նիկոյանի քայլը «մեծ վրդովմունք» է առաջացրել:
«2011թ. դեկտեմբերի 6-ի Ձեր նախընտրական ելույթում հայտարարել էիք, որ անկախության 20 տարիների ընթացքում օրենսդիր մարմնում ձեւավորվել են օրինակելի ավանդույթներ, որոնց պահպանման եւ զարգացման նախանձախնդիր պաշտպանը կդառնամ ընտրվելու պարագայում: Այսօր, սակայն, ցավով պետք է արձանագրենք հակառակը: Գոհար Պողոսյանն ավելի քան 20 տարի աշխատել է խորհրդարանում: Իր պաշտոնավարման ընթացքում մշտապես աչքի է ընկել իր բարեխղճությամբ, պրոֆեսիոնալ բարձր ունակություններով, հայրենիքին, պետությանը իր նվիրվածությամբ»,- ասված է ԱԺ նախագահին հասցեագրված նամակում:
Տեքստում նշված է, որ հավասարապես, առանց խտրականություն դնելու, Գ. Պողոսյանը շփվել է լրագրողների հետ՝ անկախ վերջիններիս քաղաքական հայացքներից ու ներկայացրած լրատվամիջոցների քաղաքական ուղղվածությունից, ինչի արդյունքում վայելում է լրագրողների սերն ու հարգանքը:
«Գոհար Պողոսյանի նկատմամբ կատարվածը մենք համարում ենք անթույլատրելի: Եվ կոչ ենք անում Ձեզ անհապաղ վերանայել ու չեղյալ հայտարարել ԱԺ հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության պետ Գոհար Պողոսյանի աշխատանքից ազատելու կարգադրությունը»:
Հայտարարությանն արդեն միացել են տասնյակ լրագրողներ: Այժմ էլ ստորագրահավաքը շարունակվում է եւ լրագրողների նամակը Սամվել Նիկոյանին կփոխանցվի առաջիկայում:

Журналисты собирают подписи против распоряжения Самвела Никояна
В связи с распоряжением спикера Национального Собрания Самвела Никояна об освобождении от должности начальника управления по связям с общественностью и СМИ НС Гоар Погосян группа журналистов инициировала сбор подписей против этого решения, вызвавшего “большое возмущение”.
“В своем предвыборном выступлении 6 декабря 2011 г. Вы заявили, что за 20 лет независимости в законодательном органе сформировались образцовые традиции и что в случае Вашего избрания эти традиции будут сохранены и развиты. Однако сегодня мы с болью констатируем обратное. Гоар Погосян проработала в парламенте более 20 лет. Все эти годы она отличалась добросовестностью, высокими профессиональными качествами, преданностью родине и государству”,- говорится в адресованном спикеру письме.
В нем также отмечается, что Г.Погосян общалась со всеми журналистами, независимо от их политических взглядов и политической направленности СМИ, которые они представляли, благодаря чему пользовалась любовью и уважением.
“Мы считаем недопустимым подобное отношение к Гоар Погосян и призываем Вас немедленно отменить распоряжение об освобождении Гоар Погосян от должности начальника управления по связям с общественностью и СМИ”,- говорится в заявлении.
К документу уже присоединились десятки журналистов. Сбор подписей продолжается, и в ближайшее время заявление будет передано Самвелу Никояну.