ԱԳՆ մամուլի խոսնակի պատասխանը՝ Միլանում ձեռք բերված փոխըմբռնման վերաբերյալ
Արտաքին գործերի նախարարի մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը պատասխան է հրապարկել Միլանում Հայաստանի ԱԳ նախարարի հետ փոխըմբռնման վերաբերյալ, որի մասին հայտարարել էր Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը։
«Միլանում ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի շրջանակներում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարների հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված համաձայնությունները հրապարակվել են ՀՀ ԱԳՆ կողմից: Մասնավորապես, հանդիպմանը հաջորդած հաղորդագրության մեջ նշված է, որ «Զոհրաբ Մնացականյանն ու Էլմար Մամեդյարովը պայմանավորվեցին առաջիկայում շարունակել հանդիպումները՝ պահպանելով ձևավորված դինամիկան»։
Մեկ այլ համաձայնություն էլ ձեռք է բերվել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների հետ համատեղ հայտարարության վերաբերյալ: Նման ձևաչափով հայտարարություններ երկար ժամանակ է, ինչ չէր հաջողվում ընդունել, այնուամենայնիվ, Միլանում հնարավոր դարձավ համաձայնություն ձեռք բերել հայտարարության տեքստի շուրջ:
ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդում դեկտեմբերի 6-ի իր ելույթում, որը նույնպես հրապարակվել է ՀՀ ԱԳՆ կողմից, Հայաստանի ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարն անդրադարձել է այդ հայտարարությանը` ընդգծելով, որ անշուշտ ոգևորիչ է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ կայացած հանդիպումից հետո հաջողվեց համաձայնության գալ ընդհանուր տեքստի շուրջ և ընդունել հնգակողմ հայտարարություն: Նա հավելեց, որ այդ հայտարարությունը վերահաստատում է Դուշանբեում ձեռք բերված փոխըմբռնումը կյանքի կոչելու կարևորությունը՝ ինտենսիվորեն աշխատելու հակամարտության գոտում լարվածության հետագա թուլացման և ժողովուրդներին խաղաղությանը նախապատրաստելու ուղղությամբ:
Նման բարդ հարցերի առնչությամբ հանրային հայտարարություններում ոչ կոնֆրոնտացիոն, ոչ թշնամական տոնայնության պահպանումն արդեն իսկ լավ է», - գրել է Աննա Նաղդալյանը:

Комментарий пресс-секретаря МИД Армении в связи с достигнутым в Милане взаимопониманием
Вопрос: Министр иностранных дел Азербайджана заявил, что удалось достичь взаимопонимания с министром иностранных дел Армении в Милане. О каком взаимопонимании идет речь?
Ответ: Договоренности, достигнутые в ходе встречи глав внешнеполитических ведомств Армении и Азербайджана в рамках Совета министров иностранных дел ОБСЕ в Милане, были опубликованы на сайте МИД Армении. В частности, в опубликованном после встречи пресс-релизе МИД отмечается, что “Зограб Мнацаканян и Эльмар Мамедъяров договорились в дальнейшем продолжить встречи, сохраняя сформировавшуюся динамику”.
Также была достигнута договоренность между главами внешнеполитических ведомств Армении и Азербайджана и главами делегаций стран сопредседателей Минской группы ОБСЕ о принятии совместного заявления. На протяжении довольно длительного времени нам не удавалось принять заявление в подобном формате, тем не менее в Милане мы смогли достигнуть договоренности относительно текста заявления.
В своем выступлении 6 декабря на сессии Министерского Совета ОБСЕ, которое также было опубликовано на сайте МИД РА, исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении коснулся этого заявления, подчеркнув, что, безусловно вдохновляющим является тот факт, что по итогам состоявшейся при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана удалось достигнуть договоренности по совместному тексту и принятию соответствующего пятистороннего заявления.
Он добавил, что это заявление вновь подтверждает важность выполнения достигнутого в Душанбе взаимопонимания по осуществлению интенсивной работы в направлении дальнейшего снижения напряжения в зоне конфликта и подготовки народов к миру.
Сохранение не конфронтационной и не враждебной тональности вокруг столь сложных вопросов в публичных заявлениях - это уже хорошо.