Նիկոլ Փաշինյանը ստորագրել է ՖՄԿ գլխավոր քարտուղարի աշխատանքային պայմանագիրը
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության ադմինիստրատոր Ադամա Ուանին:
Վարչապետի պաշտոնական կայքը հայտնում է, որ ողջունելով հյուրին՝ Փաշինյանը նշել է, որ ջերմությամբ է հիշում հոկտեմբերին Երևանում տեղի ունեցած ՖՄԿ 17-րդ գագաթնաժողովը, որը հաջողված էր թե´ բովանդակային, թե´ կազմակերպչական, թե՛ մասնակցության առումով։ Վարչապետի պաշտոնակատարը կարևորել է ՖՄԿ-ՀՀ համագործակցությունը և ընդգծել, որ կազմակերպությունում նախագահության ընթացքում Հայաստանը կներդնի առավելագույն ջանքերը՝ ՖՄԿ առջև դրված խնդիրների լուծման, դրա հետագա զարգացման և միջազգային ասպարեզում հեղինակության բարձրացման ուղղությամբ:
Ադամա Ուանը շնորհակալություն է հայտնել Նիկոլ Փաշինյանին ընդունելության համար և մեծ հաջողություն համարել Երևանում ՖՄԿ 17-րդ գագաթնաժողովի ամենաբարձր մակարդակով կազմակերպումը՝ ընդգծելով Հայաստանի և վարչապետի պաշտոնակատարի անձնական ջանքերն այդ գործում: Նա համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանը մեծ դեր ունի Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում ներկայում և կշարունակի ունենալ ապագայում:
ՖՄԿ ադմինիստրատորը նշել է, որ Հայաստան է եկել հատուկ առաքելությամբ. Հայաստանի՝ որպես կազմակերպությունում նախագահող երկրի գործառույթների մեջ է մտնում ՖՄԿ նոր գլխավոր քարտուղար Ռուանդայի արտգործնախարար Լուիզ Մուշիկիվաբոյի պարտականությունների ստանձնման առնչությամբ աշխատանքային պայմանագրի ստորագրումը, և ըստ սահմանված ընթացակարգի՝ այն ստորագրում է նախագահող երկրի ղեկավարը:
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ որպես ՖՄԿ-ում նախագահող երկրի ղեկավար, ստորագրել է ՖՄԿ գլխավոր քարտուղարի աշխատանքային պայմանագիրը և հանձնել կազմակերպության ադմինիստրատորին:

Никол Пашинян подписал трудовой договор с генеральным секретарем МОФ
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян сегодня принял администратора Международной организации Франкофонии Адаму Уэйна.
Приветствуя гостя, исполняющий обязанности премьер-министра Армении отметил, что с теплотой помнит состоявшийся в Ереване 17-й саммит Международной организации Франкофонии, который был успешным и в плане содержания, и в плане организации, и в плане участия. Никол Пашинян подчеркнул важность сотрудничества между МОФ и Республикой Армения и подчеркнул, что в период председательства в организации Армения приложит максимальные усилия для решения стоящих перед МОФ проблем, дальнейшего развития организации и повышения авторитета на международной арене.
Адама Уэйн поблагодарил Никола Пашиняна за прием и посчитал большим успехом проведение 17-го саммита МОФ в Ереване на высшем уровне, подчеркнув усилия Армении и лично исполняющего обязанности премьер-министра в этом деле. Он выразил уверенность, что Армения играет и в дальнейшем будет играть большую роль в Международной организации Франкофонии.
Администратор МОФ отметил, что прибыл в Армению со специальной миссией: в функции Армении как председательствующей в организации страны входит подписание трудового договора с новым генеральным секретарем Международной организации Франкофонии, главой МИД Руанды Луиз Мушикивабо и в соответствии с установленной процедурой документ подписывает руководитель председательствующей страны.
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян как руководитель председательствующей в МОФ страны подписал трудовой договор с генеральным секретарем МОФ и передал администратору организации.