Կիւզէլիմեան հաւաքածոյ. - Ռանչօ Սանթա Ֆէ, Քալիֆորնիա
Կիւզէլիմեան ընտանիքը Այնթապէն է։ Այս էջով կը ներկայացնենք բազմաթիւ լուսանկարներէ եւ վաւերաթուղթերէ կազմուած ընտանեկան հաւաքածոն, զոր մեր տրամադրութեան տակ դրաւ նոյն ընտանիքի անդամ Վահէ Կիւզէլիմեան։
Բարեբախտութիւն է որ այս ընտանիքի նախնիներէն Ներսէս Կիւզէլիմեան 1938-ին գրի առած է եօթ էջանոց ինքնակենսագրութիւն մը, ուր մանրամասնութիւններ կ՚իմանանք իր եւ ընտանիքին պատմութեան մասին։ Հոս ներկայացուող ընտանեկան մանրապատմութիւնը մեծ մասամբ հիմնուած է Ներսէսի սոյն յուշերուն, ինչպէս նաեւ անոր թոռան՝ Վահէ Կիւզէլիմեանի փոխանցած յաւելեալ տեղեկութիւններուն եւ փաստաթուղթերուն վրայ։
Ներսէս Կիւզէլիմեան ծնած է Այնթապ 1882-ին։ Մօր անունն էր Եսթեր (1863-1938, ծնեալ Լեւոնեան), հօր անունը՝ Յարութիւն/Արթին (1860-1934)։ Իրմէ զատ ընտանիքին մէջ կար երկու որդի՝ Լուտեր եւ Խաչեր եւ չորս դուստր՝ Ֆլորա, Երանուհի, Կիւլէնիա եւ Միհրանուշ։ Ներսէսին ծնունդէն անմիջապէս ետք, ան կ՚որդեգրուի հօրաքրոջը՝ Լուսիա Օղլույեանին (ծնեալ Կիւզէլիմեան) կողմէ։ Այս վերջինը հանրութեան ծանօթ էր Կիւզէլիմ Լուսիա անունով։
Լուսիայի ընտանիքը անզաւակ էր, այս պատճառով ալ Ներսէսին ծնողքը նորածինը կը յանձնեն Օղլույեան ընտանիքի հոգածութեան։ Ներսէսի որդեգիր հայրը Գրիգոր Կէօյ Օղլույեանն էր, որ իր արհեստին բերումով ծանօթ էր նաեւ Պըչաքճը (դանակագործ) Գրիգոր մականունով։ Այս պատճառով ալ Ներսէսի մականունը կը դառնայ Պչաքճեան, բայց ինչպէս պիտի տեսնենք միայն կարճ ժամանակի մը համար։
Ներսէսի ապագայ կինը Կիւլէնիա Իշխանեան ծնած է 1891-ին, Այնթապ։ Իշխանեան ընտանիքը Այնթապի մէջ յայտնի էր իբրեւ մանածի ներկարար։ Կիւլէնիայի մայրն էր Կիւլլիւ Իշխանեան (ծնեալ Իշխանեան) եւ հայրը՝ Գէորգ Իշխանեան։ Կիւլէնիայի մեծ մայրն էր Հորոմ Մարիամ Իշխանեան (ծնեալ Գարամանուկեան), իսկ մեծ հայրը՝ Քուփէլի Սահակեան, որ հետագային կ՚իսլամանայ, իսկ Հորոմ Մարիամ կը վերամուսնանայ Իշխան Իշխանեանի հետ։ Կիւլէնիա կը յաճախէ Այնթապի բողոքական աղջկանց միջնակարգ վարժարանը, զոր կ՚աւարտէ 1904-ին։ Իր երկրորդական ոուսումը կը ստանայ ամերիկեան աղջկանց գոլէճին մէջ, ուրկէ շրջանաւարտ կ՚ըլլայ 1908-ին։
Ներսէս Կիւզէլիմեան իր նախնական ուսումը կը ստանայ «Հեյիկ» թաղամասի բողոքական եկեղեցւոյ վարժարանին մէջ։ 1896-էն սկսեալ ան կը սկսի յաճախել ամերիկեան միսիոնարական Կեդրոնական Թուրքիոյ գոլէճը, ուրկէ շրջանաւարտ կ՚ըլլայ 1902-ին։ 1895-ի հակահայ կոտորածներուն հետեւանքով Այնթապի մէջ բացուած էին որբանոցներ, ուր կը խնամուէին որբացած երեխաներ։ Ներսէսի որդեգիր ծնողքը 1896-էն սկսեալ կը սկսին աշխատիլ քաղաքին «Մարտին» թաղամասի որբանոցը. իրենց յանձնուած էր 70-ի չափ երկսեռ որբերու խնամքը։ Ընտանեօք կը սկսին բնակիլ այս հաստատութեան մէջ։ Ներսէս իր կարգին կ՚օգնէր իր ծնողները որբախնամ իրենց առօրեայ աշխատանքներուն մէջ, այս պատճառով ալ երեխաներուն կողմէ յորջորջուած էր «Ներսէս գարտաշ (եղբայր)»։
Ներսէս սերտօրէն կապուած էր Այնթապի հայ բողոքականներու հոգեւոր կեանքին եւ ջերմեռանդ մաս կը կազմէր «Հեյիկ» թաղամասի եկեղեցական համայնքին։ Սոյն հոգեւոր կեդրոնին մէջ ան եղած է նաեւ կիրակնօրեայ հոգեւոր դպրոցի ուսուցիչ։ 1902-էն մինչեւ 1905 ուսուցչութիւն կ՚ընէ «Գայաճըք» եւ «Հեյիկ» թաղամասերու բողոքական եկեղեցիներուն կից գտնուող նախակրթարաններուն մէջ։ Ուսուցչութենէն վաստկած դրամը ան կը յաջողի խնայել։ 1905-ին, գրպանը ունենալով 45 օսմանեան ոսկի, կը մեկնի Պէյրութ, ուր մէկ տարի դեղագործութիւն կ՚ուսանի տեղւոյն Ամերիկեան համալսարանին մէջ։
Նպատակն էր Պէյրութէն անցնիլ Եգիպտոս, ուր 1904-էն ի վեր արդէն իսկ գաղթած էին կենսաբանական ծնողները։ Բայց Ներսէս իր յուշերուն մէջ կը գրէ թէ այդ տարիներուն պետական խիստ արգելքներ կային մանաւանդ հայերուն դէմ արտասահման մեկնելու արտօնութիւն ստանալու համար։ Բայց նոյն ժամանակ փախստական ճամբաներ ալ ստեղծուած էին մանաւանդ ծովու վրայով։ Այսպէս, Ներսէս կը նստի Պալթաճը Մոհամմէտին նաւը Լիբանանի մէջ, իբրեւ փախստական կը հասնի Եգիպտոս եւ կը միանայ Գահիրէ ապրող ընտանիքին։ Այստեղ ան 13 ամիս կ՚աշխատի իբրեւ օգնական տեղական դեղատան մը մէջ։ Այնուհետեւ միշտ իբրեւ փախստական կրկին կ՚անցնի Պէյրութ, ուր կը շարունակէ կիսատ մնացած իր դեղագործութեան ուսումը։ 1908-ին կը ստանայ համալսարանական վկայական եւ կը հաստատուի Եգիպտոս։ «Կիւզէլիմեան» մականունը կ՚որդեգրէ համալսարանական տարիներուն։ Այսպէս, օսմանեան ինքնութեան թուղթին վրայ այս անունը գրուած էր, այնպէս որ նոյնը կը գրուի համալսարանական վկայականին վրայ։
Դեղագործի բարձր պաշտօն կը ստանձնէ Գահիրէի The new Anglo-american pharmacyի մէջ, ուր կը մնայ վեց տարի։ 1910-ին, կենսաբանական մօրը Եսթերի հետ (որդեգիր մայրը Լուսիա նոյն տարին մահացած էր արդէն) կը մեկնի Այնթապ, ուր կ՚ամուսնանայ Կիւլէնիա Իշխանեանի հետ։ 1911-ին կը ծնի Ներսէսի եւ Կիւլէնիայի առաջին զաւակը՝ Լուսիան, որուն անունը կ՚ենթադրուի որ դրուած է ի յիշատակ Ներսէսի որդեգիր մօր։ 1914-ին ընտանիքը կը տեղափոխուի Հալէպ, ուր Ներսէս, ընկերակցութեամբ Յարութիւն Իշխանեանի, կը հիմնէ դեղատուն մը։ Իշխանեանի նիւթական մասնակցութիւնը դեղարանի գործերուն կը ներկայացնէր մէկ-չորրորդ բաժինը։ Ներսէսի յուշերէն այն տպաւորութիւնը ունինք որ Իշխանեան ընտանիքը (Կիւլէնիայի ընտանիքը) եւս Այնթապէն գաղթած էր Եգիպտոս։ Նոյն տարին կը ծնի ընտանիքին երկրորդ զաւակը՝ Վահրամ։
Բայց կը բռնկի Առաջին համաշխարհային պատերազմը. Ներսէս կը զինուորագրուի օսմանեան բանակին մէջ։ 1917-ին կը ծնի ընտանիքին երրորդ զաւակը՝ Ճորճը։ Ներսէս դեղագործ ըլլալուն բերումով կը դառնայ միւլազիմի էվվէլ (առաջին տեղակալ) եւ կը ծառայէ Կիլիկիոյ Ամանոս լեռներուն տարածքին մէջ. մօտ երկու տարի Իսլահիէի մօտակայ Թախթա Քէօփրիւի (Tahtaköprü) մէջ եւ շուրջ տարի մըն ալ Օսմանիէի Մամուրա բանակային հիւանդանոցներուն մէջ։
Այնուհետեւ կը փոխադրուի Հայֆայի (Պաղեստին) օսմանեան զինուորական հիւանդանոցը։ Այստեղ ծառայելու ընթացքին է որ Պաղեստինը կը գրաւուի բրիտանական զօրքերուն կողմէ։ Շատերու կարգին, Ներսէսը նոյնպէս զինուորական գերի կը դառնայ, բայց անգլերէնի տիրապետելուն շնորհիւ բրիտանական ռազմական իշխանութիւնները անմիջապէս զինք պատասխանատու պաշտօնի կը նշանակեն նոյն օսմանեան հիւանդանոցին մէջ, ուր կը գտնուէին 1200-ի չափ հիւանդ կամ վիրաւոր օսմանեան բանակի զինուորներ, քսանի չափ ալ սպաներ։
Հիւանդանոցին մէջ մօտ երեք ամիս իբրեւ գերի ծառայելէ ետք, բրիտանական հրամանատարութիւնը դրական կը գնահատէ իր աշխատանքը, ազատ կ՚արձակէ Ներսէսը, որ ճամբորդական ձրի տոմս մըն ալ ստանալով կը մեկնի Հալէպ եւ կը միանայ ընտանիքին։ Այստեղ կը վերականգնէ սնանկացած դեղարանը, մօտ երկու տարի ընտանիքով կ՚ապրին Հալէպի մէջ, բայց Սեպտեմբեր 1920-ին կը մեկնին դարձեալ Եգիպտոս, այնտեղէն ալ Միացեալ Նահանգներ գաղթելու մտադրութեամբ։ Բայց այս ծրագիրը չի գորածդրուիր եւ Կիւզէլիմեան ընտանիքը կը շարունակէ ապրիլ Եգիպտոսի մէջ։ Հոս ալ կը ծնին Ներսէսի եւ Կիւլէնիայի միւս զաւակները՝ Անահիտը եւ Ռոզինը։ Գահիրէի մէջ կը մահանան Ներսէսի կենսաբանական ծնողները՝ Եսթեր եւ Յարութիւն։
1955-ին ընտանիքը կը գաղթէ Քանատա, ուր կը մահանան Ներսէսն (1962) ու Կիւլէնիան (1973)։ Դուստրերէն Լուսիան (1911-2002) 1935-ին կ՚ամուսնանայ բազմաթիւ գիրքերու հեղինակ Բիւզանդ Եղիայեանի (1899-1995) հետ։ Վահրամ (1914-1974) կ՚ամուսնանայ Լիւսի Էքմէքճեանի հետ (1930-1974)։ Ճորճ (1917-2010) կ՚ամուսնանայ Էլիզապէթ Օթթիլի Ֆոլրաթի (1937-1972)։ Անահիտ (1923-2012) կ՚ամուսնանայ Սուրէն Նորատունկեանի (1920-2003) հետ։ Ռոզին (1926-2007) կ՚ամուսնանայ Օլլի Վաարթախայի (1917-1984)։
Առաջին համաշխարհային պատերազմին ընթացքին, Ներսէս կը զինուրագրուի, դեղագործ ըլլալուն բերումով կը դառնայ միւլազիմի էվվէլ (առաջին տեղակալ) եւ կը ծառայէ Կիլիկիոյ Ամանոս լեռներուն տարածքին մէջ գտնուող հիւանդանոցներու մէջ, իսկ պատերազմի աւարտին ալ՝ Հայֆայի զինուորական հիւանդանոցին մէջ։

The Guzelimian family hails from Ayntab. On this page, we present the family’s collection, consisting of a large number of photographs and documents. Access to the collection was granted to us by a member of the family, Vahe Guzelimian.
It is fortunate that one of the family’s ancestors, Nerses Guzelimian, wrote a seven-page autobiography in 1938. This work provides us details of his and his family’s past. The abbreviated history of the family that is provided here is mostly based on these writings by Nerses, as well as information and documents provided to us by his grandson, Vahe Guzelimian.
Nerses Guzelimian was born in Ayntab, in 1882. His mother’s name was Yester (1863-1938, nee Levonian), and his father’s name was Haroutyun/Artin (1860-1934). Aside from Nerses, the family had two sons, Loudere and Khacher, and four daughters – Flora, Yeranouhi, Gulenia, and Mihranoush. Upon his birth, Nerses was adopted by his paternal aunt, Lucia Oghlouyan (nee Guzelimian). She was known as Guzelim Lucia.
Lucia and her husband were childless, and for this reason Nerses’s parents placed him in the care of the Oghlouyan family. Nerses’s adoptive father was Krikor Geoy Oughlouyan, who was also known by the moniker of Bchakdje (knifesmith) Krikor, by virtue of his profession. As a result, Nerses’s family name became Bchakdjian, but only for a short period of time, as we will see.
Nerses’s future wife, Gulenia Iskhanian, was born in 1891, in Ayntab. The Iskhanian family were known in Ayntab as yarn dyers. Gulenia's mother was Gullu Ishkhanian (nee Ishkhanian) and her father was Kevork Ishkhanian. Gulenia’s grandmother was Horom Mariam Ishkhanian (nee Karamanougian), and her grandfather was Koupeli Sahagian. He later converted to Islam, and Horom Mariam married for a second time, to Ishkhan Iskhanian. Gulenia attended the Ayntab Protestant girls’ elementary school, from which she graduated in 1904. She received her secondary education at the American Women’s College of Ayntab, from which she graduated in 1908.
Nerses Guzelimian received his primary education at the school of the Protestant church in the Heyig neighborhood of Ayntab. Beginning in 1896, he attended Central Turkey College, which was an American missionary institution in Ayntab. He graduated from the college in 1902. After the 1895 Armenian massacres, many orphanages were established in Ayntab to care for children who had become orphaned. Beginning in 1896, Nerses’s adoptive parents began working in the orphanage of the Mardin neighborhood of Ayntab. They were entrusted with the care of about 70 children of both sexes. The entire family established residence at the orphanage. Nerses helped his parents in caring for the children, and as a result, was dubbed “Nerses Kardash” (Brother Nerses) by them.
Nerses was deeply involved in the spiritual life of the Armenian Protestant community in Ayntab, and was an enthusiastic member of the congregation of the Heyig neighborhood church. He also served as a Sunday school teacher in the same church. From 1902 to 1905, he served as a teacher in the elementary schools adjacent to the Protestant churches of the Kayadjek and Heyig neighborhoods. He was able to save some of the wages he earned. In 1905, having saved 45 Ottoman pounds, he traveled to Beirut, where he studied pharmacy for a year at the American University of Beirut.
He intended to proceed from Beirut to Egypt, where his biological parents had been living since 1904. But in his memoirs, Nerses writes that in those years, the government had imposed strict restrictions on the issuance of permissions to travel abroad, especially to Armenians. However, a clandestine route had been established, by sea. And so, Nerses embarked on the ship Batladje Muhammad in Lebanon, and reached Egypt as a stowaway, joining his biological family there. In Egypt, he worked for 13 months as an assistant at a local pharmacy. Thereafter, still traveling illegally, he returned to Beirut, where he continued his education as a pharmacist. In 1908, he received his university diploma, and settled down in Egypt. He adopted the family name Guzelimian during his university years. This was the name that appeared on his Ottoman identity papers, and consequently, it was the name that appeared on his university diploma.
In Cairo, he was employed as a pharmacist, a position of prestige, at the New Anglo-American Pharmacy. He remained at that position for six years. In 1910, alongside his biological mother, Yester (his adoptive mother, Lucia, had died earlier in that same year), he visited Ayntab, where he married Gulenia Ishkhanian. Nerses and Gulenia’s first child, Lucia, was born in 1911, and was presumably named after Nerses’s adoptive mother. In 1914, the family moved to Aleppo, where Nerses, in partnership with Haroutyun Ishkhanian, founded a pharmacy. Ishkhanian’s investment in the pharmacy gave him a one-fourth ownership stake. Nerses’ memoirs give the impression that the Ishkhanian family (Gulenia’s family) had, at some point, also emigrated from Ayntab to Egypt. In that same year, the couple’s second child, Vahram, was born.
Then the First World War erupted. Nerses was conscripted into the Ottoman army. In 1917, the couple’s third child, George, was born. Thanks to his expertise as a pharmacist, Nerses was made a mülazimi evvel (first lieutenant). He served in the area of the Amanos Mountains in Cilicia. He spent two years in Tahtaköprü, near Islahiye, and about a year in Osmaniye, working in the military hospitals.
He was then transferred to the Ottoman military hospital in Haifa (Palestine). He was still stationed there when Palestine was captured by British forces. Like many others, Nerses was captured as a prisoner of war, but once it became clear that he had a good grasp of the English language, he was immediately appointed to a responsible position within the same hospital. At the time, the hospital was treating about 1,200 wounded or sick soldiers of the Ottoman army, including approximately 20 officers.
After working at the hospital as a prisoner of war for three months, Nerses was commended for his service by the British forces and released. He was given a free travel ticket, and returned to Aleppo to rejoin his family. There, he revived his pharmacy, which had gone bankrupt, and for two years lived in the city with his wife and children. Then, in 1920, the family once again left for Egypt, with the intention of emigrating to the United States from there. This plan did not come to fruition, and the family continued living in Egypt. Nerses and Gulenia’s two other children, Anahid and Rosine, were born in this country. Nerses’s biological parents, Yester and Haroutyun, also died in Cairo.
In 1955, the family emigrated to Canada, where Nerses and Gulenia died, in 1962 and 1973 respectively. Their daughter Lucia (1911-2002) married Puzant Yeghiayan (1899-1995) in 1935. Vahram (1914-1974) married Lucy Ekmekdjian (1930-1974). George (1917-2010) married Elizabeth Ottilie Vollrath (1937-1972). Anahid (1923-2012) married Souren Noradoungian (1920-2003). Rosine (1926-2007) married Ollie Vaartaja (1917-1984).
During the First World War, Nerses was conscripted into the Ottoman Army. Thanks to his qualifications as a pharmacist, he was made a mülazimi evvel(first lieutenant), and served in military hospitals in the region of the Amanos Mountains in Cilicia. At the conclusion of the war, he was serving at the Ottoman military hospital in Haifa.