Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերի համատեղ շնորհավորական նամակը Նիկոլ Փաշինյանին
Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունը տարածել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերի համատեղ շնորհավորական նամակը ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին
Ցանկանում ենք շնորհավորել ս.թ. դեկտեմբերի 9-ին Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ Ձեր քաղաքականդաշինքի հաղթանակի կապակցությամբ: Ընտրություններն անցկացվեցին հիմնարար ազատությունների հարգանքի պայմաններում ևվայելում են հանրային լայն վստահություն: Դուք Հայաստանի քաղաքացիներից ստացել եք բարեփոխումներ կատարելու ուժեղ մանդատ:Եվրոպական միությունը պատրաստ է աջակցել Ձեզ բարեփոխումների օրակարգի իրականցման գործում: ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ ևընդլայնված համաձայնագիրը, որը պայմանականորեն կիրառվում է 2018թ. հուլիսի 1-ից, ամուր շրջանակ է ապահովում մերհամագործակցության համար և հավակնոտ ծրագիր՝ բարեփոխումների համար: Համաձայնագիրը նաև աջակցություն կտրամադրիդիմակայուն սոցիալ-տնտեսական համակարգ ունենալուն, որն անհրաժեշտ է Հայաստանի բարեկեցության կառուցման համար: Իբարօրություն Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների՝ ակնկալում ենք համատեղ աշխատել համաձայնագրի իրականացման ուղղությամբ:Ավելի լայն, տարածաշրջանային համատեքստում, հուսով ենք, որ Հայաստանը կշարունակի համագործակցությունը Արևելյանգործընկերության շրջանակներում, որը 2019թ. կնշի իր գործունեության տասնամյակը: Լիահույս ենք նաև, որ նոր թափով կշարունակեքջանքերը տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության հաստատման ուղղությամբ:

Letter from the President of the European Council Donald Tusk and Jean-Claude Juncker, President of the European Commission Addressed to Nikol Pashinyan
A joint letter from the President of the European Council Donald Tusk and Jean-Claude Juncker, President of the European Commission addressed to Nikol Pashinyan, Acting Prime Minister of the Republic of Armenia.
"Excellency
We would like to congratulate you on your political alliance's victory in Armenia's parliamentary elections of 9 December 2018. The elections were held with respect for fundamental freedoms and enjoyed broad public trust. You received a strong mandate for reforms from the citizens of Armenia.
The European Union stands ready to support you in your reform agenda. The EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, provisionally applied since 1 June 2018, provides a solid framework for our cooperation and an ambitious blueprint for reforms. It will also support a resilient economic and social system conducive to building Armenia's prosperity. We look forward to working together to implement the Agreement to the benefit of all Armenian citizens.
At the broader, regional level, we count on Armenia's continued engagement within the Eastern Partnership, which will mark its tenth anniversary in 2019. We also count on your renewed efforts to promote regional peace and security.