Ֆրանսիան չպետք է թույլ տա, որ Թուրքիան միջամտի իր ներքին գործերին
Գրեթե մեկ դար Թուրքիայի ղեկավարները փորձել են թաքցնել Հայոց ցեղասպանության հրեշավոր հանցանքը՝ քողարկելով այն, ինչ իրականում կատարվել էր Սիրիական անապատի մահվան դաշտերում Օսմանյան կայսրության օրոք։ Թուրքիայի հզոր պետությունն իր զգալի ֆինանսական և դիվանագիտական ռեսուրսներն ուղղել էր ցեղասպանության ժխտման այդ ստոր գործին։
Թուրքիայի ղեկավարները կարծես թե չեն գիտակցում, որ ժխտելով ու ստելով, ինչպես նաև իրենց անմեղության մասին սին հայտարարություններ անելով, իրականում օգնում են տարածել իրենց անարգ արարքը թերահավատ համաշխարհային լսարանի առջև։
Ավելին, թեև այսօրվա թուրք պաշտոնատարները 1915 թվականի ցեղասպանություն իրագործողները չեն, այնուամենայնիվ նրանք հիմարաբար իրենց կապում են իրենց հանցագործ նախնիների հետ և, դրա մասին ստելով և ապացույցները թաքցնելով, դառնում են հանցագործության մեղսակիցներ։
Յուրաքանչյուր անցնող օրվա հետ Թուրքիայի ղեկավարությունն էլ ավելի է խրվում իր սարքած ճահճի մեջ։ Եկեք ավելի մոտիկից դիտարկենք Թուրքիայի ստոր վարքագիծը Ֆրանսիայի կառավարության կողմից որոշումներ կայացնելու գործընթացում։
Ավելի քան տաս տարի առաջ, երբ Ֆրանսիայի օրենսդիր մարմինն ընդունում էր Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող օրենք, Թուրքիայի կառավարությունը, հակառակ իրեն բնորոշ բոլոր հնարքներին, չհաջողեց խանգարել այդ գործընթացը։ Խորհրդարանի ու սենատի կողմից ցեղասպանությունը ճանաչելուց հետո, նախագահ Ժակ Շիրակը և վարչապետ Լիոնել Ժոսպենը 2001 թվականի հունվարի 29–ին ստորագրեցին հետևյալ օրենքը «Ֆրանսիան հրապարակայնորեն ճանաչում է 1915 թվականին իրագործված Հայոց ցեղասպանությունը»։
Թեև 2001 թվականի օրենքի մեջ ոչ մի նշում չկար Թուրքիային կամ Օսմանյան կայսրությանը որպես Ցեղասպանության հանցագործ, Թուրք պաշտոնատարներն իրենց անմեղության մասին ուռճացված հայտարարություններ կատարելով բացահայտեցին իրենց «գող սիրտը դող» մտայնությունը` այդպիսով ներկայանալով որպես մեղսագործ հրեշավոր հանցագործությունում։
Թուրք պետությունը կրկին քիթը խոթեց Ֆրանսիայի ներքին գործերի մեջ 2006 թվականին, երբ Փարիզում օրենսդիրները փորձեցին նախատեսել պատիժ 2001 թվականին ընդունված օրենքը խախտողների համար՝ կիրառելով նույն պատիժը, որը գործում է Հոլոքոստը մերժողների դեպքում: Ցավոք Ֆրանսիայի կառավարությունը տեղի տվեց թուրքական սպառնալիքներին և հիստերիային և կանխարգելեց այդ օրինագիծը, մինչև սենատը ի վերջո հաստատեց այն 2012 թվականի հունվարի 23–ին։
Այժմ Ֆրանսիական հասարակությունը կանգնած է մի օտար պետության կողմից իրենց ներքին գործերին միջամտելու մեկ նոր ակներև փորձի առաջ: Թուրքիայի առևտրի պալատների և ապրանքային բորսաների միությունն անցած շաբաթ վարձեց մի ֆրանսիական լոբբիստական ընկերություն, որը ճնշում գործադրեր օրենսդիրների վրա, որպեսզի վերջիններս վիճարկեին ֆրանսիական օրենսդրությամբ ճանաչված ցեղասպանությունների (Հոլոքոստ և Հայոց ցեղասպանությունը) ժխտումն արգելող օրենքը: Հետաքրքիր է, թուրքերը մի կողմից սպառնում են բոյկոտել ֆրանսիական ընկերությունները, իսկ մյուս կողմից նրանց փող են տալիս:
Նախագահ Սարկոզին 15 օր ուներ սկսած հունվարի 23-ից, որպեսզի հաստատի նոր օրենքը, եթե Ֆրանսիայի խորհրդարանի և սենատի 60 կամ ավելի անդամներ դեմ չկանգնեին` դիմելով սահմանադրական դատարան օրենքի սահմանադրականության մասին որոշում կայացնելու հայցով: Թուրքիայի դեսպանը, խախտելով օտարերկրյա դիվանագետի` Ֆրանսիայի ներքին հարցերում չխառնվելու լիազորությունը, ճնշում գործադրելով և «վարձատրություններ» բաշխելով, զբաղվեց անհրաժեշտ 60 ստորագրությունները ապահովելու գործով:
Թուրքիայի կառավարությունը կարող է լուրջ սխալ թույլ տալ` ենթադրելով, որ դատարանն անպայմանորեն կճանաչի նոր օրենքը հակասահմանադրական: Թուրք պաշտոնատարները կարող են վնաս հասցնել իրենց սեփական շահերին, եթե դատարանը ճանաչի օրենքը սահմնադրական, այդպիսով կանխարգելելով հետագա իրավական վիճարկումները թուրք ժխտողների կողմից, ովքեր կձերբակալվեն Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար, հենց որ օրենքն ուժի մեջ մտնի:
Վերջին օրերին Թուրքիայի ղեկավարները չափազանց զավեշտալի հայտարարություններ արեցին նոր օրենքի վերաբերյալ: Վարչապետ Էրդողանը մեղադրեց Ֆրանսիային «ֆաշիզմի հետքերով գնալու» մեջ: Ինչպե՞ս մի պետության ղեկավար, որը մարդու իրավունքների ամենամեծ ոտնահարողն է, կարող է համարձակվել մեղադրել Ֆրանսիային ֆաշիզմի մեջ: Նախագահ Գյուլը միացավ այդ ամբաստանություններին՝ մեղադրելով Ֆրանսիային «խոսքի ազատությունը սահմանափակելու մեջ»: Արդյո՞ք Թուրքիայի նախագահը երբևէ այցելել է իր երկրի բանտերը, որտեղ տասնյակ լրագրողներ ամիսներ շարունակ պահվում են առանց դատավարության, պարզապես կառավարությանը քննադատող որևէ հասարակ հոդված գրելու համար: Արդյո՞ք նա կարդացել է Թուրքիայի քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածը` Թրքությունը վիրավորելու վերաբերյալ, որն արգելում է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ որևէ հրապարակային հայտարարություն: Արտաքին գործերի նախարար Դավութօղլուն կարող է իրավացի լինել, երբ բողոքում է, որ ֆրանսիական օրենքը փորձում է «նացիստացնել Թուրքիան», սակայն, դա արվում ոչ թէ Ֆրանսիայի այլ իր սեփական կառավարության կողմից, որը շարունակում է իրեն մասնակից դարձնել փլուզված Օսմանյան կայսրության հանցագործություններին:
Այնուամենայնիվ ամենածիծաղելի հայտարարությունն արել է Թուրքիայի Եվրոպական Միության հարցերով նախարար Էգեմեն Բաղըշը Շվեյցարիա կատարած իր վերջին այցի ժամանակ: Նա հորդորել է Շվեյցարիայի իշխանություններին ձերբակալել իրեն, քանի որ Շվեցարիան, ինչպես և Ֆրանսիան, ունի ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենք: Նախարար Բաղըշը, դժբախտաբար, չի կարող ձեռբակալվել կամ դատական կարգով հետապնդվել իր դիվանագիտական անձեռնմխելիության շնորհիվ: Այնուամենայնիվ, նա պետք է արտաքսվեր Շվեյցարիայից որպես անցանկալի (persona non granta) անձ:

France Shouldn’t Allow Turkey To Meddle in its Domestic Affairs
For nearly a century, Turkey’s leaders have tried to hide the monstrous crime of the Armenian Genocide by covering up what really took place in the killing fields of the Syrian desert, then part of the Ottoman Empire. The powerful Turkish state has committed its considerable financial and diplomatic resources to the nefarious cause of genocide denial.
Turkish leaders do not seem to realize that as they deny and lie, and vainly proclaim their innocence, they actually help publicize their dastardly act to an incredulous worldwide audience.
Furthermore, even though today’s Turkish officials were not the ones who committed the genocide of 1915, they foolishly associate themselves with their criminal predecessors, thus making themselves accessories after the fact by lying about it and concealing the evidence.
With each passing day, the Turkish leadership is further submerging itself in a mire of its own making. Let’s take a closer look at its sordid behavior in the French government’s decision-making process.
Over ten years ago, when the French legislature was adopting a law recognizing the Armenian Genocide, the Turkish government used its usual bag of tricks in a failed attempt to undermine that effort. After the Parliament and Senate recognized the Genocide, Pres. Jacques Chirac and Prime Minister Lionel Jospin on January 29, 2001, signed the following law: "France publicly recognizes the Armenian Genocide of 1915."
Even though the French law had made no mention of Turkey or the Ottoman Empire as perpetrator of the Genocide, Turkish officials exhibited a guilty conscience by their exaggerated claims of innocence; hence identifying themselves as the culprits in this heinous crime, while no one was pointing a finger at them.
The long arm of the Turkish state interfered in French domestic affairs once again in 2006, when lawmakers in Paris attempted to establish a penalty for those violating the law passed in 2001, applying the same sanctions to those denying the Holocaust. Regrettably, the French government succumbed to Turkish threats and hysterics and blocked the measure, until the Senate finally approved it on January 23, 2012.
The French public is now facing yet another egregious attempt of foreign interference in their domestic issues. The Turkish Union of Chambers of Commerce and Commodity Exchanges hired a French lobbying firm last week to pressure legislators into filing a legal challenge to the law banning denial of genocides recognized by French law -- the Holocaust and the Armenian Genocide. So much for Turkish threats to boycott French companies!
Pres. Sarkozy has 15 days from January 23 to sign the new law, unless 60 members of the French Parliament and Senate act first by petitioning the Constitutional Court to rule on its legality. The Turkish Ambassador, contravening a foreign diplomat’s mandate not to meddle in French domestic matters, has used all possible means of pressure and "inducement" in a desperate attempt to secure the necessary 60 signatures.
The Turkish government may be making a serious mistake by assuming that the court will necessarily find the new law to be unconstitutional. Turkish officials could be undermining their own interests should the court decide that the law is constitutional, thereby precluding any future legal challenges from Turkish denialists who would be arrested for denying the Armenian Genocide, once the law goes into effect.
In recent days, Turkey’s leaders have made utterly ridiculous statements about the new law. Prime Minister Erdogan accused France of following "the footsteps of fascism." How can the leader of a country that is one of the biggest violators of human rights dare to blame France for fascism? Pres. Gul jumped into the fray by accusing France of "limiting freedom of expression." Has the Turkish President checked his own country’s jails where dozens of journalists are languishing for months without trial for simply writing articles critical of the government? Has he read Article 301 of the Turkish Penal Code -- "insulting Turkishness" -- which bans all public references to the Armenian Genocide? Foreign Minister Davutoglu may have gotten it right when he complained that the French law is an attempt to "Nazify Turkey," except that this is being done not by France but by his own government which continues to associate itself with the crimes of a now defunct Ottoman Empire.
The most laughable statement, however, was made by Turkey’s brash Minister of European Affairs Egemen Bagis during his recent visit to Switzerland. He dared Swiss authorities to arrest him for denying the Armenian Genocide, since Switzerland, similar to France, has a law banning genocide denial. Minister Bagis is fortunate that he cannot be arrested or prosecuted because of his diplomatic immunity. Nevertheless, he could and should be expelled from Switzerland as persona non grata!