Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ արտաքին գործերի նախարարության ընդունելությանը
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ արտաքին գործերի նախարարությունում կազմակերպված ընդունելությանը:
Ըստ վարչապետի պաշտոնական կայքի՝ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել և բարեմաղթանքներ է հղել արտաքին գործերի նախարարության կենտրոնական ապարատի և արտերկրում Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների բոլոր աշխատակիցներին գալիք տոների կապակցությամբ:
Իր խոսքում, վարչապետի պաշտոնակատարը, մասնավորապես, նշել է.
«Հարգելի պարոն նախարար,
Դիվանագիտական կորպուսի հարգելի ներկայացուցիչներ,
Կարելի է ասել, որ 2018 թվականին մեր երկրի արձանագրած արտաքին քաղաքական հաջողությունները գրանցվել են երկրի ներսում, որովհետև, ըստ էության, այժմ ամբողջ աշխարհում տեղի է ունենում Հայաստանի Հանրապետության իմիջի շատ կարևոր փոփոխություն և այդ փոփոխությունը, որ սկսվեց մայիսից և իր գագաթնակետին հասավ 2018-ի դեկտեմբերի 9-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններով, մեծ հենք է ստեղծում, որպեսզի մենք իսկապես արտաքին քաղաքականության և դիվանագիտության ասպարեզում ունենանք լրջագույն հաջողություններ:
Հայաստանի Հանրապետությունում այս տարի ժողովրդավարության երկու խոշոր հաղթանակ արձանագրվեց. առաջինը՝ ապրիլ-մայիսին տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունն էր, որն արձանագրվեց որպես ժողովրդական կամքի հաղթանակ, և երկրորդը՝ խորհրդարանական ընտրություններն էին, որոնք, ըստ էության, միջազգային դիտորդների գնահատմամբ, աննախադեպ են մեր երկրի պատմության մեջ, ովքեր նաև արձանագրել են այդ ընտրությունների համապատասխանությունը ժողովրդավարության չափանիշներին:
Ինչո՞ւ է կարևոր սա ասել հատկապես Արտաքին գործերի նախարարությունում, որովհետև ցավոք անցած ողջ ժամանակաշրջանում ԱԳՆ-ն, մեր դիվանագիտական կորպուսը ստիպված են եղել ընտրություններից հետո շատ երկար ժամանակ տարբեր բացատրություններ տալ, տարբեր սրբագրումներ անել, տարբեր ձևակերպումներ գտնել, որպեսզի մեր երկրի վրա նեգատիվ ազդեցություններ կամ չլինեն, կամ դրանք չեզոքացվեն: Հետևաբար, հույս ունեմ, որ այս ընտրությունների, գործընթացների արդյունքում մեր դիվանագիտական կորպուսը բավարար էներգիա է խնայել և այդ խնայված էներգիան ամբողջությամբ կօգտագործվի և կկիրառվի արդեն բուն նպատակի իրականացմանը՝արտաքին քաղաքական ասպարեզում իսկապես հաջողություններ արձանագրելուն, ինչպես նաև կենտրոնանալու Արցախի հարցի արտաքին քաղաքական սպասարկման, Հայաստանի իմիջի դրական փոփոխությունները կոնկրետ դիվանագիտական և տնտեսական արդյունքի վերածելու վրա:
Կարծում եմ՝ առաջիկա շրջանի համար մեր մեծագույն խնդիրը հետևյալն է՝ միջազգային հանրության շրջանում բարձրացնել Լեռնային Ղարաբաղի հարցի էության վերաբերյալ տեղեկացվածությունը, որովհետև ցավոք, այնուամենայնիվ, միշտ չէ և ամենուր չէ, որ մենք հանդիպում ենք այդպիսի տեղեկացվածության: Սա մի խնդիր է, որն իսկապես մեզ համար ունի ազգային անվտանգության նշանակություն: Մենք պետք է համոզված լինենք, որ միջազգային հանրությունը Լեռնային Ղարաբաղի հարցն ընկալում է հենց այնպես, ինչպես այն կա իր էության մեջ: Ցավոք, մենք այսօր նման արձանագրում ամեն տեղ չէ, որ կարող ենք անել և պետք է այս ուղղությամբ շատ լուրջ աշխատել:
Հաջորդ խնդիրը՝ Հայաստանի նոր իմիջն օգտագործելն է մեր երկրում ներդրումային ակտիվությունը խթանելու համար և սրանում իհարկե մեր դիվանագիտական կորպուսի դերը շատ մեծ է և կարևոր:
Հույս ունեմ, որ վերջին շրջանում տեղի ունեցած իրադարձությունները մեր դիվանագետներին ոչ միայն էներգիա խնայելու հնարավորություն են տվել, այլև լիցքավորել են նոր էներգիայով: 2019 թվականը սկսում ենք նոր էջից, կիսատ մնացած հարցեր չեն մնում, կլինի նոր կառավարություն, որն ինչ որ առումով կլինի հին, այսինքն շարունակականությունը կապահովվի, Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումները կշարունակվեն: Որևէ կասկած չի կարող լինել, որ ժողովրդավարությունն իսկապես մեր հավատամքն է, արժեքների մեր համակարգն է և ժողովրդավարությունից Հայաստանի Հանրապետությունում չի կարող լինել որևէ շեղում: Հայաստանում իսկապես պետք է հաստատվի օրենքի իշխանություն, անկախ դատական համակարգ և Հայաստանի իշխանությունը պետք է արտաքին քաղաքականություն վարի լեգիտիմության հենքի վրա՝ որպես ժողովրդի կողմից լիազորված, ժողովրդի մանդատն ունեցող և ժողովրդի ու պետության շահերը ներկայացնող կառավարություն: Մենք հենց այդպիսի կառավարություն ենք և շարունակելու ենք լինել այդպիսին, ավելին՝ սրանից հետո Հայաստանի Հանրապետությունում գոյություն կարող է ունենալ միայն ու միայն այդպիսի կառավարություն, որն ի վիճակի է և լիազորված է ներկայացնել ժողովրդին:
Ես ցանկանում եմ բոլորիս շնորհավորել այս կարևորագույն առիթով, որովհետև այնուամենայնիվ ժողովրդի կողմից լիազորված լինելը և ժողովրդի կողմից մանդատ ունենալը, այդ մանդատի գիտակցումը շատ մեծ ուժ է տալիս մեզնից յուրաքանչյուրին: Հույս ունեմ, որ ինչպես այսօր դուք եք զգում ժողովրդի մանդատի ուժը, 2019 թվականին էլ ժողովուրդը կզգա ձեր գործունեության, ձեր պրոֆեսիոնալիզմի, հմտությունների ուժը, արտաքին քաղաքականության ներքին դրսևորումները կլինեն ավելի ու ավելի շոշափելի: Ի վերջո, Հայաստանի կառավարությունը, պետական իշխանության բոլոր օղակները թե՛ Հայաստանի ներսում, թե՛ Հայաստանից դուրս ծառայում են Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների անվտանգության և բարեկեցության մակարդակի բարձրացման նպատակին և որևէ կասկած չկա, որ Հայաստանի դիվանագետները միշտ էլ նվիրված են եղել այդ գաղափարին: Հույս ունեմ՝ եկել է ժամանակը, որ մենք այս գաղափարին ծառայությունը պսակենք ավելի ու ավելի մեծ, ավելի ու ավելի շոշափելի հաղթանակներով:
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ դիվանագիտական ծառայության համար և մաղթել նորանոր հաջողություններ այդ ծառայության մեջ: Հույս ունեմ, որ այն վստահությունը, որ մեր կառավարությունը ստացել է ժողովրդից, կփոխանցվի նաև մեր դիվանագետներին, ովքեր միջազգային ասպարեզում հանդես կգան ավելի ու ավելի վստահ, ավելի ու ավելի դուխով: Շնորհավոր Ամանոր և Սուրբ Ծնունդ»:
Տոնական ընդունելության ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովի կազմակերպման և անցկացման աշխատանքների պատշաճ իրականացման, դրսևորած բարձր պատասխանատվության համար ՀՀ վարչապետի շնորհակալագրով է պարգևատրել դիվանագիտական կորպուսի մի խումբ ներկայացուցիչների:

Никол Пашинян принял участие в приеме МИД по случаю Нового года и Рождества
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян принял участие в организованном в министерстве иностранных дел приеме по случаю Нового года и Рождества. Исполняющий обязанности премьер-министра поздравил и пожелал всем сотрудникам центрального аппарата МИД Армении и дипломатических представительств Армении за рубежом с предстоящими праздниками.
В своем выступлении исполняющий обязанности премьер-министра, в частности, отметил:
“Уважаемый господин министр,
Уважаемые представители дипломатического корпуса,
Можно сказать, что зарегистрированные нашей страной в 2018 году внутриполитические успехи были зарегистрированы внутри страны, потому что, по сути, сейчас во всем мире происходит серьезное изменение имиджа Армении и изменения, которые начались в мае и достигли своего апогея в декабре 2018 года проведением внеочередных парламентских выборов, создает нам хорошую основу для достижения серьезных успехов в области внешней политики и дипломатии.
В этом году в Республике Армения были зарегистрированы две основные победы демократии. Первой была ненасильственная, бархатная народная революция, которая произошла в апреле-мае и зафиксировала победу воли народа, а второй - парламентские выборы, которые, по сути, были оценены международными наблюдателями как беспрецедентные в истории нашей страны и прошли в соответствии с демократическими стандартами.
Почему так важно говорить об этом именно в министерстве иностранных дел? Потому что в течение всего прошедшего времени МИД, наш дипломатический корпус были вынуждены давать разные объяснения в течение длительного времени после выборов, вносить различные корректировки, находить разные формулировки, чтобы негативных влияний на нашу страну или не было, или они были нейтрализованы. Следовательно, я надеюсь, что в результате этих выборов и процессов наш дипломатический корпус сэкономил достаточно энергии, и эта энергия будет в полной мере использована для достижения конечной цели, для подлинного достижения успеха во внешнеполитической сфере, а также концентрации внимания на внешнеполитическое обслуживание вопроса Арцаха, преобразование изменений имиджа Армении в конкретные дипломатические и экономические результаты.
Думаю, нашей главной задачей на предстоящий период является повышение осведомленности о сути проблемы Нагорного Карабаха в международном сообществе, потому что, к сожалению, мы не всегда и не везде встречаем такое понимание. Это проблема, которая действительно имеет значение для нашей национальной безопасности. Мы должны быть убеждены, что международное сообщество воспринимает проблему Нагорного Карабаха именно так, как она есть по своей сути. К сожалению, сегодня мы не везде можем констатировать это, и нужно серьезно работать в этом направлении.
Следующая проблема заключается в том, чтобы использовать новый имидж Армении для стимулирования инвестиционной активности в нашей стране, и, конечно, очень важна и велика роль нашего дипломатического корпуса.
Я надеюсь, что недавние события позволили нашим дипломатам не только сэкономить энергию, но и зарядили их новой энергией. 2019 год мы начинаем с новой страницы, неразрешенных вопросов больше не будет, будет новое правительство, которое в некоторой степени будет старым, то есть будет обеспечена преемственность, демократические реформы в Армении продолжатся. Не может быть никаких сомнений в том, что демократия - это действительно наша вера, наша система ценностей, и в Республике Армения не может быть отклонений от демократии.
В Армении верховенство закона, независимая судебная система и правительство должны вести внешнюю политику на основе легитимности как правительства, имеющего мандат народа и представляющего интересы народа и государства. Мы именно такое правительство, и мы будем продолжать оставаться таким, более того, в Республике Армения может существовать только такое правительство, которое способно и уполномочено представлять народ.
Я хочу поздравить всех нас с этим важным событием, поскольку получение мандата народа и владение этим мандатом дает каждому большую силу каждому из нас. Я надеюсь, что, как вы сегодня чувствуете силу народного мандата, в 2019 году люди почувствуют силу вашей активности, вашего профессионализма, навыков, и внутренние проявления внешней политики будут все более ощутимыми. Наконец, правительство Армении, все органы государственной власти, как внутри страны, так и за ее пределами, служат повышению уровня безопасности и благосостояния граждан Республики Армения, и нет никаких сомнений в том, что дипломаты Армении всегда были преданы этой идее. Я надеюсь, что настало время, чтобы мы свою службу этой идее подвели к все более и более великим и значительным победам.
Хочу поблагодарить вас за вашу дипломатическую службу и пожелать дальнейших успехов в этой службе. Надеемся, что доверие, которое наше правительство получило от народа, будет также передано нашим дипломатам, которые будут становиться все более и более уверенными на международной арене. С Новым годом и Рождеством!”
Во время приема Никол Пашинян за высокий уровень ответственности, надлежащее проведение и организацию 17-го саммита Франкофонии в Республике Армения наградил группу представителей дипломатического корпуса благодарственными грамотами премьер-министра Республики Армения.