Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է ԿԲ-ում 2018 թ. տարեմուտի ընդունելությանը
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Կենտրոնական բանկում մասնակցել է Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ կազմակերպված ընդունելությանը:
Վարչապետի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Կենտրոնական բանկի և Հայաստանի բանկային համակարգի աշխատակիցներին գալիք տոների առթիվ, մաղթել հաջողություններ և ամենայն բարիք:
Շնորհավորանքի խոսքում վարչապետի պաշտոնակատարը նշել է.
«Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի հարգարժան նախագահ,
կենտրոնական բանկի հարգելի ներկայացուցիչներ,
բանկային համակարգի հարգելի ներկայացուցիչներ,
ուրախ եմ մեր այսօրվա հանդիպման համար: Առիթ չի եղել ասելու, կարծում եմ՝ այսօր լավ առիթ է այդ թեմային անդրադառնալու. տարվա ամենամեծ սենսացիաներից մեկը թերևս դրամի վարքագիծն էր Հայաստանում քաղաքական բուռն իրադարձությունների ժամանակաշրջանում: Ինչպես դեռևս շատ շատերի համար հասկանալի չէ, թե ինչ և ինչպես տեղի ունեցավ Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքական իմաստով, նաև շատ շատերին հասկանալի չէ, թե ինչպես եղավ, որ, այնուամենայնիվ, այդ քաղաքական գործընթացների համատեքստում հայկական արժույթը զարմանալի կենսունակություն ցուցաբերեց, և դա իսկապես շատ կարևոր ցուցանիշ է: Իհարկե, մենք գիտենք, ես գիտեմ, որ նաև դա այստեղ ներկա մարդկանց հետևողական, քրտնաջան և նվիրված աշխատանքի արդյունք է, և ես ուզում եմ ձեզ շնորհակալություն հայտնել այդ աշխատանքի համար:
Այս ընթացքում ՀՀ կառավարության և Կենտրոնական բանկի համագործակցությունն իսկապես շատ ակտիվ է եղել, և մենք շատ հաճախ քննարկումներ ենք ունենում՝ և՛ ռազմավարական, և՛ մարտավարական բնույթի: Մեր համագործակցության ամենակարևոր և հիմնական նպատակը, օբյեկտը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին է, մարդիկ, ում կյանքը բարելավելը և ում համար նոր հնարավորությունները հասանելի դարձնելը կառավարության և Կենտրոնական բանկի համագործակցության հիմնական նպատակն է: Այս ընթացքում մենք հասցրել ենք արդեն մի քանի ծրագրեր իրագործել, որոնց արդյունքում մարդիկ շատ կոնկրետ փոփոխություններ պիտի զգան իրենց ամենօրյա կյանքում: Մի քանի նախագծեր արդեն իսկ իրականացման, իրագործման փուլում են, և իհարկե, կան մի քանի նախագծեր, որոնք քննարկումների, գաղափարների փուլում են: Համոզված եմ՝ քննարկումների արդյունքում նույնպես կունենանք կոնկրետ լուծումներ:
Ըստ էության, կառավարության և Կենտրոնական բանկի համագործակցության իմաստն իսկապես շատ հստակ արձանագրված է՝ քաղաքական այն իրավիճակը, որ կա Հայաստանի Հանրապետությունում, ամենակարևոր նշանակությամբ, նոր հնարավորությունների ստեղծումն է մարդկանց, տնտեսվարողների, բիզնես գործունեության համար: Կենտրոնական բանկի և բանկային համակարգի գործունեության և կառավարության հետ համագործակցության հիմնական իմաստը պետք է լինի, որ այդ քաղաքական հնարավորությունները՝ դե յուրե հռչակված և քաղաքական առումով իսկապես գոյություն ունեցող հնարավորությունները՝ դե ֆակտո հասանելի լինեն մարդկանց: Իսկ դրա համար անհրաժեշտ է, որպեսզի կենսունակ գաղափարներն իսկապես պատշաճ, տրամաբանական ֆինանսավորում ունենալու հնարավորություն ստանան: Այս գործում իսկապես դժվար է գերագնահատել կառավարության, Կենտրոնական բանկի և ընդհանրապես բանկային համակարգի համագործակցությունը:
Մենք այս ընթացքում մի քանի անգամ քննարկումներ ենք ունեցել բանկային համակարգի ներկայացուցիչների հետ, ըստ էության, ձևավորել ենք օրակարգ, կոնկրետ հարցեր, որոնց լուծումները պետք է բերեն մեր հռչակած նպատակների իրագործմանը: Համոզված եմ, որ 2019 թվականին այս տրամաբանությունը նոր թափ և ուժ է ստանալու: Բոլոր առումներով 2018 թվականի համար նախատեսված գործերն արված են, և, հետևաբար, 2019 թվականը հենց առաջին աշխատանքային օրից կարող ենք սկսել նոր թափով, նոր էներգիայով, նոր օրակարգով և, իհարկե, համապետական և ժողովրդական նոր ամբիցիաներով: Հույս ունեմ, որ Հայաստանի բանկային համակարգը կկարողանա աջակից և նեցուկ լինել պետական և ժողովրդական այդ հավակնությունների, նպատակների, իղձերի իրականացմանը:
Շնորհավորում եմ ձեզ գալիք Նոր տարվա և Սուրբ Ծննդյան կապակցությամբ, շնորհակալություն եմ հայտնում այս ընթացքում կառուցողական և արդյունավետ համագործակցության համար: Համոզված եմ, որ 2019 թվականին այդ եռանդը, համագործակցությունը և, իհարկե, արդյունքները կկրկնապատկվեն և կեռապատկվեն:

Никол Пашинян принял участие в организованном Центральным банком приеме
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян принял участие в организованном Центральным банком приёме по случаю праздников Нового года и Рождества. Никол Пашинян поздравил сотрудников Центрального банка и банковской системы Армении с наступающими праздниками, пожелал им успехов и всего наилучшего.
В своей поздравительной речи исполняющий обязанности премьер-министра отметил:
“Уважаемый председатель Центрального банка Республики Армения,
Уважаемые представители Центрального банка,
Уважаемые представители банковской системы,
Я рад за нашу сегодняшнюю встречу. Не было повода сказать, но, думаю, что это хороший повод коснуться этой темы сегодня: одной из самых больших сенсаций года было поведение драма в период бурных политических событий в Армении. Как многим людям еще непонятно, что и как произошло в Республике Армения в политическом смысле, также многим непонятно, как получилось так, что в контексте этих политических процессов армянская валюта оказалась удивительно жизнеспособной, и это, действительно, очень важный показатель. Конечно, мы знаем, я знаю, что это в том числе результат последовательной, усердной и самоотверженной работы присутствующих здесь людей, и я хочу поблагодарить вас за эту работу.
В этот период сотрудничество между правительством Армении и Центральным банком было очень активным, и мы часто проводим обсуждения - как стратегические, так и тактические. Самая важная и главная цель, объект нашего сотрудничества - гражданин Республики Армения, люди, улучшение жизнь которых и предоставление им новых возможностей является основной целью сотрудничества между правительством и Центральным банком. За это время нам уже удалось реализовать несколько проектов, в результате которых люди должны испытать очень конкретные изменения в своей повседневной жизни. Несколько проектов уже находятся в процессе реализации, претворении в жизнь, конечно, и, конечно есть несколько проектов, которые находятся на стадии обсуждения и идеи. Я убежден, что в результате обсуждений у нас будут конкретные решения.
По сути, суть сотрудничества между правительством и Центральным банком действительно четко зафиксирована: важнейшее значение политической ситуации в Республике Армения - создание новых возможностей для людей, хозяйствующих субъектов и бизнеса. Основной смысл сотрудничества между деятельностью Центрального банка и банковской системой и правительством должно заключаться в том, чтобы эти политические возможности, объявленные де-юре и существующие в политическом плане, де-факто были доступны людям. И поэтому необходимо, чтобы жизнеспособные идеи имели возможность получать необходимое, логическое финансирование. Трудно переоценить роль сотрудничества между правительством, Центральным банком и банковской системой в целом в этом деле.
В течение этого периода мы несколько раз проводили обсуждения с представителями банковской системы, фактически, мы сформулировали повестку дня, конкретные вопросы, решения которых должны привести нас к достижению поставленных целей. Я убежден, что в 2019 году эта логика получит новый импульс и силу. В любом случае задачи на 2018 год выполнены, и поэтому новый рабочий день 2019 года мы можем начать с нового импульса, новой энергии, новой повесткой и, конечно же, новыми общенациональными и народными амбициями. Я надеюсь, что банковская система Армении сможет поддержать реализацию этих государственных и народных стремлений, целей и пожеланий.
Поздравляю с наступающими Новым годом и Рождеством, благодарю за конструктивное и плодотворное сотрудничество в течение этого времени. Я убежден, что в 2019 году этот энтузиазм, сотрудничество и, конечно же, результаты будут удвоены и утроены.