Չնայած պայմանավորվածությանը՝ ադրբեջանական կողմը խախտում է հրադադարի ռեժիմը. ԼՂՀ ՊՆ
Չնայած վերջին շրջանում արցախա-ադրբեջանանական հակամարտ զորքերի շփման գծում կողմերի միջև ձեռքբերված բանավոր պայմանավորվածության, այդուհանդերձ հակառակորդը շարունակում է առաջնային գծի տարբեր հատվածներում ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը, ինչպես նաև որոշ ուղղություններում իրականացնել ռազմավարամարտավարական նշանակության սադրիչ գործողություններ: Այս մասին հայտնում է ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը:
«ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները առայժմ ձեռնպահ են մնում դիմել պատասխան քայլերի, սակայն պատրաստակամ են ադրբեջանական զինուժի կողմից դրսևորվող նման վարքագծի շարունակման դեպքում ձեռնարկել իրավիճակից բխող համարժեք գործողություններ:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հորդորում է ադրբեջանական կողմին ձեռնպահ մնալ շփման գծում իրավիճակը սրելու անհեռանկար գործողություններից և, գոնե, տոնական օրերին հետևել հրադադարի ռեժիմի պահպանման շուրջ կողմերի միջև ձեռք բերված բանավոր պայմանավորվածության պահանջներին»,- գրված է ՊՆ հաղորդագրության մեջ:

Несмотря на договоренность, азербайджанская сторона нарушила режим прекращения огня – МО НКР
Несмотря на устную договоренность, достигнутую в последнее время между сторонами на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск, противник продолжает интенсивно нарушать режим прекращения огня на различных участках передовой и осуществлять га некоторых направлениях провокационные действия стратегического и тактического значения. Об этом сообщает Министерство обороны Нагорно-Карабахской Республики.
“Передовые подразделения Армии обороны пока воздерживаются от ответных шагов, однако в случае продолжения проявления подобного поведения со стороны ВС Азербайджана, они готовы предпринять вытекающие из ситуации адекватные действия.
Министерство обороны Республики Арцах призывает азербайджанскую сторону воздержаться от бесперспективных действий по обострению ситуации на линии соприкосновения и хотя бы в праздничные дня соблюдать достигнутую между сторонами устную договоренность о сохранении режима прекращения огня”,- говорится в сообщении МО НКР.