Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է մարտական հենակետ և շնորհավորել զինծառայողների Ամանորը
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների կապակցությամբ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի, Զինված Ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանի հետ տոների նախաշեմին այցելել է պետական սահմանի պահպանության տեղամաս ու մարտական դիրք:
Ըստ վարապետի պաշտոնական կայքի՝ Նիկոլ Փաշինյանը նախ ծանոթացել է ԶՈւ-երի համակարգում կիրառվող արդիականացված հրամանատարաշտաբային տեխնիկական միջոցներին, այդ թվում՝ հայրենական արտադրության: Այնուհետև վարչապետի պաշտոնակատարը հանդիպել է մարտական դիրքում ծառայությունն անցկացնող զինվորների և հրամանատարների հետ, շրջայց կատարել մարտական հենակետում և ծանոթացել ծառայության անցկացման, ինչպես նաև զինվորների կենցաղային պայմաններին:
Նիկոլ Փաշինյանը խրախուսել է ծառայության ընթացքում անձնվիրությամբ և խիզախությամբ աչքի ընկած մի խումբ սպաների և զինվորների` հանձնել նվերներ, որից հետո տոնական սեղանի շուրջ մարտական հենակետում ճաշել է զինծառայողների հետ:
Կառավարության ղեկավարը շնորհավորել է Հայոց բանակի բոլոր զինծառայողներին գալիք տոների կապակցությամբ, հղել բարեմաղթանքներ և շնորհակալություն հայտնել անձնվեր ծառայության համար: «Ինձ համար մեծ պատիվ է այսօր ձեզ հետ լինելը, որովհետև այն բովանդակությունը, որ խորհրդանշում է մեր այսօրվա հավաքույթը, թերևս ամենակարևոր բովանդակությունն է մեր պետության, ժողովրդի համար: Այդ բովանդակությունը մեր երկրի ու ժողովրդի անվտանգության ապահովումն է և մեր ժողովրդի երազանքների իրականացումը՝ որպես առաքելություն:
Ես ուզում եմ մի բան ասել, որպեսզի հստակ լինի մեզնից յուրաքանչյուրի համար. Հայաստանի Հանրապետության կառավարության խնդիրը և նպատակը շատ պարզ է՝ քաղաքական գործունեության ընթացքում որպես կառավարություն առավելագույնը պաշտպանել մեր ազատամարտիկների և Զինված Ուժերի ձեռքբերումները, որովհետև մենք չենք կարող այդ ձեռքբերումներին վերաբերվել որպես սովորական բանի, որպես սովորական իրադրության: Մենք այդ ձեռքբերումներին վերաբերվում ենք որպես մեր ժողովրդի պատմական հնարավորություն, որը մեր ամենօրյա կյանքում յուրաքանչյուրս մ եր դիրքում պարտավոր ենք պաշտպանել, պահպանել և դրա համար անել առավելագույնը, որպեսզի մեր նահատակների առաջ կարողանանք կանգնել պարզ ճակատով և չամաչել: Բայց մենք նաև պետք է հասկանանք, որ դա սովորական խնդիր չէ և այդ խնդրի լուծումը մեզնից յուրաքանչյուրից պահանջում է առանձնահատուկ ջանք, առանձնահատուկ պատասխանատվություն: Նաև մեր այսօրվա շրջայցը ցույց է տալիս, որ մեր երկրում, Զինված Ուժերում այդ պատասխանատվությունը կա և մեր խնդիրն է այդ պատասխանատվության բարձր զգացումը հնարավորինս ինստիտուցիոնալ տարածման արժանացնել:
Տեսեք, մենք գործ ունենք մի դիրքի հետ, որի կառուցման գործում մեր հայրենակից բարերարն իր ներդրումն է ունեցել, զինվորական ղեկավարությունը՝ իր, քաղաքական ղեկավարությունը՝ իր և մենք այս համագործակցությամբ ստացել ենք իրավիճակի որոշակի բարելավում:
Վերջերս ունեցել ենք Անվտանգության խորհրդի նիստ, որը տևել է մի ամբողջ օր: Նիստում կայացվել են շատ կարևոր որոշումներ, որոնց մեջ առանցքային նշանակություն է ունեցել այն, որ մենք պետք է առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնենք մեր զինվորականների սոցիալական պաշտպանվածության մակարդակի վրա: Մենք պետք է առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնենք մեր զինվորների ծառայության պայմանների վրա, ընդ որում, մենք խոսում ենք ոչ միայն գործող սպաների, այլև զինվորական թոշակի անցած անձանց մասին:
Իհարկե, բանակի հզորության մեծագույն գործոնը հզոր և ամուր թիկունքն է, հզոր և ամուր հանրությունը, որն առաջին հերթին հավատում է ինքն իրեն, հավատում է իր Զինված Ուժերին, կառավարությանը և ի վերջո հավատում է Աստծուն, ինչը պակաս կարևոր չէ, քանի որ նույնիսկ ամենամեծ նյութական ապահովվածության պայմաններում առանց հավատի հնարավոր չէ որևէ հաջողության, նվաճման հասնել:
Առաջարկում եմ բաժակ բարձրացնել այս ամբողջության համար, այն բանի համար, որ մեզնից յուրաքանչյուրն իր դիրքում իր ծառայությունը կատարի: Ի վերջո, սա մարտական դիրք է, բայց շատ կարևոր է, որ բոլորս հարցերին մոտենանք այնպես, որ նույնպիսի մարտական դիրք է վարչապետի աշխատասենյակը, մարզպետի աշխատասենյակը, համայնքի ղեկավարի աշխատասենյակը, նույնպիսի մարտական դիրք է այն դասասենյակը, որտեղ մտնում է ուսուցիչը:
Մեր խնդիրն է, որպեսզի մեզնից յուրաքանչյուրն իր մարտական դիրքում պատրաստ լինի նույնպիսի զոհողությունների, ինչպես մեր զինվորը, որն աչալուրջ կանգնած է շոգին, ցրտին, կենցաղային այսպիսի պայմաններում: Եթե մեզնից յուրաքանչյուրն իր ծառայությանն այսպիսի ընկալում և մոտեցում ցուցաբերի՝ համոզված եմ՝ հենց այդ հանգամանքի բերումով հարյուրավոր հարցեր կլուծվեն: Ես խմում եմ մեր բոլոր մարտական դիրքերի կենացը, ես խմում եմ նրա համար, որ յուրաքանչյուրս մեր մարտական դիրքում լինենք այնպիսին, որպեսզի արժանի լինենք մեր նահատակներին, զինվորներին, մեր անցյալին և սերունդներին»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Никол Пашинян посетил боевой опорный пункт и поздравил военнослужащих с Новым годом
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян накануне праздников Нового года и Рождества вместе с Верховным Патриархом и Католикосом Всех Армян, Его Святейшеством Гарегином Вторым и начальником Генерального штаба Вооруженных сил Артаком Давтяном посетил участок пограничной охраны и боевые позиции.
Никол Пашинян сначала ознакомился с используемой в системе Вооруженных Сил модернизированной командно-штабной техникой, в том числе отечественного производства. Затем исполняющий обязанности премьер-министра встретился с проходящими службу на боевых позициях солдатами и командирами, совершил обход боевых опорных пунктов и ознакомился с условиями несения службы, а также с бытом солдат.
Никол Пашинян поощрил группу проявивших самоотверженность и храбрость в ходе несения службы офицеров и солдат, вручил подарки, после чего за праздничным столом на боевом опорном пункте отобедал вместе с военнослужащими.
Глава правительства поздравил всех военнослужащих Армянской армии с наступающими праздниками, адресовал им добрые пожелания и выразил благодарность за самоотверженную службу. “Для меня большая честь быть сегодня с вами, потому что значение, которое имеет наше сегодняшнее собрание, является, пожалуй, самым важным для нашего государства и народа. Имею в виду обеспечение безопасности нашей страны и народа, и выполнение нашей миссии по осуществлению мечт нашего народа.
Хочу кое-что сказать, чтобы каждому из нас было понятно: проблема и цель правительства Республики Армения очень ясны - в ходе политической деятельности, как правительство, максимально сохранить достижения наших воинов-освободителей и Вооруженных сил, потому что мы не можем относиться к этим достижениям, как к чему-то обыденному. Мы относимся к этим достижениям, как к исторической возможности для нашего народа, которую каждый из нас на своей позиции обязан защищать, сохранять и делать все возможное, чтобы гордо предстать перед нашими мучениками и не стыдиться.
Но мы также должны понять, что это не обычная задача, и решение этой задачи требует особых усилий и особой ответственности от каждого из нас. И наш сегодняшний визит показывает, что в нашей стране, в наших Вооруженных силах эта ответственность наличествует, и наша задача - максимально расширить институциональное распространение этого высокого чувства ответственности.
Посмотрите, мы имеем дело с боевой позицией, в строительство которой наш соотечественник-филантроп внес свой вклад, военное руководство внесло свой вклад, а политическое руководство - свой, и благодаря этому сотрудничеству мы достигли улучшения ситуации.
Недавно мы провели заседание Совета безопасности, которое длилось целый день. На заседании были приняты очень важные решения, в числе которых ключевое значение имело то, что мы должны уделить особое внимание уровню социальной защиты наших военнослужащих. Мы должны уделять особое внимание условиям несения службы наших военнослужащих, и речь идет не только о действующих офицерах, но и о тех, кто вышел на военную пенсию.
Конечно, важнейшим фактором мощности армии является ее сильный и крепкий тыл, сильное и крепкое общество, которое в первую очередь верит в себя, доверяет своим Вооруженным силам, правительству и, наконец, верит в Бога, что не менее важно, поскольку даже в условиях самой большой материальной обеспеченности без веры невозможно достичь каких-либо успехов.
Я предлагаю выпить за эту целостность, за то, чтобы каждый из нас нес свою службу на своем посту. В конце концов, это боевая позиция, однако очень важно, чтобы мы все рассматривали вопросы в том ключе, что администрация премьер-министра, администрация губернатора, администрация главы общины являются такими же боевыми позициями, и такой же боевой позицией является классная комната, в которую входит учитель.
Наша задача состоит в том, чтобы каждый из нас на своей боевой позиции был готов к тем же жертвам, что и наш солдат, который бдительно несет службу в жару, в холод, в таких бытовых условиях. Если каждый из нас будет относиться к своему служению в этом ключе, я убежден, что благодаря именно этому обстоятельству будут решены сотни вопросов. Я пью за все наши боевые позиции, я пью за то, чтобы каждый из нас был на своей боевой позиции таким, чтобы быть достойным наших мучеников, наших солдат, нашего прошлого и наших будущих поколений”, - отметил Никол Пашинян.