2010-ի համեմատ Հայաստանում 3,1 %-ով նվազել է կենդանի ծնունդների թիվը
2012 թ.-ի սկզբին ՀՀ բնակչության ընդհանուր թվաքանակը 2011 թ.-ի տարեսկզբի համեմատ աճել է 11.700 մարդով (0.4%), այն կազմել է 3.274.300 մարդ: Այս մասին հայտնեց Հայաստանի ազգային վիճակագրական ծառայության մարդահամարի և ժողովրդագրության բաժնի պետ Կարինե Կույումջյանն այսօր կայացած ասուլիսի ժամանակ:
Նախնական օպերատիվ ցուցանիշների համաձայն՝ 2010-ի համեմատ կենդանի ծնունդների թիվը նվազել է 3,1 %-ով. 2011 թ. հունվար-դեկտեմբեր ամիսներին գրանցվել է 43.447 կենդանի ծնունդ:
Ըստ Կ. Կույումջյանի ներկայացրած փաստերի` 2010 թ. համեմատ մահացության դեպքերն աճել են 0,4 %,-ով. 2011 թ. հունվար-դեկտեմբեր ամիսներին գրանցվել է 28.030 մահվան դեպք:
2010 թ.-ի համեմատ աճել է նաև մեռելածնության ցուցանիշը. 2011 թ. գրանցվել է մեռելածնության 851 դեպք` նախորդ տարվա 844-ի դիմաց:

В Армении рождаемость сократилась на 3,1%
В 2012 г. общая численность населения в РА, по сравнению с тем же периодом 2011 г., выросла на 11.700 (0,4%), составив 3.274.300 человек. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщила начальник отдела переписи населения и демографии Национальной статистической службы Армении Карине Куюмджян.
Согласно предварительным оперативным данным, за период с января по декабрь 2011 г., по сравнению с 2010-м годом, рождаемость сократилась на 3,1%, составив 43.447 живых новорожденных.
В то же время за указанный период на 0,4% вырос показатель смертности: с января по декабрь 2011 г. было зарегистрировано 28.030 смертных случаев, отметила К.Куюмджян.
Вырос также показатель мертворождаемости: в 2011 г. был зарегистрирован 851 мертвый новорожденный против 844 в 2010 г.