Ռոբերտ Քոչարյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան
Հատուկ քննչական ծառայությունը երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանքի ժամկետը երկու ամսով երկարացնելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացրել դատարան: Այս տեղեկությունը հաստատեց Հատուկ քննչական ծառայությունը:
Նշենք, որ առաջին ատյանի դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Նելլի Բաղդասարյանի, պետք է քններ Քոչարյանի պաշտպանների միջնորդությունը` նրան գրավի դիմաց ազատ արձակելու վերաբերյալ, սակայն դատավորը երեկ բավարարեց Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի ղեկավար Հրաչ Մուշեղյանի և Դատախազության միջնորդությունն ու ինքնաբացարկ հայտնեց: Նման պայմաններում գրավի միջնորդության քննությունը պետք է մակագրվի մեկ այլ դատավորի:
Ենթադրվում է, որ Քոչարյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու և կալանքի ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ միջնորդությունները կքննվեն մեկ վարույթում:
Նշենք, որ Քոչարյանի նկատմամբ գրավ կիրառելու միջնորդությունը դատարան մուտքագրվել է 2018թ.-ի դեկտեմբերի վերջին, սակայն այդ գործի քննությունը հետաձգվել էր շուրջ տասը օրով, դրանից հետո էլ, փաստորեն, դատավորն ինքնաբացարկի միջնորդությունը բավարարել է:
Քոչարյանի պաշտպաններն այս ընթացքում բարձրաձայնել են գրավի միջնորդության քննության ձգձգման մասին:
Նշենք, որ քննություն իրականացնող մարմնին գրավի միջնորդության քննության ձգձգումն, ըստ էության, ձեռնտու է, քանի որ եթե դատարանը նրա նկատմամբ գրավը թույլատրելի համարեր, ապա կալանքի ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ միջնորդության անհրաժեշտությունն ինքնին կվերանար:
Քրեական դատավարության օրենսգիրքը սահմանում է, որ մեղադրյալին կալանքի տակ պահելու ժամկետը երկարացնելու անհրաժեշտության դեպքում քննիչը, դատախազը, ոչ ուշ, քան կալանքի տակ պահելու ժամկետը լրանալուց 10 օր առաջ, պետք է դատարան ներկայացնեն պատճառաբանված միջնորդություն:
Հաշվարկելով Քոչարյանի` կալանքի տակ գտնվելու ժամանակահատվածը` ստացվում է, որ ամենաուշն այսօր քննություն իրականացնող մարմնի կողմից պետք է միջնորդություն ներկայացվեր Քոչարյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ: Մեր տեղեկություններով` վերը նշված միջնորդությունը ներկայացվել է երեկ:

В суд представлено ходатайство о продлении срока ареста Роберта Кочаряна
Специальная следственная служба представила в суд ходатайство о продлении на два месяца срока ареста второго президента РА Роберта Кочаряна. В ССС эту информацию подтвердили.
Отметим, что суд первой инстанции под председательством судьи Нелли Багдасарян должен был рассмотреть ходатайство адвокатов Кочаряна о его освобождении под залог, однако вчера судья заявила самоотвод, тем самым удовлетворив ходатайство руководителя следственной группы по делу о событиях 1-2 марта 2008 в Ереване Грача Мушегяна и прокуратуры. В подобной ситуации рассмотрение вопроса о применении залога должно было быть передано другому судье.
Предполагается, что ходатайства об освобождении Роберта Кочаряна под залог и продлении ему срока пребывания под арестом будут рассматриваться в одном производстве.
Ходатайство о применении залога в отношении Кочаряна было оприходовано в суде в конце декабря 2018 г., однако его рассмотрение было отложено на десять дней, по истечении которых судья удовлетворила ходатайство о самоотводе.
Все это время адвокаты Кочаряна заявляли о том, что рассмотрение ходатайства об освобождении под залог их подзащитного затягивается.
Отметим, что затягивание процесса рассмотрения ходатайства выгодно проводящему следствие органу, поскольку если б суд признал допустимым применение залога, то необходимость в продлении срока содержания Кочаряна под стражей автоматически отпала.
Уголовно-процессуальный кодекс РА устанавливает, что в случае необходимости продления срока ареста обвиняемого следователь или прокурор должны представить суду соответствующее ходатайство за десять дней до истечения срока его содержания под стражей.
Подсчет дней пребывания Кочаряна под арестомй показывает, что сегодня был последний день представления следственным органом такого ходатайства. По нашим сведениям, оно было передано в суд вчера.