ՎԶԵԲ-ը Կատարինա Բյորլին Հանսենին Կովկասի տարածաշրջանի նոր տնօրեն է նշանակել
Կատարինա Բյորլին Հանսենը Կովկասում ՎԶԵԲ-ի տարածաշրջանային տնօրեն է նշանակվել և կստանձնի իր նոր պաշտոնը 2019թ. արիլի 1-ին՝ տեղակայվելով Թբիլիսիում: Նա կփոխարինի Բրունո Բալվաներային, ով նշանակվել է ՎԶԵԲ-ի գործադիր տնօրեն Կենտրոնական Ասիայիտարածաշրջանում։
ՎԶԵԲ-ի տեղեկացմամբ, իր նոր պաշտոնում տիկին Հանսենը կղեկավարի Բանկի գործունեությունը Հայաստանում, Ադրբեջանում և Վրաստանում և կօժանդակի այդ երկրների տնտեսությունների զարգացմանը ներդրումների, քաղաքականության ներգրավման, փոքր բիզնեսին տրամադրվող խորհրդատվության և բարեփոխումներին աջակցելու միջոցով:
Տիկին Հանսենն ասել է․«Ես ուրախ եմ վերադառնալ Կովկաս որպես տարածաշրջանային տնօրեն և ստանձնել այս պատասխանատու պաշտոնը: Այս տարածաշրջանը ռազմավարական նշանակություն և հետագա զարգացման հսկայական ներուժ ունի: Զարգացման համար առանցքային պահանջը կլինի տարածաշրջանի հետագա ինտեգրումը գլոբալ տնտեսությանը, և ՎԶԵԲ-ը կշարունակի աջակցել այս զարգացմանը ներդրումների և բարեփոխումների միջոցով։ Համագործակցելով ՎԶԵԲ-ի տեղական թիմերի հետ, ես ակնկալում եմ զգալի ներդրում ունենալ այս տնտեսությունների՝ հաջողության հասնելու գործում՝ ի շահ բոլորի»:
Շվեդիայի քաղաքացի՝ տիկին Հանսենը միացել է ՎԶԵԲ-ի թիմին 2006թ.-ին և ի սկզբանե պատասխանատու է եղել Բանկի՝ համայնքային ենթակառուցվածքների ծրագրերի համար Կենտրոնական Ասիայում, Կովկասում, Բելառուսում և Մոլդովայում ՝ մինչև 2016թ. ապրելով Թբիլիսիում։ Այդ ժամանակահատվածում նա մշակել և իրականացրել է համայնքային ենթակառուցվածքների ներդրումային ծրագրեր 100-ից ավելի քաղաքներում՝ կոշտ թափոնների կառավարման, ջրամատակարարման, կեղտաջրերի կառավարման, հասարակական տրանսպորտի, թաղամասերի ջեռուցման և «խելացի» քաղաքների զարգացման ոլորտներում:
2016թ.-ին տիկին Հանսենը տեղափոխվել էր Կահիրե` որպես Եգիպտոսում Բանկի ղեկավարի տեղակալ, որտեղ նա վերահսկում էր ներդրումների իրականացման և քաղաքականության մեջ ներգրավվածության ուղղություններով Բանկի գործունեության զգալի ընդլայնումը:
Նախքան ՎԶԵԲ-ի թիմին միանալը, տիկին Հանսենը 10 տարի աշխատել էր Carl Bro խորհրդատվական ընկերությունում, որտեղ նա պատասխանատու էր Անկախ պետությունների համագործակցության /ԱՊՀ/, Հարավ-արևելյան Ասիայի և Միջին Արևելքի ենթակառուցվածքային ծրագրերի համար։ Այդ ժամանակաշրջանում նա տեղակայված էր Կոպենհագենում, Մոսկվայում և Բանգկոկում: Նա ստացել է Զարգացման ֆինանսավորման ոլորտում գիտությունների մագիստրոսի կոչում Լոնդոնի՝ Արևելագիտության և աֆրիկյան տարածաշրջանի երկրագիտության համալսարանից։

EBRD appoints Catarina Bjorlin Hansen Նew Regional Director for the Caucasus
Catarina Bjorlin Hansen has been appointed EBRD Regional Director for the Caucasus and will assume her new role based in Tbilisi on April 1, 2019. She replaces Bruno Balvanera who has been named EBRD Managing Director for Central Asia.
In her new position, Ms. Hansen will lead the Bank’s operations in Armenia, Azerbaijan and Georgia and help to further develop their economies through investment, policy engagement, small business advice and support for reforms.
Ms. Hansen said: “I am delighted to return to the Caucasus as Regional Director and to take on this great task. This is a strategically important region with huge potential for further development. A key requirement for this will be its further integration into the global economy and the EBRD will continue to support this development with investment and reforms. Working with the local EBRD teams, I look forward to making a tangible contribution to the success of these economies for the benefit of all.”
Ms. Hansen, a Swedish national, joined the EBRD in 2006 and was initially responsible for the Bank’s municipal infrastructure activities in Central Asia, the Caucasus, Belarus and Moldova until 2016 while based in Tbilisi. During this period, she developed and implemented municipal infrastructure projects in over 100 cities in solid waste management, water supply, wastewater management, public transport, district heating and smart city investments.
In 2016, Ms. Hansen moved to Cairo as Deputy Head for Egypt, where she oversaw a significant expansion of the Bank’s activities in investment and policy engagement
Before joining the EBRD, Ms. Hansen worked for 10 years at the Carl Bro consultancy company, covering infrastructure in the Commonwealth of Independent States, South East Asia and the Middle East. During this period, she was based in Copenhagen, Moscow and Bangkok. She holds an MSc in Development Finance from the School for Oriental and African Studies in London.