«Իմ քայլ»-ն առաջարկում է ԱԺ-ում ունենալ 11 մշտական հանձնաժողով
Խորհրդարանը քննարկում է մշտական հանձնաժողովների ձևավորման հարցը: Այն ներկայացրեց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը:
«Ի տարբերություն 5-րդ և 6-րդ գումարումների խորհրդարաններում ձևավորված մշտական հանձնաժողովների՝ այս նախագծի համաձայն մշտական հանձնաժողովների թիվը 11-ն է, նախորդ գումարման հանձնաժողովների համեմատությամբ թիվն աճել է 2-ով: Հաշվի առնելով վեցերորդ գումարման խորհրդարանի ձևավորման ընթացքում ընդդիմադիր կուսակցությունների կողմից հնչած քննադատություններն առ այն, որ մարդու իրավունքների և հանրային հարցերի հանձնաժողովը պետք է առանձին գործի և պետք է տարանջատվի պետական-իրավական հանձնաժողովից՝ այս հանձնաժողովներն առաջարկվում է, որ գործեն առանձին»,- ասաց պատգամավորը:
Վարդանյանի խոսքով՝ առաջարկվում է ստեղծել նաև տարածաշրջանային ինտեգրման հարցերի մշտական հաննձաժողով, որը պայմանավորված է Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ անդամակցությամբ: «ԵԱՏՄ շրջանակներում ձևավորվում է արդեն ԵԱՏՄ իրավական ակտերի համակարգը, որոնք ներառում են անհրաժեշտություն ՀՀ համապատասխան օրենքների ընդունման և համընդհանուր ոլորտի վերահսկողություն»,- ասաց նա:
Իշխող ուժի ներկայացուցչի խոսքով՝ առաջարկվում է խորհրդարանում ունենալ հետևյալ մշտական հանձնաժողովները՝ առողջապահության և սոցիալական հարցերի (12 անդամ), արտաքին հարաբերությունների (14 անդամ), գիտության, կրթության, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի (12 անդամ), եվրոպական ինտեգրման հարցերի (10 անդամ), մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի (10 անդամ), պաշտպանության և անվտանգության հարցերի (11 անդամ), պետական-իրավական հարցերի (15 անդամ), տարածաշրջանային ինտեգրման հարցերի (11 անդամ), տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության և բնապահպանության հարցերի (12 անդամ), տնտեսական հարցերի (15 անդամ), ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի (10 անդամ):

“Мой шаг” предлагает сформировать в парламенте 11 постоянных комиссий
В Национальном Собрании обсуждается вопрос формирования постоянных комиссий. Соответствующий проект представил депутат фракции “Мой шаг” Владимир Варданян.
“Этим проектом предлагается сформировать 11 постоянных комиссий, что на две комиссии больше, чем в парламентах 5-го и 6-го созывов. Учитывая высказывавшуюся в парламенте шестого созыва критику оппозиционных депутатов, согласно которой комиссия по правам человека и общественным вопросам должна действовать отдельно от комиссии по государственно-правовым вопросам, решено разделить эти комиссии”,- отметил В.Варданян.
По словам депутата, предлагается также создать постоянную комиссию по вопросам территориальной интеграции, что обусловлено членством Армении в Евразийском экономическом союзе.
Владимир Варданян сообщил, что в парламенте предусмотренно иметь следующие постоянные комиссии: по социальным вопросам и здравоохранению (12 членов), по внешними отношениям (14 членов), по вопросам науки, образования, диаспоры, молодежи и спорта (12 членов), по вопросам европейской интеграции (10 членов), по вопросам обороны и безопасности (11 членов), по государственно-правовым вопросам (15 членов), по вопросам территориальной интеграции (11 членов), по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы (12 членов), по экономическим вопросам (15 членов), по финансово-кредитным и бюджетным вопросам (10 членов).