Սուքիասյանի և Հակոբյանի հետ կապվող ՍՊԸ-ն 1 մլն դոլարով Ծաղկաձորում հողամաս է գնել․ 12 շենք կկառուցեն
Ծաղկաձորում շինարարական եռուզեռ է։ Զբոսաշրջային քաղաքի տարբեր հատվածներում վեր են խոյանում նոր շենքեր։ Կառուցապատողները, իրար հերթ չտալով, գովազդում են դեռևս շահագործման չհանձնված շենքերի բնակարանները։ Ծաղկաձորը բոլոր ժամանակներում է իշխանության ներկայացուցիչների համար գրավիչ եղել։ Այդպես է նաև այսօր։
«Հետքին» հայտնի է դարձել, որ Ծաղկաձորում առաջիկայում 12 շենքից բաղկացած համալիր կկառուցի Ազգային Ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Խաչատուր Սուքիասյանի և Վաղարշակ Հակոբյանի հետ կապվող ընկերությունը։ Կառուցապատման համար ընտրված մոտ 4 հեկտար մակերեսով հողամասը ձեռք է բերվել շուկայականից էժան գնով՝ կադաստրային արժեքով։ Ծաղկաձոր համայնքին պատկանած հողամասը «Սատուրնավան» ՍՊԸ-ն ձեռք է բերել 413 միլիոն դրամով, որը համարժեք է 1 միլիոն 66 հազար ԱՄՆ դոլարին։ Այնինչ, դրա շուկայական արժեքն ավելին է։
Ծաղկաձորի սկզբնամասում՝ Պահլավունյաց 73 հասցեում գտնվող համայնքային 3․7 հա հողամասը 2023 թ.-ի հունիսին աճուրդային կարգով գնել է «Սատուրնավան» ՍՊԸ-ն։ Հողամասը վաճառվել է կադաստրային արժեքով՝ 395 միլիոն դրամով։ Նույն տարվա նոյեմբերին ՍՊԸ-ն արդեն առանց աճուրդի՝ ուղիղ գնմամբ մոտ 18 միլիոն դրամով(17.8 մլն) համայնքից ձեռք է բերել ևս 1700 քմ հողամաս։ Հետագայում հողամասերը միավորել են, որի արդյունքում հողամասի ընդհանուր մակերեսը կազմել է 3.9 հեկտար։ Հողամասը ձեռք բերելու համար ընկերությունը համայնքային բյուջե է վճարել ընդհանուր 413 միլիոն դրամ։ Սեփականատեր դառնալուց հետո «Սատուրնավան» ՍՊԸ-ն հողամասը գրավադրել է Խաչատուր Սուքիասյանի ընտանիքին պատկանող «Հայէկոնոմբանկ»-ում։
«Սատուրնավան» ընկերությունը հիմնադրել են պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի եղբորորդին՝ Արիկ Սուքիասյանը և պատգամավոր Վաղարշակ Հակոբյանի հայրը՝ Սոս Հակոբյանը (50/50 բաժնեմասով)։
«Սատուրնավան» ՍՊԸ-ի հիմնադրումից օրեր անց՝ 2023 թ.-ի մայիսի 23-ին, Արիկ Սուքիասյանն իր բաժնեմասը փոխանցել է Ռաֆիկ Շահիջանյանին, որն էլ օրեր անց բաժնեմասը փոխանցել է «Մեդիա նյուզ» ՍՊԸ-ի սեփականատեր Վահագն Պետրոսյանին: «Մեդիա նյուզը» Խաչատուր Սուքիասյանի անվան հետ կապվող «Արարատնյուզ» կայքի իրավաբանական անձն է։ Վահագն Պետրոսյանը նաև Սուքիասյանների հետ կապվող մեկ այլ ընկերության՝ «Շալե» ՍՊԸ-ի տնօրենն է (Օղակաձև զբոսայգում գտնվող «Շալե» ռեստորանի)։ 2024 թվականի մարտին Վահագն Պետրոսյանն իր բաժնեմասը փոխանցել է Գյումրիի տնակային ավանում հաշվառված Ռաֆայել Բագրատունուն։
Այժմ «Սատուրնավան» ՍՊԸ-ի բաժնետերերն են պատգամավոր Վաղարշակ Հակոբյանի հայրը՝ Սոս Հակոբյանը և Ռաֆայել Բագրատունին։ Վերջինս նաև ընկերության տնօրենն է։ Ծաղկաձորի հողամասը գնելիս ընկերության 50% բաժնեմասը պատկանել է Խաչատուր Սուքիասյանի հետ փոխկապակցված Վահագն Պետրոսյանին։
Ինչպես արդեն վերևում նշեցինք, Ծաղկաձորի սկզբնամասում գտնվող համայնքային 3.9 քմ հողամասը պատգամավորների հետ կապվող ընկերությունը գնել է 413 միլիոն դրամով։ Մեկ քառակուսին՝ 10 հազար դրամով։ Եթե այս գումարը Կենտրոնական բանկի սահմանած(2023 թ.-ի հունիս 13-ի) տարադրամի միջին փոխարժեքով վերածենք ԱՄՆ դոլարի, ապա կստացվի, որ 1 քմ հողամասը գնվել է 27 դոլարով։ Արդյո՞ք Ծաղկաձորում հողամասի շուկայական արժեքն այդքան է։ Այս հարցի պատասխանը ստանալու համար ուսումնասիրել ենք Ծաղկաձորում վաճառվող 2 տասնյակ հողամասի վաճառքի հայտարարություն, առանձնացրել դրանց մակերեսներն ու արժեքները։ Պարզել ենք, որ Ծաղկաձորում վաճառվող հողամասերի 1 քմ-ի շուկայական արժեքը 97 ԱՄՆ դոլար է։ Եթե այս թիվը բազմապատկենք «Սատուրնավան» ՍՊԸ-ի գնած հողամասի մակերեսով, կստացվի 3 միլիոն 783 հազար դոլար։ Այսինքն՝ հողամասը գնվել է շուկայական արժեքից 2 միլիոն 717 հազար դոլարով պակաս։ Ուսումնասիրված հայտարարություններին կարող եք ծանոթանալ այստեղ։
Ինչո՞ւ համայնքային հողամասերը «Սատուրնավան» ՍՊԸ-ին չեն վաճառվել շուկայական արժեքով, որը մի քանի անգամ գերազանցում է կադաստրային արժեքը։ Այս հարցն ուղղեցինք Ծաղկաձորի ՔՊ-ական համայնքապետ Նարեկ Հարությունյանին, որը գրավոր հայտնեց, որ հողամասը կադաստրային արժեքի 100%-ի չափով վաճառել են՝ հիմք ընդունելով Հողային օրենսգրքի 67-րդ հոդվածը։ Օրենսգրքի այդ հոդվածը սահմանում է համայնքային հողամասի վաճառքի նվազագույն գինը․ «Աճուրդով վաճառքի մեկնարկային գինը չի կարող պակաս լինել հողամասի կադաստրային արժեքի 100 տոկոսից»։ Օրենսգիրքը չի արգելում հողամասն ավելի բարձր՝ շուկայական արժեքով վաճառելու հնարավորությունը, որից չի օգտվել համայնքը։
Ծաղկաձորում 12 շենքից բաղկացած թաղամաս կկառուցվի
«Սատուրնավան» ՍՊԸ-ն 3.9 հա մակերեսով հողամասի սեփականությունը գրանցելուց հետո դիմել է Ծաղկաձորի համայնքապետարան՝ կառուցապատման համար։ Ծաղկաձորի համայնքապետ Նարեկ Հարությունյանը 2024 թ.-ի փետրվարին նախագծման թույլտվություն է տվել։ Այդ փաստաթղթում ուրվագծվում է ապագա թաղամասի ընդհանուր պատկերը։ «Բնակելի բազմաֆունկցիոնալ համալիրի կառուցում, բաղկացած մինչև 9 վերգետնյա և 1 ստորգետնյա հարկով 12 մասնաշենքերից, անհրաժեշտության դեպքում նախատեսել տեխնիկական մասնաշենքեր՝ մինչև 109 հազար քմ»,- նշված է նախագծման թույլտվության մեջ։ 3.9 հա հողամասի մինչև 40 տոկոսն է կառուցապատվելու։ Ծաղկաձորի համայնքապետարանում նախագծի վերաբերյալ արդեն տեղի է ունեցել մեկ հանրային լսում։ Նախագիծը հետագայում պետք է ինչպես ՇՄԱԳ, այնպես էլ համալիր փորձաքննության ենթարկվի, որից հետո նոր կտրվի շինթույլտվությունը։ Քաղաքաշինական ծրագրի իրականացման համար կառուցապատողը համայնքի բյուջե է վճարել 109 միլիոն դրամ տուրք (նախագծման թույլտվության համար)։
Գործարքի վերաբերյալ մեկնաբանություն ստանալու նպատակով գրավոր հարցմամբ դիմեցինք պատգամավորներ Խաչատուր Սուքիասյանին, Վաղարշակ Հակոբյանին և «Սատուրնավան» ՍՊԸ-ի տնօրեն Ռաֆայել Բագրատունուն։
Պատգամավոր Վաղարշակ Հակոբյանը գրավոր հայտնել է, որ հողամասի գնման հարցում ինքը դեր չի ունեցել և չէր էլ կարող ունենալ, ինչպես նաև ներգրավված չի հողամասի գնման և կառուցապատման ծրագրում։ «Ես որևէ տեղեկություն չունեմ Ծաղկաձոր համայնքի Պահլավունյաց 73 հասցեում գտնվող հողամասի ենթադրյալ օտարմանն առնչվող հարցերի (այդ թվում նաև դրա գնի) վերաբերյալ։ Ծաղկաձոր համայնքի Պահլավունյաց 73 հասցեում գտնվող հողամասի ենթադրյալ օտարմանն առնչվող հարցերի (այդ թվում՝ օտարման գնի և դրա շուկայական գնի ենթադրյալ տարբերության) մասին տեղեկություններ կարող եք ստանալ այդ գործարքի՝ Ձեր վկայակոչած կողմերից՝ Ծաղկաձոր համայնքից և «Սատուրնավան» ՍՊԸ-ից»,- նշել է Վաղարշակ Հակոբյանը։ ՔՊ-ական պատգամավորը պնդում է, որ ձեռնարկատիրական գործունեությամբ չի զբաղվում և հայտարարում է, որ «Սատուրնավան» ՍՊԸ-ի հիմնադրումն ու հողամասի ձեռքբերումը չի կարող վերագրվել իրեն և համարվել պատգամավորին՝ Սահմանադրության 95-րդ հոդվածով ներկայացվող անհամատեղելիության պահանջների խախտում։
Ի տարբերություն Վաղարշակ Հակոբյանի, նրա գործընկեր «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ, խոշոր գործարար Խաչատուր Սուքիասյանը մեզ մեղադրեց սադրելու և պատվեր կատարելու մեջ։ Խաչատուր Սուքիասյանը մամուլի խոսնակի միջոցով փոխանցեց, որ մեր հարցերին կարող է և չպատասխանել, բայց որպեսզի մենք մեզ արհամարհված չզգանք, պատասխանում է։ Հարցին՝ հողամասը շուկայական արժեքից ցածր գնով ձեռք բերելու գործում արդյոք դեր է ունեցել պատգամավորների գործոնը, Խաչատուր Սուքիասյանը պատախանել է․ «Նախ անդրադառնամ նրան, որ ես որևէ առնչություն չունեմ ո՛չ «Սատուրնավան» ՍՊԸ-ի, ո՛չ հողի ձեռքբերման և ո՛չ էլ կառուցվելիք համալիրի հետ: Ինձ համար տարօրինակ է այն, որ լրատվական միջոցը անհայտ եղանակով կատարված ուսումնասիրության չստուգված արդյունքը՝ հողի արժեքի վերաբերյալ, կարող է ընդունել որպես բացարձակ իրականություն, և հարցադրումները կառուցել այդ «իրականության» վրա:
Ինձ հասցեագրված Ձեր առաջին հարցին կպատասխանեմ՝ ոչ»։ Խաչատուր Սուքիասյանը զրպարտող է համարում իրեն գնորդ ընկերության հետ կապելու և այսպիսով ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու մեր հարցը՝ համարելով, որ կանխակալ ենք։ Տարբեր ժամանակների իշխանությունների հետ սերտ կապեր ունեցող գործարար պատգամավորը հույս է հայտնել, որ այսուհետ կլինենք օբյեկտիվ և ինքնուրույն։
«Սատուրնավան» ՍՊԸ-ի տնօրեն Ռաֆայել Բագրատունին էլ մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել է, որ ընկերության բաժնետեր Սոս Հակոբյանը (Վաղարշակ Հակոբյանի հայրը) նախկինում շուրջ 30 տարի տիրապետել է այն հողամասը, որը նախորդ տարի գնել է ՍՊԸ-ն։ «Ինչ վերաբերում է հողամասը շուկայականից ցածր գնով ձեռք բերելու գործում որևէ մեկի դերակատարման վերաբերյալ Ձեր հարցին, ապա՝ հողամասի շուկայական արժեքի մասին Ձեր պատկերացումներն Ընկերությունը չի կիսում, և, հետևաբար, որևէ մեկը չէր կարող դերակատարում ունենալ տեղի չունեցած իրադարձությանը»,- պատասխանել է «Սատուրնավան» ՍՊԸ-ի տնօրեն Ռաֆայել Բագրատունին։
Սիմոն
Վատ չի, որ իշխանավորներին պահում եք ուշադրության կենտրոնում։ Բայց նաև պետք է հստակ նշել, որ Ծաղլաաձորում հողի շուկայական արժեքը անչափ ուռճացված են՝հենց հիմա հայտարարութոյւններ կան մեծ հողամասերի, որտեղ մեկ ք․մ․ արժեքը 29-35$ նախնական։

Компания, аффилированная с депутатами НС, купила в Цахкадзоре земельный участок за миллион долларов
В Цахкадзоре строительный бум. В различных районах этого туристического города возводятся новые здания. Застройщики наперебой рекламируют квартиры в новых домах, которые еще даже не сданы в эксплуатацию.
Цахкадзор всегда привлекал представителей власти. Аналогичная картина наблюдается и сегодня. Выбранный под застройку земельный участок площадью около 4 га был куплен по кадастровой цене, которая значительно ниже рыночной. Участок, принадлежащий общине Цахкадзор, ООО "Сатурнаван" приобрело за 413 млн драмов, что эквивалентно 1 млн 66 тыс.долларов США, между тем рыночная стоимость этой земли намного выше.
Hetq.am стало известно о том, что компания, аффилированная с депутатами властной парламентской фракции “Гражданский договор” Хачатуром Сукиасяном и Вагаршаком Акопяном, планирует в ближайшее время построить в Цахкадзоре жилой комплекс из 12 корпусов.
В июне 2023 года ООО “Сатурнаван” купило путем аукционной продажи земельный участок площадью 3,7 га, расположенный при въезде в город Цахкадзор (улица Пахлавуняц, 73). Земля была продана по кадастровой стоимости – за 395 млн драмов. В ноябре того же года компания приобрела за 17,8 млн драмов – путем уже прямой продажи – еще один участок площадью 1700 кв.м. В дальнейшем оба участки были объединены в один, площадь которого составила 3,9 га. За покупку этой земли компания перечислила в общинный бюджет в общей сложности 413 млн драмов. После приобретения участка собственник, ООО “Сатурнаван”, заложил его в “Армэкономбанке”, принадлежащем семье провластного депутата Национального Собрания Хачатура Сукиасяна.
Компанию “Сатурнаван” основали в соотношении 50/50 племянник Х.Сукиасяна Арик Сукиасян и отец другого депутата парламента, Вагаршака Акопяна, Сос Акопян.
Через несколько дней после создания ООО, 23 мая 2023 г., Арик Сукиасян передал свою долю Рафику Шахиджаняну, а тот – опять-таки через несколько дней – владельцу ООО “Медиа ньюз” Ваагну Петросяну. “Медиа ньюз” – юридическое лицо аффилированного с Хачатуром Сукиасяном сайта “Араратньюз”. Ваагн Петросян также является директором аффилированной с Сукиасянами еще одной компании – ООО “Шале”, владеющего одноименным рестораном на ереванском Кольцевом бульваре.
В марте 2024 г. В.Петросян передал свою долю зарегистрированному в квартале времянок в Гюмри Рафаэлю Багратуни.
В настоящее время акционерами ООО “Сатурнаван” являются отец депутата Вагаршака Акопяна Сос Акопян и Рафаэль Багратуни. Последний занимает также должность директора компании. При покупке земельного участка в Цахкадзоре 50% компании принадлежали аффилированному с Х.Сукиасяном Ваагну Петросяну.
Как мы уже отметили, принадлежащий общине земельный участок в 3,9 га, расположенный при въезде в Цахкадзор, приобрела за 413 млн драмов компания, аффилированная с депутатами парламента. Если перевести эту сумму в доллары, то получится, что один кв.м земли был куплен за 27 долларов. Напрашивается вопрос: а такова ли рыночная стоимость земли в Цахкадзоре? Чтобы получить ответ, мы изучили два десятка объявлений о продаже земли в Цахкадзоре, площади продаваемых участков и их стоимость. Оказалось, что рыночная цена одного кв.метра земли в этом городе составляет 97 долларов США. Если умножить это число на площадь купленного ООО “Сатурнаван” участка, то получится 3 млн 783 тыс. долларов. То есть земля была куплена на 2 млн 717 тыс. долларов дешевле ее рыночной стоимости.
Почему же общинная земля не была продана компании “Сатурнаван” по рыночной цене, которая в несколько раз превышает кадастровую стоимость? Этот вопрос мы задали мэру Цахкадзору, члену правящей партии “Гражданский договор” Нареку Арутюнян. Последний в своем письменном ответе сообщил, что основанием для продажи земли по 100-процентной кадастровой стоимости служит ст.67 Земельного кодекса, которая устанавливает минимальную стоимость продаваемого общинного участка земли. Кодекс не запрещает продажу земли по рыночной цене, однако община не воспользовалась этой возможностью.
В Цахкадзоре будет построен квартал из 12 зданий
После регистрации права собственности в отношении земельного участка в 3,9 га ООО “Сатурнаван” обратилось в администрацию Цахкадзора для получения разрешения на застройку. В феврале 2024 г. мэр Нарек Арутюнян выдал разрешение на проведение проектных работ. В документе обрисована общая картина будущего квартала: “Будет осуществлено строительство многофункционального жилого комплекса из 12 корпусов, каждый из которых будет иметь 9 наземных и один подземный этажи. При необходимости будут предусмотрены технические корпуса площадью до 109 тысяч кв.м”,- говорится в разрешении на проектирование ЖК. Под застройку предусматривается отвести до 40 процентов площади земельного участка. В администрации Цахкадзора уже состоялось общественное слушание по данному проекту. Документ еще должен получить оценку воздействия на окружающую среду, пройти комплексную экспертизу, и только после этого будет выдано разрешение на строительство. Для реализации градостроительной программы застройщик перечислил в бюджет общины пошлину в размере 109 млн драмов.
Для получения разъяснений по поводу этой сделки мы направили запрос депутатам НС Хачатуру Сукиасяну, Вагаршаку Акопяну и директору ООО “Сатурнаван” Рафаэлю Багратуни.
Депутат Акопян заявил, что не играл какой-либо роли в деле покупки земельного участка и не вовлечен в проект застройки. “Я не обладаю какой-либо информацией о предполагаемом отчуждении земельного участка по адресу: Пахлавуняц, 73 в общине Цахкадзор”,- написал он в своем ответе, порекомендовав для получения сведений обратиться к сторонам сделки – администрации Цахкадзора и ООО “Сатурнаван”. По утверждению провластного депутата, он не занимается предпринимательской деятельностью.
В отличие от своего коллеги по властной фракции Хачатур Сукиасян обвинил нас в провокации и выполнении заказа. Сукиасян передал через своего пресс-секретаря, что может и не отвечать на наши вопросы, но чтобы мы не чувствовали себя ущемленными, он ответит. На вопрос, сыграл ли роль в деле приобретения земельного участка ниже его рыночной стоимости факт их депутатства, Сукиасян ответил: “Во-первых, отмечу, что никакого отношения ни к ООО “Сатурнаван”, ни к покупке земли, ни к строящемуся комплексу я не имею. Для меня странно, что средство информации может принимать полученный неизвестным способом непроверенный результат изучения стоимости земли за абсолютную истину и формулировать вопросы, основываясь на этой “реальности”. На адресованный Вами первый вопрос я отвечу “нет”. Хачатур Сукиасян также назвал клеветой наш вопрос о его связи с компанией-покупателем, а значит, о занятии предпринимательской деятельностью, обвинив нас в предвзятости. Депутат-предприниматель, который в разное время имел тесные связи с властями, выразил надежду, что впредь мы будем “объективными и самостоятельными”.
Директор ООО “Сатурнаван” Рафаэль Багратуни в своем ответе на наш письменный запрос сообщил, что акционер компании Сос Акопян (отец депутата Вагаршака Акопяна) в прошлом почти тридцать лет владел этим земельным участком, который в прошлом году купило ООО. “Что касается Вашего вопроса о чьей-либо роли в деле покупки участка по цене ниже рыночной, отмечу, что компания не разделяет Ваши представления о рыночной стоимости земельного участка, следовательно никто из нас не мог играть роль в не имевшем место событии”,- отметил директор ООО “Сатурнаван”.