Միջնադարյան Գանձասարի պարիսպը նորից երեսպատվում է, իսկ ՀՀ և ԼՂՀ իշխանություններն անտարբեր են
2011թ. ամռանը Արցախի Վանք գյուղի 13-րդ դարի Գանձասար վանական համալիրի պարսպի երեսպատումը դադարեցվեց Արցախի կառավարությանն առընթեր Զբոսաշրջության վարչության և ՀՀ մշակույթի նախարարության ջանքերով այն բանից հետո, երբ երեսպատման դեմ մեծ աղմուկ բարձրացավ մասնագիտական շրջանակներում, լրատվամիջոցներում ու սոցիալական ցանցերում:
Արցախցի ռուսաստանաբնակ գործարար Լևոն Հայրապետյանի կողմից իրականացվող երեսպատման առթիվ 2011թ. հուլիսի 7-ին Գանձասար էին այցելել նաև Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանն ու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը:
Չնայած այս ամենին՝ 15-20 օր առաջ Լևոն Հայրապետյանի ֆինանսավորմամբ վերսկսվեց 13-րդ դարի վանական համալիրի պարսպի երեսպատումը:
«...նման բարերարությունը թքած ունի թե պետության, թե հասարակության վրա: Բարերարը սկզբունքորեն որոշել է երեսապատել վանքը` հաստատելու իր գերիշխանությունը հայկական երկու պետությունների նկատմամբ, որոնք որոշում էին ընդունել խայտառակությունը դադարեցնելու վերաբերյալ»,- իր նամակում նշել է Պատմական հուշարձանները վերականգնող ճարտարապետների հայկական ասոցիացիայի անդամ, ՀՀ ճարտարապետների միության անդամ Մանուշակ Տիտանյանը, ով թերևս առաջինն էր, որ ահազանգեց երեսպատման վերսկսման մասին:
Դեկտեմբերի 6-ին Պատմական հուշարձանները վերականգնող ճարտարապետների հայկական ասոցիացիան բաց նամակ հղեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին և Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանին:
Գանձասարի պարիսպը 2011-ի ամռանը երեսպատումից հետո
«Հուսով ենք՝ Ձեր միջամտությամբ կատարվող աշխատանքները անհապաղ կդադարեցվեն, և այս խնդիրը կստանա ճիշտ լուծում»,- մասնավորապես ասվում էր նամակում՝ նախագահներին խնդրելով «ներազդել հիշյալ գործընթացը օրինական և մասնագիտական դաշտ բերելու» վրա և հիշեցնելով, որ Գանձասարը «համաշխարհային նշանակություն և ճանաչում ունեցող հուշարձան» է:
Բաց նամակի և Գանձասարի երեսպատման վերաբերյալ ՀՀ նախագահի դիրքորոշումն իմանալու համար զանգահարեցինք նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչություն: Վարչության պետ Մերի Հարությունյանն ասաց, որ կոնկրետ «նախագահի մասով պատասխանելը» նախագահի մամուլի քարտուղարի լիազորությունն է: Այս առավոտ նախագահի մամուլի քարտուղար Արմեն Արզումանյանը տեղում չէր, իսկ մեր հաջորդ 4 հեռախոսազանգին առհասարակ որևէ մեկն այլևս չպատասխանեց:
Գանձասարի պարսպի երեսպատման վերաբերյալ Արցախի նախագահի դիրքորոշումն իմանալու համար այսօր զարգահարեցինք ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչություն: Վարչությունում, սակայն, խորհուրդ տվեցին զանգել համապատասխան՝ հուշարձանների պահպանության հարցերով վարչություն:
Դեկտեմբերի 7-ին, 10-ին և 11-ին «Հետքը» բազմիցս զանգահարել է Արցախի կառավարությանն առընթեր Զբոսաշրջության և պատմական միջավայրի պահպանության վարչության պետ Սերգեյ Շահվերդյանի բջջային հեռախոսին, սակայն նա չի պատասխանում զանգերին: Դեկտեմբերի 11-ի տարբեր ժամերին մեր արած 3 հեռախոսազանգին չպատասխանեց նաև վարչության քաղաքային հեռախոսահամարը: Սերգեյ Շահվերդյանից ուզում էինք ճշտել, թե վարչությունը գործարարին թույլատրե՞լ է երեսպատել 13-րդ դարի վանքի պարիսպը, թե՞ դա Լևոն Հայրապետյանի անձնական նախաձեռնությունն է:
Դեկտեմբերի 7-ին՝ երեսպատման վերսկսումից 10-15 օր անց, Արցախի թեմի երիտասարդական ուղղության պատասխանատու, Արցախի երիտասարդական կազմակերպությունների Արցախի թեմին կից հոգևոր խորհրդի համակարգող Սամվել սարկավագ Մկրտչյանը «Հետքի» հետ հեռախոսազրույցում ասել էր, որ հայտնի չէ՝ Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը տեղյա՞կ է երեսպատումից, թե՞ ոչ, քանի որ արքեպիսկոպոսն այդ օրերին գտնվել է ԱՄՆ-ում, իսկ այնուհետև՝ Երևանում:
Գանձասարի պարիսպը մինչ երեսպատումը
ՀՀ մշակույթի նախարարության Պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության գործակալության պետ Արմեն Աբրոյանն այսօր մեզ ասաց. «Երեսպատմանը դեմ եմ»: Նրա խոսքով՝ ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արև Սամուելյանը հետաքրքրված է այս խնդրով, բայց այս պահին փոխնախարարը Հայաստանում չէ, կգա 2 օրից: Սակայն, Արմեն Աբրոյանի խոսքով, ՀՀ մշակույթի նախարարությունը գուցե չկարողանա դադարեցնել Գանձասարի պարսպի երեսպատումը, քանի որ չնայած Արցախը «մեր երկիրն է, մեր խնդիրներն են», բայց երեսպատման դադարեցումը Արցախի իրավասությունների ներքո է:
ՀՀ մշակույթի նախարարության Պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության գործակալության հուշարձանների պահպանության բաժնի պետ Սուրեն Շաքարյանը խորհուրդ տվեց տեղեկություններ ստանալու համար զանգահարել Սլավա Սարգսյանին:
Սակայն ԼՂՀ հուշարձանների պահպանության բաժնի աշխատակից Սլավա Սարգսյանը դեռ դեկտեմբերի 10-ին «Հետքին» ասել էր, որ այս օրերին հիվանդ է եղել, և դեռ չի տեսել երեսպատումը. երբ տեսնի, այն ժամանակ էլ կարծիք կհայտնի: «Ես բաժնի աշխատող եմ ընդամենը, դրա համար ես հիվանդ ժամանակ չէի իմանում: Զանգեք էնտեղ, վերադաս կա, թող իրանք ձեզ պատասխանեն»,- ասել էր Սլավա Սարգսյանը:
2011թ. հուլիսի 6-ին Լևոն Հայրապետյանը «Չենք լռելու» երիտասարդական նախաձեռնությանն ասել էր, որ Գանձասարը շրջապատող պարիսպը կառուցվել է ոչ թե 13-րդ դարում, այլ 20-րդ դարի 80-ականներին: Ներկայում պարիսպն իր անորակության պատճառով սկսել է քանդվել, ինչը կանխարգելելու համար ինքը որոշել է երեսպատել այն տրավերտինե սալիկներով, որոնք նույն հանքից են, որի քարերով 13-րդ դարում կառուցվել է Գանձասարի վանական համալիրը:
Գանձասարի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցու տեր Գրիգոր քահանա Մարկոսյանը ևս 2011թ. կողմ էր արտահայտվել երեսպատմանը: «Պարիսպը ընդամենը դրսից պնդացվում է եկեղեցու նույն քարից: Կամ էլ` թե պատը պետք է անպայման կեղտո՞տ լինի, որ հին լինի»,- ասել էր նա՝ հավելելով, որ «մարդն ուզեցել է լավ գործ անի, լավ գործ արել է»:
Սակայն մասնագետները հերքեցին պարսպի՝ 20-րդ դարի 80-ականներին կառուցված լինելու վերաբերյալ Լևոն Հայրապետյանի վարկածը՝ ասելով, որ պարիսպն անհամեմատ ավելի հին է: 2011թ. հուլիսի 13-ի ասուլիսում Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող կազմակերպության երևանյան գրասենյակի ղեկավար, հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանը Գանձասարի պարսպի երեսպատումն անվանեց «հանցագործություն» և «անգրագետ հայրենասիրություն»:
Այսօր «Հետքի» հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց նաև Պատմական հուշարձանները վերականգնող ճարտարապետների հայկական ասոցիացիայի փոխքարտուղար, ճարտարապետ Սուրեն Մելիք-Քարամյանը:
«Ես դեմ եմ: Ես մեղադրում եմ, դատապարտում եմ: Չի կարելի միջնադարյան հուշարձանը «աբլիցովկա» անել: Իմ մասնավոր մասնագիտական, անձնական կարծիքն է, որ դա հանցագործություն է: Եվ միայն իմը չի: Ես բոլոր ինստանցիաներում դա կարող եմ ասել, նույնիսկ Լևոն Հայրապետյանին՝ «բարերարին», ոչ բարերարին: Կարող է՝ մշակույթի նախարարությունը այլ կարծիք ունի: Նոր տարուն ձմեռ պապիներով, լույսերով, բաներով սիրուն, լպստած մի հատ օբյեկտ է դառնալու միջնադարյան հուշարձանը»,- ասաց Սուրեն Մելիք-Քարամյանը:
Նա մտավախություն ունի, որ Գանձասարի երեսպատումից հետո հերթը հասնելու է մյուս հուշարձաններին, որոնք ևս մեծահարուստները կփոփոխեն` ըստ իրենց ցանկության: Սուրեն Մելիք-Քարամյանի խոսքով՝ հայերը բարձրաձայնում են, որ ուրիշները հայկական պատմական հուշարձանները փչացնում են, բայց իրենք իրենց պատմական հայրենիքում իրենց հայկական հուշարձանը փչացնում են:
Իր վերանշյալ նամակում Մանուշակ Տիտանյանը ևս երեսպատումը համարել է «ծաղրուծանակ Գանձասարի շքեղ վանքային համալիրի նկատմամբ»:
«Հավանաբար հույս ունեին, թե ձմռանը ոչ ոք չի այցելի սրբատեղին, և աննկատ իրենց սև գործը կավարտեն: Այսքանից հետո արդեն հույս էլ չկա, թե ինչ-որ բան կարելի է անել: Պարզվում է, որ մեր ավանդական և ազգային արժեքները մենք ի վիճակի չենք պաշտպանել, քանզի դրանում շահագրգռված չեն ոչ իշխանավորները, ոչ էլ, ցավոք սրտի, եկեղեցականները (բայց ոչ եկեղեցին): Այսօր նորից կանգնել ենք կոտրած տաշտակի առջև, ուր իրենց կեղտոտ լվացքն են անում անդեմ ու օտարամոլ բարերարները»,- գրել էր Մանուշակ Տիտանյանը:
Սուրեն Շաքարյանը ևս պարսպի երեսպատումը որակեց «միջնադարյան հուշարձանի պատմական տեսքը խեղաթյուրող», «այլանդակող» և համոզում հայտնեց, որ վնասը վերականգնելու համար սալիկները պետք է հեռացվեն:
Սա ուղղակի անհեթեթութիւն է: Իսկ կառավարական կարոյցներուն անտարբերութիւնը ողբալի: Ո՛չ ճաշակ կայ, ոչ էլ խելք:

Work to resurface the walls of the 13th century Armenian monastery of Gandzasar in Artsakh has begun anew, again raising the unanswered question as to who is in charge of supervising the country’s historical inheritance.
The so-called beautification project is being financed by Russian-Armenian businessman Levon Hayrapetyan.
In the summer of 2011, concerned citizens and specialists alike raised an uproar regarding the resurfacing. This led to the RA Ministry of Culture and the Artsakh Department of Tourism stepping in and halting the project.
Artsakh President Bako Sahakyan and Artsakh Armenian Church Primate Parkev Martirosyan even visited the site to see what all the fuss was about.
But it seems that no one can stop Hayrapetyan from fulfilling his perceived mission to beautify the historic site.
Manoushak Titanyan, a member of the Association of Architects and Restorers of Historical Monuments (AARHM) and a member of the RA Association of Architects, doesn’t mince words when it comes to describing what is going on at Gandzasar.
“…Such goodwill has no regard for either the government or society. The benefactor has decided on principle to resurface the monastery in order to establish his supremacy regarding the two Armenian governments that agreed to halt the fiasco.”
| Gandzasar walls after the resurfacing in the summer of 2011 |
On December 6, the AARHM wrote to President Sargsyan of Armenia and President Sahakyan of Artsakh, expressing the hope that they would intervene and put a stop to the work. The specialist reminded the two leaders that Gandzasar was a site of international significance and that the issue should be dealt with accordingly, both on a professional level and legally.
To find out the opinion of President Sargsyan on the matter, I telephoned his public affairs office, Meri Haroutyunyan, who heads the office, said it was a matter for the president’s press secretary to comment on. So I called President Sargsyan’s Press Secretary Armen Arzoumanyan. When I called in the morning, I was told that Arzoumanyan was out. I called another four times throughout the day. Nobody answered the phone.
I also telephoned the press office of Artsakh President Sahakyan. They advised me to call the department that deals with the preservation of historical monuments.
On December 7, 10 and 11, I made several calls to Sergey Shahverdyan, who heads the Artsakh Department of Tourism and Preservation of Historical Sites. He never answered my calls to his cell phone. My three calls to the department itself on December 11 also went unanswered.
I simply wanted to know if Shahverdyan’s office had granted permission for the resurfacing work at Gandzasar or it was Levon Hayrapetyan’s personal initiative.
On December 7, almost two weeks after the work had recommenced, Hetq got a call from Deacon Samvel Mkrtchyan who coordinates the Religious Board for the Artsakh Diocese’s Youth Organizations.
| Gandzasar walls before the resurfacing |
Deacon Samvel said that Primate Martirosyan might not be aware of the work going on at Gandzasar since he had travelled to the United States and later Yerevan.
Another official, Armen Abroyan, who heads the RA Agency to Preserve Historical and Cultural Monuments, today told me that he was personally against the resurfacing. Abroyan added that Deputy Minister of Culture Arev Samuelyan had taken a personal interest in the matter but that she was presently out of the country and would return in two days.
Abroyan confessed that the ministry’s hands were tied regarding a resolution. “While Artsakh is our country and its problems our problems, any decision to halt the work falls under the jurisdiction of Artsakh.”
The Agency also advised me to get in touch with Slava Sargsyan, who works at the NKR Monuments Preservation Division. But we had already spoken to Sargsyan, who told me he was sick and hadn’t been able to visit Gandzasar. Since he hadn’t seen the monastery walls, Sargsyan said he couldn’t comment.
On July 6, 2011, Levon Hayrapetyan told the “We Will Not Remain Silent” youth activist group that the walls of Gandzasar Monastery were built in the 1980s and not the 13th century. He argued that the walls were falling down and in need of repair. He stated that the tiles being used were from the same quarry as the stones used to build the monastery.
Hayrapetyan’s claim that the walls dated from the 1980s was refuted by specialists in the field. Samvel Karapetyan, who heads the Research on Armenian Architecture NGO called the retiling of the walls a “crime” and “ignorant patriotism”.
Architect Souren Melik-Karamyan, who serves as the Deputy Secretary of the AARHM, expressed a similar opinion to Hetq today.
“I’m opposed to it and I condemn it. You can’t do such a thing to a medieval edifice, to turn it into some holiday showcase with lights and ornaments. I’ll tell Levon Hayrapetyan the same thing.”
Melik-Karamyan is concerned that after Gandzasar, other monuments will fall victim to the whims of other rich “benefactors”. Karamyan says it’s hypocritical for Armenians to complain that others are defiling our historical monuments when Armenians are quite willing to do the damage themselves.
Manoushak Titanyan says that the Gandzasar incident merely proves that Armenians are incapable of preserving and protecting the nation’s historical and cultural legacy.
“Neither is the government interested in such a mission and, sadly, neither is the clergy,” writes Titanyan. “Today we again stand in front of a broken washtub where faceless and foreign-loving benefactors wash their dirty laundry,” Titanyan writes.